Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΘΥΛΑΣΜΟΥ.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ,

Θυλάζω εδώ και 12 μήνες και θέλω να συνεχίσω κι άλλο.

Έχω αρχίσει δουλειά και έχω αγχωθεί. την θυλάζω 7 το πρώι και μετά όταν γυρίζω στις 5 και μετά κάθε 3 ωρες μέχρι να κοιμηθεί και ξυπνάει και την νύχτα 2 φορές. ανυσηχώ πολυ γιατί λόγω άγχους από την δουλεία έχει ελαττωθεί το γάλα μου.

τι μου προτείνετε να κανώ για να το διατηρήσω...

να κάνω αντλησή το πρωι στην δουλεια μου?( έκανα 2 φορες αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά)

Μου εχουν πεί το τσάι θυλασμού. βοηθάει?

Τα χαπάκια μαγιά μπύρας? και πόσα μπορώ να πέρνω την μέρα?

Ξέρετε αλλές μεθόδους μήπως κι είναι αποτελεσματικοί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Νομίζω πως είναι λίγο υπερβολή να πάρεις συμπληρώματα, έχοντας μωράκι που έχει ήδη χρονίσει. Οι συχνοί θηλασμοί είναι ό,τι χρειάζεσαι. Μήπως να προσπαθούσες να χαλαρώσεις κάπως στη δουλειά; Φαντάζομαι δεν είναι εύκολο, αλλά θα κάνεις καλό και σε σένα την ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου εμείς κάπως έτσι κόψαμε τον θηλασμό... όσο είχα πολύ γάλα έφτιαχνα την κάβα μου, σιγά σιγά όμως με τον καιρό αφού ο μικρός ελάττωνε τα γεύματα του μειωνόταν και σε μένα το γάλα. Προς θεού δεν σου λέω να τον κόψεις, οι συχνοί θηλασμοί όντως είναι το μυστικό για να έχεις γάλα όλα αυτά τα χάπια δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά και γω είχα ρωτήσει τότε και μου είχε πει η μαία μου να μην τα πάρω ξέρω όμως πολλές γυναίκες που τα παίρνουν αλλά δεν μπορώ να σου πω εγώ για το αποτέλεσμα τους.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γμτ δεν ειναι εύκολο καθόλου,αυτό το άγχος.

Είναι λογικό μετά το χρόνο να αντλώ μόνο 10 ml?

 

Ειναι φυσιολογικο μετα το έτος το γαλα σου να μειώνεται, χωρις να χανει βέβαια ούτε στο ελάχιστο τη θρεπτική του αξία. Ειναι μεν λιγότερο λογω οτι το μωρο τρωει κανονικα και οι θηλασμοι ειναι λιγότεροι, αλλα αυξάνονται ανά μλ όλοι οι ανοσολογικοι παράγοντες που το κάνουν αναντικατάστατο.

Συνέχισε να θηλαζεις οσο το παιδι σου το επιθυμεί (κι οχι οσο εσυ) καθώς ειναι αρκετα "ώριμο" να αποφασίσει το ποτε θελει να θηλασει και μπορει να το ζητήσει. Επομενως αρχίζεις το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι", δλδ δεν προσφέρω απο μόνη μου το στηθος μου αλλα δεν αρνούμαι αν μου ζητηθεί απο το παιδι. Και με αυτόν τον τροπο πίστεψέ με θα θηλαζεις για αρκετό καιρο ακόμη οδηγώντας το παιδι σου στον φυσικο αποθηλασμο οταν έρθει η ωρα αυτή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες,

Η μικρουλα μου ειναι 15 μηνων και θηλαζει ακομη. Πλεον εφαρμοζω κι εγω το δεν προσφερω δεν αρνουμαι αλλα τελευταια κανει τι εξης: οταν μιλαω με καποιον που δεν ξερει, η ειμαστε πχ στο ταμειο του σουπερμαρκετ ( καπου δηλαδη οπου βαριεται) μου τραβαει τη μπλουζα και θελει να θηλασει. Της λεω οτι τωρα δεν μπορουμε και θα θηλασει σε λιγο και οντως της δινω μετα απο λιγο. Τοτε ομως το χει ξεχασει και δε θελει. Ειναι κακο που δεν της δινω αμεσως; Πως μπορω να το χειριστω; Θεωρω τραβηγμενο το να τη θηλασω ενω πχ εχειερθει η σειρα μας στο ταμειο η ενω μιλαω με το διαχειριστη στην πορτα ( πραγματικα περιστατικα)

