Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως να αποφύγω τον αποθηλασμό?


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και μετά από κάποια προβληματάκια(γκρίνια και κλάμα στο στήθος για 2 μήνες), θηλάζουμε αποκλειστικά. Εχω εδώ και 20 μέρες ξεκινήσει 2 γεύματα στερεών, δεκατιανό και απογευματινό. Η παιδ/τρος μου είπε θα βάλουμε και μεσημεριανό αφού μας επιτρέψει ο αλλεργιολόγος -έχει μάλλον αλλεργία στα γαλακ/κά.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να συνεχίσω το θηλασμό αλλά αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

-Εδώ και 1 μήνα περίπου το μωρό προτιμά το αριστερό στήθος και εδώ και 2 μέρες δεν κάθεται καθόλου στο δεξί. Μήπως σταμάτησε το γάλα? Τι μπορώ να κάνω? Το θήλαστρο δεν με βολεύει καθόλου.

 

-Το Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά και θα λείπω τα απογεύματα, ήλπιζα ότι θα αρκούν τα γεύματα και ότι την υπόλοιπη μέρα θα μπορώ να θηλάζω. Διαβάζω όμως και ακούω ότι πρωί-βράδυ θηλασμός μόνο, οδηγεί σε αποθηλασμό. Πώς να το χειριστώ για να το αποφύγω?

 

Αυτές τις 20 ημ, δίνω κρέμα όση θέλει και μετά συμπληρώνω με θηλασμό και πάλι για όσο θέλει. Σωστά κάνω ή πρέπει πρώτα θηλασμός και μετά να συμπληρώνω κρέμα/χορετόσουπα/φρούτα?

Αν αντικαταστήσω τελείως 3 γεύματα υπάρχει κίνδυνος αποθηλασμού? Σε ποια ηλικία είναι ok να αντικαταστήσω 3 γεύματα?

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το βάρος γέννησης είναι 3.580 και τώρα που είναι 6 μηνών είναι 7.950

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην αγχωνεσαι... Ειναι λογικο, εφοσον μπαινουν στερεα γευματα, να ελαττωνονται οι θηλασμοι. Οσες θηλασαμε τα παιδια μας περαν του ενος ετους ξερουμε οτι το μωρο εφτανε να θηλαζει πρωι και βραδυ σταθερα και να ερχεται μονο του στο στηθος κανα-δυο φορες ακομη μεσα στη μερα ανεξαρτητα απο τα γευματα του (δεκατιανο- μεσημεριανο-βραδυνο). Απο προσωπικη πειρα μιλωντας συνεχισα με το γιο μου μεχρι τα δυομιση . Τον θηλαζα πρωι, τον αφηνα στον παιδικο, το μεσημερι κατα τις δυομισι τον επαιρνα στο σπιτι. Εχοντας φαει το μεσημεριανο στο σχολειο, το πρωτο πραγμα που εκανε με το που μπαιναμε σπιτι ηταν να θηλασει. Μετα κανονικα απογευματινο και το βραδυ παλι θηλασμο.

 

Τωρα με το μεσημεριανο που λες δεν καταλαβαινω... Τι σχεση εχει το μεσημεριανο γευμα με την αλλεργια στο γαλα;;; Το μεσημεριανο συνηθως ειναι κρεας με λαχανικα... Κρεμα το απογευμα του δινεις αντιαλλεργικη;

 

 

Συνηθως γυρω στον 7ο με 8ο αν θυμαμαι καλα παμε στα τρια γευματα. Θα πρεπει να δινεις το φαγητο κανονικα, και κατα την γνωμη μου ο θηλασμος καλο θα ειναι να ειναι ανεξαρτητος γιατι πολλα παιδια επαναπαυονται και στην ουσια δεν τρωνε για να θηλασουν μετα.

