Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Junk food-Έχεις κάποιο πρόβλημα;


Recommended Posts

Βρε Deena μια γιαγιά στην εκκλησία τις προάλλες έδωσε μπακλαβαδάκια στον δικό μου! Μέχρι να το πάρω χαμπάρι ήταν πολύ αργά το είχε φαει!.. Πέρα απο την ζάχαρη που εχει που εγω δίνω παρα πολύ σπάνια, ειναι τιγκα σε ολόκληρους ξηρούς καρπούς ρε γμτ!!! Δηλαδή και ξένες γιαγιες πάλι πρόβλημα δημιουργούν!!

 

Ειναι ιδιες οντως....

Δεν το βρισκω καθολου πρεπον παντως, το να δινεις οτιδηποτε σε παιδακι χωρις να ρωτησεις ενα γονιο. Μπορει να εχει αλλεργια, μπορει να πνιγει, μπορει να θελει ο γονιος να ακολουθει μια διατροφη συγκεκριμενη, και κυριως, τους λεμε οτι δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα απο ξενους. Ποτε δεν προσφερω κατι απευθειας στο παιδι χωρις να ρωτησω γονιο, και μπροκολο να κραταγα (λιγο απιθανο, αλλα λεμε τωρα!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειναι ιδιες οντως....

Δεν το βρισκω καθολου πρεπον παντως, το να δινεις οτιδηποτε σε παιδακι χωρις να ρωτησεις ενα γονιο. Μπορει να εχει αλλεργια, μπορει να θελει ο γονιος να ακολουθει μια διατροφη συγκεκριμενη, και κυριως, τους λεμε οτι δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα απο ξενους. Ποτε δεν προσφερω κατι απευθειας στο παιδι χωρις να ρωτησω γονιο, και μπροκολο να κραταγα (λιγο απιθανο, αλλα λεμε τωρα!).

 

Ε ναι γιατί σκέψου να πνίγει το άλλο με το μπρόκολο και να τρέχεις μετά!!

Link to comment
Share on other sites

Ή μπορεί να έχει μόλις φάει ένα πιάτο μπρόκολο και να μην θέλουν οι γονείς του να φάει άλλο :P

 

:-P:-P:-P

Και ομως υπάρχουν παιδιά που τους αρέσουν τα μπρόκολα!! Έχω γνωρίσει ενα!!

Link to comment
Share on other sites

:-P:-P:-P

Και ομως υπάρχουν παιδιά που τους αρέσουν τα μπρόκολα!!

Ναι, ο γιος μου. Συνήθως τρώει ένα πιάτο την καθισιά και η γιαγιά δεν του δίνει άλλο γιατί φοβάται μην πάθει τίποτα (δεν ξέρω αν παθαίνεις κάτι από το πολύ μπρόκολο, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά).

 

Κι εμένα μου αρέσει το μπρόκολο, αν και δεν το έτρωγα μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι γιατί σκέψου να πνίγει το άλλο με το μπρόκολο και να τρέχεις μετά!!

 

Ασε, εμενα σε παραλια μια αλλη μαμα εδωσε στη μικρη μου οταν ηταν ακομα 1 ετους, σακουλακι με φυστικια....ειπα ευγενικα ευχαριστω αλλα εχουμε αλλεργια (ασε που μπορουσε να πνιγει), κι εκεινη της λεει απευθειας "δεν ξερει η μαμα τρωγε εσυ"...

Link to comment
Share on other sites

:-P:-P:-P

Και ομως υπάρχουν παιδιά που τους αρέσουν τα μπρόκολα!! Έχω γνωρίσει ενα!!