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες,

Η μικρουλα μου ειναι 15 μηνων και θηλαζει ακομη. Πλεον εφαρμοζω κι εγω το δεν προσφερω δεν αρνουμαι αλλα τελευταια κανει τι εξης: οταν μιλαω με καποιον που δεν ξερει, η ειμαστε πχ στο ταμειο του σουπερμαρκετ ( καπου δηλαδη οπου βαριεται) μου τραβαει τη μπλουζα και θελει να θηλασει. Της λεω οτι τωρα δεν μπορουμε και θα θηλασει σε λιγο και οντως της δινω μετα απο λιγο. Τοτε ομως το χει ξεχασει και δε θελει. Ειναι κακο που δεν της δινω αμεσως; Πως μπορω να το χειριστω; Θεωρω τραβηγμενο το να τη θηλασω ενω πχ εχειερθει η σειρα μας στο ταμειο η ενω μιλαω με το διαχειριστη στην πορτα ( πραγματικα περιστατικα)

 

Στην ηλικια αυτή μπορείς αν φυσικα θέλεις να δοκιμασεις να θέσεις καποια ορια όσον αφορα στο θηλασμο στους εξωτερικούς χώρους.

 

Το "δεν αρνούμαι" δεν πρέπει να λαμβάνεται σαν αυταπάρνηση της μαμας που οπουδήποτε βρεθεί και κατω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες ειναι πανέτοιμη να θηλασει. Το παιδι μεγαλώνει μέσω του θηλασμου και πλέον σιγα σιγα μπορει να αντιληφθεί το ποτε γίνεται να θηλασει και ποτε οχι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικια αυτή μπορείς αν φυσικα θέλεις να δοκιμασεις να θέσεις καποια ορια όσον αφορα στο θηλασμο στους εξωτερικούς χώρους.

 

Το "δεν αρνούμαι" δεν πρέπει να λαμβάνεται σαν αυταπάρνηση της μαμας που οπουδήποτε βρεθεί και κατω υπό οποιεσδήποτε συνθήκες ειναι πανέτοιμη να θηλασει. Το παιδι μεγαλώνει μέσω του θηλασμου και πλέον σιγα σιγα μπορει να αντιληφθεί το ποτε γίνεται να θηλασει και ποτε οχι.

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Ειχα αγχωθει μηπως της κανω κακο που αρνουμαι. Εντωμεταξυ τις τελευταιες μερες ζηταει συνεχεια μολις βρεθει σε κατασταση που δεν της αρεσει. Πχ παει καποιος να την παρει αγκαλια και δε θελει θα ζητησει, μολις ερθει καποιος σπιτι μας, αν της παρει το παιχνιδι καποιο παιδακι, οταν περιμενουμε σε ουρα, αν με δει να αγκαλιαζω το μπαμπα της και αλλα πολλα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Δουλευω απο το σπιτι οποτε ειμαστε ολη μερα μαζι. Μηπως κατι κανω λαθος;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα στο χρόνο. είναι σωστό να τραβάει ενναλαξ από το κάθε στήθος? η θα ήταν πιό σωστό να τραβάει κι από τα 2 ? για να υπάρχει ποσότητα και να παραμείνει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση. Ειχα αγχωθει μηπως της κανω κακο που αρνουμαι. Εντωμεταξυ τις τελευταιες μερες ζηταει συνεχεια μολις βρεθει σε κατασταση που δεν της αρεσει. Πχ παει καποιος να την παρει αγκαλια και δε θελει θα ζητησει, μολις ερθει καποιος σπιτι μας, αν της παρει το παιχνιδι καποιο παιδακι, οταν περιμενουμε σε ουρα, αν με δει να αγκαλιαζω το μπαμπα της και αλλα πολλα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; Δουλευω απο το σπιτι οποτε ειμαστε ολη μερα μαζι. Μηπως κατι κανω λαθος;

 

Ειναι φυσιολογικο να αντιδράει ετσι σε αυτήν την ηλικια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο χρόνο. είναι σωστό να τραβάει ενναλαξ από το κάθε στήθος? η θα ήταν πιό σωστό να τραβάει κι από τα 2 ? για να υπάρχει ποσότητα και να παραμείνει.

