Recommended Posts

καλησπερα σας!!!

δεν αντεξα αλλο και γραφω... με απασχολει οτι ο μικρος μου, ενω ειναι εξυπνος, αντιλαμβανεται αρκετα πραγματα, αλλά κάποια βασικα δεν τα κανει... πχ...κανει οτι μιλαει στο τηλεφωνο, οτι σαπουνιζεται μονος του, τρωει και με ταιζει, κανει οτι σκουπιζει, αλλαζει καναλια με τα τηλεχειριστηρια και αλλα, αλλά οταν του λεω να χαιρετισει, δεν το κανει, οταν του λεω να στειλει φιλακι δεν το κανει... το θεμα μου ειναι οτι επειδη ειναι κινητικουλης, δεν καθεται να του δειξω στο βιβλιο ποια ειναι η γατα και πως και κανει, δηλαδη δεν καθεται να τον "εκπαιδευσω"... όταν ομως του δειχνω πως αποσυναρμολογουμε και ξανασυναρμολογουμε κατι καθεται απικο!! του δειχνω πως μπαινουν τα ενσφηνωματα, αλλα με κοιταει 2 δευτερολεπτα και γυρναει αλλου! σαν μην τον απασχολουν! και εγω δεν τον πολυπιεζω για να μην το δει αρνητικα... επίσης, λεει μαμα, μπαμπα, γκιαγκια, μαμ.... εχει διασπαση προσοχης???? να τον παω σε κανα ανατπυξιολογο να μου πει αν ειναι φυσιολογικο????

Διαφημίσεις

H Διαγνωση για διασπαση προσοχης γινεται μετα τα 5 ετη. Το παιδακι σου είναι μωρακι ακομα, μην αγχωνεσαι! δεν είναι δθνατον να κατσει σε μια μερια και να συγκεντρωθεί σε αυτά που λες:D Χαλαρωσε και ηρεμησε!!!

MD1op3.png

καλησπερα!!!

καταρχην να σου ζησει ο μικρουλης σου!!! εγω προσωπικα δεν νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα, αλλα επειδη ξερω πως ειναι να εχεις αμφιβολιες καλυτερα πηγαινε σε καποιον ειδικο να σου πει και αυτος την γνωμη του, να σε καθησυχασει... σε καταλαβαινω απόλυτα γιατι αγχωνεσαι γιατι και εγω ετσι ημουνα...εμενα ο μικρος μου (τωρα ειναι 6 χρονων) διαγνωστηκε οτι ανηκει στο φασμα αυτισμου... μετα απο πολλους γιατρους και παραγιατρους, που ο καθενας ελεγε κι διαφορετικη αποψη για το παιδι, με βγαζανε τρελη, και μετα απο πολλα λεφτα, καταληξαμε σε ενα αναπτυξιακο εργοθερπευτη, τον στελιο μαντουδη, και σιχτιρισαμε που δεν πηγαμε νωριτερα... μας ειπε ακριβως τι εχει και τι πρεεπει να κανουμε για το καλο του παιδιου μου...τελος παντων... και παλι σου λεω οτι μαλλον δεν εχει κατι το παιδακι σου αλλα ΓΙΑ ΣΕΝΑ αν θελεις ψαξτο... αν θελεις σου στελνω σε πμ τα στοιχεια του αλλα εχει και ιστοσελιδα αν το ψαξεις...

μακαρι... μα πηγα προχθες στην παιδικη χαρα και ενα αλλο παιδακι 14 μηνων και φιλακια εστελνε, και μεχρι πως κανει η κουκουβαγια ελεγε!!!! ξερω οτι τα παιδακια ειναι διαφορετικα αλλα με εβαλε σε υποψιες...

kyrkitsaki ευχομαι το καλυτερο για το παιδακι σου!!!! τον εχω ακουστα τον στελιο μαντουδη αλλα δεν εχω προσωπικη αποψη.... εσυ τι σημαδια εβλεπες και ανησυχουσες??? και σε τι γιατρους πηγες αν επιτρεπεται??? μα οι περισσοτεροι δεν ειναι με τα ταμεια??? εσυ γιατι πληρωνες???