 

Εμενα παλι το λατρευε παλια, το ετρωγε συχνα γιατι απο 6 μηνων λογω αλλεργιων της ειχα βαλει λιγες στερεες. Μια μερα το βαρεθηκε και σημερα ακομα ουτε να το ακουσει. Κριμα κι εχει τοσες βιταμινες. Και εγω προσωπικα το βρισκω νοστιμο αλλα δεν κανει να το φαω δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μια μέρα σε μια ταβέρνα, λέει ο ταβερνιάρης στο γιο μου το μεγάλο "σήμερα έχουμε μόνο σπανακόρυζο!".

Λέει ο γιος μου "σπανακόρυζο, γιουχουουου, το αγαπημένο μου!"

λέει και στον μικρό "για σένα έχω μόνο ψαρόσουπα"

και λέει ο μικρός "ψαράκιαααα, τρελαίνομαι για ψαράκιααααα"

ο ταβερνιάρης έκτοτε αγνοείται.....

 

Με μέτρο όλα παιδιά, εγώ αυτό έχω να πω, δε συμφωνώ με τις απαγορεύσεις......

 

Oύτε με τα δήθεν τύπου θηλάζω 4 χρονών παιδί, αλλά του δίνω κοκα κόλα και νεσκαφέ απ τα 2 ... (ναι συμβαίνει και αυτό, believe it or not!)

Link to comment
Share on other sites

Ασε, εμενα σε παραλια μια αλλη μαμα εδωσε στη μικρη μου οταν ηταν ακομα 1 ετους, σακουλακι με φυστικια....ειπα ευγενικα ευχαριστω αλλα εχουμε αλλεργια (ασε που μπορουσε να πνιγει), κι εκεινη της λεει απευθειας "δεν ξερει η μαμα τρωγε εσυ"...

 

Έλα σταματα, με τίποτα!!

Πες μου ότι της τα πες ενα χεράκι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο γιος μου. Συνήθως τρώει ένα πιάτο την καθισιά και η γιαγιά δεν του δίνει άλλο γιατί φοβάται μην πάθει τίποτα (δεν ξέρω αν παθαίνεις κάτι από το πολύ μπρόκολο, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά).

 

Κι εμένα μου αρέσει το μπρόκολο, αν και δεν το έτρωγα μικρή.

 

Καλα πως τον έκανες να τρώει μπρόκολο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάμε μια μέρα σε μια ταβέρνα, λέει ο ταβερνιάρης στο γιο μου το μεγάλο "σήμερα έχουμε μόνο σπανακόρυζο!".

Λέει ο γιος μου "σπανακόρυζο, γιουχουουου, το αγαπημένο μου!"

λέει και στον μικρό "για σένα έχω μόνο ψαρόσουπα"

και λέει ο μικρός "ψαράκιαααα, τρελαίνομαι για ψαράκιααααα"

ο ταβερνιάρης έκτοτε αγνοείται.....

Χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol:

 

Καλα πως τον έκανες να τρώει μπρόκολο;;

Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Απλά του το έβαζα στο πιάτο. Το λέει "δεντράκι" και του αρέσει πολύ, ακόμα κι όταν το μαγειρεύει η γιαγιά που (μεταξύ μας) το κάνει λίγο νιανιά και δεν τρώγεται.

 

Νομίζω ότι είναι στο παιδί. ΟΚ κι εμάς μας αρέσουν τα μπρόκολα και μπορείς να πεις ότι του δώσαμε το καλό παράδειγμα, αλλά πατάτες (που επίσης μας αρέσουν) δεν τρώει. Ούτε καν τηγανιτές. Go figure.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μια μέρα σε μια ταβέρνα, λέει ο ταβερνιάρης στο γιο μου το μεγάλο "σήμερα έχουμε μόνο σπανακόρυζο!".

Λέει ο γιος μου "σπανακόρυζο, γιουχουουου, το αγαπημένο μου!"

λέει και στον μικρό "για σένα έχω μόνο ψαρόσουπα"

και λέει ο μικρός "ψαράκιαααα, τρελαίνομαι για ψαράκιααααα"

ο ταβερνιάρης έκτοτε αγνοείται.....

