Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Recommended Posts

Καλημερα σας θα ηθελα να μου πειτε αν εχει χρησιμοποιησει καμια αυτο το γαλα γιατι πηγα να δωσω στον μικρο και δεν του ερεσε.Τα δικα σας παιδια το ηπιανε ευχαριστα;

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Διαφημίσεις

Ο δικος μου το επινει και πολυ ευχαριστα μαλιστα.Εμενα βεβαι επινε almiron απο τοτε που σταματησαμε τον θηλασμο.Τωρα τι πινετε τη σκονη ή αλλη μάρκα?

rQGhp3.png

Καλημερα, ο μικρουλης μου μεχρι σημερα επινε σκονη και τωρα ειπα να του δωσω εβαπορε, ο γιατρος μου ειπε να δοκιμασω το almiron αλλα και τις 3 φορες που του εδωσα δεν ηπιε καθολου ενω το γαλα του αρεσει πινει 300ml καθε φορα. χθες το βραδυ και σημερα το πρωι του εδωσα noulac και το ηπιε ολο.παντως και εγω που δοκιμασα το almiron μου φανηκε πολυ βαρυ.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Έχουν κι αυτά τις σευστικές τους προτιμήσεις :lol:

Μη σε νοιάζει και πολύ όμως...διατροφικά, όλα αυτά τα γάλατα ψιλο-ίδια είναι :wink:

Δώσε του κάποιο που να πίνει ευχάριστα.

KbCJp2.pngEYukp3.png

• 3 months later...

Διαφημίσεις

• 3 months later...

καλημερα!!!!!

να ρωτησω κατι;

το Almiron Growing Up σε υγρη μορφη εχει ιδια γευση με την σκονη;

γιατι πηρα στον μικρο να δοκιμασω αν του αρεσει και ο μικρος ξετρελαθηκε αλλα αν η σκονη εχει ιδια γευση θα προτιμουσα τη σκονη!

αν γνωριζει καποια μανουλα ας μου πει!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Η μικρη μου πινει μονο το growing up σκονη ενω το ιδιο σε υγρη μορφη ουτε γουλια.Κι εγω παραξενευτηκα και καταλαβα οτι δεν εχουν ιδια γευση.Το δοκιμασα κιολας και μου φανηκε διαφορετικο.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bebua μου σ'ευχαριστω για την απαντηση αλλα σου φανηκε ποιο νοστιμη η σκονη η ποιο ανοστη;το υγρο εχει μια ελαφρια γευση βανιλιας η σκονη εχει;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Dalia φιλενάδα, περπατάμε στα ίδια βήματα!

Και εμείς μετά το ...μαμα-γάλα περάσαμε στο και καλά "εγγυημένο να σου κάνει δυσκοιλιότητα" Almiron (και στο μεταξύ χ$#ει χωρίς σταματημό!!!).

2, 3 και πρόσφατα στο Growing up (σκόνη), το οποίο ΤΣΑΚΙΖΕΙ, δεν πίνει απλά!

Στο μεταξύ, λόγω πρακτικότητας (το κουβαλάς μαζί, βρίσκεις εύκολα κλπ), αλλά κυρίως λόγω της όρεξης με την οποία πίνει γάλα η Νικόλ (κάτι που εγώ ΔΕΝ), δε θέλω να της το αλλάξω. Είχα ρωτήσει και τον καθηγητή μου μέχρι πότε μπορώ να της δίνω σκόνη και μου είχε απαντήσει κάτι του τύπου "...μέχρι τα 103!"

Το μακράς διαρκείας αντίστοιχο Almiron (το υγρό δλδ), το έχω δοκιμάσει σε κάτι φάσεις που ξενοκοιμήθηκε στη γιαγιά (για να μην την βάλω να μετράει μεζούρες και ml). To ήπιε μεν, χωρίς να πάθει την ίδια χαρά με το άλλο δε. (Να συμπεράνω ότι η σκόνη είναι πιο γευστική???)

Εμένα πάλι, ούτε το γκριζοκάπως χρωματάκι του μου άρεσε, ούτε η ιδέα του "μακράς διαρκείας".