 

Τωρα σε οτι αφορα να μην θελει το ενα στηθος καθολου, μηπως δεν βολευεται; Να δοκιμαζες μια αλλη θεση; Δεν ειμαι ειδικη, αλλα μου φαινεται περιεργο να μην εχεις γαλα απο το ενα μονο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι... Ειναι λογικο, εφοσον μπαινουν στερεα γευματα, να ελαττωνονται οι θηλασμοι. Οσες θηλασαμε τα παιδια μας περαν του ενος ετους ξερουμε οτι το μωρο εφτανε να θηλαζει πρωι και βραδυ σταθερα και να ερχεται μονο του στο στηθος κανα-δυο φορες ακομη μεσα στη μερα ανεξαρτητα απο τα γευματα του (δεκατιανο- μεσημεριανο-βραδυνο). Απο προσωπικη πειρα μιλωντας συνεχισα με το γιο μου μεχρι τα δυομιση . Τον θηλαζα πρωι, τον αφηνα στον παιδικο, το μεσημερι κατα τις δυομισι τον επαιρνα στο σπιτι. Εχοντας φαει το μεσημεριανο στο σχολειο, το πρωτο πραγμα που εκανε με το που μπαιναμε σπιτι ηταν να θηλασει. Μετα κανονικα απογευματινο και το βραδυ παλι θηλασμο.

 

Τωρα με το μεσημεριανο που λες δεν καταλαβαινω... Τι σχεση εχει το μεσημεριανο γευμα με την αλλεργια στο γαλα;;; Το μεσημεριανο συνηθως ειναι κρεας με λαχανικα... Κρεμα το απογευμα του δινεις αντιαλλεργικη;

 

 

Συνηθως γυρω στον 7ο με 8ο αν θυμαμαι καλα παμε στα τρια γευματα. Θα πρεπει να δινεις το φαγητο κανονικα, και κατα την γνωμη μου ο θηλασμος καλο θα ειναι να ειναι ανεξαρτητος γιατι πολλα παιδια επαναπαυονται και στην ουσια δεν τρωνε για να θηλασουν μετα.

 

Τωρα σε οτι αφορα να μην θελει το ενα στηθος καθολου, μηπως δεν βολευεται; Να δοκιμαζες μια αλλη θεση; Δεν ειμαι ειδικη, αλλα μου φαινεται περιεργο να μην εχεις γαλα απο το ενα μονο στηθος.

 

Σε ευχαριστώ πολύ efi75, είχα απογοητευτεί. Φοβάμαι πως αν της δίνω στήθος ανεξάρτητα από την ώρα που είναι να φάει δεν θα θηλάζει γιατί ίσως να μην πεινάει.

 

Η παιδίατρος περίμενε την αλλ/γο να επιτρέψει εισαγωγή τροφών αν και ακόμα δεν έχει κάτι αλλεργιογόνο, σωστά θυμάσαι. Τελικά πήγα χθες αλλ/γο, μπορεί να φάει τα υπόλοιπα είπε. Κατά την παιδίατρο λοιπόν τώρα αντικαθιστώ και το τρίτο γεύμα θηλασμού με μεσημεριανή χορτόσουπα. Το απόγευμα ναι, δίνω υποαλλεργικό ρυζάλευρο. Μήπως να περιμένω ακόμα με τα 3 γεύματα?

 

Για το στήθος δεν έχω καταλάβει αν έχω χαμηλή ροή ή πολύ μεγάλη και την ενοχλεί. Πήρα τηλ και σύμβουλο θηλασμού αλλά μου είπε δεν μπορούμε να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

αποφεύγεις τον αποθηλασμό θηλάζοντας, όποτε και για όσο θέλει το μωρό.

 

διαβάζω πως παιδεύτηκες και τα κατάφερες με τον θηλασμό κι έχω να σου πω μπράβο σου μανούλα.

 

όσο για το στήθος, αν δοκίμαζες διαφορετική στάση θηλασμού, μήπως τα κατάφερνες καλύτερα;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και έτσι μεσημέρι-απόγευμα θα λείπω. Η μικρή μου θέλει στήθος κυρίως για να νανουριστεί, τις υπόλοιπες φορές της το προσφέρω εγώ ανά 2.5 ώρες χωρίς απαραίτητα να δείξει ότι πεινάει.

