Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πονάει η καρδιά της

Recommended Posts

Ετσι μου παραπονέθηκε για δεύτερη φορά η κόρη μου και ανυσηχώ πολύ!

Πήρα τη παιδίατρο τηλέφωνο αλλά δεν απανταει....και είναι εξωτερικό..

Παραπονιόταν και για πονοκεφάλους, την πήγα σε οφθαλμίατρο και μου είπε ότι το οπτικό της νεύρο δεν δικαιολογεί πονοκεφάλους..

Να την αρπάξω το Σάββατο να την πάω στο Παίδων?

Διαφημίσεις

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pam μου...τι να σου πω δεν ξέρω...εγώ λέω να την πάς. Με άλλον παιδίατρο δεν μπορείς να επικοινωνήσεις??

ευχομαι να μην ειναι τίποτα. Πόσο ειναι η μικρή σου??

Μήπως εινα ψυχολογικής φυσεως ... μηπως στρεσσαριστηκε με κατι στο σχολειο τελευταία, μήπως την απασχολεί κάτι άλλο και της βγαίνει έτσι ή ένταση ... συζήτησε το λιγο μαζί της ...

Η παιδίατρος σας ποτε επιστρέφει;;;

1aLup3.png

BtUIp3.png

Κι εγώ σκεφτόμουν αυτό που λέει η Όλγα.

Όποτε παραπονιόμουν κι εγώ για παρόμοια, η μαμά μου μου έλεγε ότι η καρδιά δεν πονάει (αν είναι κοτσάνα, σόρυ...) και ότι αυτοί είναι νευρόπονοι, από στεναχώρια και παρόμοια. Μήπως έχει πιεστεί για κάτι το κοριτσάκι σου;;;

Πάντως αν συνεχίσει να παραπονιέται, θα σου έλεγα να συμβουλευτείς γιατρό, έτσι, για να σου φύγει -και σε σένα αλλά κια στη μικρούλα, που θα έχει τρομάξει κι αυτή- η έννοια.

Περαστικά να είναι!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

53d74c016a.png

Together we stand, divided we fall...

Κορίτσια σας ευχαριστώ.

Θα τηλεφώνησω αύριο το πρωί στη γιατρό και σκέφτομαι να την πάω έτσι και αλλιώς μεχρι το Παίδων γιατί δεν με βλέπω να ησυχάζω!

Διαφημίσεις

Μαράκι , ευχομαι να μην είναι τιτοτα το σοβαρό και η Αλκμηνη μας να νοιωθεί καλύτερα συντομά.

Σίγουρα ομως , να τις κανεις εξετάσεις , προληπτικά , να σου φυγει καθε ενδιασμός.

φιλια πολλά να της δωσεις

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Μην ανησυχείς δεν θα είναι τίποτα το σοβαρό !!!

Μάλλον άγχος ή στεναχώρια ή στρές .?

Από ότι γνωρίζω η καρδιά σαν όργανο δεν πονάει .

Κάνε όμως εξετάσεις να σου φύγει η απορία.

Περαστικά στην κορούλα σου !!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif

MΑΡΙΑ μου,ευχωμαι να μην ειναι τιποτα το ανησυχητικο και η μικρη ΑΛΚΜΗΝΗ να γινει καλα,αν και εγω οπως και οι υπολοιπες πιστευω πως μπορει να ναι απο αγχος.Δωστης φιλακια και απο μας(Μαμα+Παναγιωτακης).

Διαφημίσεις

Μαρία,για τον πόνο στην καρδιά που λέει οτι έχει ρώτησέ την που ακριβώς πονάει και ποιες ώρες τις ημέρας. Παίζει ρόλο το σημείο και αν το παθαίνει μετά από κόποση και επείσης αν λαχανιάζει χωρίς λόγο.

Επειδή μου το συνδιάζεις με πονοκέφαλο πιστεύω κι εγώ οτι είναι κάτι ψυχολογικό και οχι παθολογικό.

Δεν μιλάω ως ειδικός γιατί δεν είμαι αλλά μίλάω σαν μάνα που έχει περάσει παρόμοια περιστατικά.

Ο γιός μου όταν ήταν στο Δημοτικό δεν του άρεσαν τα Αγγλικά.

