Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινήσεις εμβρύου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!!! Κορίτσια έχω κάποιες ανησυχίες και θα ήθελα την βοήθειά σας όσο μπορείτε! Είμαι έγκυος (24 εβδομάδων και 5 ημερών), στο πρώτο μου μωράκι! Έχω κάνει και την β' επιπέδου πριν 2 εβδομάδες και μου όλα μια χαρά! Το μωρό μου από την πρώτη στιγμή που το ένιωσα, το καταλαβαίνω συνεχόμενα για 4 με 5 μέρες και μετά σταματάει 2-3 μέρες (το νιώθω ελάχιστα και χαμηλά). Μετά ξαφνικά μία μέρα ξαναρχίζει να με κλωτσάει ψηλά 4-5 μέρες και μετά ξανασταματάει (το ίδιο ξανά, το νιώθω ελάχιστα).Πιστεύω ότι είναι και θέμα της θέσης που παίρνει, σωστά? Να διευκρινίσω ότι δεν έχω νιώσει μέχρι σήμερα και τις πιο δυνατές κλωτσιές, ήρεμα πράγματα! Απλά εσείς θεωρείται φυσιολογικό στην εβδομάδα που είμαι να ελατώνει κάθε λίγο και λιγάκι τις κινησούλες του και να το νιώθω μόνο χαμηλά στην κοιλιά μου και αυτό μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα? Το έχει πάθει καμία από εσάς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε όλες!!!! Κορίτσια έχω κάποιες ανησυχίες και θα ήθελα την βοήθειά σας όσο μπορείτε! Είμαι έγκυος (24 εβδομάδων και 5 ημερών), στο πρώτο μου μωράκι! Έχω κάνει και την β' επιπέδου πριν 2 εβδομάδες και μου όλα μια χαρά! Το μωρό μου από την πρώτη στιγμή που το ένιωσα, το καταλαβαίνω συνεχόμενα για 4 με 5 μέρες και μετά σταματάει 2-3 μέρες (το νιώθω ελάχιστα και χαμηλά). Μετά ξαφνικά μία μέρα ξαναρχίζει να με κλωτσάει ψηλά 4-5 μέρες και μετά ξανασταματάει (το ίδιο ξανά, το νιώθω ελάχιστα).Πιστεύω ότι είναι και θέμα της θέσης που παίρνει, σωστά? Να διευκρινίσω ότι δεν έχω νιώσει μέχρι σήμερα και τις πιο δυνατές κλωτσιές, ήρεμα πράγματα! Απλά εσείς θεωρείται φυσιολογικό στην εβδομάδα που είμαι να ελατώνει κάθε λίγο και λιγάκι τις κινησούλες του και να το νιώθω μόνο χαμηλά στην κοιλιά μου και αυτό μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη ανάσκελα? Το έχει πάθει καμία από εσάς?

 

koritsi mou isixase ftani mono pou tin niothis, an den tin eniothes katholou ma katholou totes na anusixisis.tora exei xwro stin kilia kai kani "voltoules" meta pou den tha exei oso tha megaloni tha to niothis pio ligo.Egw otan thimona giati eixa kai treles ormones o mikros mou katevene xamhla :)

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει με την θέση του παιδιού, την θέση του πλακούντα, το πόσο σε κίνηση είσαι εσύ όλη μέρα, ότι είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη αλλά και με το ίδιο το παιδί (μάλλον αράζει). Εφόσον βγήκε η β' επιπέδου και ήταν super δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Με τον γιατρό σου το έχεις συζητήσει καθόλου? Πάντως να ξέρεις από δύο εγκυμοσύνες έχω περάσει και ήταν τόσο μα τόσο διαφορετικές.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και λίγο ανησύχησα. Με τον γιατρό δεν το συζήτησα, αλλά σε λιγάκι σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού για έναν υπέρηχο για να ηρεμήσω και εγώ! Ο πλακούντας απ'ότι κοιτάζω στον υπέρηχο είναι <<πρόσθιος-αριστερά υψηλός>..δεν καταλαβαίνω βέβαια τι εννοεί αλλά έτσι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθιο είχα και εγώ στο πρώτο μου, ναι μεν τον καταλάβαινα, αλλά όχι με την ίδια συχνότητα και την ίδια ένταση που καταλαβαίνω τώρα την μπέμπα που έχω οπίσθιο. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό απλώς κάπου το είχα διαβάσει και απλώς σε μένα επιβεβαιώθηκε (δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ίσως η μικρή βγει ταλιμπαν:mrgreen:) Μην αγχώνεσαι, από την ώρα που την ακούς....... Εγώ θα διαφωνήσω με την άλλη κοπέλα, εγώ νομίζω ότι στο τελευταίο τρίμηνο θα την ακούς πολύ πιο πολύ (βασικά πολύ πιο έντονα) λόγω μειωμένου χώρου. Μια απλή κίνηση του χεριού της για σένα θα είναι :shock::shock::shock: Κάνε μια - δυο εβδομάδες υπομονή....