 

Απλώς αναρωτιέμαι πόσα γεύματα πρέπει να κάνει τώρα που είναι σχεδόν 6.5 μηνών και πότε/πόσο να θηλάζω -κάποιες φορές θηλάζει πολύ λίγο ή κοιμάται- ώστε να μην γίνει απογαλακτισμός.

Στο δεκατιανό πχ δεν θα λείπω, να δίνω φρουτόκρεμα και στήθος πριν ή μετά? Η καθόλου? Τα υπόλοιπα γεύματα θα είναι μόνο στερεα τροφή αφού θα λείπω.

 

Οσον αφορά στο στήθος μάλλον δεν πολυβολεύει η πλευρά και το παραμέλησε, ίσως τώρα να παράγει λιγότερο.Τις ημέρες που δεν το ήθελε καθόλου πάντως είχα τραβήξει και με θήλαστρο. Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε τη ροή?

 

Είχα αγχωθεί πολύ, τώρα λίγο καλύτερα με τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά και έτσι μεσημέρι-απόγευμα θα λείπω. Η μικρή μου θέλει στήθος κυρίως για να νανουριστεί, τις υπόλοιπες φορές της το προσφέρω εγώ ανά 2.5 ώρες χωρίς απαραίτητα να δείξει ότι πεινάει.

 

Απλώς αναρωτιέμαι πόσα γεύματα πρέπει να κάνει τώρα που είναι σχεδόν 6.5 μηνών και πότε/πόσο να θηλάζω -κάποιες φορές θηλάζει πολύ λίγο ή κοιμάται- ώστε να μην γίνει απογαλακτισμός.

Στο δεκατιανό πχ δεν θα λείπω, να δίνω φρουτόκρεμα και στήθος πριν ή μετά? Η καθόλου? Τα υπόλοιπα γεύματα θα είναι μόνο στερεα τροφή αφού θα λείπω.

 

Οσον αφορά στο στήθος μάλλον δεν πολυβολεύει η πλευρά και το παραμέλησε, ίσως τώρα να παράγει λιγότερο.Τις ημέρες που δεν το ήθελε καθόλου πάντως είχα τραβήξει και με θήλαστρο. Υπάρχει περίπτωση να επηρέασε τη ροή?

 

Είχα αγχωθεί πολύ, τώρα λίγο καλύτερα με τη βοήθειά σας.

 

βάζω τη λογική μου κάτω και σκέφτομαι πως όπως το μωρό μεγαλώνει, το ίδιο μεγαλώνει και η όρεξή του. άρα, μπορείς να θηλάσεις και να ταΐσεις. εφόσον είναι σημαντικό να μην αποθηλάσεις, τότε μήπως θα πρέπει να δίνεις πρώτα στήθος και μετά φαγητό με εξαίρεση τις ώρες που λείπεις;

 

κατά τη διάρκεια της νύχτας θηλάζει;

 

η περιστασιακή χρήση θήλαστρου εμένα δεν μου έκανε κακό. αλλά χρησιμοποίησα περιστασιακά και μπουκάλι και θήλαστρο. θήλασα αποκλειστικά για 5,5 μήνες και αποθήλασα στους 12.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα αυξάνει και η ποσότητα της στερεας που καταναλώνει φαντάζομαι...

 

Θηλάζει και το βράδυ ακόμα, 2 φορές από 10'.

Θα το δοκιμάσω ξανά, αλλά πιστεύω ότι δεν θα θέλει να φάει αν έχει θηλάσει. Το δοκίμασα ήδη με διαφορά 1.5 ώρας και δεν έφαγε τη φρουτόκρεμα.

 

Για κάποιο λόγο η παιδ/τρος και από το 10525 -γραμμή θηλασμού- μου λένε πρώτα να ταϊζω...

