Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΚΑΡΟΤΣΙ MCLAREN XLR

Recommended Posts

|Καλησπέρα κορίτσια.

Για όσες έχετε το συγκεκριμένο καρότσι ή γνωρίζετε, μέχρι πότε πρέπει να έχω τέλειως κάτω την πλάτη του καροτσιού. ? έχει 4 θέσεις και από την τελειώς οριζόντια μέχρι την επόμενη έχει πολύ μεγάλη διαφορά και φοβάμαι ότι ο μικρούλης μου θα είναι τελείως κάθετα. Από την άλλη επειδή έχει μεγαλώσει, ψιλοδυσανασχετεί στο καρότσι όταν είναι τελείως ξαπλωτός.

Διαφημίσεις

• Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λογικά όταν δεις ότι αρχίζει να κοιτάει γύρω, ανέβασε το στην επόμενη σκάλα. Εμείς όταν είμαστε εκτός σπιτιού, το χρησιμοποιούμε σαν relax, δηλαδή στην ακόμα πιο όρθια θέση, μετά από το φαγητό της , γιατί βγάζι και τη βλέπω ότι της αρέσει που κοιτάει. Νομίζω ότι σιγά-σιγά να το δοκιμάσεις για λίγο και αν δεις ότι κουράζεται η μεσούλα του, το κατεβάζεις.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

έτσι λέω να κάνω την άλλη εβδομάδα που θα είναι 2 1/2 μηνών. αν και σήμερα που τον έβγαλα βόλτα κοιτούσε τα παιχνίδια που έχω βάλει στο καροτσάκι και τους μιλούσε επομένως δεν δυσανασχέτισε καθόλου. όσο μπορώ να το τρενάρω θα το τρενάρω γιατί φοβάμαι ότι με τα τραντάγματα μην πάθει κάτι η μεσούλα του.

Εστω αυτούς τους 2.5 μήνες είσαι ευχαριστημένη από το καρότσι?

γιατί είμαι έτοιμη να πάω να το πάρω...πολύ μου αρέσει.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι δεν έχει μπάρα ασφαλείας...

Σε έχει προβληματίσει κάτι άλλο αυτό το διάστημα? κάτι που θα έπρεπε να προσέξω πριν το αγοράσω??

Έίμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη από το καρότσι για τους εξής λόγους που μπορεί να μην σου φαίνονται σημαντικοί αυτήν την στιγμή αλλά μόλις βάλεις το μωράκι σου (με το καλό να το υποδεχτεις) θα με θυμηθείς.

1) και σημαντικότερο είναι πααααααραααα πολύ ελαφρύ. ίσως και το πιο ελαφρύ που υπάρχει αυτήν την στιγμή.

2) κλείνει σαν ομπρέλα και μπαίνει και στο πιο μικρό πορτ-μπαγκάζ. εξίσου σημαντικό όταν έχεις να πάρεις την απίστευτη πραμάτια για να πας κάπου. Χωράει και στα 2 μας αυτοκίνητα (C3, Fiat Punto)

3)Οι ρόδες του μεγάλες και ανθεκτικές. ... και στον χειρότερο χωματόδρομο ο μικρός δεν κατάλαβε τίποτα.

Δεν έχει χρειαστεί ακόμα η μπάρα ασφαλείας γιατι ο μπέμπης μου είναι πολύ μικρούλης ακόμα. Σκέφτομαι όμως αν όντως χρειαστεί να πάρω extra από αυτές που εφάπτονται σε όλα τα καρότσια.

Το μόνο μειονέκτημα που διαπιστώνω ως αγχωτική μαμά είναι ότι δεν τον βλέπω παρα μόνο από πάνω που έχει παραθυράκι οροφής. Το καρότσι δεν γυρνάει αντίθετα να κοιτάει δηλαδή το μωρό την μαμά.

Βέβαια αυτό χρειάζεται μόνο για τους πρώτους μήνες γιατί μετά τα μωράκια θέλουν να κοιτάνε εξώ και όχι την μαμά οπότε μην το δεις σαν αρνητικό.

Ελπίζω να μην φανεί ως διαφημίση απλά παραθέτω τι έχει βολέψει σε εμένα αυτό το καρότσι

Διαφημίσεις

ΚΑΤ123 νομίζω ότι μπορείς να ανασηκώσεις 1 σκάλα την πλατούλα χωρίς πρόβλημα.

Δεν είναι τόοοσο μεγάλη η διαφορά από την τελείως ξαπλωτή που να φοβάσαι.

