Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΠΙΛΕΣ-ΜΠΙΜΠΕΡΟ


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.το σαββατο πηγα μια βολτα απο τα τζαμπο και πηγα στο διαδρομο που εχει τις πιπιλες και τα μπιμπερο και μπορω να σας πω οτι με επιασε κρυος ιδρωτας με ολα αυτα τα προιοντα :? , δεν ηξερα τι να παρω.τι πιπιλα? απο σιλικονη η καουτσουκ? και τι μπιμπερο.πηρα ετσι για το καλο μια πιπιλα τις chicco mini 0m+ με σιλικονη δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλη επιλογη.για μπιμπερο ουτε που ειδα γιατι μπερδευτηκα. γι'αυτο αν μπορει καποια κοπελα που ειναι πιο εμπειρη απο εμενα να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΛΕΝΑ αν έχεις σκοπό να θηλάσεις το μωράκι σου να μην πάρεις πιπίλα καν, δεν κάνει καλό ούτε για τα δοντάκια του, ούτε για το θηλασμό...πιστέυω οτι οι πιπίλες ειναι καθαρά για τη δική μας ησυχία.

Επίσης μπιμπερό για τον ίδιο λόγο αν θες πάρε 4-5 να εχεις, γυάλινα κατα προτίμηση, εμείς πήραμε με τη σιλικόνη....ελπίζω να μην τα χρειαστώ για αρκετό καιρό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μπιμπερό προτίμησε τα γυάλινα. Υπάρχει περίπτωση τα πλαστικά να περιέχουν κάποια ουσία καρκινογόνα (θα το βρω και επανέλθω). για αρχή πάρε 2-3 μικρά και κανά δύο μεγάλα. Γιατί τα βρεφουλίνια πίνουν 30 ή 60ml άνά γεύμα και στο μεγάλο μπουκάλι εξαφανίζεται αυτή η ποσότητα.

Οσο αφορά τις θηλές προτίμησε καουτσούκ (γνώμη μου) είναι πιο μαλακές και στο χρώμα και στην υφή μιμούνται τις θηλές της μαμάς πιο καλά από τις σιλικόνης. Βέβαια θέλουν άλλαγμα κάθε 3 μήνες (αυτό δεν ισχύει για τις σιλικόνης).

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι να θηλάσεις το μωρό σου.

Διαβασε ότι περισσότερο μπορείς για το θηλασμό και ζήτησε την βοηθεια της μαίας σου γιατί είναι το καλύτερο ξεκίνημα για το μωρό. Δεν είναι μόνο η καλύτερη τροφή για το βρέφος είναι αντισώματα, είναι αγάπη είναι τα πάντα.

Πήγαινε τώρα πριν γεννήσεις σε μια συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού να δεις μαμάδες να θηλάζουν τα μωρά τους και μοιράσου μαζί τους τις ανησυχίες σου. Αξίζει το κόπο.

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΑ αν έχεις σκοπό να θηλάσεις το μωράκι σου να μην πάρεις πιπίλα καν, δεν κάνει καλό ούτε για τα δοντάκια του, ούτε για το θηλασμό...πιστέυω οτι οι πιπίλες ειναι καθαρά για τη δική μας ησυχία.

Επίσης μπιμπερό για τον ίδιο λόγο αν θες πάρε 4-5 να εχεις, γυάλινα κατα προτίμηση, εμείς πήραμε με τη σιλικόνη....ελπίζω να μην τα χρειαστώ για αρκετό καιρό βέβαια.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.να σε ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειμαι ασχετη, τι σχεση εχει η πιπιλα με τον θηλασμο? για τα μπιμπερο το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα μπιμπερό προτίμησε τα γυάλινα. Υπάρχει περίπτωση τα πλαστικά να περιέχουν κάποια ουσία καρκινογόνα (θα το βρω και επανέλθω). για αρχή πάρε 2-3 μικρά και κανά δύο μεγάλα. Γιατί τα βρεφουλίνια πίνουν 30 ή 60ml άνά γεύμα και στο μεγάλο μπουκάλι εξαφανίζεται αυτή η ποσότητα.

Οσο αφορά τις θηλές προτίμησε καουτσούκ (γνώμη μου) είναι πιο μαλακές και στο χρώμα και στην υφή μιμούνται τις θηλές της μαμάς πιο καλά από τις σιλικόνης. Βέβαια θέλουν άλλαγμα κάθε 3 μήνες (αυτό δεν ισχύει για τις σιλικόνης).

