Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΒΛΑΚΕΙΑ!! (ωράριο φαγητού)

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΠΜΑ 27 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 2-4 ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΓΕΥΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΙΣ 10 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΣΤΙΣ 1 ΕΝΩ ΕΓΩ ΜΕΤΡΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΣΕ 3-4 ΩΡΕΣ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΛΛΗΜΑ .

Διαφημίσεις

kalhmera.o dikos mou otan einai na faei xalaei ton kosmo!!!diladi as poume oti komatatai k irthe h wra na faei,ksipnaei me treles tsirides k klamata.den metraw wres giati me eidopoiei aytos.an tou dwsw estw k 5 lepta nwritera ap oti thelei aytos soufrwnei ta xeilakia k den ta anoigei me kanena tropo.tis perisoteres fores trwei ana 3wro omws.diladi an ksipnisei stis 9 tha ksanazhthsei mam AKRIVWS stis 12!!!opote exei dikio h filh sou.kai den sto lew egw alla o gios mou pou to apodikniei kathimerina. :lol::lol::lol: kapoies fores mporei na arxisei to geyma tou twrak na to teleiwsei meta apo 1 wra giati ekeinh thn stigmh den thelei allo ma meta apo mish ra ksanazhtaei.egw protinw na afiseis to nini sou na sou diksei ta wraria tou :lol:

Διαφημίσεις

Διαφημίσεις

εμενα ο γιος μου ποτε δεν εκλαιγε για φαγητο αν και παντα ετρωγε πολυ πολυ απλα ξυπναγε ανοιγε τα ματακια του και περιμενε μονο αν καθυστερουσα αρχιζε τις τριριδες επειδη λοιπον και εγω ειχα μπερδευτει και ρωτησα 2 γιατρους και οι δυο ειπαν οτι μετραμε απο οταν ξεκιναει το γευμα

κοριτσια, εγω την ταιζω οταν πειναει... (παταει κατι τσιριδες... ουρλιαζει λλλλλλλλλαααααααααααααααα :lol::lol: , οποτε δε μπερδευομαι οτι μπορει να θελει κατι αλλο)

δε κοιταω ωρα, δηλαδη, δεν αφηνω το παιδι να χτυπιεται επειδη περασαν 3 ωρες και οχι 4 !!!

αλλες φορες πειναει στο διωρο,αλλες στο τετραωρο, τωρα ας πουμε περασαν 5 ωρες απο το τελευταιο γευμα της και κοιμαται... δε τη ξυπναω.

μου φαινεται χαζομαρα να κραταω με αυστηροτητα ωραρια φαγητου και να χτυπιεται το παιδακι στο κλαμμα επειδη πεινασε νωριτερα ή αργοτερα

Συνήθως οι γιατροί λενε ανα τρίωρο και αυτο το μετράμε απο την ώρα που ξεκινάει το γεύμα ...

Κοίτα το ωράριο στα μωρά μας το θέλουμε κυρίως για τη δική μας ευκολία, με την έννοια οτι έτσι μπορούμε να ρυθμίσουμε τις ανάγκες του και να διευκολυνθούμε και εμείς στο δικό μας πρόγραμμα ... επίσης αν υπάρχει ένα πρόγραμμα μπορούμε πιο ευκολα να ξέρουμε τι θέλουν ...

Απο την άλλη δεν είναι εύκολη η προσαρμογή σε ένα πρόγραμμα για όλα τα μωράκια ...τα πολύ μικρά μωράκια δύσκολα μπαίνουν σε πρόγραμμα όσο και να το προσπαθούμε ... η δικιά μας ας πούμε μετά το εξάμηνο μπορώ να μπω ότι ξεκίνησε να φτιάχνει μια σχετική ρουτίνα φαγητού και ύπνου ... επίσης παίζει σημαντικό ρόλο αν θηλάζει ενα μωράκι ... εκεί πιο δύσκολα περιορίζεται σε ένα πρόγραμμα ... άσε που σε αυτη την περίπτωση δεν ξέρω αν έχει και νοήμα ... γιατι για να ειναι επιτυχημένος ο θηλασμός πρέπει να είναι ανεμπόδιστος ..

1aLup3.png

BtUIp3.png

Διαφημίσεις

Κατερίνα 10, μετράμε από την αρχή του γεύματος και όχι από το τέλος του. Αν θηλάζεις ξέχνα τα μετρήματα,τα τρίωρα και τα τετράωρα και θήλαζε με τις πρώτες ενδείξεις πείνας. (μασούλημα χεριών, αναζήτηση στήθους, ανησυχο βλέμμα στυλ ''που'ντο που'ντο το φαί μου'' κλπ.....)

df306542d5.pngbb1d25814b.png