 

Με μέτρο όλα παιδιά, εγώ αυτό έχω να πω, δε συμφωνώ με τις απαγορεύσεις......

 

Oύτε με τα δήθεν τύπου θηλάζω 4 χρονών παιδί, αλλά του δίνω κοκα κόλα και νεσκαφέ απ τα 2 ... (ναι συμβαίνει και αυτό, believe it or not!)

 

 

χαχα τελειο!

 

ΥΓ Για το τελευταιο: I believe you γιατι στο UK ειχα δει ουκ ολιγες φορες να δινουν fish fingers σε 2 χρονων παιδια, επισης κολα η μπυρα, επισης εδω στην Ελλαδα εχω δει παππου να δινει σε βρεφος λιγη τσικουδια..."να δοκιμασει"...

Link to comment
Share on other sites

επισης εδω στην Ελλαδα εχω δει παππου να δινει σε βρεφος λιγη τσικουδια..."να δοκιμασει"...

 

Καλα με τίποτα!! Του άρεσε του μωρού; Ήθελε και άλλο;

 

Πάντως μια φίλη μου (αγγλιδα) οταν ούρλιαζε ο μπεμπης βούτηξε το δάχτυλο της στο κρασί και του το έδωσε να πιπιλισει!! Έτσι πρεπει να κάνουμε ρε κορίτσια, οχι που αμεςως πάμε και τα αγκαλιάζουμε..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έλα σταματα, με τίποτα!!

Πες μου ότι της τα πες ενα χεράκι!

 

Δεν της ειπα τιποτα απλα την πηρα και φυγαμε, γιατι και δεν φαινοταν ατομο που καταλαβαινει, και δεν ηθελα να χαλασω το μπανιο μου... Ασε που οταν γυρισα στη ξαπλωστρα ηρεμη, απολαυσα το εκπληκτο υφος του συζυγου, που ηταν ολα τα λεφτα-επειδη με ξερει βεβαια, περιμενε μαχη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα ο μεγαλος μου τρωει μπροκολο.Και πολλα λαχανικα ωμα...μαρουλι,καροτο,πιπεριες.Εδω τσακιζει το κρεμμυδιωμο..μπλιαχ.Το πρωι που μαγειρευω ετσι και με δει να καθαριζω κρεμμυδι είναι ικανος να φαει το μισο ετσι ωμο.Μετα φανταζεστε...οσο και να πλυνουμε τα δοντακια η μποχα μποχα.

 

Κι εγω δε θελω να δινω σε ξενα παιδακια να τρωνε τπτ.Μια μερα είμασταν σε μια καφετερια και μας ειχαν φερει τοστ με συνοδευτηκο πατατάκια.Ενα πιτσιρικι που καθοταν διπλα με τους γονεις του τα γυροφερνε με το ματι.Ο αντρας μου από αφελια του εδωσε ένα...ο μπαμπας του ευχαριστησε και ο δικος μου συνεχισε να του δινει.Μου εκανε και παρατηρηση μαλιστα ο αντρας μου του τυπου...μα καλα δε το βλέπεις το παιδακι πως ζηλευει,γιατι δε του δινεις τοση ωρα.Με βαρεσαν πολλαπλα εγκεφαλικα μεχρι να τον σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα :lol::lol::lol:

 

 

Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Απλά του το έβαζα στο πιάτο. Το λέει "δεντράκι" και του αρέσει πολύ, ακόμα κι όταν το μαγειρεύει η γιαγιά που (μεταξύ μας) το κάνει λίγο νιανιά και δεν τρώγεται.

 

Νομίζω ότι είναι στο παιδί. ΟΚ κι εμάς μας αρέσουν τα μπρόκολα και μπορείς να πεις ότι του δώσαμε το καλό παράδειγμα, αλλά πατάτες (που επίσης μας αρέσουν) δεν τρώει. Ούτε καν τηγανιτές. Go figure.