Κάθε φορά σχεδόν που είχε μάθημα τον έπιανε πονοκέφαλος στο μέτωπο.

Τον έτρεχα κι εγώ στους γιατρούς αλλά απ΄αυτά που τους έλεγα δεν ανυσηχούσαν.Αυτό κράτησε για 2 χρόνια.Τώρα έχουμε αλλάξει φροντιστήριο και έτσι ξεπεράσαμε και τους πονοκεφάλους. Κάποιες φορές όταν είναι πολύ κουρασμένος ή αγχωμένος τον πιάνει αλλά όχι συχνά.

Ένα άλλο πρόβλημα που είχαμε ήταν η συχνοουρία.

Έφτασα να μετράω τις φορές που πήγαινε στην τουαλέτα και ήταν πάρα πολλές.Έφτανε μέχρι και 15 φορές την μέρα.Είχε φορά που πήγαινε ανά 5λεπτο.

Όλα αυτά ήταν ψυχολογικά και φοβίες που είχε.Τα ξεπέρασε σιγά σιγά με τον καιρό.

Τώρα που είναι μεγάλος και μπορούμε να συζητήσουμε μου λέει οτι αν αγχωθεί με κάτι πολλή θέλει να πάει στην τουαλέτα.

Αυτά που σου λέω ξέρω οτι είναι άσχετα με τον πόνο που νιώθει η κόρη σου, αλλά στα λέω για να σου δείξω πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η ψυχολογία του παιδιού.

Μίλησέ της και ρώτα την τι είναι αυτό που την αγχώνει ή το έχει συνέχεια στο μυαλό της ή αν φοβάται κάτι.

Κάποια παιδιά είναι πιο ευαίσθητα και τα άγχη και τις φοβίες τους τις εκδηλώνουν με σωματικά ενοχλήματα.

Προσπάθησε να έρθεις κοντά της περισσότερο απ΄οτι είσαι και κάντην να σου μιλήσει.

Χτες άκουσα στην τηλεόραση οτι το άγχος του αποχωρισμού δεν το έχουν μόνο τα μωράκια αλλά και μεγαλύτερα παιδιά μέχρι και 12 χρονών.

Και αυτό το άγχος σωματοποιήται - δεν ξέρω αν εκφράζομαι σωστά.

Και ο γιός μου κάτι παρόμοιο είχε,γενικά φοβόταν να μείνει μόνος,ακόμα και στον ύπνο είχαμε πρόβλημα.

Τώρα ευτυχώς τα έχουμε ξεπεράσει όλα αυτά και πιστεύω οτι σ΄αυτό βοήθησε η γέννηση του 2 ου παιδιού.

Ελπίζω να σε βοήθησα και εύχομαι όλα να είναι καλά με την κόρη σου.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

απο 11 χρονων παραπονιομουν πως πονουσε η καρδια μου

παιδιατρος συγγενεις κ φιλοι εδωσαν τη διαγνωση "ψυχολογικο"

στα 12 κανω τριπλεξ και φαινεται ανεπαρκει "ελα μωες δεν ειναι τιποτα"

υπεφερα σιωπηλα για χρονια μιακ η διαγνωση πως ειμαι τρελη κι εχω ψυχοσωματικα με εκανε να φοβαμαι να μιλησω

στα 26 μπηκα στην εντατικη με 29 παλμους

στα 28 πλεον εχω βηματοδοτη

δε λεω [ως η κορη σου εχει το ιδιο αλλα αν παραπονιεται για στηθαγχη κανετ ενα τριπλεξ και ακουσε προσεκτικα τα παραπονα της αν λαχανιαζει οταν τρεχει κτλ.μην τα ριχνουμε ολα στο ψυχοσωματικο

ευχομαι να ειναι απλα ενας νευροπονος κ να ναι καλα το παιδακι σου

Διαφημίσεις

Καλημέρα! Σας ευχαριστώ όλες...εχθές την πήρε ο ύπνος και δεν μου ξαναπαραπονέθηκε... αν και για να σας πω την αλήθεια πήγαινα και έβλεπα αν αναπνέει... της είπα τώρα στο σχολείο να μη κουράζεται και ενημέρωσα και τον γυμναστή...

