Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτώματα: ποια και ως πότε;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Άνοιξα αυτό το θέμα για να μαζέψουμε εδώ εμπειρίες από τις εγκυμονούσες. Ποια συμπτώματα είχατε και μέχρι ποια εβδομάδα; Σε τι βαθμό;

 

Εγώ είμαι περίπου 14η εβδομάδα (θα μάθω ακριβώς τη Δευτέρα). Έχει μία βδομάδα που τα συμπτώματα γίναν ανυπόφορα εκεί που περίμενα ότι θα καταλαγιάσουν.

 

Ζαλάδα όλη τη μέρα, τάση για εμετό (μαζί με την κίνηση, όλη μέρα με μία λεκάνη μπροστά, αλλά εμετός γιοκ, δυστυχώς!), και επίσης έχω ακόμα πόνους ελαφρούς σαν περιόδου.

Είναι φυσιολογικό;

Τέτοιους πόνους είχα μόνο στην πολύ αρχή, στις πρωτες εβδομάδες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος..

 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα και όχι κάτι κακό.

 

Παρακαλώ, πείτε μου εμπειρίες!

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

Με το καλο!!!

Εγω ειχα εμετούς απο 6η εβδομαδα εώς 12η περίπου, 2 φορες την ημερα, στάνταρ πρωι και μετα το μεσημεριανό...

Και πολυ ανακατωσουρα! Ειχα χάσει 5κιλα :-/

Και το στηθος μου πόνουσε πολυ!!!! :-)

Ειχα επίσης πονάκια στην κοιλια σαν περιοδου αρκετές φορες αλλα περνούσαν...!

Νιωθεις απλα ενοχλησεις ή πονάς;

Για την ζαλαδα θα δει τις εξετασεις αιματος εάν ειχες πεσμένο αιματοκρίτη ή σιδηρο θα σου δώσει να παίρνεις οπως πολλες παιρνουν! ( και εγω )

Οτι νιωθεις να το λες στον γιατρο σου και να κρίνει αν ειναι κατι!

Επεξεργάστηκαν by Xristinaki91!
....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Με το καλο!!!

Εγω ειχα εμετούς απο 6η εβδομαδα εώς 12η περίπου, 2 φορες την ημερα, στάνταρ πρωι και μετα το μεσημεριανό...

Και πολυ ανακατωσουρα! Ειχα χάσει 5κιλα :-/

Και το στηθος μου πόνουσε πολυ!!!! :-)

Ειχα επίσης πονάκια στην κοιλια σαν περιοδου αρκετές φορες αλλα περνούσαν...!

Νιωθεις απλα ενοχλησεις ή πονάς;

Για την ζαλαδα θα δει τις εξετασεις αιματος εάν ειχες πεσμένο αιματοκρίτη ή σιδηρο θα σου δώσει να παίρνεις οπως πολλες παιρνουν! ( και εγω )

Οτι νιωθεις να το λες στον γιατρο σου και να κρίνει αν ειναι κατι!

 

Εγώ έχω χάσει 10 κιλά εδώ και 2 μήνες... Και δε βλέπω καμία υποχώρηση. Το στήθος μόνο ξεπρήστηκε από την 8η βδομάδα. Τα πονάκια έρχονται για λίγο και φεύγουν. Ακόμα δεν το είπα στο γιατρό γιατί σήμερα άρχισε να με ανησυχεί.

 

Ραντεβού έχω την Τρίτη. Είναι σαν ελαφρά πονάκια περιόδου. Κανονικά εγώ στην περίοδο πεθαίνω στον πόνο.. οπότε αυτός ο πόνος τώρα είναι ήπιος για 'μενα. Δε με ενοχλεί, απλά σκέφτομαι λίγο "ανάποδα"...

 

Ο γιατρός μου επίσης λέει οτι για να μου δώσει σίδηρο, θέλει ο αιματοκρίτης να πέσει γύρω στο 34 (τώρα έχω 36) για να έιναι το αίμα αραιωμένο ώστε να περνάει όλος ο σίδηρος στο μωρό, δεδομένου ότι ο πλακούντας έχει πολλά μικρά τριχοειδή αγγεία.:?::?:

 

Απλά θέλω να δω αν συμβαίνει και σε άλλες γυναίκες! Παρένθεση: Ο γιατρός μου γενικά μου λύνει τις απορίες και θεωρώ ότι είναι πολύ καλός τώρα που η εγκυμοσύνη δεν παρουσιάζει κάποια επιπλοκή.