 

Και η κόρη μου δεντράκια τα λέει, άσπρα και πράσινα δεντράκια και τρελαίνεται για αυτά. Τώρα τελευταία της δίνω και παντζάρι και αφού το μασήσει της δίνω καθρέφτη και καμαρώνει πώς κοκκινίζει η γλώσσα. Αλλά μόνο αυτά τρώει απο σαλάτες και αγγούρι. Το καλοκαίρι δλδ δεν έχουμε πολλές επιλογές για σαλάτα, ευτυχώς τρώει λαχανικα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο μεγαλος μου τρωει μπροκολο.Και πολλα λαχανικα ωμα...μαρουλι,καροτο,πιπεριες.Εδω τσακιζει το κρεμμυδιωμο..μπλιαχ.Το πρωι που μαγειρευω ετσι και με δει να καθαριζω κρεμμυδι είναι ικανος να φαει το μισο ετσι ωμο.Μετα φανταζεστε...οσο και να πλυνουμε τα δοντακια η μποχα μποχα.

 

Κι εγω δε θελω να δινω σε ξενα παιδακια να τρωνε τπτ.Μια μερα είμασταν σε μια καφετερια και μας ειχαν φερει τοστ με συνοδευτηκο πατατάκια.Ενα πιτσιρικι που καθοταν διπλα με τους γονεις του τα γυροφερνε με το ματι.Ο αντρας μου από αφελια του εδωσε ένα...ο μπαμπας του ευχαριστησε και ο δικος μου συνεχισε να του δινει.Μου εκανε και παρατηρηση μαλιστα ο αντρας μου του τυπου...μα καλα δε το βλέπεις το παιδακι πως ζηλευει,γιατι δε του δινεις τοση ωρα.Με βαρεσαν πολλαπλα εγκεφαλικα μεχρι να τον σταματήσω.

 

Αυτος πιστευω κι εγω οτι ειναι ο λογος, νομιζουν οτι τα παιδια ζηλευουν και τους προσφερουν αυτο που τρωνε, αυθορμητα. Αλλα οπως λες δεν πρεπει γιατι ποτε δεν ξερεις...πχ εμενα δεν κανει να φαει τηγανητα φαγητα.

Link to comment
Share on other sites

Aκόμη και αν το μωρό μεγαλώνοντας δεν κρατησει καλες διατροφικες συνήθειες θα συνεχίσει να έχει τα ευεργηματα της σωστης διατροφής κατά την παιδικη του ηλικία. Αλλωστε ο αριθμος των λιποκυτταρων οριστικοποιείται στην παιδικη ηλικια και συνεπώς αν διατρέφεται καποιος στην παιδικη ηλικία με σωστο τρόπο προστατευεται από την παχυσαρκία μακροπρόθεσμα.

:P:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Απλά του το έβαζα στο πιάτο. Το λέει "δεντράκι" και του αρέσει πολύ, ακόμα κι όταν το μαγειρεύει η γιαγιά που (μεταξύ μας) το κάνει λίγο νιανιά και δεν τρώγεται.

 

Νομίζω ότι είναι στο παιδί. ΟΚ κι εμάς μας αρέσουν τα μπρόκολα και μπορείς να πεις ότι του δώσαμε το καλό παράδειγμα, αλλά πατάτες (που επίσης μας αρέσουν) δεν τρώει. Ούτε καν τηγανιτές. Go figure.

 

Είσαι το άλλο μου εγώ κορίτσι μου!!!! :D:D:D:D:D:D

 

Κι εμείς δεντράκι το λέμε και ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω και για εμάς.

 

Babycute, βάλε και το κουνουπίδι επίσης και ωμό καλύτερα, κι αν τύχει "φύτεψε τα" σε ένα βουναλάκι πουρέ 1 κουταλιάς και κάνε και φράχτη με πιπερίτσα πράσινη και να δεις τι γίνεται!!!!

