Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια


Recommended Posts

Γεια σας,κορίτσια

 

Με λένε Μαρία κ είμαι 18 χρονών.

 

Τον προηγούμενο μήνα κατά την διάρκεια της περιόδου,την 3η ημέρα είχαμε τρίψιμο με το αγόρι μου με αποτέλεσμα να τελειώσει έξω μου,στο αιδοίο δηλαδή.. μέσα σε λιγότερο από 30 δεύτερα πλυθήκαμε με πάρα πολύ νερό κ πάρα πολύ καλά.

Κάτι παρόμοιο έγινε πριν λίγες μέρες που περίμενα κανονικά περίοδο.

Υπήρχε τρίψιμο κ πάλι τέλειωσε έξω στο αιδοίο,ανάμεσα στα χείλη βασικά.

Φυσικά πάλι μέσα σε 1 λεπτό πλυθήκαμε πολύ καλά..

 

Έχω αγχωθεί όμως γιατί φοβάμαι μην είμαι έγκυος.. έχω κύκλο 28-30 ημερών.. κ την προηγούμενη βδομάδα είχαν ξεκινήσει να βγαίνουν τα πρώτα υγρά (υγρά μόνο χωρίς αίμα) αλλά μετά σταμάτησαν.

Διάβασα ότι το άγχος επηρεάζει αρκετά τον κύκλο.. υπάρχει όμως πιθανότητα να είμαι έγκυος? Με απλό τρίψιμο στο αιδοίο? Δεν είναι δύσκολο να φτάσει στην μήτρα το σπέρμα? (Περισσότερο είχε μείνει στα εσώρουχα παρά στο αιδοίο)

Δυνατότητα για τεστ εγκυμοσύνης θα έχω σε 10-15 μέρες.. αν μπορείτε απαντήστε μου σύντομα παρακαλώ :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι πολύυυ δύσκολο να φτάσει σπέρμα στη μήτρα κατά αυτόν τον τρόπο. Θα σου έλεγα "ακατόρθωτο", αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Έχω μόνο να σου δώσω μια συμβουλή πλυσίματος. Ποτέ μην κρατάς το ντους κάθετα, δηλαδή μην σπρώχνεις με ορμή νερό μέσα στον κόλπο σου. Έτσι και μικρόβια κινδυνεύεις να περάσουν στον κόλπο, αλλά και σπέρμα. Πάντα η φορά να είναι από μπρος προς τα πίσω, και όχι με ορμή (αν το νερό έχει πολλή πίεση, μείωσε την ποσότητα).

 
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύυυ δύσκολο να φτάσει σπέρμα στη μήτρα κατά αυτόν τον τρόπο. Θα σου έλεγα "ακατόρθωτο", αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Έχω μόνο να σου δώσω μια συμβουλή πλυσίματος. Ποτέ μην κρατάς το ντους κάθετα, δηλαδή μην σπρώχνεις με ορμή νερό μέσα στον κόλπο σου. Έτσι και μικρόβια κινδυνεύεις να περάσουν στον κόλπο, αλλά και σπέρμα. Πάντα η φορά να είναι από μπρος προς τα πίσω, και όχι με ορμή (αν το νερό έχει πολλή πίεση, μείωσε την ποσότητα).

 

Ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Κ εγώ το ίδιο νομίζω,ότι είναι απίθανο.. απλώς έχω αγχωθεί αρκετά πολύ :roll:

Όσο για το νερό,με το χέρι έγινε το πλύσιμο.. δηλαδή χούφτα το χέρι κ ξέπλυμα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κοριτσάκι μου, δεν θέλω να σε τρομάξω.

Αλλά με την τακτική αυτή, δεν είναι και πολύ δύσκολο να γλιστρήσει το σπέρμα του συντρόφου σου μέσα στον κόλπο σου. Και αν συμβεί αυτό, τότε υπάρχουν πιθανότητες να μείνεις έγκυος.

Καλύτερα να μην παίζεις με τη φωτιά. Γιατί όπως βλέπεις, εσύ θα είσαι αυτή που θα αγχώνεται και αυτή που θα υποστεί (που δεν το εύχομαι) τις όποιες συνέπειες, αν συμβεί το μοιραίο.

Και πέρα από αυτό μην ξεχνάς τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα.