Θεωρώ ότι αν, κούφια η ώρα, δει κάτι ανησυχητικό, δε θα μου το πει και δε θα κάνει και κατι... :rolleyes::rolleyes:

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Καμία συμβουλή σου ειπε για τους εμετούς;

Πχ να τρως φρυγανιές;

Εγω πχ το πρωι περίμενα πρώτα να κανω εμετο και μετα να φαω!

Αν έτρωγα χωρις να εχω κανει εκανα μετα :-)

Εάν δει κατι το ανησυχητικό θα σου δώσει τις κατάλληλες οδηγίες! Γιατι οχι;

Ειναι πολλες γυναικες που κανουν για μεγαλο διάστημα εμετούς.!

Σε μενα είχαν επανέλθει οι ανακατωσουρες μονο στον 6ο μηνα... Αλλα για λιγο καιρο!

Υπομονη και αν κανεις εμετο αμέσως μετα το φαι ξανα φάε μετα..

Λενε ομως πως το μωρο παιρνει τις βιταμίνες του.

Απλα θεωρω πως θα πρεπει αυτα τα λίγα που καταφέρνεις να φας να ειναι υγιεινά!

Ξερω πως η τομάτα και το λεμόνι κανουν χειρότερη την κατασταση!

Επεξεργάστηκαν by Xristinaki91!
....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω χάσει 10 κιλά εδώ και 2 μήνες... Και δε βλέπω καμία υποχώρηση. Το στήθος μόνο ξεπρήστηκε από την 8η βδομάδα. Τα πονάκια έρχονται για λίγο και φεύγουν. Ακόμα δεν το είπα στο γιατρό γιατί σήμερα άρχισε να με ανησυχεί.

 

Ραντεβού έχω την Τρίτη. Είναι σαν ελαφρά πονάκια περιόδου. Κανονικά εγώ στην περίοδο πεθαίνω στον πόνο.. οπότε αυτός ο πόνος τώρα είναι ήπιος για 'μενα. Δε με ενοχλεί, απλά σκέφτομαι λίγο "ανάποδα"...

 

Ο γιατρός μου επίσης λέει οτι για να μου δώσει σίδηρο, θέλει ο αιματοκρίτης να πέσει γύρω στο 34 (τώρα έχω 36) για να έιναι το αίμα αραιωμένο ώστε να περνάει όλος ο σίδηρος στο μωρό, δεδομένου ότι ο πλακούντας έχει πολλά μικρά τριχοειδή αγγεία.:?::?:

 

Απλά θέλω να δω αν συμβαίνει και σε άλλες γυναίκες! Παρένθεση: Ο γιατρός μου γενικά μου λύνει τις απορίες και θεωρώ ότι είναι πολύ καλός τώρα που η εγκυμοσύνη δεν παρουσιάζει κάποια επιπλοκή.

Θεωρώ ότι αν, κούφια η ώρα, δει κάτι ανησυχητικό, δε θα μου το πει και δε θα κάνει και κατι... :rolleyes::rolleyes:

 

Mianmar egw de tha sou milisw gia emetous giati endexomenws na se "eknwurisw" afou ekana monaxa kanadyo fores. Anakateutika merikes fores parapanw ki auto itan olo - mexri stigmis toulaxiston! Elpizw na min allaksei, mia xara einai!!

Gianta ponakia periodou milisa simera me ti maia mou gt ki egw ta eixa stin arxi mexri tin 8i-9i evdomada k meta tipota. San ki esena eixa tromaktikous ponous periodou opote auta pou niwthw twra einai ptaismata!! Parolauta me evalan se skepseis giati eixan kopei poli kairo. H maia leei tha exw tetoia isws k pio syxna apo dw kai pera kathws ta mwra kouniountai pio poli, to ena einai kai katw kai me piezei (mallon), megalwnei ki i mitra, eee de thelei poli to systima!! Kai ta dika sou na deis apo to apotomo megalwma tis mitras tha nai, enimerwse vevaia k to giatro sou na xeis to kefali sou isixo!!

Dystyxws den exw symvouli gia emetous na se voithisw...

Oso gia tin anisixia sou gianto giatro, nomizw eisai ligo ypervolikii..giati na mi sto pei o anthrwpos k na mi drasei an xtypa xylo kati xreiastei? Sto myalo sou einai paw stoixima. Twra an exeis tetoies vasimes ypopsies mipws prepei na koitakseis to endexomeno na ton allakseis??

O dikos nou aimatokritis einai 29 twra dystyxws, o sidiros einai ypsilos kainoi apothikes to idio kai kai kai, parolauta den anevainei o aimatokritis! Kourasmeni niwthw pou kai pou, perimenoume na xanakanw aimatos gia na doume pws tha poreuthoume, pantws idiaitera anisixous den tous vlepw!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καμία συμβουλή σου ειπε για τους εμετούς;

Πχ να τρως φρυγανιές;

Εγω πχ το πρωι περίμενα πρώτα να κανω εμετο και μετα να φαω!

Αν έτρωγα χωρις να εχω κανει εκανα μετα :-)

Εάν δει κατι το ανησυχητικό θα σου δώσει τις κατάλληλες οδηγίες! Γιατι οχι;

Ειναι πολλες γυναικες που κανουν για μεγαλο διάστημα εμετούς.!

Σε μενα είχαν επανέλθει οι ανακατωσουρες μονο στον 6ο μηνα... Αλλα για λιγο καιρο!

Υπομονη και αν κανεις εμετο αμέσως μετα το φαι ξανα φάε μετα..

Λενε ομως πως το μωρο παιρνει τις βιταμίνες του.

Απλα θεωρω πως θα πρεπει αυτα τα λίγα που καταφέρνεις να φας να ειναι υγιεινά!

Ξερω πως η τομάτα και το λεμόνι κανουν χειρότερη την κατασταση!

 

Πω πω!! Τι λες τώρα;

Εμετό δεν έχω κάνει ακόμα (δυστυχώς) ουτε μια φορά.. πιστεύω θα ήταν ανακουφιστικό για κάποια λεπτά...

 

Τρώω φρυγανιές γενικότερα, πίνω ξινόγαλο (άπειρο!) και αποφεύγω τους χυμούς γιατί μου κάνουν πολύ κακό στο στομάχι...

 

Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι τελικά είμαι στη 14η εβδομάδα + 1 μέρα και πρέπει να κάνω λίγη υπομονή ακόμα..

 

Γενικότερα δεν τρώω ανθυγιεινά γιατί το στομάχι μου δεν αντέχει και ούτε στη σκέψη...:rolleyes:

 

Αυτά. Δεν μου πρότεινε κάτι άλλο... αλλά αύριο που έχω ραντεβού στο δημόσιο νοσοκομείο, θα αναφέρω στο γιατρό τις ζαλάδες αλλά και το ότι έχω χάσει 10 κιλά. Έχω αφυδατωθεί και το καταλαβαίνω γιατί αν ξύσω το πόδι μου π.χ., ξεφλουδίζει και δεν επανέρχεται ποτέ!!:roll:

 

Επίσης, παίρνω trofocard και αν δεν τα πάρω μολις ξυπνήσω, μετά το στομάχι μου δεν τα δεχεται...:mrgreen:

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι είναι καλό το ότι έχεις ανεβασμένο σίδηρο αλλά και αποθήκες!! Εμένα παραδόξως, δε μου εξέτασε σίδηρο και φερριτίνη :confused: παρά μόνο αιματοκρίτη...

 

Εμετούς δεν κάνω καθόλου.. κάνω μόνο την κίνηση.. αυτό που τρέχεις στην τουαλέτα και ακούγεται ένας απίστευτα άθλιος ήχος σαν "ρέψιμο"... μέχρι εκεί.. όλη μέρα:oops::oops: συγνώμη για την αηδία :)

 

Για το γιατρό το λέω αυτό, διότι όταν είχα πάει να με αναλάβει για υπογονιμότητα, δεν είχε καθόλου όρεξη..Φαινόταν...

Όμως τώρα, είναι ακριβως αυτό που χρειαζομαι! Μπορεί να είναι και στο μυαλό μου, τι να πω!:roll:

 

Έχω "καβάτζα" το γιατρό στο νοσοκομείο!!

 

ΥΓ* Η αυχενική βγήκε με πιθανότητες 1/6000 για σύνδρομο down και τα χρωμοσώματά μας όλα τέλεια!! Με πήρε τηλέφωνο ενθουσιασμένος!!!

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι είναι καλό το ότι έχεις ανεβασμένο σίδηρο αλλά και αποθήκες!! Εμένα παραδόξως, δε μου εξέτασε σίδηρο και φερριτίνη :confused: παρά μόνο αιματοκρίτη...

 

Εμετούς δεν κάνω καθόλου.. κάνω μόνο την κίνηση.. αυτό που τρέχεις στην τουαλέτα και ακούγεται ένας απίστευτα άθλιος ήχος σαν "ρέψιμο"... μέχρι εκεί.. όλη μέρα:oops::oops: συγνώμη για την αηδία :)

 

Για το γιατρό το λέω αυτό, διότι όταν είχα πάει να με αναλάβει για υπογονιμότητα, δεν είχε καθόλου όρεξη..Φαινόταν...

Όμως τώρα, είναι ακριβως αυτό που χρειαζομαι! Μπορεί να είναι και στο μυαλό μου, τι να πω!:roll:

 

Έχω "καβάτζα" το γιατρό στο νοσοκομείο!!

 

ΥΓ* Η αυχενική βγήκε με πιθανότητες 1/6000 για σύνδρομο down και τα χρωμοσώματά μας όλα τέλεια!! Με πήρε τηλέφωνο ενθουσιασμένος!!!

 

Bravo giantin auxeniki sas!! Ante me to kalo!!

 

Pisteuw tha sou perasei yo thematakie to giatro, alliws tha eixes ido fygei!

Kane enan kopo akomi me tis anagoules, pali kala pou den kaneis emeto tha sou xalage oooli ti geusi...nomizw diladi.. ligo ypomoni..

Ki emena de mou koitaxe aptin arxi sidiro kai ferittini an thymamai kala, ekei gyrw stis dikes sou evdomades mou ta zitise, nomizw 16i !

Kai to neraki se enoxlei? Logw afydatwsis to lew,mpas kai voithisei ki auto!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Bravo giantin auxeniki sas!! Ante me to kalo!!

 

Pisteuw tha sou perasei yo thematakie to giatro, alliws tha eixes ido fygei!

Kane enan kopo akomi me tis anagoules, pali kala pou den kaneis emeto tha sou xalage oooli ti geusi...nomizw diladi.. ligo ypomoni..

Ki emena de mou koitaxe aptin arxi sidiro kai ferittini an thymamai kala, ekei gyrw stis dikes sou evdomades mou ta zitise, nomizw 16i !

Kai to neraki se enoxlei? Logw afydatwsis to lew,mpas kai voithisei ki auto!

 

Όλοι αυτό μου λένε αλλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα;

Τη γεύση την έχω στο στόμα συνέχεια!! Ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι αναθυμιάσεις από το στομάχι!! Δηλαδή, και την κίνηση κάνω για εμετό, και τη γεύση έχω... εμετό δεν κάνω!! Γι' αυτό λέω ίσως ήταν καλύτερο να κάνω μια δύο φορές τη μέρα..

 

Τι να κάνω, όμως;; Θα περιμένω!:(

 

Το νεράκι με ενοχλεί΄, το πίνω όμως... Εχτές ήπια πολύ.. σήμερα που ήπια μισό λίτρο ξινόγαλο και 1 λίτρο γάλα, δε μπορώ να πιω νερό γιατί το στομαχι μου φυσικά είναι σε κακή κατάσταση... Καλά να πάθω!:rolleyes::rolleyes:

 

Ένιωσε καλύτερα με τη λήψη σιδήρου;;

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλοι αυτό μου λένε αλλά ξέρεις ποιο είναι το θέμα;

Τη γεύση την έχω στο στόμα συνέχεια!! Ο γιατρός μου έχει πει ότι είναι αναθυμιάσεις από το στομάχι!! Δηλαδή, και την κίνηση κάνω για εμετό, και τη γεύση έχω... εμετό δεν κάνω!! Γι' αυτό λέω ίσως ήταν καλύτερο να κάνω μια δύο φορές τη μέρα..