 

Το πιο σημαντικό όμως είναι να θηλάσεις το μωρό σου.

Διαβασε ότι περισσότερο μπορείς για το θηλασμό και ζήτησε την βοηθεια της μαίας σου γιατί είναι το καλύτερο ξεκίνημα για το μωρό. Δεν είναι μόνο η καλύτερη τροφή για το βρέφος είναι αντισώματα, είναι αγάπη είναι τα πάντα.

Πήγαινε τώρα πριν γεννήσεις σε μια συνάντηση του Συνδέσμου Θηλασμού να δεις μαμάδες να θηλάζουν τα μωρά τους και μοιράσου μαζί τους τις ανησυχίες σου. Αξίζει το κόπο.

 

εχω σκοπο να θηλασω αλλα τα μπιμπερο τα θελω επειδη εχω ακουσει οτι καποιες δινουν ετοιμο γαλα για συμπληρωμα αν δεν χορτασει το μωρο με το δικο μας γαλα,εκτος αν κανω λαθος και αυτο ισχυει για μεγαλυτερης ηλικιας μωρακια και οχι για νεογεννητα. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό πολλές φορές την μέρα ζητάει να πιπιλίσει γιατί είναι κάτι που το γράφει στο DNA του για να αυξήσει την παραγωγή γάλακτος της μαμάς του. Αν του δώσεις πιπίλα θα ανακόψεις αυτή του την προσπάθεια και θα υπονομέυσεις τον θηλασμό.

Το μωρό δεν πεινάει πάντα, πολλές φορές μπορεί να έχει φάει καλά (θα το βλέπεις στις βρεγμένες πάνες του) και να κλαίει ζητώντας να κάτσει στο στήθος και να πιπιλήσει γιατί ζητάει την αγάπη και την στοργή της μαμάς. Μπορεί να νοιώθει άβολά στον τεράστιο αυτό κόσμο. Μην ξεχνάμε ότι ζούσε 9 μήνες σε ζεστό ήρεμο περιβάλλον. Με το πιπίλισμα δεν τρώει απαράιτητα αλλά "τρέφεται" συναισθηματικά!!!!

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΝΑ πήγαινε στο section του θηλασμού και ενημερώσου άμεσα γιατι δεν θα τη γλιτώσεις απο τις αλητείες των παιδίατρων, μαιών κτλ!!!!

 

μπες και στο thilasmos.gr & thilasmos.net γιατί μονο εκεί ειναι σωστές οι πληροφορίες που παρέχονται.

Το να μην φτάνει το γάλα, να μην ειναι καλό, να θέλει κάθε 3 ώρες τάισμα κτλ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ

 

Ενημερώσου λοιπόν για να είσαι ήρεμη και να μην τρέχεις μετά :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ yogini και madreterra για τις πολυ καλες και χρησιμες πληροφοριες που μου δωσατε γιατι εχω μπερδευτει πολυ με ολα αυτα που ακουω. σας ευχαριστω και παλι και να στε παντα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να μην αγορασεις καν γαλα σκονη.

Το συμπληρωμα ειναι το πιο μεγαλο λαθος

Κανε αυτο που σου ειπαν τα κοριτσια και ολα θα πανε καλα

 

χχ

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεις να θηλάσεις και αφότου έχεις ενημερωθει αρκετά στο τοπικ θηλασμός θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις πολλές πιπίλες και μπουκάλια, τα μαγαζιά ειναι διαρκώς ανοιχτά οπότε παντα μορεις να στειλεις καποιον να σου το αγοράσει. Εχα αγοράσδει 10 πιπίλες διάφορες μαρκες, σιλικόνης, καουτσουκ και τελικά δεν του αρεσαν οι πιπίλες και ουτε μία δε χρησιμοποίησε. Αγορασα 10 μπουκάλια με διάφορες θηλές (τελικά 2-3 χρειάστικαν και τα χρεισιμοποιούσε ο αντρας μου όταν χρειαζοταν να ταίσει το μικρό τις ωρες που ήμουν στη δουλειά. Εδωσα ένα καρο χρηματα σε πραγματα που δεν τα χρειαστήκαμε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

egw den thilazw k eytixws eixa promitheytei arketa mpimpero!twra exw 14 k pali kathe mera aposteirwsh kanw giati ta lerwnoume ola!pare merik na exeis.den ksereis ti ginete.etsi ki aliws tha sou xreiasoun meta gia na kouvalas neraki mazi sou.k to tsagati toy.ki egw gialina exw giati mou eipan oti ston aposteirwth ta plastika xalane.oi thiles kalyteres einai apo kaoutsouk giati eina pio malakes