 

Μετα απο τόσους μηνες θηλασμου δεν εχει ιδιαίτερη σημασία. Μπορείς να συνεχίσεις αυτο ακριβώς που έκανες μεχρι τώρα αλλα μπορείς κάλλιστα να προσφέρεις και το δεύτερο στηθος. Συνηθως οτι ειναι πετυχημένο τόσο καιρο δε χρειαζεται παρέμβαση αλλα στη δικη σας περίπτωση δεν χάνεις κατι να δοκιμασεις μια αλλαγη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες! Θελω και παλι τη βοηθεια σας! Φοβαμαι οτι θα αποθηλασω! Η μικρη ειναι μπουκωμενη αλλα παρα πολυ! Δε μπορει να φαει, να κοιμηθει και να θηλασει! Ζηταει μεμε και μολις το βλεπει το χαιδευει και κλαιει! Απο κει που θηλαζαμα 5-6 φορες τη μερα και 4-6 τη νυχτα θηλαζουμε 1 και αν τη μερα και 2-3 τη νυχτα οταν δηλαδη την πετυχαινω ανησυχη στον υπνο. Εντωμεταξυ δοκιμασα να κανω 1 αντληση και εβγαλα 80 ml στη μιση ωρα κι απο τα δυο στηθη! Βεβαια εχω να χρησιμοποιησω θηλαστρο 9 μηνες!

Τι να κανω; Η μικρη δεν ειναι ετοιμη να αποθηλασει το ξερω! Αλλα και αντλησεις δεν μπορω να κανω πολλες!

Τι πιστευετε; Εντωμεταξυ εχει μαθει να κοιμαται με στηθος και κλαιει απαρηγορητη 2 ωρες μεχρι να την παρει ο υπνος!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απο θηλασεις μην ανηςυχεις. Η μικρή μόλις της περασει και επανέλθει στον κανονικό της ρυθμό θα αυξηθεί και αυτόματα η παραγωγή σου.Οσο για την μυτη καθε φορα πρην τον θηλασμο αλλα και το φαγητο κανε πλύση με όρρο και ρουφιξε τις μύξουλες με το otrisalin.Ισως ανακουφιστεί λιγο και θηλασει η φάει καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα απο θηλασεις μην ανηςυχεις. Η μικρή μόλις της περασει και επανέλθει στον κανονικό της ρυθμό θα αυξηθεί και αυτόματα η παραγωγή σου.Οσο για την μυτη καθε φορα πρην τον θηλασμο αλλα και το φαγητο κανε πλύση με όρρο και ρουφιξε τις μύξουλες με το otrisalin.Ισως ανακουφιστεί λιγο και θηλασει η φάει καλυτερα!

 

Κάνουμε και ορό και frezimar τραβαμε και μυξες αλλά όσο είναι ξύπνια δε θέλει καθόλου να θηλάσει. Σήμερα μάλιστα όταν πήγα να ντυθώ ερχόταν και ήθελε να κρύψω το στήθος και νευρίαζε ενώ γενικότερα χαίρεται. Αυτό με προβλημτίζει πολύ.

Επίσης προσπάθησα να κάνω άντληση κι ερχόταν και τραβούσε το θήλαστρο και ήθελε να κρύψω το στήθος. Νομίζω από νεογέννητο έχω να αγχωθώ τόσο με το θέμα!

Αντλήσεις τι λέτε να κάνω;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε και ορό και frezimar τραβαμε και μυξες αλλά όσο είναι ξύπνια δε θέλει καθόλου να θηλάσει. Σήμερα μάλιστα όταν πήγα να ντυθώ ερχόταν και ήθελε να κρύψω το στήθος και νευρίαζε ενώ γενικότερα χαίρεται. Αυτό με προβλημτίζει πολύ.