Μόνο αν παρατηρήσεις ότι το μωρό γέρνει πολύ και φεύγει από τη θέση του να προβληματιστείς :wink:

Εγώ έχω το προηγούμενο μοντέλο -techno classic- και είμαι σούπερ ευχαριστημένη ακόμα και τώρα.

Όσο για τη μπάρα, δεν παρέχει καμία ασφάλεια. Απλά στα μωράκια συχνά αρέσει να πιάνονται και να σηκώνονται προς τα εμπρός. Εμείς δεν βάλαμε ποτέ.

KbCJp2.pngEYukp3.png

Κι εγώ έχω το απλό με τις μικρές ροδίτσες και μπορώ να πω πως είναι σκυλί! Έχουν περάσει 3 παιδιά από πάνω του και δεν μασάει. Δεν πήρα ποτέ μπάρα ασφαλείας, αρκούν τα λουριά που έχει...

Μικρό, ελαφρύ, εύχρηστο, πολύ γερό. Πλένεται κιόλας...

κοριτσια εγω πηρα το καινουργιο techno xlr και ειμαι καταευχαριστημενη... ειναι κορυφαιο καροτσι. το αγορασα μετα απο πολυ ψαξιμο και δικαιωθηκα... οποια το παρει θα με θυμηθει (ειδα τις προαλλες και την Βανδη με το καροτσι μας.. το ειχε παρει και στο ιδιο χρωμα η ζηλιαρα :P:P:P γκρι - πορτοκαλι)

pBpMp3.png

Διαφημίσεις

κοριτσια εγω πηρα το καινουργιο techno xlr και ειμαι καταευχαριστημενη... ειναι κορυφαιο καροτσι. το αγορασα μετα απο πολυ ψαξιμο και δικαιωθηκα... οποια το παρει θα με θυμηθει (ειδα τις προαλλες και την Βανδη με το καροτσι μας.. το ειχε παρει και στο ιδιο χρωμα η ζηλιαρα :P:P:P γκρι - πορτοκαλι)

το ίδιο λέμε :lol::wink:

τελειο δεν ειναι??? :lol::lol::lol::lol: ΚΑΤ κανει απο την ωρα που γεννιεται μεχρι που παει σχολειο.. :lol::lol:

pBpMp3.png

τελειο δεν ειναι??? :lol::lol::lol::lol: ΚΑΤ κανει απο την ωρα που γεννιεται μεχρι που παει σχολειο.. :lol::lol:

<---- για την Λαμπρινη

pBpMp3.png

Μόλις ανακάλυψα το παρόν τοπικ μιας και είχα γράψει τις επιλογές μου για καρότσι ήδη σε αυτό εδώ το θέμα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=362563#362563

Σύμφωνα με τις ανάγκες μας το xlr είναι το πιο κοντινό σε μας μιας και πιάνει λίγο χώρο και είναι και ελαφρύτερο σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές μου.

Απλά εσείς όλοι που το έχετε θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

1. Ξέρετε το μήκος του όταν είναι κλειστό? γιατί δεν το βρήκα στο επίσημο site.

2. Το ότι δεν κοιτάει πίσω δεν σας προβλημάτισε καθόλου. Εμένα πολύ αλλά από την άλλη σκέφτομαι τους πρώτους 3 μήνες που αυτό είναι χρήσιμο ίσως δεν κάνουμε και τόσες βόλτες με το καρότσι μιας και θα έχω και sling οπότε ίσως δεν αξίζει να είναι αυτό το μοναδικό μου κριτήριο...

3. Το έχετε όλες χρησιμοποιήσει από 0 μηνών ή το πήρατε σαν δεύτερο καρότσι?

4. Θεωρείται ότι το ύφασμα του κάνει και για χειμώνα και για καλοκαίρι? Δηλαδή δεν είναι ούτε πολύ χοντρό για να σκάει με τις πολλές ζέστες ούτε πολύ λεπτό για να κρυώνει?

5. Σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές μου (zippy και pliko p3) έχει την μικρότερη διάμετρο ρόδας...αυτό έχει κάποιο αντίκτυπο στις καθημερινές σας μετακινήσεις?

6. Κλείνει με το ένα σας χέρι όπως το zippy?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...σίγουρα έχω και άλλες απορίες αλλά θα επανέλθω!

:wink:

gwggp2.png ISWTp2.png

2. Το ότι δεν κοιτάει πίσω δεν σας προβλημάτισε καθόλου. Εμένα πολύ αλλά από την άλλη σκέφτομαι τους πρώτους 3 μήνες που αυτό είναι χρήσιμο ίσως δεν κάνουμε και τόσες βόλτες με το καρότσι μιας και θα έχω και sling οπότε ίσως δεν αξίζει να είναι αυτό το μοναδικό μου κριτήριο...