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Elena, οι θηλές από καουτσούκ είναι πράγματι πιο μαλακές, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι χαλάνε πολύ γρήγορα με την αποστείρωση και αλλοιώνονται. Οι θηλές από σιλικόνη είναι πιο ανθεκτικές στην αποστείρωση, αλλά δεν είναι καλό να χρησιμοποιούνται από μωρά που έχουν αποκτήσει τα πρώτα δόντια, γιατί μπορούν να σχιστούν εύκολα. Το ίδιο ισχύει και για τις πιπίλες. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει θηλές από σιλικόνη τους 6 πρώτους μήνες και μετά από καουτσούκ. Βέβαια η κόρη μου δεν ήταν καθόλου ιδιότροπη σ' αυτά. Άλλα παιδιά δε δέχονται εύκολα τέτοιες αλλαγές. Οι πιπίλες Chicco είναι μικρές, ορθοδοντικές και καλές θεωρώ για νεογέννητο. Κι εγώ αυτές θα αγοράσω, εάν χρειαστεί, γιατί για το θηλασμό έχουν δίκιο τα κορίτσια. Όσον αφορά τα μπιμπερό τα chicco είναι καλά επίσης (αν και εγώ χρησιμοποίησα τα nuk, γιατί αυτά έδιναν και στο μαιευτήριο). Μη βιαστείς πάντως να δώσεις συμπλήρωμα από ανασφάλεια στο μωράκι σου ό,τι και να σου λένε. Εγώ έκανα αυτό το λάθος στο πρώτο μου παιδί. Δεν σκοπεύω να το επαναλάβω :!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι της γνωμης να μην κανετε βιαστηκες αγορες. Εγω αγορασα 6 μπιμπερο αποστειρωτη και δεν ξερω ποσες πιπιλες γιατι ολοι λεγανε οτι θα τα χρειαστω. Μεχρι και κιντερτε αγορασα. Ολα αχρηστα κοριτσια... Την μαγουλιο μου την θηλαζω αποκλειστικα και τζαμπα πηγαν ολα. Παρτε ενα μπουκαλι και τιποτα αλλο κατα την ταπεινη μου γνωμη βεβαια. Εξαλλου τι στο καλο , θα κλεισουν μετα τα μαγαζια? :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι της γνωμης να μην κανετε βιαστηκες αγορες. Εγω αγορασα 6 μπιμπερο αποστειρωτη και δεν ξερω ποσες πιπιλες γιατι ολοι λεγανε οτι θα τα χρειαστω. Μεχρι και κιντερτε αγορασα. Ολα αχρηστα κοριτσια... Την μαγουλιο μου την θηλαζω αποκλειστικα και τζαμπα πηγαν ολα. Παρτε ενα μπουκαλι και τιποτα αλλο κατα την ταπεινη μου γνωμη βεβαια. Εξαλλου τι στο καλο , θα κλεισουν μετα τα μαγαζια? :!::!:

Οπως τα λεει η Νικη ειναι !Μην παιρνεις τπτ και κατσε διαβασε αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια.Βαλε το μωρο στο στηθος αμεσως!Και μην ακους τις γιαγιαδοπεθερες-κουμπαροξαδερφες και τους παιδιατρους περι συμπληρωματος-3ωρου-δεν χορταινει-δωσε τσαι κτλ.

Ποτε γεννας;

Με το καλο :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με frene :wink:

Ωστόσο, επαναφέρω το τόπικ, γιατί πλέον πηγαίνοντας στη δουλειά θα χρειαστώ μπιμπερό για την μπέμπα (5 μηνών). Πήγα στο Λητώ να πάρω κι έχασα την μπάλα.

Τι να προτιμήσω (θα ήθελα να μου υποδείξετε συγκεριμένες μάρκες); Πόσα χρειάζονται; Θα δίνω γύρω στα 2-3 γεύματα την ημέρα με μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Θα δινεις μητρικο γαλα;Αν ναι θα χρειαστεις αρκετα μπιμπερο για να αποστειρωνεις και να εχει και για ωρα αναγκης.

Εχει ξαναπαρει μπιμπερο το μωρο;Αν οχι μπορει να δυσκολευτει λιγακι,μπορει κι οχι...

Οι θηλες της νουκ μοιαζουν περισσοτερο με το στηθος,και με καοτσουκ ειναι πιο μαλακες,ισως προτιμησει αυτες.