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fun85 κι εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς καθόλου.

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα όλο τον έκτο και τον έβδομο μήνα και στεναχωριόμουν πολύ. Απλά έχει πολύ χώρο το μικρούλι, αλλάζει συνέχεια θέση και δεν το καταλαβαίνεις το ίδιο κάθε μέρα.

 

Demi1981, συμφωνώ, τώρα προς το τέλος οι κινήσεις είναι πολύ πιο έντονες (παρόλο που δεν έχει χώρο για κλωτσιές καταλαβαίνεις το παραμικρό).

 

Άντε με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια και να είναι και ζωηρούλικα! :D

AGjDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να μοιραστω μια πιο γενικη αποψη για το θεμα και να πω: ειναι τοσο αγνωστη κατασταση η πρωτη φορα (και η δευτερη ισως), τοσο ακαθοριστα τα πονακια δεδομενου οτι καποια ειναι αντανακλαστικα, τετοια η προσμονη μας για τα μωρακια μας,που φυσικα και θα νομιζουμε οτι η γατα που σπινιαρισε εξω, ηταν μια υπερπελωρια δονηση βιβλικων διαστασεων που εννοειται οτι θα επηρεασει την εγκυμοσυνη μας.

Αυτα τα λεω μετα λογου γνωσεως γιατι κι εγω μεσα στην ανησυχια ειμαι για οτιδηποτε νεο νιωθω.

Αν, ας πουμε,φαω τα φρουτα μου και δεν ακουσω το σκαθαρακι μου μεσα στο ακαδημαικο τεταρτο που μου δινει...και καταλαβαινω,αρχιζω και πιανω κοιλιτσα,ξαπλωνω πιυ ειναι πιο αισθητη η κινηση,γυριζω απο εδω,γυριζω απο εκει..κι αρχιζω να του λεω ποσο τρελη μαμα εχει διοτι μεσα σε αυτο το διαστημα που εγω παριστανω τη σβουρα,μου δινει σημα.

Περαν του χιουμορ ομως,νομιζω πως αν κατι ειναι πραγματικα ανησυχητικο,εχουμε την αντιληψη να το κρινουμε.

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ηθελα να μοιραστω μια πιο γενικη αποψη για το θεμα και να πω: ειναι τοσο αγνωστη κατασταση η πρωτη φορα (και η δευτερη ισως), τοσο ακαθοριστα τα πονακια δεδομενου οτι καποια ειναι αντανακλαστικα, τετοια η προσμονη μας για τα μωρακια μας,που φυσικα και θα νομιζουμε οτι η γατα που σπινιαρισε εξω, ηταν μια υπερπελωρια δονηση βιβλικων διαστασεων που εννοειται οτι θα επηρεασει την εγκυμοσυνη μας.

Αυτα τα λεω μετα λογου γνωσεως γιατι κι εγω μεσα στην ανησυχια ειμαι για οτιδηποτε νεο νιωθω.

Αν, ας πουμε,φαω τα φρουτα μου και δεν ακουσω το σκαθαρακι μου μεσα στο ακαδημαικο τεταρτο που μου δινει...και καταλαβαινω,αρχιζω και πιανω κοιλιτσα,ξαπλωνω πιυ ειναι πιο αισθητη η κινηση,γυριζω απο εδω,γυριζω απο εκει..κι αρχιζω να του λεω ποσο τρελη μαμα εχει διοτι μεσα σε αυτο το διαστημα που εγω παριστανω τη σβουρα,μου δινει σημα.

Περαν του χιουμορ ομως,νομιζω πως αν κατι ειναι πραγματικα ανησυχητικο,εχουμε την αντιληψη να το κρινουμε.

 

Χαχα συμφωνώ με όλα..... μα όλα όμως εαν και νομίζω ότι στην δεύτερη τριτη κοκ είσαι ένα "τσικ" πιο χαλαρη.:-D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαχα συμφωνώ με όλα..... μα όλα όμως εαν και νομίζω ότι στην δεύτερη τριτη κοκ είσαι ένα "τσικ" πιο χαλαρη.:-D

 

Γεια σου μαλλον συνονοματη και συνομηλικη! (Δημητρα 1981)!