 

Γιατί επιλέγεις να το κάνεις έτσι -χωρίς προφυλάξεις-, αφού το έχεις τόσο άγχος; (Δεν σου τη λέω για να σε "μαλώσω", απλά σου τα λέω για να σκεφτείς για την επόμενη φορά)

 

Φιλικά

eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Κοριτσάκι μου, δεν θέλω να σε τρομάξω.

Αλλά με την τακτική αυτή, δεν είναι και πολύ δύσκολο να γλιστρήσει το σπέρμα του συντρόφου σου μέσα στον κόλπο σου. Και αν συμβεί αυτό, τότε υπάρχουν πιθανότητες να μείνεις έγκυος.

Καλύτερα να μην παίζεις με τη φωτιά. Γιατί όπως βλέπεις, εσύ θα είσαι αυτή που θα αγχώνεται και αυτή που θα υποστεί (που δεν το εύχομαι) τις όποιες συνέπειες, αν συμβεί το μοιραίο.

Και πέρα από αυτό μην ξεχνάς τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα.

 

Γιατί επιλέγεις να το κάνεις έτσι -χωρίς προφυλάξεις-, αφού το έχεις τόσο άγχος; (Δεν σου τη λέω για να σε "μαλώσω", απλά σου τα λέω για να σκεφτείς για την επόμενη φορά)

 

Φιλικά

 

Ούτε εγώ ούτε εκείνος γνωρίζαμε πολλά πάνω σε αυτό το θέμα γιατί κ οι 2 ακόμα δεν έχουμε προχωρήσει,πλέον που το έχουμε μάθει κ μετά το άγχος που έχουμε περάσει σίγουρα δεν θα ξανά γίνει τίποτα χωρίς προφυλάξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ πάλι :D

 

Μόλις σήμερα μου ήρθε περίοδος.

Προσπάθησα να χαλαρώσω λίγο να ηρεμήσω γιατί είχα πάρα πολύ άγχος.. κ σήμερα μου ήρθε με 1-2 μέρες καθυστέρηση από το κανονικό μου.

 

Να φανταστώ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης μιας και μου ήρθε έτσι? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κ πάλι :D

 

Μόλις σήμερα μου ήρθε περίοδος.

Προσπάθησα να χαλαρώσω λίγο να ηρεμήσω γιατί είχα πάρα πολύ άγχος.. κ σήμερα μου ήρθε με 1-2 μέρες καθυστέρηση από το κανονικό μου.

 

Να φανταστώ ότι δεν υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης μιας και μου ήρθε έτσι? :mrgreen:

 

Αφού σου ήρθε κανονικά περίοδος, δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος:mrgreen:

Φρόντισε όμως να ενημερωθεί για όλες τις μεθόδους αντισύλληψης (τόσο για προστασία από ενπιθύμητη εγκυμοσύνη, όσο και για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα). Θα γλυτώσεις από άγχος και το κυριότερο θα προστατεύσεις την υγεία σου.Μην επαναπαυτείς με σκέψεις τύπου είμαι η πρώτη του σχέση άρα δεν κινδυνεύω ή αγαπιόμαστε άρα δεν έγινε και τίποτα άμα μείνω έγκυος. Ένα παιδί αλλάζει όλη σου τη ζωή (και είσαι πολύ μικρή ακόμα) και ένα νόσημα μπορεί να σου την καταστρέψει, ένα λάθος μόνο χρειάζεται για να γίνει το κακό.

Συγνώμη για το κήρυγμα, δεν θέλω να ακουστώ σα γρια-δασκάλα. Έχεις μία ζωή, προστάτευσέ την γιατί σου αξίζει όσο τίποτα!

Φιλικά - Βάσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπετατιν αν πεσει μεσα...

Ειναι σπερματοκτόνο και το βρισκετε ευκολα σε οποιοδηποτε φαρμακειο

 

Ναι, αλλά καταστρέφει τη χλωρίδα του κόλπου και μετά είμαστε εκτεθειμένες σε μύκητες και μικρόβια. Επίσης προκαλεί ξηρότητα. :shock:

 

Δεν είναι καλύτερα να προφυλασσόμαστε από το να καταφεύγουμε σε μη ορθές πρακτικές; Better safe than sorry που λένε και οι Άγγλοι :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι σε σχεση με το να παρεις πχ το χαπι της μιας ημερας,ειναι πολυ πιο ηπια επιλογη και με ελαχιστες συνεπειες

 

Η προληψη ειναι φυσικα καλυτερη επιλογη,αλλα δεν μπορουμε να υποθετουμε οτι ολοι θα το πραξουν, γιατι αυτο δεν θα συμβει.