Παρε ενα κικο και ενα νουκ, και δοκιμασε αν θες.

εγω παντως εδινα στην αρχη με κικο και δεν το πολυηθελε,οταν εδωσα με νουκ ηταν πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα δίνω μητρικό (αν και έχω ένα άγχος αν θα φτάνει...). Η μπέμπα έχει ξαναφάει με μπιμπερό, πάλι μητρικό, οπότε ξέρω ότι δεν θα την πειράξει, απλώς είχα μόνο 2 της Avent που είναι πλαστικά αλλά ήταν περιστασιακή η χρήση, πχ 1 φορά τις 2 εβδομάδες και δεν με πείραζε. Τώρα που αυξάνονται οι ανάγκες έλεγα να κοιτάξω τα γυάλινα. Από τα λεγόμενά σου, λέω να δοκιμάσω τα νουκ. Ευχαριστώ!

Α, παρεπιμπτόντως, αποστείρωση από σήμερα τέλος, μας έδωσε το πράσινο φως η παιδίατρος. :wink:

Link to comment
Share on other sites

peony αν της αρεσαν τα avent παρτης αυτα,δεν ξερω ομως εχει γιαλινα?Αν βεβαια ειναι καλοβολο μωρο με ολα τα μπιμπερο θα φαει!

 

Οσο για την αποστειρωση λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα η Αγλαια μας εχει πει επανειλλημενως οτι τα μπιμπερο που αποθηκευεται το μητρικο γαλα πρεπει να ειναι αποστειρωμενα για να διατηρηθει(το γαλα) ασφαλως.Οποτε η αποστειρωση συνεχιζεται....και οι αντλιες πρεπει να αποστειρωνονται μια φορα το 24ωρο τουλαχιστον!

Δεν αποστειρωνεις για το μωρο, αποστειρωνεις για το γαλα

 

 

Τετοια πραγματα μην περιμενεις να ξερουν οι παιδιατροι,καμια τυχη :?

Link to comment
Share on other sites

Frene, έχεις δίκιο! Πω πω, ξενέρωσα τώρα. Είχα σκοπό να αποστειρώνω μόνο τα σύνεργα του θήλαστρου, και όσο για το γάλα το αποθηκεύω στα σακουλάκια της medela...αλλά φαντάζομαι ότι και για να πιωθεί το μητρικό πρέπει να βρίσκεται σε αποστειρωμένο μπιμπερό. Αχ, απογοητεύτηκα πολύ, λέμε :roll::lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θήλασα πολύ λίγο και να σου πω πάρε διάφορες θηλές και πιπίλες γιατί ουσιαστικά το παιδί διαλέγει εμένα δεν έπιασε ποτέ μα ποτέ θηλή καουτσούκ μόλις της την έβαζα στο στόμα ούρλιαζε! έτσι από μικρή έχουμε σιλικόνης και πιπίλα και όλα! και η πιπίλα δεν κάνει ζημιά στα δόντια ρώτα όποιον παιδίατρο θέλεις!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω κι'εγώ κάτι.Επειδή βρίσκομαι στη φάση αγοράς για τα μπιμπερό και κατέληξα στο να πάρω αυτά της NUBY που είναι απο σιλικόνη και απ'ότι είδα είναι και τα πι ακριβά στην αγορά μήπως τα έχει χρησιμοποιήσει κάποια μανούλα για το παιδάκι της?Μου είπαν οτι είναι κατάλληλα και για τους κολικούς.

Link to comment
Share on other sites

Μη δωσεις κανενα συμπληρωμα, τσαγακια, νερακια. Χαλας το θηλασμο.

 

Μην ακους τι σου λενε. Οι μαιες πολυανε τα γαλατα και οι γιαγιαδες εχουν μεινει λιγο πισω (καποτε ηταν δειγμα ευρωστιας και πλουτου το ξενο γαλα).

 

Οταν παρεις μπιμπερο παρε μονο γυαλινο. Η ουσια που εχουν τα πλαστικα λεγεται bisphenol A και εκτος απο καρκινογονος ειναι και ορμονοποιητικη (επηρρεαζει τις ορμονες του παιδιου).

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Κασσιανη.

Μην παρεις τιποτα.

Διαβασε και ενημερωσου για το θηλασμο,εδω στο φορουμ και γενικα στο νετ και μην αγορασεις κανενα μπιμπερο

Αν χρειαστεις διπλα ειναι το φαρμακειο.

 

Με το καλο το μπεμπονι σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...