Αυτό σε ένα γεύμα θα το κάνω. Τα άλλα 2 θα είναι μόνο φαγητό. Δεν έχω καταλάβει τι είναι πιο σημαντικό σε αυτή τη φάση. Να μπουν τα γεύματα και μετά γάλα ή πρώτα γάλα και στερεές έστω και λίγες κουταλιές -τόσο θα φάει αν θηλάσω πρώτα λογικά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να σου πω, σκέψου τι είναι σημαντικό για σένα. θέλεις να θηλάσεις, πες το στον παιδιάτρο, πες του πως δεν θες να σταματήσεις. να βρείτε μαζί ένα πλάνο. αν το παιδί παίρνει ικανοποιητικό βάρος απ' τον θηλασμό, γιατί να σταματήσεις; άσε που θ' αναγκαστείς να δώσεις σκόνη αν αποθηλάσεις. δεν καταλαβαίνω τον λόγο.

 

εμένα η δική μου παιδίατρος με πήγαινε στους 6 μήνες για αποθηλασμό κι αν δεν ήταν η μαμά μου, θα είχε γίνει. κι όλα αυτά μ' ένα παιδί που έβλεπε το κουτάλι κι έκλαιγε. έπαιρνε 1 κιλό το μήνα απ' τον θηλασμό και τον 7ο με 8ο που έκοψα τους θηλασμούς (εκτός από πρωί, βράδυ και νύχτα) πήρε 300 γρ. από τις στερεές αλλά μπόρεσα να θηλάσω μέχρι τους 12,5 μήνες και μετά κάναμε αποθηλασμό για 1 μήνα γιατί είχε κόψει τον νυχτερινό θηλασμό απ' τον 9ο μήνα. δεν είχα γάλα πλέον.

 

διάβασε κι εδώ αν θες:

 

 

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Velv σε ευχαριστώ πολύ για τα link, πολύ χρήσιμα.

Εσένα σου έτρωγε φαγητό μετά το θηλασμό?

Επαιρνε 1 κιλό το μήνα ως τον 6ο???:eek: Ηξερα ότι από 4ο και μετά παίρνουν 500-600 γρ, και το 3ο τρίμηνο περίπου 300-400. Μπράβο σου!

 

Θα κρατήσω λοιπόν μόνο 2 γεύματα προς το παρόν, όπως με συμβούλεψαν και παραπάνω. Η παιδίατρος που τη ρώτησα, λέει θηλασμός μετά το φαγητό, δεν κόβεται λέει το γάλα, αλλά δεν ξέρω αν γνωρίζει υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι το μωρο ξυπναει καθε βραδυ δυο φορες ειναι παρα πολυ θετικο. Οι ορμονες που καθοριζουν τη ροη γαλακτος ξυπνανε κατα τη διαρκεια της νυχτας. Οσο λοιπον το μωρο θηλαζει το βραδυ ο εγκεφαλος σου παιρνειι το μυνημα για να παραξει γαλα.

 

Απο κει και περα, να θυμασαι οτι το οτι θα λειπεις ολο το απογευμα απο το σπιτι δεν ειναι ανασταλτικος παραγοντας για το θηλασμο. Μην ανησυχεις, το μωρο θα βρει νεα φορμουλα και νεες ωρες να θηλασει. Ειναι πολυ πιο ευκολο απο οσο νομιζεις. Το δυσκολο ηταν η εδραιωση του θηλασμου που την καταφερες απο καιρο

 

Το μωρο πρεπει να τρωει πρωτα τα στερεα για εναν απλουστατο λογο. Σκεψου εσενα να πινεις ενα ποτηρι γαλα και στο καπακι να σου προσφερουν και μια ωραια κρεατοσουπα! Πλεον δεν θα πεινας, ασε που και οι γευση της σουπας θα σου φαινεται αλλοιωμενη!!! Επειδη λοιπον το μωρο πρεπει σιγα-σιγα να εκπαιδευεται στα στερεα, σκοπος ειναι να μαθει το κουταλι... Στην αρχη θα συμπληρωνεις με στηθος,αλλα μετα οταν η ποσοτητα ειναι επαρκης δεν θα χρειαζεται συμπληρωμα στηθος στα στερεα γευματα.