Όσο για εβαπορέ, δεν έχω ιδέα γιατί είμαι αρνητική αλλά αν ήταν να δώσω κάτι άλλο θα έδινα φρέσκο. Το στεφάνι μου που έχει ζήσει χρόνια στη Θεσσαλονίκη μου έχει φάει τα αυτιά με το ΠΟΣΟ ΤΕΛΕΙΟ ΓΑΛΑ ειναι αυτό της Αμερικανικής ...γεωργικής, γεωπονικής, γεωφυσικής, γεωγραφικής (θα σας γελάσω, εσείς καταλάβατε τί θέλω να πω) σχολής!

Τέλος, θα συμφωνήσω απόλυτα με την Eliza. Βρίσκεις ένα που το παιδάκι σου το πίνει ευχάριστα, και κόβεις τα πειράματα!!! :wink:

bebua μου σ'ευχαριστω για την απαντηση αλλα σου φανηκε ποιο νοστιμη η σκονη η ποιο ανοστη;το υγρο εχει μια ελαφρια γευση βανιλιας η σκονη εχει;

για γεύση δεν ξέρω, δεν υπάρχει πιθανότητα να το βάλω στο στόμα μου!

Πάντως ότι το κουτί μυρίζει πολύ ωραία βανίλια -σε σχέση με το 2 και το 3- είναι γεγονός.

Διαφημίσεις

Πιο νοστιμη ειναι η σκονη.Το υγρο δεν το ειδα κι εγω με καλο ματι επειδη δε μου αρεσε το χρωμα του.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιο νοστιμη ειναι η σκονη.Το υγρο δεν το ειδα κι εγω με καλο ματι επειδη δε μου αρεσε το χρωμα του.

Άρα δεν είμαι εγώ μόνο τρελή ότι το χρώμα του ήταν κάπως, ε?

οχι κοριτσια κι εμενα μου φανηκε λιγο σκουρο απλα πηρα ενα μπουκαλι για να δω αν του αρεσει και αφου του αρεσε θα παρω σκονη να του δωσω σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Εχει γυρω στις δυο βδομαδες που το πινουμε,τη σκονη πηρα, πριν επινε το νεσλακ 300γρ, τωρα με το αλμιρον αφηνει τα 100 κ το αλλο ειναι οτι σε μιση ωρα παλι θελει να φαει δεν τον χορτενει καθολου κ τα κακα μας με το συμπαθειο κιολας εχουν σφιξει, τωρα θα προτιμουσα φρεσκο αλλα μενω μακρια απο την πολη κ δεν μπορω να περνω συνεχεια γιατι ληγουν κ γρηγορα οποτε μου φενεται θα χαιρετησω το νεσλακ παλι!!

Εμένα πάλι pwlina μου, το ακριβώς αντίθετο!

Από εκεί που είχε κολλήσει στα 250 ml και δεν έλεγε να φάει σταγόνα παραπάνω (το κάθε γεύμα εννοώ), τώρα με το Growing up έχει πατήσει τα 300 για πλάκα!

Όσο για το άλλο... είπαμε! Έχουμε καταχ__σει το σύμπαν!

(...σε σημείο που βλέπω αυτό το σημείωμα του σχολείου που γράφει "τουαλέτα" τικαρισμένο και δίπλα επεξήγηση... 3 ή 4 φορές! Μέσα σε 8 ώρες λέμε τώρα!!!)

Διαφημίσεις

Στο γιατρο σου το ειπες? Ειναι φυσιολογικο τωρα αυτο? Μηπως τον πειραζει κ κανει τοσο συχνα? Εμενα μου ειπε πολυ λαδι στο φαγητο κ αμα συνεχισει ετσι να του πω να μου το αλλαξει..

...ο γιατρός του παιδιού μου είμαι εγώ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και βέβαια είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχει κενώσεις το παιδί. Δλδ, με τον θηλασμό που ήταν γεύμα και κακά έπαθε κάτι??? Κάθε άλλο!