Κι εγω ετσι νομιζω και ελπιζω για τη δευτερη εγκυμοσυνη γιατι αν προκειται καθε φορα να μπερδευουμε τα τσιμπηματακια με τα σουβλισματακια,τα πονακια με τα τραβηγματακια και τα αυγα με τα πασχαλακια,ειμαστε που ειμαστε οι γυναικες,θα απογινουμε...

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου μαλλον συνονοματη και συνομηλικη! (Δημητρα 1981)!

Κι εγω ετσι νομιζω και ελπιζω για τη δευτερη εγκυμοσυνη γιατι αν προκειται καθε φορα να μπερδευουμε τα τσιμπηματακια με τα σουβλισματακια,τα πονακια με τα τραβηγματακια και τα αυγα με τα πασχαλακια,ειμαστε που ειμαστε οι γυναικες,θα απογινουμε...

 

Συμφωνώ, στο δεύτερο είμαστε περισσότερο ενημερωμένες, αποσπάται πολύ η προσοχή με το ήδη υπάρχον παιδί και δεν έχεις το μυαλό σου ούτε στα τσιμπηματάκια μήτε στα πονάκια.

 

Τελικά fun85 τι έγινε? Όλα καλά? Ηρέμησες?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα σε όλες! Δεν βρήκα την ευκαιρία να μπω νωρίτερα! Το μωρό μου τελικά είναι μια χαρά ευτυχώς! Και από χτες άρχισα να το καταλαβαίνω και λίγο πιο έντονα ακόμη, δόξα το Θεό! Σας ευχαριστώ όλες για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