 

Μετα απο αυτο το σταδιο λοιπον, ο θηλασμος θα ειναι οτι και το μπουκαλι για τα παιδια που δεν θηλαζουν. Ενα μωρο 8 μηνων που δεν θηλαζει εχει συνηθως 5 γευματα: μπουκαλι- φρουτοκρεμα- φαγητο-κρεμα ή γιαουρτι-μπουκαλι. Η διαφορα ειναι οτι ο θηλασμος ειναι πολυ περισσοτερο απο ταισμα και ετσι το μωρο σου -που εντωμεταξυ θα μεγαλωνει - θα σε πλησιαζει και κανα δυο φορες ακομη μεσα στη μερα για να πιασει το στηθος (πιθανον για να καλυψει και αλλες αναγκες οπως η διψα ή το χαδι και η στοργη)

 

Ξερω οτι ειμαι πολυλογου αλλα ελπιζω να σε καλυψα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Efi σε ευχαριστώ πραγματικά για την ενθάρρυνση και τις πληροφορίες. Θέλω πολύ να συνεχίσω, τώρα είναι ακόμη καλύτερη η αίσθηση από την αρχή. Αν σταματήσει να ξυπνάει το βράδυ θα είναι πρόβλημα για το θηλασμό πάντως, ε?

 

Τα γεύματα πιστεύεις τώρα που είναι 6.5 να τα κρατήσω 2 -δεκατιανό/απογευματινό ή να τα αυξήσω σε 3 όπως είπε η παιδ/τρος -να βάλω και μεσημεριανό?

 

Μην σου πω ότι έλεγα να κόψω το ρυζάλευρο και να βάλω απλά φρουτόκρεμα το απόγευμα, και μόλις κλείσει 7 μηνών να βάλω και τη χορτόσουπα και μετά τον 8 κουάκερ ή κάτι τέτοιο. Να έχει δηλ. μόνο ένα γεύμα μέχρι να χρειαστεί να λείψω για δουλειά, και να σταματήσω να συμπληρώνω με στήθος μετά για να μην συνηθίσει και της κακοφανεί όταν λείψω αλλα και για να μην επαναπαύεται και δεν τρώει όπως είπες.

 

Ποια είναι η γνώμη σου? -Εγώ είμαι πολύ πιο πολυλογού, ελπίζω να μην σε κούρασα αλλά με απασχολεί αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα σημειο και επειτα θα σταματησει πιθανον το βραδυ αλλα πιθανον να γινει κοντα στο χρονο. Εξαρταται απο το παιδι, εμενα το συνεχισε αρκετα περισσοτερο, δεν θυμαμαι ακριβως αλλα σιγουρα κοντα στα δυο.

 

Τα γευματα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τα κοψεις. Την φρουτοκρεμα ειναι καλυτερα να την δινεις το πρωι γιατι η βιταμινη C κυριως θεωρειται οτι το πρωι απορροφαται καλυτερα. Δεν ειναι τυχαιο που την βαζουν για δεκατιανο.

 

Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να συνεχισω το σχημα που υπεδειξε ο παιδιατρος. Αν θελεις τη γνωμη μου, μπορεις να περιμενεις κανενα δεκαημερο μεχρι να δωσεις το μεσημεριανο αφου το παιδι ξεκινησε τα στερεα μολις πριν εικοσι μερες. Απο κει και περα, θα σε βολεψει να τρωει ηδη μεσημερι και απογευμα στερεα οταν εχεις ξεκινησει τη δουλεια ωστε να μην σε εχει τοσο αναγκη εκεινες τις ωρες.

 

Τι υποαλλεργικη κρεμα δινεις στη μικρη; Επισης θελω να σε ρωτησω, εχετε φτασει να τρωτε ολοκληρο γευμα; Επισης, με τη σειρα και τι τροπο σου ειπαν να εισαγεις τις τροφες στο μωρο; Σε ρωταω γιατι και ο γιος μου εχει θεμα με αλλεργιες και μετα τα τεσσερα αρχισαμε να τις ξεπερνουμε , οποτε εχω πειρα σε αυτο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι υποαλλεργικη κρεμα δινεις στη μικρη; Επισης θελω να σε ρωτησω, εχετε φτασει να τρωτε ολοκληρο γευμα; Επισης, με τη σειρα και τι τροπο σου ειπαν να εισαγεις τις τροφες στο μωρο; Σε ρωταω γιατι και ο γιος μου εχει θεμα με αλλεργιες και μετα τα τεσσερα αρχισαμε να τις ξεπερνουμε , οποτε εχω πειρα σε αυτο:rolleyes:

 

Δίνω της Hipp το ρυζάλευρο. Τρώει 120 ml και η γιατρός μου είπε να το φτάσω και μέχρι 180 αν θέλει το παιδί. Τη φρουτόκρεμα δεν τη θέλει, τρώει με το ζόρι τη μισή. Της έδωσα στην αρχη λίγες κουταλιές μήλο για 2-3 μέρες, μετά αχλάδι και τώρα και μπανάνα. Εχει μάλλον αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, οπότε μόνο στα γαλακ/κα έχει θέμα. Ενώ τα είχα κόψει όλα -και αυγό, ξηρούς καρπούς, χοιρινό, σοκολάτα και πολλά άλλα- συνέχιζε να έχει αίμα στα κακά, μέχρι που η παιδογαστρ/γος είπε ότι τελικά το αίμα ήταν από τη ραγάδα που είχε, την οποία μάλλον την προκάλεσε η πρωκτ/τιδα!

Link to comment
Share on other sites

Δίνω της Hipp το ρυζάλευρο. Τρώει 120 ml και η γιατρός μου είπε να το φτάσω και μέχρι 180 αν θέλει το παιδί. Τη φρουτόκρεμα δεν τη θέλει, τρώει με το ζόρι τη μισή. Της έδωσα στην αρχη λίγες κουταλιές μήλο για 2-3 μέρες, μετά αχλάδι και τώρα και μπανάνα. Εχει μάλλον αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, οπότε μόνο στα γαλακ/κα έχει θέμα. Ενώ τα είχα κόψει όλα -και αυγό, ξηρούς καρπούς, χοιρινό, σοκολάτα και πολλά άλλα- συνέχιζε να έχει αίμα στα κακά, μέχρι που η παιδογαστρ/γος είπε ότι τελικά το αίμα ήταν από τη ραγάδα που είχε, την οποία μάλλον την προκάλεσε η πρωκτ/τιδα!

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα σημειο και επειτα θα σταματησει πιθανον το βραδυ αλλα πιθανον να γινει κοντα στο χρονο. Εξαρταται απο το παιδι, εμενα το συνεχισε αρκετα περισσοτερο, δεν θυμαμαι ακριβως αλλα σιγουρα κοντα στα δυο.

 

Τα γευματα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να τα κοψεις. Την φρουτοκρεμα ειναι καλυτερα να την δινεις το πρωι γιατι η βιταμινη C κυριως θεωρειται οτι το πρωι απορροφαται καλυτερα. Δεν ειναι τυχαιο που την βαζουν για δεκατιανο.

 

Εγω αυτο που θα εκανα θα ηταν να συνεχισω το σχημα που υπεδειξε ο παιδιατρος. Αν θελεις τη γνωμη μου, μπορεις να περιμενεις κανενα δεκαημερο μεχρι να δωσεις το μεσημεριανο αφου το παιδι ξεκινησε τα στερεα μολις πριν εικοσι μερες. Απο κει και περα, θα σε βολεψει να τρωει ηδη μεσημερι και απογευμα στερεα οταν εχεις ξεκινησει τη δουλεια ωστε να μην σε εχει τοσο αναγκη εκεινες τις ωρες.

