Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατεψυγμενο πρωτογαλα


meloula

Recommended Posts

Γεια σας! Εχω μια μπεμπα 3,5 μηνων που θηλαζει αποκλειστικα...αυτο που με απασχολει ειναι οτι σε ενα μηνα θα πρεπει να γυρισω στη σχολη μου, καθως ειμαι φοιτητρια (ω ναι αλλη μια φιλολογος!) και θα περναω αρκετες ωρες εκει..μπορω να αντλω αλλα εχω ηδη μια "τραπεζα πρωτογαλακτος" στην καταψυξη..οταν γεννησα χρειαστηκε να αντλησω και να αποθηκευσω..ειναι το γαλα της 4ης-8ης ημερας..και αρκετο σε ποσοτητα δεδομενου οτι στην αρχη βγαζουμε πιο λιγο,εγω εβγαζα περιπου 1,5 σακουλακι της medela απο το καθε στηθος ανα 3-4 ωρες ολη μερα...τι να κανω με αυτο το γαλα;δεν εχει χαλασει σιγουρα..κανει απο διατροφικης αποψης να της δινω ενα την ημερα ή δεν την καλυπτει πια "εκεινο" το γαλα;

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

 

Φυσικά και μπορείς να το δώσεις! Συγκρινόμενο με αντλημενο γάλα της προηγούμενης ημέρας είναι κατώτερο, φυσικά, αλλά να βλάψει το μωρό δεν υπάρχει καμία περίπτωση!

 

ΥΓ: σκεφτείτε πόσο αφύσικη είναι η διατροφή με ξένο γάλα: το μωρό, στην πιο κρίσιμη περίοδο της ζωής του, λαμβάνει ΚΑΘΕ μέρα και σε ΚΑΘΕ γεύμα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φαγητό, επί μήνες...Και το λέω ως μομφή όχι προς τις μητέρες που δε θήλασαν, αλλά προς τις βιομηχανίες και τους επαγγελματίες υγείας που προωθούν το ξένο γάλα ως "πιο κοντά από ποτέ στο μητρικό".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που απαντησες! :)

Τελικα της δινω εδω και λιγες μερες απο 150 ml την ημερα (ετσι κ αλλιως θηλαζει κιολας επιτοπου) και οταν γυρισω στη σχολη μου θα της αφηνω φρεσκοαντλημενο..

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστω που απαντησες! :)

Τελικα της δινω εδω και λιγες μερες απο 150 ml την ημερα (ετσι κ αλλιως θηλαζει κιολας επιτοπου) και οταν γυρισω στη σχολη μου θα της αφηνω φρεσκοαντλημενο..

 

Γιατί δινεις 150μλ ενώ είσαι εκεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση σου. Τι σχεση εχει η ποσοτητα που της δινω με το οτι ειμαι στο σπιτι; Το γαλα αυτο της δινω για να μην μεινει αλλο στην καταψυξη..οπως γραφω τη θηλαζω κατευθειαν αφοτου αφησει το μπιμπερο.

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβα την ερωτηση σου. Τι σχεση εχει η ποσοτητα που της δινω με το οτι ειμαι στο σπιτι; Το γαλα αυτο της δινω για να μην μεινει αλλο στην καταψυξη..οπως γραφω τη θηλαζω κατευθειαν αφοτου αφησει το μπιμπερο.

 

Μειώνεται η παραγωγή σου αφού το μωρό εχει ήδη πιει γαλα απο το μπουκάλι όποτε θηλαζει λιγότερο. Ο μόνος τρόπος να ισοσταθμίσει αυτό που κανεις ειναι να αντλείς την ποσότητα που δινεις με μπουκάλι.

 

Το γαλα αυτό μπορει να μείνει κι άλλο στην κατάψυξη, δε χαλάει ακόμη.

 

Και το πιο σημαντικό απο όλα:δεν ειναι καλό να δινει η μαμά μπουκάλι στο μωρό. Μπερδεύεται και μπορει να εχει άσχημη κατάληξη. Το μπουκάλι οποιοσδήποτε άλλος εκτός απο εσένα κι οταν λείπεις απο το σπίτι (αλλιώς σε μυρίζει και σε άλλο δωμάτιο να είσαι).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δε μειωνεται η παραγωγη μου..εδω εχει σταματησει απο 2 μηνων να θηλαζει τη νυχτα και παλι ξυπναω με πρισμενα στηθη γιατι πινει πολυ το πρωι..και βαρος βαζει κανονικα..τωρα για 150 ml που εδινα (γιατι τελειωσαν ετσι κ αλλιως) δεν ειδα την παραμικρη μειωση...

Επιπλεον το ξερω αυτο που λες αλλα εξακριβωμενα η μπεμπα δε μπερδευεται με τιποτα..στην αρχη της το εδινε ο αντρας μου γιατι κι εγω το φοβομουν αυτο αλλα τελικα ολα μια χαρα πηγαν..αντε και απο αυριο ξεκιναει η εξεταστικη..θα τη θηλασω πριν φυγω και λεω να βαλω κι ενα σακουλακι στο ψυγειο σε περιπτωση που πεινασει πριν ερθω..εχω αγχωθει..πρωτη φορα θα την αφησω..αντε και καλη μου τυχη!!!

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε μειωνεται η παραγωγη μου..εδω εχει σταματησει απο 2 μηνων να θηλαζει τη νυχτα και παλι ξυπναω με πρισμενα στηθη γιατι πινει πολυ το πρωι..και βαρος βαζει κανονικα..τωρα για 150 ml που εδινα (γιατι τελειωσαν ετσι κ αλλιως) δεν ειδα την παραμικρη μειωση...

Επιπλεον το ξερω αυτο που λες αλλα εξακριβωμενα η μπεμπα δε μπερδευεται με τιποτα..στην αρχη της το εδινε ο αντρας μου γιατι κι εγω το φοβομουν αυτο αλλα τελικα ολα μια χαρα πηγαν..αντε και απο αυριο ξεκιναει η εξεταστικη..θα τη θηλασω πριν φυγω και λεω να βαλω κι ενα σακουλακι στο ψυγειο σε περιπτωση που πεινασει πριν ερθω..εχω αγχωθει..πρωτη φορα θα την αφησω..αντε και καλη μου τυχη!!!

 

Καλή επιτυχια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ολα καλα πηγαν και τις 3 φορες που την εχω αφησει μεχρι στιγμης.. Ευχαριστω! :)

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ενταξει ολα καλα πηγαν και τις 3 φορες που την εχω αφησει μεχρι στιγμης.. Ευχαριστω! :)

 

Τέλεια! Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...