Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας! Είμαι νέο μέλος στο forum αν και το παρακολουθώ πολύ καιρό και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Χτες έκανα στον 3 μηνών γιό μου ένα υπέρηχο για τα ισχύα του και κατά τη διάρκεια του υπερήχου έβγαλε μια μικρή γουλίτσα. Η παιδοακτινολόγος στο κέντρο υπερήχων μου είπε να προσέξω να μην τον ταϊζω μεγάλες ποσότητες αλλά μικρές και πολύ συχνά δηλαδή ανά 2ωρο και max 100 ml γιατί μπορεί να πάθει ΓΟΠ και να χαλαρώσει το στομάχι του και να μην κρατάει τίποτα. Η παιδίατρος μου είπε ότι αυτό είναι λάθος και ότι όλα τα μωρά έχουν λίγο ή περισσότερο ΓΟΠ και να του δίνω όσο θέλει και όποτε θέλει. Γενικά το μωρό μου κάνει 3-4 γουλίτσες κάθε μέρα (κυρίως βράδυ που δεν έχουμε την υπομονή να τον κρατήσουμε πολύ ώρα για ρέψιμο), τρώει 125 ml / γεύμα περίπου κάθε 3,5 ώρες και παίρνει βάρος κανονικά.

Έχω μπερδευτεί εντελώς! Τί να κάνω? Καμμιά ανάλογη εμπειρία?

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

κι εμείς είχαμε πάρα πολλές γουλιές...μέχρι που όταν δεν ρευόταν καλά και κοιμόταν έβγαζε λιμνούλα στο κρεβάτι. Παρόλα αυτά ο παιδίατρός μου ποτέ δεν μου είπε να τον ταίζω λίγο...να του δίνω να φάει όσο θέλει μου είπε και να τον κρατάω πολύ ώρα για να ρευτεί.

Σήμερα που έχουμε φτάσει να είμαστε 5 μηνών έχουν καλυτερέψει αρκετά οι γουλιές αλλά και πάλι που και που βγάζουμε!

Μην ανησυχείς λοιπόν...

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Καλημερα.Μην ανησυχεις τοσο.Και ο δικος μου ειχε ΓΟΠ και μαλιστα διαγνωσμενη ως ηπιας μορφης και κανενας δε μου ειπε να του δινω λιγοτερο φαϊ.Μονο να τον κοιμιζω σε κρεββατακι με κλιση 30 μοιρων και να τον κραταω αρκετη ωρα ορθιο μετα το φαγητο.Μαλιστα μου ειχαν δωσει και ενα σιροπι αλλα δεν του το εδωσα γιατι το θεωρησα υπερβολη.Ολα τα μωρακια παντα βγαζανε γουλιτσες οπως λεει και η μαμα μου απλα τωρα εχουνε και ιατρικο ορο.Η ΓΟΠ δημοιργει προβλημα οταν το παιδι δεν παιρνει βαρος και βγαζει μεγαλες ρουκετες.Μετα τον 5ο μηνα οταν μπουν στερεες τροφες υποχωρει.Μην ανησυχεις καθολου.

hGbPp3.png

Καλημέρα!!

Εμένα ο δικός μου έκανε εμετό όλο το γάλα που έτρωγε. Του δώσαμε αντιαναγωγικό και σε κάποια φάση το έβγαζε κι αυτό.

Τότε η παιδίατρος μας είπε να του δίνουμε την μισή ποσότητα, να τον σηκώνουμε να ρεύεται και εν συνεχεία το υπόλοιπο γάλα. Μήπως, λοιπόν, δεν εννοούνε να του μειώσεις την ποσότητα, αλλά να του δίνεις λιγότερο ανά πιο τακτά χρονικά διαστήματα;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν ανησυχούσα για τις γουλίτσες καθώς δεν είχαμε ιδιαίτερο πρόβλημα, έβγαζε γάλα σε φυσιολογικά επίπεδα σπάνια ρουκέτες και βάρος παίρνει κανονικά. Αλλά μετά από αυτά που μου είπε η παιδοακτινολόγος θορυβήθηκα γιατί αυτή ισχυρίστηκε ότι η ΓΟΠ είναι θέμα διατροφικών συνηθειών και ότι αν το ταίζω μεγάλες ποσότητες και σε πιο αραιά διαστήματα (καθε 3-4 ώρες είναι μεγάλο διάστημα?)ίσως του δημιουργήσω ΓΟΠ. Ε όχι και να δημιουργήσω πρόβλημα στο μωρό μου!

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...
Καλημερα.Μην ανησυχεις τοσο.Και ο δικος μου ειχε ΓΟΠ και μαλιστα διαγνωσμενη ως ηπιας μορφης και κανενας δε μου ειπε να του δινω λιγοτερο φαϊ.Μονο να τον κοιμιζω σε κρεββατακι με κλιση 30 μοιρων και να τον κραταω αρκετη ωρα ορθιο μετα το φαγητο.Μαλιστα μου ειχαν δωσει και ενα σιροπι αλλα δεν του το εδωσα γιατι το θεωρησα υπερβολη.Ολα τα μωρακια παντα βγαζανε γουλιτσες οπως λεει και η μαμα μου απλα τωρα εχουνε και ιατρικο ορο.Η ΓΟΠ δημοιργει προβλημα οταν το παιδι δεν παιρνει βαρος και βγαζει μεγαλες ρουκετες.Μετα τον 5ο μηνα οταν μπουν στερεες τροφες υποχωρει.Μην ανησυχεις καθολου.

αν η ΓΟΠ ειναι διεγνωσμενη και δεν ειναι ηπιας μορφης τοτε το προβλημα δεν ειναι μονο οι γουλιες αλλα και ο πονος στον οισοφαγο που ειναι αρκετα εντονος συμφωνα και με τις αντιδρασεις που ειδα εγω στο μωρο μου και τις μαρτυριες ενηλικων που υποφερουν απο ΓΟΠ.Το φαρμακο ειναι σωτηριο σε αυτες τισ περιπτωσεις γιατι υπαρχει κινδυνος οισοφαγιτιδας.Το οξινο γαλα που ανεβαινει καιει τον οισοφαγο.Μαλιστα μερικες φορες στο γαλα βλεπεις αιμα.

03HJp2.png

Τελικά κορίτσια είχατε δίκιο! Όσο περνάει ο καιρός και ενώ συνεχιζουμε κανονικά να πίνουμε μεγάλες ποσοτητες γάλα οι γουλίτσες όλο και μειώνονται! Το βράδυ πια σπάνια κάνει γουλίτσες στο κρεβάτι του και γινόμαστε όλο και καλύτερα ενώ παράλληλα αυξάνουμε την ποσότητα σταδιακά. Τελικά η συγκεκριμένη γιατρός ήταν υπερβολική. Χαιρομαι τόσο που υπάρχει αυτό το φορουμ γιατί διαφορετικά θα τρελαινόμασταν από τις μ#^ιες του καθενός.

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png