Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα κοιμηθουν τα τριδυμακια ???


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους σας στο Forum.

 

Ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

 

Εχω τριδυμακια και καθε βραδυ τα κοιμιζουμε αφου πιουνε 220ml γαλα.

Μεχρι το πρωι θα εχουν ξυπνησει το καθενα 3-4 φορες και αρχιζουν τα κλαματα και πρεπει να σηκωνομαστε ειτε να τα παρουμε αγκαλια και να τα νανουρισουμε ειτε να τα φερουμε στο κρεβατι μας και να κοιμηθουν μαζι μας.

 

Γιατι ξυπνανε τα παιδια το βραδυ, εφοσον ειναι φαγωμενα και σιγουρα οχι "λερωμενα" (αυτο το εχουν κοψει απο καιρο). Βλεπουν ονειρα? Φοβουνται ?

Τους εχουμε ενα πολυ μικρο φωτακι στο δωματιο.

Εδω και 11,5 μηνες δεν εχουμε κοιμηθει σερι το βραδυ. Υπαρχει καμια λυση?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησουν!!!!!!!!!!!

απιστευτο μου φαινεται να εχεις 3μωρα μαζι,πρεπει εκτος απο κουρασμενοι να ειστε κ πολυ ευτυχισμενοι.Μηπως κρυωνουν?μηπως απλα θελουν αγκαλιτσα?εμενα ξυπναγε ενα διαστημα κ ηθελε απλα μια αγκαλιτσα,κ την ξαναβαζαμε κατευθειαν για υπνο.Υπαρχουν κ αρκετα βιβλια που μπορει να σας βοηθησουν,ψαξε μεσα στο φορουμ υπαρχουν πολλα προτεινομενα βιβλια

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την ηλικία είναι που αρχίζουν το βράδυ να είναι ανήσυχα.

Οί λόγοι είναι πολλοί: μπορεί να είναι από ένα κρύωμα, δυσκολία στην αναπνοή, φαγούρα, πείνα...όλα παίζουν. Αλλά είναι και η ηλικία που αρχίζουν και τους φοβίζουν τα όνειρα, το σκοτάδι και οι παραστάσεις της ημέρας, και αναζητούν παρέα.

Είναι και μαζί, οπότε ξυπνάει το ένα το άλλο...

 

 

εγώ ακομη δεν το έχω λύσει το πρόβλημα αυτό. Κάθε βράδυ ξυπνώ.

Θα σου έλεγα λοιπόν, επειδή δεν μου φαίνεται να ηρεμούν μεγαλώνοντας, ότι ίσως χρειάζεται να ξυπνάτε εναλλάξ ή να φέρετε κάποια γυναίκα να σας βοηθάει τα βράδυα ή και τα πρωινά, ώστε να μπορείτε και εσεις να ξεκουραστείτε.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν δραστικές δηλαδή λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κάτι που έχω διαβάσει σε ένα βιβλίο για τον ύπνο στα μωρά/παιδιά. Δεν το θυμάμαι καλά γιατί είναι αρκετός καιρός αλλά θα προσπαθήσω να του ξαναρίξω μια ματιά και να πω στα σίγουρα, ή να με διορθώσετε...

 

Ό κύκλος του ύπνου χωρίζεται σε φάσεις, ελαφρύς, όνειρο, βαθύς, ελαφρύς και πάει λέγοντας. Στη φάση του ελαφρύ ύπνου μπορεί να ξυπνήσουμε από κάποιο θόρυβο, όταν αλλάζουμε πλευρό κλπ. Τα μωράκια περνάνε πολλές φορές τη νύχτα από την "ξύπνια φάση" και πρέπει να αποκοιμηθούν ξανά. Αυτό το κάνουν είτε μόνα τους, είτε με τη βοήθεια κάποιου αντικειμένου (πιπίλα ή μπιμπερό π.χ.) είτε κάποιου ατόμου (αγκαλιά, χάϊδεμα πλατούλας, τραγουδάκι). Χρειάζεται εκπαίδευση για να το καταφέρουν, άλλα πιο γρήγορα, άλλα πιο αργά. Εσείς έχετε την ιδιαιτερότητα πως είναι και τα 3 μαζί (στο ίδιο κρεββατάκι;;) οπότε μάλλον ξυπνιώνται και μεταξύ τους...