 

Τι υποαλλεργικη κρεμα δινεις στη μικρη; Επισης θελω να σε ρωτησω, εχετε φτασει να τρωτε ολοκληρο γευμα; Επισης, με τη σειρα και τι τροπο σου ειπαν να εισαγεις τις τροφες στο μωρο; Σε ρωταω γιατι και ο γιος μου εχει θεμα με αλλεργιες και μετα τα τεσσερα αρχισαμε να τις ξεπερνουμε , οποτε εχω πειρα σε αυτο:rolleyes:

 

Δίνω της Hipp το ρυζάλευρο. Τρώει 120 ml και η γιατρός μου είπε να το φτάσω και μέχρι 180 αν θέλει το παιδί. Τη φρουτόκρεμα δεν τη θέλει, τρώει με το ζόρι τη μισή. Της έδωσα στην αρχη λίγες κουταλιές μήλο για 2-3 μέρες, μετά αχλάδι και τώρα και μπανάνα. Εχει μάλλον αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, οπότε μόνο στα γαλακ/κα έχει θέμα. Ενώ τα είχα κόψει όλα -και αυγό, ξηρούς καρπούς, χοιρινό, σοκολάτα και πολλά άλλα- συνέχιζε να έχει αίμα στα κακά, μέχρι που η παιδογαστρ/γος είπε ότι τελικά το αίμα ήταν από τη ραγάδα που είχε, την οποία μάλλον την προκάλεσε η πρωκτ/τιδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω οτι η γνωμη των αλλεργιολογων ειναι αλλη σε οτι αφορα το τι πρεπει να κοψεις εσυ. Ταλαιπωρηθηκα κι εγω παρα πολυ με το κοψιμο των τροφων, για 2,5 χρονια δεν ετρωγα γαλακτοκομικα, ψαρι, αυγο και μοσχαρι. απο την πολυ μαρμελαδα και την πατατα και το ψωμι πηγα 100 κιλα (στην κυριολεξια) και ο αλλεργιολογος που τελικα απευθυνθηκα μου ειπε οτι ηταν τσαμπα κοπος!!! Κι αυτο γιατι τα διαφορα συστατικα που τρωμε δεν φτανουν αυτουσια στην κυκλοφορια του αιματος και στο γαλα μια και γινονται " "κομματακια" κατα την πεψη της τροφης... Και η πλακα ειναι πως ως χημικος(με ειδικευση στη βιοχημεια) αυτο το ηξερα, αλλα ποτε δεν το συνδυασα...

 

Γενικα να προσεχεις παντως, μια και υπαρχει πιθανον αλλεργικο προφιλ, τα τροφιμα να τα βαζεις πολυ σιγα. Δηλαδη βαλε μηλο και κρατησε για 10 μερες, μετα προσθεσε μπανανα για αλλες 10, και στη συνεχεια προσθεσε αχλαδι για αλλες 10 κτλ... Κι αυτο γιατι για να εμφανιστει αλλεργικη αντιδραση σε κατι ο μηχανισμος απαιτει περιπου 10 μερες. Οποτε αν εσυ μεσα στις δεκα μερες εβαλες συνολικα 3 φρουτα δεν θα ξερεις που οφειλεται η αντιδραση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο. Η αλλεργιολόγος μου είπε όντως πως ήταν τσάμπα κόπος η αποχή από όλα και ανα 2-3 μέρες εισαγωγή ξανά γιατί δεν γινόταν να βρω τι φταίει γιατί η αντίδραση μπορεί να προκληθεί νωρίτερα ή αργότερα. Είχα κόψει και ντομάτα, σουσάμι, σαλάτα, γαλοπούλα, μπαχαρικά, μόνο ψωμί με μαρμελάδα, λάδι, πατάτες, και κρέας έτρωγα. Εσύ όμως ταλαιπωρήθηκες πολύ καιρό βρε παιδί μου.

 

τώρα της έχω προσθέσει μπανάνα και 3 μέρες μετά είδα αίμα αλλά δεν ξέρω αν είναι αλλεργία ή η ραγάδα! Είναι σαν μικρή λεπτή ίνα κόκκινη. Λέω να αφαιρέσω τη μπανάνα, ή και τη φρουτόκρεμα γενικά και να την ξαναδώσω σε καμιά εβδομάδα γιατί δεν της αρέσει καθόλου. Η να επιμείνω???

 

Πάντως αν δεν είχα βοήθεια από εδώ οι γιατροί δεν με καθοδήγησαν καθόλου στις λεπτομέρειες... Δεν το συζητώ καν σχετικά με το θηλασμό...

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...