 

Τι να κάνω, όμως;; Θα περιμένω!:(

 

Το νεράκι με ενοχλεί΄, το πίνω όμως... Εχτές ήπια πολύ.. σήμερα που ήπια μισό λίτρο ξινόγαλο και 1 λίτρο γάλα, δε μπορώ να πιω νερό γιατί το στομαχι μου φυσικά είναι σε κακή κατάσταση... Καλά να πάθω!:rolleyes::rolleyes:

 

Ένιωσε καλύτερα με τη λήψη σιδήρου;;

 

Wx alitheia??? Krima tetoio pragma... Monaxa ypomoni exeis dikio..!

Alla 1litro gala vre paidaki mou? Poli den einai? Mipws giauto xalastikes??

Sidiro den pairnw mono tou, pairnw polivitamines pou exoun tis panagias ta matia kai me kalyptoun , mono autos o aimatokritis den anevainei. Na sou pw kourasmeni niwthw oso kai prin, den mou fainetai na allazei kati. Kai i zesti einai exantlitiki twra opote....trww mosxaraki mpas kai voithisei!

Galaktokomika trww episis gia na min parw kai asvestio, o giatros mou einai yper tou an mporw na to parw apti diatrofi mou na apofygoume to symplirwma. An xreiastei vevaia oti mou dwsoun tha parw.

Stin arxi tis egkimosinis mou eixan pei oti ta mwra pairnoun OTI xreiazontai kai theloun apo ti mama, giati eixa anisixia oti tha limoktonisoun ta kaimena epeidi nosileutika ena 4imero k de me afinan na faw mpas k xreiazomoun xeirourgeio. Mou eixan pei oti i mama mporei na einai montelaki kai na trwei metrimena kai swsta kai ta mwra na vgoun threftaria!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε Σοφάκι;

 

Κι εμένα το ίδιο μου είπε ο γιατρός.. παρ' όλα αυτά μου είπε αν μπορώ να μη χάσω κι άλλη κιλά.. Χάνω και μυική μάζα που τη χρειάζομαι, αφού είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι...

 

Ναι, έχω μόνιμα τη γεύση αυτή στο στόμα (απαίσιο συναίσθημα) και μόνιμα νιώθω σαν να έχει κάτσει κάτι στο λαιμό.. ένα βερύκοκο ας πούμε..:rolleyes:

 

Είχα αυτή τη γεύση στο στόμα και δεν ήμουν σπίτι.. ήμουν σε μία φίλη.. Έβαζα έβαζα στο ποτήρι και δεν κατάλαβα πόσο ήπια... Δε θα το ξανακάνω!!!

 

Η ζέστη νομίζω ότι είναι αφόρητη.. και νιώθω πολύ τυχερή που οι "δύσκολοι" μήνες, οι τελευταίοι, θα με βρουν το χειμώνα.. είναι πολύ βολικό!!!:mrgreen:

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε Σοφάκι;

 

Κι εμένα το ίδιο μου είπε ο γιατρός.. παρ' όλα αυτά μου είπε αν μπορώ να μη χάσω κι άλλη κιλά.. Χάνω και μυική μάζα που τη χρειάζομαι, αφού είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι...

 

Ναι, έχω μόνιμα τη γεύση αυτή στο στόμα (απαίσιο συναίσθημα) και μόνιμα νιώθω σαν να έχει κάτσει κάτι στο λαιμό.. ένα βερύκοκο ας πούμε..:rolleyes:

 

Είχα αυτή τη γεύση στο στόμα και δεν ήμουν σπίτι.. ήμουν σε μία φίλη.. Έβαζα έβαζα στο ποτήρι και δεν κατάλαβα πόσο ήπια... Δε θα το ξανακάνω!!!

 

Η ζέστη νομίζω ότι είναι αφόρητη.. και νιώθω πολύ τυχερή που οι "δύσκολοι" μήνες, οι τελευταίοι, θα με βρουν το χειμώνα.. είναι πολύ βολικό!!!:mrgreen:

 

W nai isxyei! Alla ontws prospathise na mi xaseis qlla kila, deka mou fainontai polla ki emena..egw exasa mono 2 kai imoun enthousiasmeni pou argousa na ta parw meta giati etrwga etrwga :oops:

Gala na piw ena litro de tha antexa giati de m aresei idiaitera, me kopo pinw 2 fores ti mera - eutyxws ti mia exei ta dimitriaka gia prwino opote mou einai pio eukolo!!