Περιμένω να περάσει λίγο η ώρα να τηλεφωνήσω στη παιδίατρο και αύριο σκέφτομαι έτσι και αλλιώς να την πάω στο Παίδων...

Μόλις έχω νέα θα σας πω!

Καλημερα pam.Ειδικη δεν ειμαι αλλα στην οικογενεια μου εχουμε προβληματα καρδιας μια και ο μπαμπακας μου μας κληροδοτησε συγγενεις καρδιοπαθειες και στα 3 του παιδακια.Εχει αλλα συμπτωματα?λαχανιασμα,μελανιασμα στα νυχια?ενας απλος πονος μπορει να μην σημαινει και τιποτα αλλα αν ειναι συνεχης και οχι μονο στην εισπνοη καλο ειναι να το κοιταξεις.Καλο παιδοκαρδιολογικο τμημα εχει και το ωνασειο οπου ειναι και πιο ειδικοι και οι συνθηκες καλυτερες απο του παιδων.με ενα τρπλεξ θα μαθεις αμεσως τι παιζει.νομιζω πως δεν πρεπει να ανησυχεις γιατι αν ηταν κατι σοβαρο θα το ειχε εντοπεισει ο παιδιατρος αλλα μην το αφησεις θεωρωντας πως ειναι ψυχολογικο.

ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην ειναι τιποτα.

hGbPp3.png

με κάθε επιφύλαξη φυσικά γιατί δεν είμαι γιατρός, ξέρω ότι η καρδιά δεν πονάει.... πονάει η πλάτη ή πονάει ανάμεσα στο στήθος αν υπάρχει θέμα καρδιάς

Παμ περιμένουμε νέα φυσικά! εύχομαι να είναι μόνο στρεσάρισμα και τίποτα περισσότερο

Δεδομένου ότι τα παιδιά σου τον τελευταίο καιρό δεν έχουν περάσει και λίγα, το θεωρώ το πιο πιθανό

Φυσικά κοίταξε το εκτενέστερα αλλά χωρίς άγχος

Μην μεταδόσεις στο παιδί έξτρα άγχος :wink:

Εχουν δικαιο τα κοριτσια. Το πrοβλημα στην καρδια αντανακλα τον πονο στην πλατη, στο στομαχι και στον ωμο. Ο πονος που νιωθουμε να ερχεται κατευθειαν απο την καρδια ειναι αυτο που λεμε νευροπονος (νευροκαβαλλικεμα το λενε στο χωριο μου) και φευγει απο μονο του. Οπως και να χει πηγαινε την να ηρεμησεις και ενημερωσε μας ε;

Φιλουνες και αγκαλιτσες και απ' ολα, u know...

με την δασκάλα του μίλησες? πως σου φάνηκε? μήπως η νέα χρονιά της δημιουργεί κάποιο στρες? η δασκάλα πως την αντιμετωπίζει?

με το παιδάκι έχεις μιλήσει? από ποιο χρονικό σημείο άρχισαν τα συμπτώματα? τι συνέβη τότε?

αυτά είναι μερικά από τα ερωτήματα που θα με απασχολούσαν αν παραπονίοταν το παιδί μου για καρδιακούς πόνους. Ωστόσο, και μια επίσκεψη σε έναν παιδοκαρδιολόγο δεν θα έκανε κακό, ώστε να μην έχεις το άγχος πως κάτι παθολογικό συμβαίνει.

καλή συνέχεια

Ολα καλα θα ειναι....κανενας νευροπονος....

Για καλο και για κακο ας την δει και κανενας γιατρος..απλα για την επιβεβαιωση μωρε...και να ησυχασεις και εσυ και το παιδι που μπορει να ανησυχει.

Φιλια πολλα και γραψε μας τα νεα σου ε?

Αν θελεις κατι το εχεις το τηλ.μου ετσι γειτονισσα???

Τωρα το είδα.

Ελπίζω να είναι καλά η Αλκμήνη.

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Και να μην παρεξηγηθώ....Μαρία όταν σου είπα για τα ψυχοσωματικά του γιού μου δεν ήθελα να σε αποτρέψω στο να πας στον γιατρό.

Και ΄γω μέχρι να σιγουρευτώ στους γιατρούς έτρεχα.

Εννοείται οτι πρώτα πρέπει να αποκλείουμε οτιδήποτε παθολογικό.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06