Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυκητες στο 1ο τριμηνο :(


Recommended Posts

Σος κοριτσακια μου δεν αντεχω αλλο εχω μυκητες απο λιγο πριν μαθω για την εγκυμοσυνη μου και ακομα 11η εβδομαδα δεν εχω απαλλαγη. Ο γιατρος μεχρι τωρα μου δινει canasten αλοιφη κ κολπικο αλλα στην καλλιεργεια παλι εκει ο μυκητας! Διαβασα για το κολπικο υποθετο καλεντουλας... Το εχει παρει καποια;;; Ειναι πραγματικα οκ στο 1ο τριμηνο;;; Ο γιατρος μου ειπε να μπορω να βαλω αλλα διαβαζω διαφορα...sos αν εχει καποια εμπειρια :/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα!! Είμαι νέο μέλος και μόλις μπήκα στο 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου! Από την καλλιέργεια υγρού βρέθηκε ότι έχω μύκητες, οπότε ο γιατρός μου είπε να πάρω για 6 βραδυα υποθετα canesten. Το θέμα μου είναι το εξής, έχω πολύ έντονη συχνοουρια! Βάζω το υπόθετο αλλά μετά από 2 ώρες δε γίνεται να μην σηκωθω για τουαλέτα. Γνωρίζετε αν γίνεται έτσι σωστή θεραπεία?? Επίσης δεν εχω καθόλου άσπρα πηχτα υγρά όπως έχω διαβάσει. Φοβάμαι μήπως δεν το τοποθετω σωστά. Ξέρω ότι ίσως είμαι υπερβολική αλλά είναι η πρώτη μου φορά και ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Είμαι έγκυος στην 10η εβδομάδα. Πριν συλλάβω είχα ενοχλήσεις οι οποίες με τον καιρό σχεδόν υποχώρησαν. Οι καλλιέργειες που έκανα στο πλαίσιο του προγεννητικού έδειξαν μύκητες. Ο γιατρός μου είπε να πάρω το υπόθετο lomexin των 600 και τα υπόθετα ecovag. Απλώς δεν έχω κλείσει το τρίμηνο και φοβάμαι να βάλω το lomexin.Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία; Γνωρίζετε από τους γιατρούς σας αν οι μύκητες- σε περίπτωση που δεν κάνω αμέσως τη θεραπεία,αλλά περιμένω το 2ο τρίμηνο- επηρεάζουν αρνητικά την έκβαση της εγκυμοσύνης;

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ είχα μύκητες και έπαιρνα ακριβώς ό,τι κ εσύ. Μην φοβάσαι να βάλεις το υπόθετο. Οι μύκητες είναι σύνηθες παρεπόμενο της εγκυμοσύνης. Ευδοκιμούν γιατί αλλάζει το pH του κόλπου. Εγώ να φανταστείς έκανα και πλύσεις του κόλπου με χαμομήλι που έπαιρνα από το φαρμακείο, γιατί είχα (όχι συνεχόμενα) σε όλη την εγκυμοσύνη μύκητες. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα πρώτα συμπτώματα προτού καν μάθω ότι ήμουν έγκυος, ήταν οι μύκητες! Ακριβώς επειδή όπως είπε και η Iris89, αλλάζει το ph του κόλπου. Φαντάσου ότι είχα για πολύ καιρό μύκητες και πολλές φορές. Μην ανησυχείς, ο γιατρός σου ξέρει τι μπορείς να παίρνεις και τι όχι, και ξέρει σίγουρα ότι είναι πολύ συχνό φαινόμενο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Καλησπέρα κοριτσια.κ εγω ειμαι στη 9εβδ και έχω τρομερή φαγούρα.η γυναικολογος μου είπε να βάλω κολπικη κρέμα travogen αλλα φοβαμαι....την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη.επηρεαζει το μωρό?????:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 2/1/2020 at 5:16 ΜΜ, Maloy είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.κ εγω ειμαι στη 9εβδ και έχω τρομερή φαγούρα.η γυναικολογος μου είπε να βάλω κολπικη κρέμα travogen αλλα φοβαμαι....την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη.επηρεαζει το μωρό?????:confused::confused:

Ο γυναικολόγος δίνει ειδικές κρέμες για εγκύους που δεν επηρεάζουν το μωρό. Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ καλά προστατευμενο στον αμνιακό σάκο. 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 6:16 ΜΜ, Maloy είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.κ εγω ειμαι στη 9εβδ και έχω τρομερή φαγούρα.η γυναικολογος μου είπε να βάλω κολπικη κρέμα travogen αλλα φοβαμαι....την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη.επηρεαζει το μωρό?????:confused::confused:

Περαν της συμβουλης του γυναικολογου, θα σου προτεινα να κανεις πλυσεις με χαμομηλι αλλα και επαλειψεις με λαδι καλεντουλας που ειναι αντιφλογιστικο. Τρωγε πολλα γιαουρτια για να αυξησεις τα προβιοτικα τους σωματος σου και κοψε την ζαχαρη που μπορει να επιδεινωσει πολυ την κατασταση.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/1/2020 at 6:16 ΜΜ, Maloy είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.κ εγω ειμαι στη 9εβδ και έχω τρομερή φαγούρα.η γυναικολογος μου είπε να βάλω κολπικη κρέμα travogen αλλα φοβαμαι....την έχει χρησιμοποιήσει καμία άλλη.επηρεαζει το μωρό?????:confused::confused:

Καλησπέρα και εγώ είχα πολύ πριν μείνω έγκυος και έχω ακόμα.. Δεν υπάρχει η κατάσταση ευτυχώς δεν έχω έντονα συμπτώματα.. πήρα 3 lomexin και τα ecovag κ πάλι τπτ..πίνω αβέρτα κέφιρ και κάνω και πλύσεις με χαμομηλι αλλά δεν μπορώ να απαλλαγώ  μ τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρόσφατη μελέτη που δημοσιεύτηκε στο ιατρική περιοδικό BJOG συμπερανε πως η χρηση φλουκοναζόλης στο 1ο τρίμηνο εγκυμοσύνης σχετίζεται με κίνδυνο καρδιακών ανωμαλιών στο έμβρυο και αποβολών κύησης. Η παρούσα έρευνα μελέτησε το σύνολο της υπάρχουσας βιβλιογραφίας . Παρότι χρήση φλουκοναζόλης σε μικρές δόσεις δεν φάνηκε να προκαλεί κάποιο πρόβλημα, η έρευνα εφιστά προσοχή στην επιλογή φαρμάκων για την αντιμετώπιση μυκητίασης στην εγκυμοσύνη.

Η φλουκοναζόλη κυκλοφορεί στην Ελλάδα με διάφορες εμπορικές ονομασίες Fungustatin / Flucatril / Falipan / Flucostatin κλπ

 

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1471-0528.15913?af=R&fbclid=IwAR1-4DRsLLTtVlqj_GAon0JT6MgoX41uKAZbauRcdK9g8vYvsGOVHqMvBPI

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...