Πιστεύω ότι είναι πολύ μικρός για να βγει διάγνωση έτσι κι αλλιώς. Σε πρώτη φάση πες τις ανησυχίες σου στον παιδίατρο.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς για να κάτσεις να "διαβάσεις" βιβλίο μαζί του ή να τον εκπαιδεύσεις όπως έχεις στο μυαλό σου.

Εμενα 13 μηνων δεν εδινε καθολου σημασια στα παιχνιδια της αφου ελεγα δεν ξανααγοραζω.τελικα ηταν απολυτα φυσιολογικο και αρχισαμε να δινουμε σημασια περιπου 2 χρονων.το μονο που την ενδιεφερε λιγο ηταν τα τουβλακια και αυτο για κανα 5λεπτο.ηχους απο ζωακια ουτε κατα διανοια.της δικιας μου της αρεσε πολυ η μουσικη και το μονο που ηθελε ηταν να χορευει η να κανει πραγματα που κανει και η μαμα..οποτε ολη μερα το ραδιοφωνο επαιζε μουσικη ή ηταν στο καρεκλακι της μαζι και επαιζε με κουταλες και κατσαρολες...:)δεν το θεωρω καθολου ανυσηχητικο ισα ισα που κανει και λεει και πολλα πραγματακια....εμενα ουτε τα μισα δεν εκανε:D:D:D και μια συμβουλη εξτρα ποτε μην συγκρινεις παιδακια που εχουν τις ιδιες ηλικιες.το καθενα εχει το ρυθμο του:-):smile::-):smile: χαλαρωσε ειναι μικρουλης ακομα;)

Καλησπερα, θα συμφωνησω κι εγω στο οτι ειναι πολυ νωρις ΚΑΙ για να καταλαβεις αν εχει διασπαση προσοχης το μωρο , αλλα , ΚΑΙ για να <απαιτεις> να κανει διαφορα πραγματα.

Σε λιγες μερες κλεινουμε το 13ο μηνα και :

-λεει μαμα,μπαμπα,γυαλια,τσισα, και γενικα απο καθε λεξη μας πιανει μια συλλαβη και την λεει π.χ. γατα ,λεει τα κ.ο.κ.

-ταΐζει και ποτιζει τα αρκουδακια της , ολους εμας, τους ηθοποιους στην τηλεοραση και στο τσακιρ κεφι οταν θηλαζει τους κερναει και λιγο βυζακι!Επιμενει ,ενω της εξηγω οτι αυτο δε γινεται....χαχαχαα!

-καταλαβαινει τα παντα οταν μιλαμε

-θελει να πιανει οτι αντικειμενο υπαρχει μπροστα της

-με τα παιχνιδια δεν την πιεζω.Της βαζω στο παρκο μερικα και παιρνει οτι θελει και παιζει.Προτιμαει μπουκαλακια , ταπερ και οτι βλεπει να χρησιμοποιουν οι μεγαλοι.

-δεν περπαταει , αλλα ειναι ετοιμη

-δεν τρωει ευκολα

-κανει οτι της δειξουμε εστω και για μια φορα,αλλα οποτε θελει αυτη.Οταν της λεμε συνεχεια ΄κανε αυτο,κανε εκεινο' , δεν κανει , πεισμωνει.

Καθε μωρο ειναι διαφορετικο.

Ο αντρας μου αγχωνεται που δεν εχει περπατησει ακομα , αλλα θεωρω οτι θα γινει οταν θα ειναι απολυτα ετοιμη.

Κοπέλα μου να σου ζήσει ο μικρός σου!!!

Συμφωνώ κι εγω με τα υπόλοιπα κορίτσια οτι είναι πολύ μικρός για να γίνει τέτοια διάγνωση,

ασε που προσωπικά διαβάζοντας το μήνυμα σου βρήκα όσα περιέγραψες άκρως φυσιολογικα...

