Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΩΤΟ ? ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ

Recommended Posts

Από το καλοκαίρι είχαμε δείγματα ότι σιγά σιγά θ' αρχίζουμε ν' αλλάζουμε τα δόντια μας ( :lol: λες και θα αλλάξουμε και μεις μαζί με την Ζέτα!). Το καλοκαίρι όσο η Ζέτα ήταν στο εξοχικό με την μαμά μου και εγώ πηγαινοερχόμουν καθημερινά, έφυγε το πρώτο μας δόντι χωρίς η Ζέτα να το πάρει είδηση ( :shock: μάλλον το κατάπιε) και έτσι δεν μπορέσαμε να το κρατήσουμε σαν ενθύμιο.

Χθες που γύρισε από το σχολείο είχε σε ένα μικρό φακελάκι το δεύτερο δόντι που της έφυγε. Όλα καλά μέχρι εκείνη την στιγμή. Μόλις φτάσαμε το απόγευμα στο σπίτι και της είπα ότι θα το βάλουμε σε ένα κουτάκι για να το κρατήσουμε με ενθύμιο, μου είπε πως θέλει να το βάλει κάτω από το μαξιλάρι της για να έρθει η Νεραϊδα στον ύπνο της και να της αφήσει λεφτά. Όταν την ρώτησα ποιός της το είπε αυτό δεν μου ελέγε και στο τέλος μου απάντησε πως το έχει δει στην τηλεόραση.

Με τα πολλά έβαλε το κουτάκι κάτω από το μαξιλάρι αλλά δεν μπορούσε να κοιμηθεί (είχε υπερένταση) γιατί ήθελε να δει αν θα έρθει η Νεράϊδα. Κάποια στιγμή την πήρε ο ύπνος και πήγε ο μπαμπάς της και έβαλε ένα κέρμα των 2 €. Το πρωϊ μόλις την ξύπνησα για το σχολείο αμέσως κοίταξε κάτω από το μαξιλάρι και μάλιστα επειδή δεν είδε το κέρμα άρχισε να παραπονιέται ότι δεν ήρθε η Νεράϊδα. Μόλις βέβαια πήρε χαμπάρι το κέρμα άρχισε να πανηγυρίζει.

Και ρωτώ τι έπρεπε να κάνουμε ? Της έχουμε εξηγήσει ότι κάποια πράγματα υπάρχουν ή γίνονται μόνο στα παραμύθια, στις διαφημίσεις και στις ταινίες (γιατί κατά καιρούς έχει ζητήσει διάφορα, όπως να της πάρουμε ένα ποντικάκι που θα είναι ακριβώς ντυμένο όπως ο ποντικομικρούλης και φυσικά θα μιλάει :shock: ). Έπρεπε να μην της βάλουμε το κέρμα και να την αφήσουμε να θεωρεί ότι η Νεράϊδα την ξέχασε ?

Παρεπιπτόντως εγώ μέχρι πρότινος ήξερα ότι έπρεπε να πετάς το δόντι σσε κεραμοσκεπή, αλλά που να την βρείς στην Αθήνα!

20iyp2.png mI5Hp2.png

Διαφημίσεις

jtse θεωρώ ότι το χειριστήκατε πολύ καλά το θέμα.

Γιατί να την αφήσεις να απογοητευτεί?

Εξάλλου αργότερα θα μάθει ότι π.χ. δεν υπάρχει Αϊ Βασίλης, Νεράϊδες κτλ. Γιατί λοιπόν αφού το περίμενε τόσο πολύ να μην το κάνετε??

Επίσης για΄τα υπόλοιπα που ζητάει πιστεύω ότι της απαντάτε πολύ καλά. Κι εγώ το ίδιο θα απαντούσα.

:D

Διαφημίσεις

κανονικά η νεράιδα αφήνει μια χρυσή λίρα κάτω από το μαξιλάρι αλλά καθώς που καιρός για τέτοια εμείς του αφήσαμε ένα ταπεινό ευρώ και ο μικρός καταχάρηκε !

Utmw.jpg.png

Ναι ωραία ιδέα η νεράιδα των δοντιών αλλα εμένα η μικρή την ψιλοφοβάται να έρθει, οπότε δεν ήρθε ποτέ για μας :)
ουτε για εμας ακομη :lol: αν και την περιμενει πως και πως.

Και ρωτώ τι έπρεπε να κάνουμε ? Της έχουμε εξηγήσει ότι κάποια πράγματα υπάρχουν ή γίνονται μόνο στα παραμύθια, στις διαφημίσεις και στις ταινίες (γιατί κατά καιρούς έχει ζητήσει διάφορα, όπως να της πάρουμε ένα ποντικάκι που θα είναι ακριβώς ντυμένο όπως ο ποντικομικρούλης και φυσικά θα μιλάει :shock: ). Έπρεπε να μην της βάλουμε το κέρμα και να την αφήσουμε να θεωρεί ότι η Νεράϊδα την ξέχασε ?

Απο τη μια δεν θελετε να πιστευει κι απο την αλλη το τροφοδοτειτε ολο αυτο; :roll::lol:

Αφηστε την να πιστευει οτι θελει κι οτι την κανει να νιωθει καλα.Και εγω πολλες φορες θελω να πιστευω σε διαφορα,μου δινει δυναμη σε συγκεκριμενες φασεις.παιδι ειναι ακομη.

Αν θελετε διαβαστε και το site των οδοντιατρων να δειτε τι λενε για τη νεραιδα των δοντιων. Νομιζω ειναι πολυ ενδιαφερον.

http://www.odontiatriki.gr/arxeio3/toothfairy.htm

Επίσης ενα ωραιο βιβλιαρακι ειναι αυτο :

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=5225988

Eπισης σε αυτο το αγγλικο site εχει ωραιες σελιδες που μπορουν να εκτυπωθουν δωρεαν. Μπορειτε να τις αλλαξετε και να τις γραψετε στα ελληνικα. Αν μπειτε απο to google μπορειτε να δειτε και τη μεταφραση τους και να τα γραψετε ακριβως οπως ειναι.

http://www.toothfairycity.com/city/

Οταν εγω ημουν μικρη η συγκεκριμενη νεραιδα ή δεν ηταν ακομα διασημη ή δεν υπηρχε.Ο πατερας μου ομως, ειχε την ιδεα να αγοραζει τα δοντια μας....Ενα κατοσταρικο τα απλα κ ενα πεντακοσαρικο τους τραπεζιτες...Οταν αρχιζε να κουνιεται ενα δοντι ημουνα μες στην χαρα, κι οταν επεφτε επιτελους, τον περιμενα με αγωνια να γυρισει απο την δουλεια για να του το πουλησω!

Ολο αυτο το θυμαμαι με πολυ τρυφεροτητα, σαν κατι πολυ ομορφο χωρις φοβο για το αιμα που ισως τρεξει ή για πονο που ισως νιωσω...

Η νεραιδα ισως ειναι καλη ιδεα, αν κ πιστευω οτι ο δικος μου γιος θα φοβηθει στην ιδεα μιας νεραιδας που θα ερθει μες στην νυχτα να ψαχνει το μαξιλαρι του...Αν ομως το παιδακι σου αρεσκεται σ' αυτην την ιδεα, τοτε ειναι κατι πολυ ομορφο...Ετσι τουλαχιστον το βιωσα εγω...

.png.png[/url]

Διαφημίσεις

Κορίτσια με όλα αυτά μου ήρθε άλλη ιδέα!!

Επειδή η μικρή μου είναι 28μηνών την έχω προετοιμάσει ότι κάποια στιγμή θα έρθει η νεραϊδα της πιπίλας και θα πάρει την πιπίλα της όταν κοιμάται και θα της αφήσει ένα δώρο.

Αυτό της εξήγησα θα σημαίνει ότι είσαι παιδάκι πιά και όχι μωρό.