Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή συνήθειας


may23

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω δύο κόρες και τις τελευταίες μερες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη μικρή. Είναι 18 μηνών. Μέχρι πρότινος ήταν ένα πολύ καλόβολο μωρό στον ύπνο- σε πλήρη αντίθεση με τη μεγάλη, που απο βρέφος μέχρι και σήμερα που είναι τεσσάρων ετών, χρειάζεται "κοίμισμα" για να κοιμηθεί κ κοιμάται ακόμα στο κρεβάτι μας.

Η μικρή, έμαθε και κοιμάται μόνη της, τη βάζαμε στην κούνια με τα κουκλάκια της και κάποια στιγμή αποκοιμιόταν μόνη της, ούτε νανούρισμα, ούτε κούνημα, ούτε αγκαλιές, τίποτα. Την τελευταία εβδομάδα, αυτό άλλαξε ξαφνικά. Μόλις τη βάλεις στην κούνια κλαίει σπαρακτικά και τεντώνει τα χέρια της για αγκαλιά. Δεν τολμάω να φύγω απο το δωμάτιο. Μία τη σηκώνω, μία την ξαναβάζω μέσα, αλλά κάθομαι δίπλα της, της μιλάω, της κρατάω το χέρι, της τραγουδάω.. Τί έπαθε ξαφνικά;; Ξέρω οτι τωρα έχει μεγαλώσει κ πιά καταλαβαίνει. Βλέπει οτι η μεγάλη μας κοιμάται μαζί μας και φοβάμαι οτι θέλει και αυτή τώρα. Δέ θέλω να της προκαλέσω ανασφάλεια, αφήνοντας την να κλαίει, καταρχήν δεν το αντέχω, αλλά δε θέλω και να την αδικώ έναντι της "προνομιούχας" μεγάλης μου, όμως από την άλλη, δε θέλω πάλι να "καώ" με το θέμα του ύπνου. Δεν ξερω πως να το χειριστώ. Καθυστερησα κατα δυο ώρες την ώρα του ύπνου της του βραδινού για να είναι εξαντλημένη, αλλά πάλι τίποτα.

Έχετε καμία γνώμη πώς να την επαναφέρω στην καλή της συνήθεια...;

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα! το ιδιο σκηνικο αλλα με τον μεγαλο μου γιο.ακριβως στους 18 μηνες επαθε μεταλλαξη σε ο,τι αφορα τον βραδυνο υπνο κ εκοψε κ το γαλα. εγω τον εβαζα στο ρηλαξ, ναι ναι 18 μηνων μουλαρακι, και τον κουναγα μεχρι να κοιμηθει.μετα πολυ πολυ απαλα στην κουνια κ οπου φυγει φυγει. σε λιγο επαψε να δουλευει η τακτικη αυτη, τον αφηνα να κοιμαται σε εμας κ μετα τον μετεφερα διπλα.κ οποτε ξυπνουσε ξανα τα ιδια.καποια στιγμη αφου κολλησαμε αυτοκολλητα και και διαφορα στο δωματιο του, αρζχισα να του διαβαζω τα 3 γουρουνακια μεχρι να κοιμηθει με το φως ανοικτο.μεχρι και 45 λεπτα για να καταλαβεις και εγκυος 4 μηνων..εν τελει σε 1 μηνα αρχισε να ξανακοιμαται μονος εκει με εμας να περιμενουμε να τον παρει ο υπνος μαζι του.μεγαλωνοντας το ξεπερασε εντελως μεχρι που πηγε 3 και αρχισε παρομοια κολπα.τωρα που ειναι 4,5 χρονων ειμαστε παλι καλα, να δαγκωσω και τη γλωσσα μου...

υπομονη και παλι υπομονη...

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε μια παρομοια φαση. Με τη διαφορα οτι εχω 3. Η μεγαλη Οκ. Στο κρεβατι ερχεται ο μεσαιος και το μωρο 17 μηνων. Η λυση για μενα ειναι με πολυ μπλα μπλα και υπονη να αρχισει ο μεσιος να κοιμαται στο κρεβατι του. Εχω 2-3 μερε που το προσπαθω. Δυστυχως οχι με μεγαλη επτυχια. Σηκωνεται 3 φορες μεσα στηη νυχτα. Και ειναι τωρα και κρυωμενος. Περιμενω να ανοιξει λιγο ο καιρος γιατι το βλεπω να μην αντεχω. Εσυ τα εχεις στο ιδιο δωματιο??

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια, δεν εχω κρεβατι για τη μεγάλη. Κοιμαται σε μας απο 7 μηνών κ τωρα είναι τέσσερα... Εχω εγκαταλείψει τις προσπαθειες. Στο παιδικό είναι μόνο η κούνια της μικρής..

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω δύο κόρες και τις τελευταίες μερες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τη μικρή. Είναι 18 μηνών. Μέχρι πρότινος ήταν ένα πολύ καλόβολο μωρό στον ύπνο- σε πλήρη αντίθεση με τη μεγάλη, που απο βρέφος μέχρι και σήμερα που είναι τεσσάρων ετών, χρειάζεται "κοίμισμα" για να κοιμηθεί κ κοιμάται ακόμα στο κρεβάτι μας.

Η μικρή, έμαθε και κοιμάται μόνη της, τη βάζαμε στην κούνια με τα κουκλάκια της και κάποια στιγμή αποκοιμιόταν μόνη της, ούτε νανούρισμα, ούτε κούνημα, ούτε αγκαλιές, τίποτα. Την τελευταία εβδομάδα, αυτό άλλαξε ξαφνικά. Μόλις τη βάλεις στην κούνια κλαίει σπαρακτικά και τεντώνει τα χέρια της για αγκαλιά. Δεν τολμάω να φύγω απο το δωμάτιο. Μία τη σηκώνω, μία την ξαναβάζω μέσα, αλλά κάθομαι δίπλα της, της μιλάω, της κρατάω το χέρι, της τραγουδάω.. Τί έπαθε ξαφνικά;; Ξέρω οτι τωρα έχει μεγαλώσει κ πιά καταλαβαίνει. Βλέπει οτι η μεγάλη μας κοιμάται μαζί μας και φοβάμαι οτι θέλει και αυτή τώρα. Δέ θέλω να της προκαλέσω ανασφάλεια, αφήνοντας την να κλαίει, καταρχήν δεν το αντέχω, αλλά δε θέλω και να την αδικώ έναντι της "προνομιούχας" μεγάλης μου, όμως από την άλλη, δε θέλω πάλι να "καώ" με το θέμα του ύπνου. Δεν ξερω πως να το χειριστώ. Καθυστερησα κατα δυο ώρες την ώρα του ύπνου της του βραδινού για να είναι εξαντλημένη, αλλά πάλι τίποτα.

Έχετε καμία γνώμη πώς να την επαναφέρω στην καλή της συνήθεια...;

 

Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για την κρίση ύπνου των 18 μηνών :

 

http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/why-18-month-sleep-regression-can-be-hardest/

 

http://alphamom.com/parenting/toddler-parenting/when-your-toddler-stops-sleeping/

 

https://childsleepscience.wordpress.com/category/developmental-sleep-regressions/

 

Μην ανησυχείς, φάση είναι και θα περάσει, να επιμείνεις στις παλιές σας συνήθειες και λογικά σε λίγο καιρό θα επανέλθει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πως ειναι καιρος να παρει κ η μεγαλη κρεβατι διοτι η μικρη μπορει τωρα να εχει αυτη την κριση των 18 μηνων αλλα σε λιγο θα καταλαβαινει κ θα ζηλευει την μεγαλη κ ισως εχετε παλι τα ιδια..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...