4. Θεωρείται ότι το ύφασμα του κάνει και για χειμώνα και για καλοκαίρι? Δηλαδή δεν είναι ούτε πολύ χοντρό για να σκάει με τις πολλές ζέστες ούτε πολύ λεπτό για να κρυώνει?

5. Σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές μου (zippy και pliko p3) έχει την μικρότερη διάμετρο ρόδας...αυτό έχει κάποιο αντίκτυπο στις καθημερινές σας μετακινήσεις?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...σίγουρα έχω και άλλες απορίες αλλά θα επανέλθω!

Απαντάω σε όσα ξέρω

1. Δεν θυμάμαι ακριβώς, 1,0...κάτι λίγο μ. (αλλά έχω το προηγούμενο μοντέλο). Έχει μπει σε πορτ-μπαγκαζ peugeot 307, golf, yaris, micra. Αν έχεις κανένα κατάλογο του mothercare νομίζω ότι το γράφει.

2. Δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα. Το διαφανές που έχει η κουκούλα σου επιτρέπει να βλέπεις το μωρό από πάνω όποτε θέλεις.

3. Από 0 μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα

4. Το χειμώνα είναι μια χαρά. Με τις μεγάλες ζέστες, του έβαζα μια πετσετούλα για να τραβάει τον ιδρώτα (τον πρώτο χρόνο μόνο, μετά δεν κάθονται τόση πολλή ώρα στο καρότσι.)

5. Με αυτές τις ρόδες έχουμε πάει παντού. 4χ4 το έχουμε κάνει το έρμο :lol:

6. Κλείνει με το 1 χέρι. Δεν ξαπλώνει με τον 1 χερι (εκτός αν το έχουν βελτιώσει από το δικό μου). Είναι το μόνο πρόβλημα που του έχω εντοπίσει.

χεχε, τα απάντησα όλα τελικά -εντάξει, εκτός του μήκους :D

KbCJp2.pngEYukp3.png

Διαφημίσεις

Eliza σε ευχαριστώ πολύ...μόλις κοίταξα τον κατάλογο mothercare αλλά δεν λέει ύψος...θα το δοκιμάσουμε όμως από τον κουνιάδο μου που το έχει και αυτός...ευχαριστώ ξανά! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png

Μόλις ανακάλυψα το παρόν τοπικ μιας και είχα γράψει τις επιλογές μου για καρότσι ήδη σε αυτό εδώ το θέμα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=362563#362563

Σύμφωνα με τις ανάγκες μας το xlr είναι το πιο κοντινό σε μας μιας και πιάνει λίγο χώρο και είναι και ελαφρύτερο σε σχέση με τις άλλες 2 επιλογές μου.

Απλά εσείς όλοι που το έχετε θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

1. Δεν το ξέρω.... θα το μετρήσω μόλις ξυπνήσει ο μικρούλης και θα σου πω. Πάντως εμείς με σχετικά μικρά αυτοκίνητα δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερο πρόβλημα.

2. Το διαφανές κάλυμα στην κουκούλα είναι μιά χαρά. Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω, ούτε και μπορείς να περπατάς και να βλέπεις το μωρό όλη την ώρα.

3. Εγώ το χρησιμοποίησα πρώτη φορά όταν ήταν 1 1/2 μηνών.

4. Για το χειμώνα εκτός του ότι το κάλυμα έχει 2 όψεις άρα η χειμωνιάτικη είναι μία χαρά, υπάρχει και ο ποδόσακος. Τώρα για το καλοκαίρι δεν ξέρω να σου πω.

5. Το χρησιμοποιώ καθημερινα πηγαίνωντας σε ένα πάρκο που έχει απίστευτο χωμα και χοντρό χαλίκι, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (ούτε το μωρό :wink: )

6. Ναι κλείνει με το ένα χέρι αλλά πρέπει να βάλεις και τα 2 για να το κλείσεις και να το σηκώσεις

Αυτά

Ευχαριστώ KAT123 για την απάντηση σου...όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...εκεί που λέω τι τέλειο το zippy μετά λέω αλλά το maclaren έχει αυτό και αυτό και από εμφάνιση έχω κολλήσει στο pliko p3 switch που γυρνάει κιόλας...τελικά θα πάω σε κατάστημα να τα δω και τα 3 μαζί μπας και ξεκολλήσω...