Όσο για τη συσχέτιση δυσκοιλιότητας - γάλακτος, είναι δυνατό να πιστεύει κανείς ότι στην ηλικία που είμαστε εμείς (και γενικά στην ηλικία που το παιδί δεν διατρέφεται αποκλειστικά με γάλα) φταίει το γάλα για τα κακά -είτε είναι πολλά, είτε το αντίθετο-?

Οι δικές μου γνώσεις στο μεταξύ, λένε για τροφές πλούσιες σε ίνες και για πολλά υγρά σαν πρώτη λύση για τη δυσκοιλιότητα. Φρούτα (που βοηθούν -όχι μπανάνα & μήλο-), λαχανικά και πολύ ΠΟΛΥ νερό. Για λάδι δεν έχω διαβάσει κάτι!

patousaki τα λεμε και αποδω! Και εμεις που πινουμε το ιδιο γαλα εχουμε πολλες κενωσεις 2-3 την ημερα και καμια φορα παει και 4 ποτε δεν με προβληματισαν ιδιαιτερα βεβαια δεν υπαρχει μερα που το δικο μου παιδι δεν εχει χε@#ι αλλα τωρα παρατηρησα οτι επειδη πινει πολυ νερο λογω ζεστης τα κανει περισσοτερο και πιο αραια.. Παντως το almiron και εμενα το τσακιζει

Mαλλον εμενα μου φανηκε παραξενο που κανει κακα 3-4φορες τη μερα λογω του οτι εμεις κανουμε ανα 3μερες μπορει κ 4 μερες, σπανια θα κανει καθε μερα η μερα παραμερα!!

• 1 month later...
Καλημερα σας θα ηθελα να μου πειτε αν εχει χρησιμοποιησει καμια αυτο το γαλα γιατι πηγα να δωσω στον μικρο και δεν του ερεσε.Τα δικα σας παιδια το ηπιανε ευχαριστα;

τα πρώτα 3-4 γεύματα μετα το almiron 3 που της έδωσα το growing up το υγρό το ήπιε πολύ άνετα. μετά της έδωσα σκόνη growing up, επίσης κανένα πρόβλημα.

όμως μία παρασκευή που πήγε να της δώσει η μαμά μου growing up υγρό, δεν το ήπιε.

ένα σ/κ που είμασταν εκτός αθηνών και είχα πάρει growing up υγρό, πάλι δεν το ήπιε.

εεε

δεν της το ξαναδίνω. μάλλον της άρεσε η σκόνη πιο πολύ.

age.png

Τέλεια! Θα το δοκιμάσω και εγώ το almiron, γιατί το s26 gold... το σιχαίνεται και του το δίνω μόλις κοιμηθεί και το πρωί πριν ξυπνήσει...μαρτύριο...

Σήμερα λοιπόν δοκιμάζω almiron.

pwlina, o πρώτος μου γιος έκανε κάθε δύο μέρες και η γιατρός μου είπε να του δίνω πιο πολλά λαχανικά και πιο πολλύ νερό (όπως έγραψε και το patousaki). Τώρα ευτυχώς με το μωρό, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

• 1 month later...
Πρόκειται κι εμείς να πιούμε το ALMIRON 123 σε λίγες μερες. Να ρωτήσω γτ δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει το ζεσταίνετε πριν το δώσετε??

γράφει οδηγίες στο κουτί

βράζεις το νερό και το ρίχνεις στο μπιμπερό. όταν φτάσει στη θερμοκρασία που μπορεί να το πιεί ρίχνεις τη σκόνη γαλα μέσα.

το γάλα είναι πολύ ευαίσθητο. αναπτύσσονται πολύ γρήγορα μικρόβια σε αυτό. θέλει προσοχή. διατηρείται μόνο 1 ώρα ετοιμο, μετά θέλει πέταμα.

εγώ βράζω νερό στον βραστήρα και το βάζω στε θερμός. από αυτό που έχει περσσέψει στον βραστήρα το βράδυ ρίχνω στο μπιμπερό περίπου 150ml και το πρωί προσθέτω από το θερμός (περίπου 70-80ml) και η θερμοκρασία κατάλληλη για να το πιεί. εσύ κανονίζεις τις ποσότητες...

age.png