Στο ίδιο επίπεδο ηταν κ ο δικός μου,ποτέ δεν σκέφτηκα οτι ισως κατι δεν πάει καλα,βέβαια ποτέ δεν έκανα καμία σύγκριση με άλλα παιδάκια..!

το αν ενα παιδί κάνει ή λέει πράγματα τα οποία το δικό σου δεν κάνει ακόμα δεν λέει τίποτα,προφανώς θα υπάρχουν άλλα πράγματα που ο γιός σου κάνει,ενω εκείνο οχι...

μαλλον με ακουσε ο μικρος :) και χθες τα εκανε ολα μαζι ταυτοχρονα!!!! και χαιρετησαμε την γιαγια οταν εφευγε και εστειλε και φιλακια!!!! οντως ανησυχησα λιγο ομως ειναι το πρωτο και αγχωθηκα λιγουλακι...σας ευχαριστω οοολες!!!!!!

Διαφημίσεις

Να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα; τελικα ο μικρος ανηκει οντως στο φασμα και απλα σε βοηθησε ο εργοθεραπευτης; η τελικα κανενας δεν βρηκε τι εχει ουσιαστικα μεχρι που σας διαφωτισε ο συγκεκριμενος; .

Με ενδιαφερει προσωπικα γιατι η συμπεριφορα του γιου καποιες φορες μοιαζει να κλινει προς το φασμα, οι γιατροι το εχουν αποκλιεισει, αλλα κατι υπαρχει απο πισω και δεν ξερω τι...

Ο αναπτυξιολογος μου ανεφερε ταση προς διασπαση προσοχης αλλα ο δικος μου ηταν 3.5 την τελευταια φορα που τον πηγα

ναο ο μικρος μου ανηκει στο φασμα αυτισμου και την διαγνωση την εκανε ο μαντουδης και μας εχει βοηθησει και με το προγραμμα που του εχει βγαλει... πηγαμε σε γνωστους αναπτυξιολογους παιδιατρους (θωμαιδου, γκολτσιου) ξοδεψα πολλα λεφτα για να μας στειλουν να κανουμε του κοσμου τις εξετασεις... στο τελος δεν εμεινα ικανοποιημενη και πηγα στον μαντουδη... μας ειπε τι εχει το παιδακι μου και τι πρεπει να κανουμε... η διαγνωση εγινε οταν ηταν τεσσαρων... τον συνιστω παντως...

απο οτι ειπαν και οι αλες κοπελες ειναι νωρις για διασπαση προσοχης... εσενα τι σε αγχωνει και θεωρεις οτι κατι εχει το παιδακι σου??

μαλλον με ακουσε ο μικρος :) και χθες τα εκανε ολα μαζι ταυτοχρονα!!!! και χαιρετησαμε την γιαγια οταν εφευγε και εστειλε και φιλακια!!!! οντως ανησυχησα λιγο ομως ειναι το πρωτο και αγχωθηκα λιγουλακι...σας ευχαριστω οοολες!!!!!!

Δωσε του "χωρο" και "χρονο" για να αναπτυξει (οποτε αυτο ειναι ετοιμο) τις λειτουργιες που εσυ του δειχνεις!!! Δεν ειναι απαραιτητο να σε "ακολουθει" και να εχει τα ιδια ενδιαφεροντα με εσενα, ποσο μαλλον οταν ειναι τοοοσο μικρουλι!!!

Εμενα για παραδειγμα η δικια μου που ειναι 23 μηνων ακομα δεν μιλαει, παρα μονο μεμονωμενες λεξεις: μαμα, μπαμπα, τσιτς, παω, γαβ, τσαο, εντατσει (ενταξει), κακακι (κοκαλακι), αλλα περπατησε ολοκληρωτικα 9 μηνων!!!

και γενικα απο καθε λεξη μας πιανει μια συλλαβη και την λεει π.χ. γατα ,λεει τα κ.ο.κ.

Χαχαχα, εσενα λεει "τα" και εμενα λεει "γα" :lol::lol::lol:!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα