Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δική μου ιστορία


marybont22

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

με λένε Μαρία και είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Σας διαβαζω αρκετό καιρό και αποφάσισα να σας πω και την δική μου ιστορία ίσως επειδή είμαι σε φαση απόλυτου άγχους, προσπαθώ να ισορροπήσω και χρειάζομαι κάποιον να με καταλάβει. Λοιπόν όλα άρχισαν όταν τυχαία ανακάλυψε ο άντρας μου οτι είναι φορέας του στίγματος της μεσογειακής αναιμίας. Τόσα χρόνια καμία εξέταση δεν είχε δείξει τίποτα. Είμαι και εγω φορέας και το ήξερα απο όταν ήμουν παιδί.

Στενοχωρηθήκα πολύ γιατί ήξερα πολύ καλά τι με περιμένει αφου και οι γονείς μου είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Παιδεύτηκαν πολύ για να με κάνουν.

Στην αρχή αφήσαμε το πράγμα να κυλήσει ώσπου έμεινα έγκυος. Μετά απο 3μηνη αγωνία μαθαμε οτι το μωρό ήταν άρρωστο. Καταρρακώθηκα. Είχα χάσει πλέον τον εαυτό μου και ήμουν μια άλλη που δεν αναγνώριζα. Εκανα να συνέλθω ένα χρόνο και οχι εντελώς. Μετα απο αλλα 2 χρόνια ξαναέμεινα έγκυος. Χαρηκα, αυτή τη φορά είχα ελπίδες το είπα στους συγγενείς και περίμενα να περάσει ο καιρός και να πάρω την πολυπόθητη απάντηση. Δυστυχώς τα αποτελέσματα πάλι δεν ήταν αυτά που ήλπιζα. Ξανά κλάματα, στενοχώρια και για κάποιο καιρό μάλλον κατάθλιψη. Μέσα μου έκαιγε η φλογα ενος παιδιού έτσι τώρα μετα απο 1 χρόνο είμαι ξανά έγκυος. Στις 2 Σεπτεμβρίου έχω ραντεβού για την εξέταση και οσο πλησιάζουν οι μέρες αισθάνομαι οτι είμαι σε πανικό. Θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά; Εχω τόση αγωνία και άγχος. Δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια. Απλως ενα μωρό θέλω τόσο δύσκολο είναι;

Σας κούρασα το ξέρω αλλά είχα την ανάγκη να τα βγάλω απο μέσα μου.

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


marybond22, καλησπέρα

έχω κι εγώ στίγμα (κληρονομιά από τη μαμά μου).

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω, πρόσφατα βίωσα μία αποβολή και σε καταλαβαίνω κατά κάποιο τρόπο. Όμως, καλή μου, αυτή τη στιγμή με όλο το (δικαιολογημένο, βέβαια) άγχος που έχεις, σε αυτόν που κάνεις κακό είναι το μωρό σου. Η άσχημη ψυχολογική κατάσταση επηρεάζει αρνητικά την εγκυμοσύνη. Κι αυτή τη στιγμή έχεις προεξοφλήσει και στενοχωριέσαι για μία κατάσταση χωρίς να έχεις κάτι δεδομένο. Ναι, έχεις πιθανότητες το μωράκι να είναι άρρωστο, αλλά τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες έχεις το μωράκι σου να είναι οκ και τώρα το επιβαρύνεις!

Μάζεψε, λοιπόν, κουράγιο και οπλίσου με υπομονή έως τις 3 Σεπτέμβρη. Δε μπορείς άλλωστε να κάνεις κάτι άλλο έως τότε! Ψυχραιμία, θάρρος και να σκέφτεσαι θετικά! Άλλωστε, η εγκυμοσύνη, νομίζω, ότι σε κάθε της φάση έχει άγχη, τώρα έχεις αυτό, σε επόμενο μήνα κάτι άλλο.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο! Να σας πάνε όλα μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι μου, να σκεφτεσαι θετικα γιατι η ψυχολογια ειναι το παν.

Εαν σου τυχει το ιδιο ( το απευχομαι) να μιλησεις με καποιον ειδικο. Υπαρχει πλεον προεμφυτευτικη μεθοδος για ζευγαρια που εχουν κ οι δυο στιγμα κ μεσω της μεθοδου επιλεγουν υγιες εμβρυο.

εγω απο την πλευρα μου σου ευχομαι με ολη μου την καρδια, το μωρακι που κυοφορεις να ειναι το τυχερο σου!

Καλη δυναμη, υπομονη και θετικη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσι μου, να σκεφτεσαι θετικα γιατι η ψυχολογια ειναι το παν.

Εαν σου τυχει το ιδιο ( το απευχομαι) να μιλησεις με καποιον ειδικο. Υπαρχει πλεον προεμφυτευτικη μεθοδος για ζευγαρια που εχουν κ οι δυο στιγμα κ μεσω της μεθοδου επιλεγουν υγιες εμβρυο.

εγω απο την πλευρα μου σου ευχομαι με ολη μου την καρδια, το μωρακι που κυοφορεις να ειναι το τυχερο σου!

Καλη δυναμη, υπομονη και θετικη σκεψη.

 

marybont22 καταρχην να σου στειλω με ολη μου την καρδια της ευχες μου να εχεις καλα αποτελεσματα και να μην προχωρησεις σε νεες περιπετειες!

 

επισυναπτω το μηνυμα της LETOM γιατι πραγματικα ηταν μεσα στο μυαλο μου!!!!! απευχομαι καθε κακοτυχια και αρνητικο αποτελεσμα , αλλα κοπελα μου η επιστημη εχει προχωρησει τοσο πολυ στον προεμφυτευτικο ελεφχο των εμβρυων και θα σας αποτρεψει στο μελλον για καθε κακο σεναριο. ειναι κριμα να υποβαλλεσαι σε τετοια ψυχικη φθορα οταν τα νεα ζευγαρια ξεπερνουν αυτα τα εμποδια....απορω ειλικρινα (και θυμωνω:evil:) με τους ειδικους οι οποιοι δε δινουν ολα ταεναλλακτικα σχεδια δρασης προκειμενου να χαλαρωσουν οσα ζευγαρια προσπαθουν .σου στελνω την ειλικρινη μου συμπαθεια και ευχομαι ολα να κυλησουν ομαλα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας.

Όσον αφορά τον προεμφυτευτικό έλεγχο το εχω ψάξει. Εχω μιλήσει με διάφορους γιατρούς και όλοι μου έχουν πει οτι η διαδικασία είναι ίδια με αυτή της εξωσωματικής. Πρέπει δηλαδή να φορτωθώ ένα κάρο φάρμακα και πάλι οι πιθανότητες είναι μόνο 40%. Όλοι μου πρότειναν να προσπαθήσω φυσιολογικά και λόγω επειδή είμαι νέα αλλά και επειδή οι πιθανότητες είναι 75%. Το μόνο μειονέκτημα είναι το ψυχολογικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπέλα μου όλα θα πάνε καλά! Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου, το μωράκι θα είναι υγιές! Μην απογοητεύεσαι και στενοχωριέσαι, θα κυλήσουν αυτές οι 6 μερούλες και θα μάθεις τα όμορφα νέα! Σου στέλνω όλη μου τη θετική σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει το θέμα για την Μεσογειακή Αναιμία; Είναι πολλές κοπέλες εκεί που έχουν περάσει αυτό ακριβώς που περνάς και μπορούν να σε υποστηρίξουν.

 

Εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...