Συνοδεύεται το XLR και από τσάντα που μπαίνει σε ειδική υποδοχή ή όχι? (ξέρω δνε είναι σημαντικό αυτό αλλά ξέχασα να το ρωτήσω πριν...

gwggp2.png ISWTp2.png

Ευχαριστώ KAT123 για την απάντηση σου...όσο το ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...εκεί που λέω τι τέλειο το zippy μετά λέω αλλά το maclaren έχει αυτό και αυτό και από εμφάνιση έχω κολλήσει στο pliko p3 switch που γυρνάει κιόλας...τελικά θα πάω σε κατάστημα να τα δω και τα 3 μαζί μπας και ξεκολλήσω...

Συνοδεύεται το XLR και από τσάντα που μπαίνει σε ειδική υποδοχή ή όχι? (ξέρω δνε είναι σημαντικό αυτό αλλά ξέχασα να το ρωτήσω πριν...

Βάλε στα σημαντικά κριτήρια ΚΑΙ το βάρος. Θα με θυμηθείς :wink:

Τα maclaren δεν συνοδεύονται από τσάντα.

KbCJp2.pngEYukp3.png

Βάλε στα σημαντικά κριτήρια ΚΑΙ το βάρος. Θα με θυμηθείς :wink:

Τα maclaren δεν συνοδεύονται από τσάντα.

Το βάρος είναι το σημαντικότερο μου κριτήριο...αλλιώς θα είχα καταλήγει ήδη στο peg perego pliko p3 switch... :roll:

κρίμα που δεν έχει τσαντούλα! :lol:

gwggp2.png ISWTp2.png

6. Κλείνει με το 1 χέρι. Δεν ξαπλώνει με τον 1 χερι (εκτός αν το έχουν βελτιώσει από το δικό μου). Είναι το μόνο πρόβλημα που του έχω εντοπίσει.

εγω που εχω το καινουργιο το κλεινω με ενα χερι και το ξαπλωνω..ασφαλιζει μονο του με τον μαγνητη που εχει και το σηκωνω με την πλαινη λαβη.. Το εχω κανει ολο αυτο με το μωρο αγκαλια χωρις προβλημα

pBpMp3.png

εγω που εχω το καινουργιο το κλεινω με ενα χερι και το ξαπλωνω..ασφαλιζει μονο του με τον μαγνητη που εχει και το σηκωνω με την πλαινη λαβη.. Το εχω κανει ολο αυτο με το μωρο αγκαλια χωρις προβλημα

χθες το είδα σε μαγαζί και μου φάνηκε το όλο άνοιγμα και κλείσιμο πολύ δύσκολο...σίγουρα ήθελα και τα 2 χέρια και στο κλείσιμο πάντως... :(

τι εννοείται καινούργιο και παλιό? ίδια μοντέλα δεν είναι και τα 2?πως θα καταλάβω ποιο είναι το καινούργιο αν δεν αλλάζει το όνομα τους?

gwggp2.png ISWTp2.png

Το παλιό που έχω εγώ είναι το tecnno classic.

Το techno XLR είναι η μετεξέλιξή του και δεν υπήρχε όταν πήρα το δικό μου.

Το δικό μου δεν νομίζω ότι το βρίσκεις πια... :)

Όσο για το κλείσιμο, αν δεν έχει αλλάξει κάτι είναι να το 'βρεις' μετά είναι πανεύκολο :wink: Το έχω κάνει και με το μωρό αγκαλιά :)

KbCJp2.pngEYukp3.png

• 2 months later...

κορίτσια καλησπέρα. διανύω τον ογδόο μήνα κύησης, αγόρασα το συγκεκριμένο καρότσι και πορτ μπεμπέ από το avenue στα alouete, αλλα ξέχασα να ρωτήσω αν υπάρχει και τσάντα αλαξιέρα ίδια με το καρότσι. εχω τρεισ ώρεσ στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω καμία ακριβή πληροφορία!! εχω πάρει και εγώ γκρι-πορτοκαλί.φιλιά και ευχαριστώ :?:?:?:?:?

• 7 months later...

Γεια σε ολους!

Ειναι η πρωτη φορα που παιρνω μερος σε συζητηση αν και σας παρακολουθω εδω και πολυ καιρο.Ειμαι στον 6ο μηνα και αρχισαμε να ψαχνουμε για καροτσακι, προσανατολιζομαστε και εμεις στο techno xlr.Το βρηκα σε αυτο το site http://www.pingpong-online.com/που το εχουν προτεινει μελη του parents. Το εχει αγορασει κανεις απο το συγκεκριμενο site? Αν ναι ερχεται με ολα τα extra ποδοσακο ,κουκουλα βροχης κτλ ή ειναι καποιο πιο παλιο μοντελο και γι αυτο η διαφορα στην τιμη.Ειναι αξιοπιστο το site?

oDCcp2.png?ZJtXT2x0