 

Κάποια στιγμή μαθαίνουν να αποκοιμιούνται μόνα τους όπως εμείς, αλλά θέλει χρόνο. Εμένα ο τρίτος μου μέχρι 9 μηνών περίπου ξυπνούσε 1-2 φορές τη νύχτα και θήλαζε για να ξανακοιμηθεί. Το σταμάτησε από μόνος του τελικά, αλλά κι εγώ προσπαθούσα να μην τον βάζω στο στήθος απ'ευθείας αλλά πρώτα να προσπαθήσω να του βάλω λίγη μουσικούλα, να τον σκεπάσω, να τον χαιδέψω λίγο...

 

Ελπίζω να βοήθησα, θα επανέλθω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο με αυτό που γράφει η micnat έχω διαβάσει κι εγώ στο βιβλίο ʽΔαμάζοντας τα νήπιαʼ. Εκεί αναφέρει ότι όλοι οι άνθρωποι ξυπνάμε κάθε 1,5 ώρα το πολύ (αναλόγως με την ηλικία) απλά τα μωρά θα πρέπει σιγά – σιγά να μάθουν να γυρίζουν πλευρό και να ξανακοιμούνται μόνα τους και να μην περιμένουν αγκαλιά, γάλα, τραγούδια κτλ κτλ

Εγώ έχω 2 μωρά που έχουν 13 μήνες διαφορά και περνάω εδώ πααααααααααρα πολύ καιρό την φάση αυτή.

:cry::cry::cry::cry::cry:

Αυτοί καλά τα λένε στα βιβλία αλλά πώς να μην τρέξεις όταν κλαίνε μέσα στη νύχτα όταν ξέρεις ότι αν δεν πας θα ξυπνήσει και το άλλο / άλλα (στη δική σου περίπτωση) και μετά θα το ξημερώσουμε

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζήσουν! Εδώ ένα μωρό έχουμε και η εκπαίδευση του ύπνου είναι βουνό, πόσο μάλλον τρία ταυτόχρονα. Καλή επιτυχία σε ό,τι προσπάθήσετε. Εγώ υποκλίνομαι!!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω την συνταγη για τριδυμα.Αντε διδυμα το λιγοτερο :!:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θέλω τη συνταγήηηη! Τριδυμάκια, τι ωραία! Ούτε που έχω δει ποτε στη ζωή μου τρίδυμα! :D Είναι πανομυότυπα sgiannios? & του ίδιου φύλου όλα?

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Εγώ έχω τρίδυμα 6 χρονων και σήμερα ανακάλυψα αυτό το site.

Να ζήσουν οι μανούλες των τριδύμων.Καλό κουράγιο σε όλες.

Μήπως ξέρει κανείς πόσοι είναι οι γονείς με τρίδυμα;;

Εγω έχω 2 αγόρια και 1 κορίτσι και δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είμαι στον 2ο μήνα εγκυμοσύνης σε τρίδυμα μετά από 3 προσπάθειες με εξωσωματική. Ο γιατρός μου (και μια μαία που μίλησα) μου λένε ότι πρέπει να μειώσω το ένα. Μου λένε ότι είναι εγκυμωσύνη υψηλού κινδύνου και ότι έχω πολλές πιθανότητες να κάνω κακό στα μωράκια αλλα και σε μένα, Δεδομένου ότι είμαι 38 ετών και η μήτρα μιας μεγάλης γυναίκας δεν έιναι τυο ίδιο με μιας 25 ετών.Δεν ξέρω τι να κάνω και δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ.Μπορεί κάποιος που είχε ανάλογη εμπειρία να μου πει τη γνώμη του?