 

Pes to psemata, na einai drosera toulaxiston pros to telos tis egkymosinis sou! Egw agwniousa na erthei kalokairi na vgalw tin koilia stin paralia kai twra den ypoferw ti zesti me tipota...

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Εγώ συμπτώματα δεν είχα καθόλου...ούτε έναν εμετό, ούτε ανακατωσούρες, ούτε πρήξιμο στο στήθος τίποτα..ευτυχώς η μπέμπα δεν με ταλαιπωρεί :P:p Μόνο ένα αφόοορητο μπούκωμα στη μύτη που κράτησε κανά 2μηνο και ακόμα το έχω αλλά σε πολύ πιο ήπιο βαθμό, αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται σύμπτωμα εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!! Συμπτώματα κι εγώ μηδέν μέχρι τώρα (13η εβδομάδα)! Στις αρχές, 6η με 10η εβδομάδα, μπορείς να πεις ότι το μόνο μου σύμπτωμα ήταν το πολύ φουσκωμένο στήθος και η νύστα νωρίς το βράδυ (αλλά λογικό αφού ξυπνούσα 8 το πρωί). Από τη 10η και μετά έφυγαν κι αυτά και ξαναγύρισε η ενέργεια και εγκυμοσύνη δεν νιώθω καθόλου και ήδη χθες κάναμε την αυχενική! Εύχομαι ανέφελη εγκυμοσύνη σε όλες μας!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!Εγώ συμπτώματα δεν είχα καθόλου...ούτε έναν εμετό, ούτε ανακατωσούρες, ούτε πρήξιμο στο στήθος τίποτα..ευτυχώς η μπέμπα δεν με ταλαιπωρεί :P:p Μόνο ένα αφόοορητο μπούκωμα στη μύτη που κράτησε κανά 2μηνο και ακόμα το έχω αλλά σε πολύ πιο ήπιο βαθμό, αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται σύμπτωμα εγκυμοσύνης!

 

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι σύμπτωμα η μύτη, αλλά ξέρω οτι στην εγκυμοσύνη βγαίνουν όλες οι αλλεργίες... κι εγώ είχα βουλωμένη μύτη για ένα μήνα!!

 

Είσαι πολύ τυχερή!!

 

Εγώ σημερα έμαθα γιατί τόσα συμπτώματα... Γιατί έχουμε ΜΠΕΜΠΗ και όχι μπέμπα, όπως νομίζαμε!!:eek::lol::eek:

 

Από τώρα με ταλαιπωρεί!!! Υπάρχει, βέβαια, και η πιθανότητα λάθους...

 

Όσο για τους πόνους, ο γιατρός σημασία δεν έδωσε... άρα ή δεν είναι ανησυχητικό, ή είχε και πιο σημαντικά πράγματα να κάνει!:-P

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω αν είναι σύμπτωμα η μύτη, αλλά ξέρω οτι στην εγκυμοσύνη βγαίνουν όλες οι αλλεργίες... κι εγώ είχα βουλωμένη μύτη για ένα μήνα!!

 

Είσαι πολύ τυχερή!!

 

Εγώ σημερα έμαθα γιατί τόσα συμπτώματα... Γιατί έχουμε ΜΠΕΜΠΗ και όχι μπέμπα, όπως νομίζαμε!!:eek::lol::eek:

 

Από τώρα με ταλαιπωρεί!!! Υπάρχει, βέβαια, και η πιθανότητα λάθους...

 

Όσο για τους πόνους, ο γιατρός σημασία δεν έδωσε... άρα ή δεν είναι ανησυχητικό, ή είχε και πιο σημαντικά πράγματα να κάνει!:-P

 

Kale den einai anisixitika ta ponakia,ti eixe pio simantika pragmata na kanei o anthrwpos!!!!

