Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

δεν με θελει το μωρο μου??

Recommended Posts

κοριτσια μου γεια σας..εχω γραψει πολλες φορες και διαφορα που με απασχολουν..ετσι και τωρα..

εχω ξαναπει πως το μωρακι μου ειναι πολυ της αγκαλιας..μονο ετσι κοιμαται(και αν!!)και μονο ετσι του αρεσει γενικα..

ειμαι σχεδον μονη στο μεγαλωμα του κατα τη διαρκεια της ημερας,μια και ο καλος μου δουλευει πολυ και η μονη που με βοηθαει ειναι η μανουλα μου..

εχω παρατηρηρσει τελευταια πως το μωρο μου δεν ηρεμει μαζι μου.. :cry::cry::cry: ...προσπαθω να τον κοιμησω και κλαει ασταματητα..μολις τον πιασει αλλος ηρεμει αμεσως και καταφερνουν να τον κοιμησουν..στη μαμα μου αμεσως..και στην αδερφη του ανδρα μου που τη βλεπει και ελαχιστα σημερα κοιμηθηκε αμεσως μετα απο 3 ολοκληρες ωρες κλαματα σε μενα.. :cry::cry::cry:

ειμαι πολυ χαλια..κλαιω και γω και λεω γιατι το μικρο μου να μην με θελει..του κανω κακο?τι δεν κανω καλα??νομιζω πως θα τρελαθω γιατι δεν αντεχω αυτη τη σκεψη..

συγνωμη αν σας κουρασα..σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου για ολα..

ειμαι σε απογνωση...

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Διαφημίσεις

Μη στενοχωριεσαι αδικα...φυσικα και σε θελει το μωρακι σου. :)

Αυτοπου μπορω να καταλαβω και αποπροσωπικη εμπειρια ειναι οτι εισαι μια νεα μανουλα και φανταζομαι και αρκετα κουρασμενη.Αυτο καταλαβαινει και το μωρακι σου.Ειστε στην αρχη της σχεσης σας και εσυ τωρα μαθαινεις.Τις εντασεις σου τις μεταδιδεις στο μωρο σου καποιες φορες και αυτο ειναι ολο.Κοιτα να ξεκουραζεσαι και μην στενοχωριεσαι-ζηλευεις που ηρεμει με αλλους,κοιτα να ηρεμησεις και εσυ λιγο. :wink:

Καλη δυναμη μανουλιτσα.

το κουβαλούσες 9 μήνες στην κοιλιά σου... το δέσιμο που έχεις μαζί του είναι απίστευτο. ΕΣΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ...

μην σκέφτεσαι αρνητικά. έτσι ήταν και η αδελφή μου η ανηψιά μου ησύχαζε μόνο πάνω μου γιατί η αδελφή μου ήταν μονίμως στεναχωρημένη/νευριασμένη/ αγχωμένη για χίλιους λόγους.

Σε καταλαβαίνω γιατί τα πέρασα και εγώ μέχρι να σαραντήσω είμουν έτσι και χειρότερα, μέχρι το χέρι μου χτύπησα άσχημα από τα νεύρα μου. Τότε συνειδητοποίησα κάτι.... το παιδί με έχει ΑΝΑΓΚΗ... περισσότερο από οποιονδήποτε.... για πρώτη φορά στην ζωή μου υπάρχει ένας άνθρωπος που εξαρτάται 100% από εμένα. τότε άλλαξα , ηρέμησα και ηρέμησε και αυτός μαζί μου. Τώρα σε όποια αγκαλιά και να είναι στρέφει το βλέμμα του και με ψάχνει...

έτσι θα κάνεις και εσύ... .μην στεναχωριέσαι και δείξε δυνατή

τα ιδια περασα και γω οταν το μωρακι μου ηταν γυρω στο μηνα.Οπως ηδη σου απαντησαν καταλαβαινει το αγχος σου.Εγω ειχα τοσο μεγαλη αγωνια να τον κοιμησω για να καταφερω κ γω να ξεκουραστω η για να ασχοληθω με αλλες δουλειες που μαλλον του μετεδιδα τον εκνευρισμο μου και δεν ηρεμουσε παρα μονο σε...ξενα χερια :? .Παντως μεχρι 50 σχεδων ημερων ηταν πολυ ζορικα τα πραγματα μετα ομως αποτομα σχεδον ολα αλαξαν πρωσ το καλυτερο.Τωρα μου ριχνει τετοια χαμογελα :lol::lol::lol::lol: μολισ με βλεπει η του μιλησω που μεχρι κι ο μπαμπας του σκαει απο τη ζηλεια του. :cry:

.png

Διαφημίσεις

Επίσης μπορεί και η μυρωδιά σου να το αναστατώνει. Θηλάζεις;;

Κι εγώ το είχα αυτό το θέμα, γιατί μόλις τα έπιανα ψάχνανε το στήθος και δεν ηρεμούσαν.

Στον μπαμπά τους κοιμόντουσαν αμέσως και εγώ παιδευόμουν ώρες να τα ηρεμήσω...

Θα συμφωνησω με τους παραπάνω. Το μωρο νοιωθει την ενταση και δεν χαλαρώνει.

Καποια στιγμη που είχα κλατάρει θυμαμαι οτι ο Βασιλης εκανε τα ίδια. Η λυση ηταν πολυ μα παρα πολυ απλη. Τον κρατησε λιγο η μητερα μου και κοιμηθηκα. Μετα η σχεση μας ηταν αψογη.

Σε αγαπαει τοσο και ειναι κοματι σου. Τοσο που νοιωθει οτι νοιώθεις. Ζητα απο καποιον να σε βοηθήσει λίγο. Συζητησε το λιγο με το έταιρον ημιση. Μηπως θα μπορουσε να αναπροσαρμοσει για λίγο τις ώρες του?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Καλή μου!!

Έτσι είχα σκάσει κι εγώ όταν ο μικρός μου ήταν στην ηλικία του δικού σου μωρού!! Τον είχα αγκαλιά, έκλαιγε, έκλαιγε, δεν μπορούσα να τον ηρεμήσω με τίποτα, τον έπαιρνε ο μπαμπάς και... τσουπ... αμέσως ηρεμούσε. Κόντευα να πάθω εγκεφαλικό, ένιωθα ότι δε με θέλει το παιδί μου.

Μία μέρα, λοιπόν, διαπίστωσα ότι συνέβη και το αντίθετο, δλδ ήταν στην αγκαλιά του μπαμπά, δεν ηρεμούσε, τον πήρα εγώ και ηρέμησε.

Συμπέρασμα: Δεν ήθελε συγκεκριμένο άνθρωπο, ηθελε αλλαγή στις αγκαλιές!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Αυτό το "τί δεν κάνω καλά;" τελικά πρέπει να είναι ορμονικό! Κι εγώ τον πρώτο καιρό, ειδικά το πώτο 2μηνο είχα πολλές φορές αυτή την απορία. Τελικά πολλά είναι στο μυαλό μας. Περνάμε και τόσες ώρες με τα μωρά, περισσότερες απ΄ολους τους άλλους που είναι λογικό πολλές από αυτές τις ώρες και να κλάψουν και να είναι απαρηγόρητα. Οταν 'όμως έχεις την αυπνία, τον φόβο της νές μαμάς εστιάζεις λίγο παραπάνω στις στιγμές αυτές. Προσπάθησε ίσως να εστιάσεις περισσότερο σε στιγμές που το μωράκι είναι χαλαρό, ήρεμο και να πεις συνειδητά "καλά τα κάνω, με αγαπάει!" :wink:

Διαφημίσεις

δεν εχω να προσθεσω τιποτα παραπανω απο τις προλαλλησουσες.. φυσικα και σε θελει το μωρακι σου.. το εχουμε νιωσει ολες..

εσυ να μην αγχωνεσαι.. το μεταδιδεις στο μωρακι και να μην ξεχνας πως τα μωρα ειναι οι καλυτεροι ψυχολογοι.. αν αυτο σε νιωθει πελαγωμενη δεν νιωθει ασφαλεια (*αν μπορω να το πω ετσι..) προσπαθησε να εισαι ηρεμη πανω απ ολα!!

για μια ακομα φορα δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω γιατι με τις απαντησεις σας μαλακωσε η ψυχη μου..

με ειχε παρει πολυ απο κατω..και ολες αυτες οι σκεψεις ειναι βασανιστικες..

συμφωνω με τα κοριτσια οτι θηλαζω και οταν τον παρω αγκαλιτσα ψαχνεται να το βρει και δεν ξερω πως να τον κρατησω επειδη τσιτωνει...δεν το ειχα καν σκεφτει αυτο..δεν ειχε παει το μυαλο μου καθολου..

θα προσπαθησω να ηρεμησω γιατι εσετε απολυτο δικιο..φανταστειτε οτι χτες το βραδυ,θηλαζα και κοιμηθηκα ορθια..το μωρο εφαγε και δεν θυμαμαι ποτε..φοβαμαι μην μου πεσει καμια ωρα..

σας ευχαριστω απτην ψυχη μου και ευχομαι το καλυτερο για σας και τα παιδακια σας,.,

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Χαίρομαι που ηρέμησες λίγο, είναι η αρχή και φαίνονται όλα βουνό...

Κάτι που μου ήρθε μόλις τώρα... Εγώ τα δικά μου, για να μην ψάχνονται για το στήθος τα κρατούσα είτε στον ώμο, είτε "κλαράκι" στο χέρι, δηλαδή μπρούμυτα στο χέρι μου όταν δεν ήταν να θηλάσουν... Βολεύει και για τους κολικούς αυτό, και γιατί βλέπουν το πάτωμα να κουνιέται και τους κινεί την περιέργεια :lol:

Και εμένα η πρωτη σκέψη που μου ήρθε ήταν αυτό με το θηλασμό ... σε εχει συνδέσει με το γαλατάκι και το αναζήτα προφανώς κάθε φορα που το παίρνεις αγκαλιά ...

Μicnat καλό αυτό το κόλπο με το "κλαράκι" :wink: ...

Να σε σίγουρη παντως πως το μωράκι σου σε λατρεύει γιατι πολύ απλά είσαι η μια και μοναδικη για αύτο ... η μανούλα του!!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Εγώ θα απαντήσω ως το "τρίτο πρόσωπο" στη σχέση. :D

Όταν γέννησε η κολλητή μου, όποτε πήγαινα να τη δω δεν καταφερνα να παίξω με τον μπέμπη, γιατί με το που τον έπαιρνα αγκαλιά κοιμόταν. Το σίγουρο είναι ότι η αγκαλιά μου δεν είχε τίποτα το ξεχωριστό, απλά ήμουν ήρεμη και χαλαρή και κατα κάποιον τρόπο πιστεύω ότι του το μετέδιδα. Η καϋμένη η φιλενάδα μου ήταν διαρκώς ξενυχτισμένη, ταλαιπωρημενη και άυπνη και επιθυμούσε διακαώς να κοιμηθεί ο πιτσιρικάς για να μπορέσει να κοιμηθεί κι εκείνη. Πιστεύω ότι αυτό το άγχος του το μετέδιδε.

Τόσο απλά νομιζω ότι είναι τα πράγματα, μη στεναχωριέσαι, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος!

EXXQp3.pngAIzKp2.png

Διαφημίσεις