βρε κορίτσια εγώ μάλλον είμαι χαζή...είμαι στην 22η εβδομάδα κι όλοι με ρωτούν αν έχω νιώσει το μωρό και ότι αποκλείεται να μην το έχω νιώσει...εγώ αυτό που νιώθω είναι κάτι σαν μπουρμουλήθρες στην κοιλιά που και που κι εχθές το βράδυ στο κρεβάτι ένιωσα δυο φορές ένα χτυπηματάκι στα δεξιά...δεν είμαι σίγουρη όμως ότι ήταν το μωρό και όχι εντερικά...το σάββατο που πέρασε κάναμε την β επιπέδου και ήταν πολύ δραστήριο και οποτε πάμε στο γιατρό (κάθε 15 μέρες) είναι δραστήριο συνήθως...είμαι τόσο χαζή και δεν το καταλαβαίνω;ή κουνιέται το βράδυ που πέφτω ξερή και δεν...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.εγω ειμαι στην 23η εβδομαδα κι ενω. Οι μεχρι τωρα εξετασεις ειναι καλες,εχω ενα φοβο συνεχεια.ο γιατρος με μαλωσε τις προαλλες γιατι λεει κοιταω στο ιντερνετ ο,τι να ναι,κι ετσι ντρεπομαι να τον παιρνω συνεχεια.μπορει να μην το ακουω απ το αγχος;βεβαια κ στη β επιπεδου,παρατηρησα οτι κοιμαται αρκετα.αυτο σημαινει οτι θα εχει καποιο προβλημα;το θεμα ειν οτι στην αρχη το ενιωθα αρκετα,αλλα μετα απ τον πρωτο πανικο που επαθα,φοβαμαι συνεχεια.νομιζω οτι δεν το ακουω.εχω κ σπαστικη κολιτιδα ,κ ωρες ωρες ποναω σα να εχω περιοδο η ακουω κατι σαν αερια που λεμε,κ δεν ξερω αν ειναι το μωρο η το εντερο μου.ελπιζω να μην τον στιρμωχνουν ολ αυτα.απλα δεν το νιωθω (τοσο)οσο στην αρχη,δεν ξερω κ πως πρεπει ν το νιωθω κ ποτε εχουν σταθερες κινησεις τα εμβρυα,και αν το νιωσω θα ναι κατω κατω στη μητρα,γι αυτο μπερδευομαι με το εντερο,εμω πιο παλια ενιωθα κ πιο πανω καμια κινηση.τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερω γω κ εγωτα ιδια λεω,αποκλειεται να απλωνεται παντου.βεβαια οντως απλωνεται παντου,αλλα τα μωρα μας θα ναι.σε ποια βδομαδα εισαι;που τα νιωθεις;εγω κυριως κατω στη μητρα.μαλλον με τη θεση εχει να κανει.ισως επειδη στην κοιλια εχουμε πιο πολυ λιπος ,ενω κατω το νιωθουμε πιο εντονα.εσυ ποσες φορες το νιωθεις;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Κι εγώ κοντά είμαι με εσάς σε εβδομάδες,23 εβδομάδων είμαι σε διδυμάκια!Κι εγώ σαν μπουρμπουλήθρες τα κατάλαβα τα μωράκια στην αρχή κι έχω τρελό πρόβλημα με το έντερο από την αρχή και δεν ήμουν σίγουρη αν είναι σίγουρα τα μωράκια!Οπότε rina μάλλον είναι το μωράκι σου!Enelita,ρώτησα το γιατρό μου κάθε πότε πρέπει να τα ακούμε και μου είπε ότι είναι αρκετά μικρά ακόμη για να το κάνουμε αυτό συγκεκριμένες φορές!Παρόλα αυτά δοκίμασε μετά το φαγητό να ξαπλώσεις στο πλάι και να ηρεμήσεις!Επίσης,διάβασα ότι τα μωράκια ακούγονται περισσότερο όταν έχουν οπίσθιο πλακούντα!Πάντως κι εγώ όλη την ώρα προσπαθώ να καταλάβω αν τα ακούω!Όλες μες στο άγχος είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμεγω εχω προσθιο υψηλο πλακουντα...ειμαι και πρωταρα....κι εμενα τωρα μου εχει κολλησσει να το ακουω συνεχεια αλλα δεν!!! Ο γιατρος παντως δεν προβληματιζεται. Παω καθε 15 μερες,βλεπει την αναπτυξη του κανονικη,το βλεπει ζωηρουλι...κι εγω λεω να μην αγχωνομαι...γιατι γενοκα ειμαι πολυ αγχωδης και δεν πρεπει νομιζω....τη μια δορα το ενιωσα δεξια,την αλλη χαμηλα στην κοιλια κ την τριτη ψηλα κοντα στο στομαχι.τη μια ημουν χαλαρη στον καναπε,την αλλη σινεμα κ την τριτη στο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου.κι εγω δεν μπορω να καταλαβω αν το ενοχλει το εντερο μου ,γιατι εχω προβλημα.δεν ξερω κ τι ακουω κ που να τ ακουσω ,κ τι θεση εχει.χαμος δηλαδη.κ εγω ξερω οτι οι κινησεις δεν ειν ακομα σταθερες,ομως πραγματικα στην αρχη το ενιωθα περισσοτερο κ τωρα οχι.βεβαια εχω αγχωθει πολυ,κ τη μια φορα με μαλωσε ο γιατρος.εγω κυριως κατω το νιωθω,δεν πρεπει κ αλλου;κ εγω καθε δεκαπεντε παω,κ ειμαι πρωταρα κ με προσθιο πλακουντα.δεν ξερω ,εμενα αν θελει κ οποτε θελει ακουγεται.ο,τι κ να κανω ,δεν πιανει.δηλαδη αν ειναι τεμπελικα εχουν προβλημα;(αντε να τα ρωτησω αυτα στο γιατρο,να με σκυλοβρισει).

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα όποτε θέλει....νομίζω δεν πρέπει να μπαινουμε σε τέτοια διαδικασία...γιατί θα αγχωθούμε και το άγχος δεν κάνει καλό. εγώ το προηγούμενο σάββατο που έκανα τη β επιπέδου ρώτησε η μαμά μου τη γιατρό αν είναι φυσιολογικό που δεν έχω καταλάβει ακόμα κάτι (δεν ήμουν σίγουρη τότε ότι είχα καταλάβει) και της είπε ότι στις πρωτομαμάδες είναι λογικό να αργούν να συνδέσουν αυτά που νώθουν με το τι είναι...αφού βλέπει ο γιατρός στον υπέρηχο ότι είναι ζωηρό και καλά όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ πρωτάρα είμαι κι επειδή λόγω διδύμων έχω άδεια από τη δουλειά, όλη την ώρα σκέφτομαι και ψάχνω να βρω αν τα ακούω!Που να δείτε εγώ άγχος που προσπαθώ να ακούσω και τα ΔΥΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Άστα!!!Το κοριτσάκι είναι δεξιά και το αγοράκι είναι αριστερά!Οπότε,όταν κλωτσάει το ένα,μετά περιμένω πότε θα κλωτσήσει και το άλλο!Το κοριτσάκι όμως είναι πιο δραστήριο όπως έχει δείξει μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...