Σας ευχαριτσώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είναι δύσκολη απόφαση που πρέπει να την πάρεις με τον πατέρα των μικρών σου. Από ιατρικής άποψης είναι σωστό αυτό που σου συνιστούν. Η αδερφή της κουμπάρας μου που ήταν 33 και ίδια περίπτωση με σένα έκανε την μείωση και έχει τώρα 2 αγοράκια και 5 χρόνια μετά ούτε που το σκέφτεται(έτσι λέει τουλάχιστον). Ο γιατρός σου θέλει το καλύτερο για σένα μα να κάνεις ότι νομλιζεις καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κοριτσια καλησπερα ειμαι καινουρια στο φορουμ,εχω 2παιδακια και περιμενω τριδυμα..θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες με τριδυμακια..πως τα βαλατε να κοιμηθουν οταν ηταν νεογεννητα σε κουνια?καλαθουνα?λικνο τι??βασικα εχω 2κουνιες που γινονται κρεβατακια και κοιμουνται τωρα τα 2μου παιδακια αλλα οταν γεννησω θα παρω κουκετα να κοιμουνται μαζι..οποτε θα εχω 2κουνιες να παρω και τριτη??απαντηστε μου αν θελετε γιατι εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα..

Θανούλης 10/3/2005

Σμαράγδα 19/8/2007

adhWm7.png Y6GDm7.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έβαλα από την αρχή στις κούνιες τους γιατί -εκτός του ότι δεν μπορούσα να φανταστώ άλλη λύση- ήθελα να μάθουν να κοιμούνται στο δωμάτιο τους. Βέβαια τον πρώτο καιρό ήμουνα στο πέρα δώθε αλλά άξιζε τον κόπο. Τώρα κοιμούνται από τις 21.30 μέχρι τις 09.00:p και αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ. Θέλει υπομονή και επιμονή αλλά θα τα καταφέρεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημερα σε ολους σας στο Forum.

 

Ειμαι καινουργιος στο site και θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:

 

Εχω τριδυμακια και καθε βραδυ τα κοιμιζουμε αφου πιουνε 220ml γαλα.

Μεχρι το πρωι θα εχουν ξυπνησει το καθενα 3-4 φορες και αρχιζουν τα κλαματα και πρεπει να σηκωνομαστε ειτε να τα παρουμε αγκαλια και να τα νανουρισουμε ειτε να τα φερουμε στο κρεβατι μας και να κοιμηθουν μαζι μας.

 

Γιατι ξυπνανε τα παιδια το βραδυ, εφοσον ειναι φαγωμενα και σιγουρα οχι "λερωμενα" (αυτο το εχουν κοψει απο καιρο). Βλεπουν ονειρα? Φοβουνται ?

Τους εχουμε ενα πολυ μικρο φωτακι στο δωματιο.

Εδω και 11,5 μηνες δεν εχουμε κοιμηθει σερι το βραδυ. Υπαρχει καμια λυση?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

σαν να μιλαω εγω μου φαινετε.....υπομονη κ μετα το χρονο θα κοιμουνται καλυτερα,θες να κοιμηθεις κ σερι!γελασα με αυτο!μετα το χρονο περιπου θα αρχιζει να βλεπεις ενα φως στο τουνελ κ θα ξυπνησεις χωμα ενα πρωι κ δε θα το πιστευεις οτι κοιμηθηκες!εμενα τωρα ειναι 2 χρ, κ κοιμουνται απο τις 9,30 μεχρι 7,30,καλο ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

molis simera ekana k ego egrafi edo....eimai mama tridimon k einai tora 11 minon.......emeis stin arxi koimizame ta 2 se ena parkokrebato k to 3o se mia kalathouna, likno de xrhsimopoihsame katholou

 

sou euxomai ta kalitera k kalo kuragio se oli tin oikogeneia!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...