Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 Χρόνια θηλασμού χωρίς περίοδο!


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είχε κάποια θηλάζουσα μανούλα καθυστέρηση της περιόδου για πάνω από 2 χρόνια. Αρχίζω και πιστέυω ότι κάτι συμβαίνει με μένα, αφού όσες θηλάζουσες ξέρω έχουν όλες περίοδο.

Θεωρείτε ότι είναι φυσιολογικό? Πήγα σε γυανικολόγο και μου είπε ότι το ενδομήτριο μου είναι πάρα πολύ λεπτό (λόγω θηλασμού).

Σκεφτόμαστε για δεύτερο αλλά υπο αυτές τις συνθήκες είναι αδύνατο.

Δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάπου για άλλη παρόμοια περίπτωση και σκέφτομαι αν θα έπρεπε να κάνω κάποιες εξετάσεις απόο δω και πέρα.

Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο πχ. τα 2,5 έτη θηλασμού, που η περίοδος επιστρέφει κανονικά?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα τσάρλι , καλή χρονιά.

 

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο για να σε βοηθήσω ακριβώς.

Το μόνο που θέλω να πω ,είναι να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο για το θέμα της περιόδου , όχι γυναικολόγο.

Μια φιλή ,που είχε πολυκυστικές ,ξόδεψε 5 πολύτιμα χρόνια στους γυναικολόγους ,που δεν μπορούσαν να της κάνουν τίποτα , και μετά πήγε σε ενδοκρινολόγο ,ο οποίος με τη μία της ρύθμισε την περίοδο.

Είναι ορμονικό το ζήτημα , όχι γυναικολογικό.

Η προλακτίνη είναι ορμόνη που εκρίνεται στον εγκέφαλο και εμποδίζει την εμφάνιση περιόδου.Η υπερ-έκρισή της μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (δε λέω τί ,γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη , στη φίλη μου δημιούργησε·μετά απο περισσότερα χρόνια χωρίς περίοδο ,βέβαια).

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα και μακάρι να μη χρειαστεί να διακόψεις το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τσάρλι , καλή χρονιά.

 

Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο για να σε βοηθήσω ακριβώς.

Το μόνο που θέλω να πω ,είναι να επισκεφθείς ενδοκρινολόγο για το θέμα της περιόδου , όχι γυναικολόγο.

Μια φιλή ,που είχε πολυκυστικές ,ξόδεψε 5 πολύτιμα χρόνια στους γυναικολόγους ,που δεν μπορούσαν να της κάνουν τίποτα , και μετά πήγε σε ενδοκρινολόγο ,ο οποίος με τη μία της ρύθμισε την περίοδο.

Είναι ορμονικό το ζήτημα , όχι γυναικολογικό.

Η προλακτίνη είναι ορμόνη που εκρίνεται στον εγκέφαλο και εμποδίζει την εμφάνιση περιόδου.Η υπερ-έκρισή της μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (δε λέω τί ,γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη , στη φίλη μου δημιούργησε·μετά απο περισσότερα χρόνια χωρίς περίοδο ,βέβαια).

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα και μακάρι να μη χρειαστεί να διακόψεις το θηλασμό.

 

Έχω ήδη πάει σε ενδοκρινολόγο και όλα είναι μια χαρά. Βέβαια την τιμή της προλακτίνης δεν την είδαμε καν γιατί μου είπε ότι θα είναι στα ύψη. Αλλά όλα τα άλλα είναι μια χαρά. Αυτό το μήνα θα μου γράψει περισσότερες εξετάσεις, έτσι ώτσε να δούμε και την προλακτίνη και να ελέγξουμε όλες τις ορμόνες.

Το θηλασμό δεν σκοπεύω να τον σταματήσω φυσικά.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, tsarli, και χρόνια πολλά!

 

Ο μέσος όρος επανόδου της περιόδου είναι οι 14 μήνες. Κοίτα, όμως, τι βρήκα, στο βιβλίο "Core Curriculum for Lactation Consultant Practice": "Some women do not resume their cycles, until after weaning has occured". Αφού οι ενδοκρινολογικές σου είναι τέλειες, μήπως ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα' date=' tsarli, και χρόνια πολλά!

 

Ο μέσος όρος επανόδου της περιόδου είναι οι 14 μήνες. Κοίτα, όμως, τι βρήκα, στο βιβλίο "Core Curriculum for Lactation Consultant Practice": "Some women do not resume their cycles, until after weaning has occured". Αφού οι ενδοκρινολογικές σου είναι τέλειες, μήπως ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία;[/quote']

 

Ωχ, αν ισχύει αυτό, καήκαμε!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και για 19 μηνες παντως.

 

Σε λίγο κλείνουμε τους 25 μήνες. Νομίζω θα είναι καλήδιαφορά για ένα δεύτερο παιδάκι, αν με το καλό με θυμηθεί η περίοδος.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο κλείνουμε τους 25 μήνες. Νομίζω θα είναι καλήδιαφορά για ένα δεύτερο παιδάκι, αν με το καλό με θυμηθεί η περίοδος.

 

Στο ευχομαι! Που θα παει, θα έρθει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, σήμερα, μετά από 25 μήνες αδιαθέτησα. Ίσως γιατί τις τελευταίες μέρες ο μικρός δεν πολυθήλαζε. Έλειπα και γω για δουλειά περισσότερο, πονούσε και το δοντάκι του (έχουμε θέμα με τα δόντια, κάθε δόντι και απεργία θηλασμού!!!) και αυτό ήταν, πλέον επίσημα μπορώ να ξαναμείνω έγκυος υποθέτω. Μακάρι μέσα στις υποχρεώσεις να βρεθεί χρόνος και για ένα άλλο παιδάκι. Βέβαια έχω ακούσει και για ανωρρηκτικούς κύκλους, αλλά κάποια στιγμή σίγουρα στρώνει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, σήμερα, μετά από 25 μήνες αδιαθέτησα. Ίσως γιατί τις τελευταίες μέρες ο μικρός δεν πολυθήλαζε. Έλειπα και γω για δουλειά περισσότερο, πονούσε και το δοντάκι του (έχουμε θέμα με τα δόντια, κάθε δόντι και απεργία θηλασμού!!!) και αυτό ήταν, πλέον επίσημα μπορώ να ξαναμείνω έγκυος υποθέτω. Μακάρι μέσα στις υποχρεώσεις να βρεθεί χρόνος και για ένα άλλο παιδάκι. Βέβαια έχω ακούσει και για ανωρρηκτικούς κύκλους, αλλά κάποια στιγμή σίγουρα στρώνει.

 

Μπραβοοοοοοοοοο :D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...