 

Ναι, αλλά καταστρέφει τη χλωρίδα του κόλπου και μετά είμαστε εκτεθειμένες σε μύκητες και μικρόβια. Επίσης προκαλεί ξηρότητα. :shock:

 

Δεν είναι καλύτερα να προφυλασσόμαστε από το να καταφεύγουμε σε μη ορθές πρακτικές; Better safe than sorry που λένε και οι Άγγλοι :D

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι σε σχεση με το να παρεις πχ το χαπι της μιας ημερας,ειναι πολυ πιο ηπια επιλογη και με ελαχιστες συνεπειες

 

Η προληψη ειναι φυσικα καλυτερη επιλογη,αλλα δεν μπορουμε να υποθετουμε οτι ολοι θα το πραξουν, γιατι αυτο δεν θα συμβει.

 

Εντάξει, σε σχέση με το χάπι, συμφωνώ και εγώ. Για την αποτελεσματικότητά του δεν ξέρω. Υποθέτω ότι αν ήταν σίγουρη/ακίνδυνη μέθοδος, οι γυναικολόγοι θα το πρότειναν.

Όπως και να έχει συμφωνούμε. Καλύτερα προφυλάξεις παρά να τρέχουμε μετά. Και προφυλακτικά υπάρχουν, και αντισυλληπτικά υπάρχουν και ένα σωρό. Ατυχήματα δεν υπάρχουν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, σε σχέση με το χάπι, συμφωνώ και εγώ. Για την αποτελεσματικότητά του δεν ξέρω. Υποθέτω ότι αν ήταν σίγουρη/ακίνδυνη μέθοδος, οι γυναικολόγοι θα το πρότειναν.

Όπως και να έχει συμφωνούμε. Καλύτερα προφυλάξεις παρά να τρέχουμε μετά. Και προφυλακτικά υπάρχουν, και αντισυλληπτικά υπάρχουν και ένα σωρό. Ατυχήματα δεν υπάρχουν :rolleyes:

 

Δυστυχώς, υπάρχουν και τα ατυχήματα. Απλά, αν είσαι αρκετά συνεπής και "σχολαστικός" με τις προφυλάξεις, μειώνεις την συχνότητα των ατυχημάτων.

eNortjKzUjIyNDG1NFWyBlwwFY4C1w,,76.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ατυχηματα υπαρχουν και με προφυλακτικο

Ποσοι νεαροι νομιζετε ξερουν να φορανε σωστα το προφυλακτικο;

Τους εχει δειξει ποτε κανεις;

 

Ισχυει.. δυστυχως οχι μονο για νεαρους..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν ακούστηκα απόλυτη :oops:

 

Η άποψή μου είναι ότι σε μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, η γυναίκα είναι αυτή που επηρεάζεται περισσότερο και γι'αυτό θα πρέπει πρώτα η ίδια για τον εαυτό της να είναι προετοιμασμένη ώστε οι πιθανότητες ατυχήματος να είναι μηδαμινές. Να έχει φροντίσει να ενημερωθεί για τα μέτρα που μπορεί να πάρει η ίδια και ο σύντροφός της. Αν τώρα μιλάμε για εγκυμοσύνη που προέκυψε από σπασμένο προφυλακτικό σε γόνιμη ημέρα, οι πιθανότητες αυτές είναι απειροελάχιστες.

 

Εννοείται ότι και τα προφυλακτικά σπάνε, και τα αντισυλλυπτικά περιθώριο λάθους έχουν, αλλά σε περίπτωσεις που δεν χρησιμοποιείται προφυλακτικό ή άλλη μέθοδος αντισύλληψης, αν τυχόν προκύψει εγκυμοσύνη, επιπολαιότητα θα το χαρακτήριζα και όχι ατύχημα.

 

Φιλικά πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...