Επίσης προσπάθησα να κάνω άντληση κι ερχόταν και τραβούσε το θήλαστρο και ήθελε να κρύψω το στήθος. Νομίζω από νεογέννητο έχω να αγχωθώ τόσο με το θέμα!

Αντλήσεις τι λέτε να κάνω;

Μήπως εχει καταλάβει οτι σε πειραζει αυτο που κανει και τραβάει την προσοχή σου ετσι; Κανε καμια άντληση για να είσαι καλυμμένη αλλα νομίζω ειναι ψυχολογικό το θεμα.Προσπαθησε να αδιαφόρησεις οταν τα κανει αυτα.Σαν να μην συμβενει τίποτα.συνέχισε τους νυχτερινούς θηλασμους και ολα τα πάνε καλα.Φάση θα ειναι!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εχει καταλάβει οτι σε πειραζει αυτο που κανει και τραβάει την προσοχή σου ετσι; Κανε καμια άντληση για να είσαι καλυμμένη αλλα νομίζω ειναι ψυχολογικό το θεμα.Προσπαθησε να αδιαφόρησεις οταν τα κανει αυτα.Σαν να μην συμβενει τίποτα.συνέχισε τους νυχτερινούς θηλασμους και ολα τα πάνε καλα.Φάση θα ειναι!

Ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι δεν ειναι ετοιμη να αποθηλασει! Τωρα παλι εκλαιγε απο τις 8 που τη βαλαμε για υπνο ελεγε μεμε αλλα μολις της εδινα το εσπρωχνε. Απο το κλαμα κοιμηθηκε η μικρουλα μου κι εγω να μη μπορω να κανω τιποτα για να τη βοηθησω!!

Λες να καταλαβαινει που στενοχωριεμαι και γι αυτο να το κανει; Τι να πω! Ειναι πολυ ατιμα ωρες ωρες!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι δεν ειναι ετοιμη να αποθηλασει! Τωρα παλι εκλαιγε απο τις 8 που τη βαλαμε για υπνο ελεγε μεμε αλλα μολις της εδινα το εσπρωχνε. Απο το κλαμα κοιμηθηκε η μικρουλα μου κι εγω να μη μπορω να κανω τιποτα για να τη βοηθησω!!

Λες να καταλαβαινει που στενοχωριεμαι και γι αυτο να το κανει; Τι να πω! Ειναι πολυ ατιμα ωρες ωρες!!

 

Κυκλοφορεί πολυ μυξα-φλεμα. Εμείς οικογενειακώς έχουμε τις τελευταίες μερες και δεν φεύγει με τίποτα. Υπομονη και περαστικά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί πολυ μυξα-φλεμα. Εμείς οικογενειακώς έχουμε τις τελευταίες μερες και δεν φεύγει με τίποτα. Υπομονη και περαστικά!

 

Ευχαριστουμε! Και σε σας!!! Ακομη ετσι ειμαστε!! Και με το θηλασμο τα ιδια! Τουλαχιστον κανουμε πλεον μες στη νυχτα 5-6 θηλασμους! Τι να πω! Ελπιζω να μην ειναι ετσι το τελος!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε! Και σε σας!!! Ακομη ετσι ειμαστε!! Και με το θηλασμο τα ιδια! Τουλαχιστον κανουμε πλεον μες στη νυχτα 5-6 θηλασμους! Τι να πω! Ελπιζω να μην ειναι ετσι το τελος!

 

Είστε καλύτερα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είστε καλύτερα;

 

Επιτελους ναι! Απο χθες ειμαστε καλυτερα, η μυτουλα εχει ξεμπουκωσει αρκετα, και βρηκε τον παλιο καλο της εαυτο! :-P

Βεβαια το βραδυ μπορω να πω οτι ξυπνησε και 20 φορες για να θηλασει και μερικες φορες κλαψουριζε! Να υποθεσψ οτι προσπαθει να αυξησει την παραγωγη;

 

Νομιζω αυτο που μας βοηθησε παντως ηταν οι νυχτερινοι θηλασμοι ( παρολο που ειμαι πτωμα) και το οτι δεν την πιεζα!!

 

Ευχαριστω πολυ παντως και παλι!!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...