Στην παραλία δε αλλά και στο πικ νικ παίρνω όλο φρούτα αλλά και οτιδήποτε δεν μου τρώνε σπίτι. Εξω τα τρώνε όλα. :D

 

Που ρώτησες παραπάνω, ναι, την άρπαξα με το χέρι μου απ' την κοιλιά και την σήκωσα στον αέρα, έτσι πιέστηκε το διάφραγμα (απότομα όμως). Με την δεύτερη αν θυμάμαι καλά βγήκε το κομμάτι.

Είχα και τον μπαμπά που έχει υπάρξει θύμα μικρότερος και μου τα έχει δείξει καλά, ο θεός να φυλάει, τα καταφέρνω. Εχω και ψυχραιμία στο θέμα γιατί μικρή είχε παλινδρόμηση ως τα 1,5 και μου είχε πνιγεί πολλές φορές, ανάποδα την γύριζα εκεί που μου μελάνιαζε και λιποθυμούσαν οι υπόλοιποι απ' τον φόβο τους.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ....

 

Ουτε και το κρασι , ουτε και η τσικουδια θα βλαψει ενα παιδι αν βρεξει με αυτο το στομα του...εξαλλου ειναι γνωστο πως "δεν υπαρχουν δηλητηρια, παρα μονο δηλητηρωδεις ΔΟΣΕΙΣ" , ΣΕ ΟΛΑ!!!! (ακομη και στο μπροκολο !!)

 

Ο αριθμος των λιποκυτταρων οριστικοποιειται στην παιδικη ηλικια , πολυ σωστο...η στερηση ομως στην οποια αναφερθηκαν τα κοριτσια ειναι ικανη να διογκωσει τοσο πολυ τα λιποκυτταρα που καθε λιποκυτταρο θα ξεπερασει σε μεγεθος 1000 λιποκυτταρα καποιου παιδιου που δοκιμασε απο ολες αυτες τις "βλακειες" νωριτερα και δεν ενιωσε να τις στερειται. Χαρακτηριστικα παραδειγματα ολες οι μαμαδες που μιλησαν για τα προσωπικα τους βωματα...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι το άλλο μου εγώ κορίτσι μου!!!! :D:D:D:D:D:D

 

Κι εμείς δεντράκι το λέμε και ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω και για εμάς.

 

Babycute, βάλε και το κουνουπίδι επίσης και ωμό καλύτερα, κι αν τύχει "φύτεψε τα" σε ένα βουναλάκι πουρέ 1 κουταλιάς και κάνε και φράχτη με πιπερίτσα πράσινη και να δεις τι γίνεται!!!!

Στην παραλία δε αλλά και στο πικ νικ παίρνω όλο φρούτα αλλά και οτιδήποτε δεν μου τρώνε σπίτι. Εξω τα τρώνε όλα. :D

 

Που ρώτησες παραπάνω, ναι, την άρπαξα με το χέρι μου απ' την κοιλιά και την σήκωσα στον αέρα, έτσι πιέστηκε το διάφραγμα (απότομα όμως). Με την δεύτερη αν θυμάμαι καλά βγήκε το κομμάτι.

Είχα και τον μπαμπά που έχει υπάρξει θύμα μικρότερος και μου τα έχει δείξει καλά, ο θεός να φυλάει, τα καταφέρνω. Εχω και ψυχραιμία στο θέμα γιατί μικρή είχε παλινδρόμηση ως τα 1,5 και μου είχε πνιγεί πολλές φορές, ανάποδα την γύριζα εκεί που μου μελάνιαζε και λιποθυμούσαν οι υπόλοιποι απ' τον φόβο τους.

 

Τι λες ρε xena...εσυ ολοκληρο πινακα φτιαχνεις σε ενα πιατο...τι να πουμε κι εμεις που πεταμε μεσα στο μπολακι το φαγητο οπως οπως!!!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...