Pantws gia ti myti exw na pw oti stin arxi to prwto dimino i ligo ligotero fternizomoun san treli kai olo san xazompoukwma eixa. Edw sto forum eixa diavasei gia tin rinitida tis egkymosinis alla den xerw an oi giatroi ontws onomazoun ena synolo symptwmatwn etsi i apla tyxainei se polles gynaikes opws lete ki eseis logw allergias pou emfanizetai tote.

Ante me to kalo o mpempis!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kale den einai anisixitika ta ponakia,ti eixe pio simantika pragmata na kanei o anthrwpos!!!!

Pantws gia ti myti exw na pw oti stin arxi to prwto dimino i ligo ligotero fternizomoun san treli kai olo san xazompoukwma eixa. Edw sto forum eixa diavasei gia tin rinitida tis egkymosinis alla den xerw an oi giatroi ontws onomazoun ena synolo symptwmatwn etsi i apla tyxainei se polles gynaikes opws lete ki eseis logw allergias pou emfanizetai tote.

Ante me to kalo o mpempis!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Εγώ ακόμα φτερνίζομαι.. αν δε φτερνιστώ 6 φορές τη μέρα δεν ησυχάζω!!:-P:-P

Χαίρομαι που υπάρχει κι άλλη με τα ίδια χαζά συμπτώματα!!!!:!:

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια για σας! Είμαι στην 8η εβδομάδα και οι αναγούλες είναι ακόμη ήπιες. Δεν έκανα μέχρι στιγμή εμετό. Στις προηγούμενες 3 εγκυμοσύνες μου θυμάμαι ότι έκανα κάθε μέρα εμετό αλλά δεν θυμάμαι από πότε ξεκίνησα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι θα δυναμώνουν όσο προχωράει η εγκυμοσύνη ή θα παραμείνουν έτσι;

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια εγώ είμαι στην 11η εβδομάδα και σιγά σιγά σταμάτησαν και οι πόνοι στην κοιλιά και η συχνοουρια...αλλά συμπτώματα δεν είχα, εκτός από τον πόνο στο στήθος που πότε τον νιώθω και πότε όχι. ..τι να πω έχω μπερδευτεί...με το γιατρό έχω ραντεβού σε μια βδομάδα και με τρελαινει η αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα :

Είμαι 10η εβδομάδα και κάτι ψιλά. Από την αρχή ή εγκυμοσύνη μου δεν ήταν η καλύτερη γιατί είχε πιαστεί χαμηλά λόγω κούρασης. Να σημειωθεί ότι έχω ήδη ένα γιο παλικάρι 19μηνων ο οποίος είναι πολύ ψηλός και βαρύς για τη δικιά μου δύναμη (13-14 κιλά και γύρω στα 90+ εκατοστά). 

Είμαι με 2 ουτροτζεσταν των 200 κάθε μέρα, φυλλικο οξύ και "ξεκούραση" του τύπου δε σηκώνω βάρη. 

Μέχρι και μιάμιση εβδομάδα πριν είχα ανακατοσουρα έντονη. Θα έλεγα ότι υπήρχε κάποια συχνοουρια. Πριν καμιά εβδομάδα είχα κάτι πονακια, όχι όμως τόσο στην κοιλιά, κυρίως στη μέση προς ισχύο. Δεν έδωσα σημασία γιατί με τις αλλαγές του καιρού με πιάνει. Στην κοιλιά ήταν ελαφρά πονακια φυσιολογικα με την κατάσταση. 

Ωστόσο, για να έρθω στο θέμα μας, τώρα δε νιώθω τίποτα πέρα από το πρηξιμο στο στήθος και βάρος χαμηλά στην κοιλιά, τίποτα άλλο!!! 

Υ. Γ. Πρώτη φορά με έπιασε αυτή η αλλεργία της άνοιξης κι έχω πεθάνει!!!!!!!!! Στο γιατρό από την 8η εβδομάδα μού είπε να πάω κατευθείαν όταν θα είμαι 13 για την αυχενική... Εννοείται ότι σκάω από το άγχος μου αλλά λέω θα παω όταν μού είπε κι ο, τι είναι να γίνει θα γίνει. 

Συγγνώμη για το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Επαναφέρω το θέμα :

Είμαι 10η εβδομάδα και κάτι ψιλά. Από την αρχή ή εγκυμοσύνη μου δεν ήταν η καλύτερη γιατί είχε πιαστεί χαμηλά λόγω κούρασης. Να σημειωθεί ότι έχω ήδη ένα γιο παλικάρι 19μηνων ο οποίος είναι πολύ ψηλός και βαρύς για τη δικιά μου δύναμη (13-14 κιλά και γύρω στα 90+ εκατοστά). 

Είμαι με 2 ουτροτζεσταν των 200 κάθε μέρα, φυλλικο οξύ και "ξεκούραση" του τύπου δε σηκώνω βάρη. 

Μέχρι και μιάμιση εβδομάδα πριν είχα ανακατοσουρα έντονη. Θα έλεγα ότι υπήρχε κάποια συχνοουρια. Πριν καμιά εβδομάδα είχα κάτι πονακια, όχι όμως τόσο στην κοιλιά, κυρίως στη μέση προς ισχύο. Δεν έδωσα σημασία γιατί με τις αλλαγές του καιρού με πιάνει. Στην κοιλιά ήταν ελαφρά πονακια φυσιολογικα με την κατάσταση. 

Ωστόσο, για να έρθω στο θέμα μας, τώρα δε νιώθω τίποτα πέρα από το πρηξιμο στο στήθος και βάρος χαμηλά στην κοιλιά, τίποτα άλλο!!! 

Υ. Γ. Πρώτη φορά με έπιασε αυτή η αλλεργία της άνοιξης κι έχω πεθάνει!!!!!!!!! Στο γιατρό από την 8η εβδομάδα μού είπε να πάω κατευθείαν όταν θα είμαι 13 για την αυχενική... Εννοείται ότι σκάω από το άγχος μου αλλά λέω θα παω όταν μού είπε κι ο, τι είναι να γίνει θα γίνει. 

Συγγνώμη για το σεντόνι 

 

 

 

Καλησπέρα, τα συμπτώματα πότε φεύγουν ποτέ εμφανίζονται πάλι δεν είναι από μόνο του κύριος λόγος ανησυχίας!! Αλλά για να ηρεμήσεις μπορείς να πας να κάνεις έναν υπέρηχο στο γιατρό σου η και σε ένα νοσοκομείο για να σου φύγει το άγχος και να μπορέσεις να μείνεις ήρεμη μέχρι να πας στο επόμενο ραντεβού σου!! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Owl_1 είπε:

Καλησπέρα, τα συμπτώματα πότε φεύγουν ποτέ εμφανίζονται πάλι δεν είναι από μόνο του κύριος λόγος ανησυχίας!! Αλλά για να ηρεμήσεις μπορείς να πας να κάνεις έναν υπέρηχο στο γιατρό σου η και σε ένα νοσοκομείο για να σου φύγει το άγχος και να μπορέσεις να μείνεις ήρεμη μέχρι να πας στο επόμενο ραντεβού σου!! 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σίγουρα έχεις δίκιο, θα πήγαινα αλλά δεν είναι τόσο εύκολο. Πραγματικά δε μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση από "πρώτη εγκυμοσύνη" στο "εγκυμοσύνη με ήδη ένα παιδί"!!!! Στην πρώτη με το παραμικρό πήγαινα στο γιατρό. Τώρα, τα πρωινά που είμαι ελεύθερη δεν έχω πού να αφήνω το μωρό και τα απογεύματα δουλεύω. Απλά θα περιμένω κι ο τι γίνει.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σίγουρα έχεις δίκιο, θα πήγαινα αλλά δεν είναι τόσο εύκολο. Πραγματικά δε μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση από "πρώτη εγκυμοσύνη" στο "εγκυμοσύνη με ήδη ένα παιδί"!!!! Στην πρώτη με το παραμικρό πήγαινα στο γιατρό. Τώρα, τα πρωινά που είμαι ελεύθερη δεν έχω πού να αφήνω το μωρό και τα απογεύματα δουλεύω. Απλά θα περιμένω κι ο τι γίνει.... 

Χαχα ναι είναι διαφορετικό τελειως !!δύο διαφορετικές εγκυμοσύνες!! Ωχ καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αλλά θα σε βοηθούσε πολύ να έβλεπες ότι όλα είναι καλά!! Σκέψου θετικά και που θα πάει θα περασουν οι εβδομαδες γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...