Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες.

 

Περιμενω το δευτερο μωρακι μου, το πρωτο γεννηθηκε φυσιολογικα και ηταν απο την αρχη σε κεφαλικη προβολη.

Αυτη τη φορα, και ενω ειχα βεβαιο ενα φυσιολογικο τοκετο, το μωρο γυρισε σε ισχιακο στις 32w3d. Μεχρι ποτε εχω ελπιδες να ξαναγυρισει σε κεφαλικο? Καμια με αναλογη εμπειρια?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ίδια δεν εχω εμπειρία αλλα σε μια φιλη μου το μωρακι γύρισε στις 38 εβδομάδες,πραγμα σπάνιο αλλα γίνετε! Επισης να ξέρεις οτι και τα ισχιακα μωρα στο εξωτερικό γεννιούνται φυσιολογικά..στην Ελλάδα δυστιχως εχουμε άλλη νοοτροπία και η εκπαίδευση των γιατρών επικεντρώνεται περισσοτερο στις κ.τ. Παρα στον φ.τ. Οσο μάλλον στο ισχιακο!

Διάβασε αυτο http://www.eimaimama.gr/2013/02/ki-omos-gennisa-fisiologika-to-isxiako-moro-mou.html

 

 

Αν βρεις τον κατάλληλο επιστήμονα ολα ειναι δυνατά..ειδικά τωρα που οι " δρόμοι" ειναι ανοιχτοί!!! Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια δεν εχω εμπειρία αλλα σε μια φιλη μου το μωρακι γύρισε στις 38 εβδομάδες,πραγμα σπάνιο αλλα γίνετε! Επισης να ξέρεις οτι και τα ισχιακα μωρα στο εξωτερικό γεννιούνται φυσιολογικά..στην Ελλάδα δυστιχως εχουμε άλλη νοοτροπία και η εκπαίδευση των γιατρών επικεντρώνεται περισσοτερο στις κ.τ. Παρα στον φ.τ. Οσο μάλλον στο ισχιακο!

Διάβασε αυτο http://www.eimaimama.gr/2013/02/ki-omos-gennisa-fisiologika-to-isxiako-moro-mou.html

 

 

Αν βρεις τον κατάλληλο επιστήμονα ολα ειναι δυνατά..ειδικά τωρα που οι " δρόμοι" ειναι ανοιχτοί!!! Με το καλο το μωρακι σου!

Σε ευχαριστω Αλεξια!

Ειναι γεγονος πως στο εξωτερικο μια χαρα γεννιουνται με φτ τα ισχιακα μωρα. Το θεμα ειναι εδω, που να βρεις επιστημονα με εμπειρια και μαλιστα στην επαρχια οπου ζω. Ας ελπιζω να μας κανει τη χαρη και να γυρισει!

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αλεξια!

Ειναι γεγονος πως στο εξωτερικο μια χαρα γεννιουνται με φτ τα ισχιακα μωρα. Το θεμα ειναι εδω, που να βρεις επιστημονα με εμπειρια και μαλιστα στην επαρχια οπου ζω. Ας ελπιζω να μας κανει τη χαρη και να γυρισει!

 

Λοιπό για να μην μπερδευόμαστε...η ισχιακή προβολή είναι απόλυτη ένδειξη για κτ. Στο NHS ( βρετανικο ΕΣΥ) ο μαιευτήρας καλύπτεται από τις κατευθυντήριες οδηγίες να κάνει χειρισμούς για να γυρίσει το μωρό...μέχρι εκεί...αν δεν γυρίσει το μωρό μετά την προσπάθεια προχωρουν σε κτ...η ισχιακή γέννα αυξάνει τη θνησιμότητα για το νεογεννητο και τον κινδυνο περιγεννητικής ασφυξίας...αν έχεις αποφασίσει να γεννησεις με φτ ενώ το μωρό παρά τους χειρισμούς δεν γυρισει σε κεφαλική προβολή εγώ αν ήμουν μαιευτήρας θα σε έβαζα να υπογραψεις ότι εσυ φερεις την ευθυνη για την έκβαση του τοκετου...είπαμε ότι ο φτ είναι ό,τι καλύτερο αλλά δεν είναι αυτοσκοπός!!

Η ίδια είμαι γιατρός και ξέρω συνάδελφό μου Αγγλίδα που γεννησε πρόσφατα στο Εδιμβούργο. Είναι αλήθεια ότι δεν κανουν ευκολα κτ. Στη δικιά της περίπτωση με κεφαλική προβολή είχαν πολύωρο τοκετο και τελικά κατεφυγαν στην εμβρυουλκία. Αλλα αν το μωρό ήταν ισχιακό είχαν συζητησει ότι θα προχωρουσαν σε κτ...και στην Αγγλία δηλ δεν ρισκαρουν ισχιακή γέννα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες.

 

Περιμενω το δευτερο μωρακι μου, το πρωτο γεννηθηκε φυσιολογικα και ηταν απο την αρχη σε κεφαλικη προβολη.

Αυτη τη φορα, και ενω ειχα βεβαιο ενα φυσιολογικο τοκετο, το μωρο γυρισε σε ισχιακο στις 32w3d. Μεχρι ποτε εχω ελπιδες να ξαναγυρισει σε κεφαλικο? Καμια με αναλογη εμπειρια?

 

Είναι νωρίς ακόμα. Εμένα ο δεύτερος στην 37η εβδομάδα, που έκανα τελευταία φορά υπέρηχο, ήταν ισχιακός και στις 38+3 που γέννησα, είχε γυρίσει σε κεφαλική προβολή! Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι νωρίς ακόμα. Εμένα ο δεύτερος στην 37η εβδομάδα, που έκανα τελευταία φορά υπέρηχο, ήταν ισχιακός και στις 38+3 που γέννησα, είχε γυρίσει σε κεφαλική προβολή! Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου.
Αχ Αγγελινα, μου εδωσες κουραγιο. Σε ευχαριστω!

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό για να μην μπερδευόμαστε...η ισχιακή προβολή είναι απόλυτη ένδειξη για κτ. Στο NHS ( βρετανικο ΕΣΥ) ο μαιευτήρας καλύπτεται από τις κατευθυντήριες οδηγίες να κάνει χειρισμούς για να γυρίσει το μωρό...μέχρι εκεί...αν δεν γυρίσει το μωρό μετά την προσπάθεια προχωρουν σε κτ...η ισχιακή γέννα αυξάνει τη θνησιμότητα για το νεογεννητο και τον κινδυνο περιγεννητικής ασφυξίας...αν έχεις αποφασίσει να γεννησεις με φτ ενώ το μωρό παρά τους χειρισμούς δεν γυρισει σε κεφαλική προβολή εγώ αν ήμουν μαιευτήρας θα σε έβαζα να υπογραψεις ότι εσυ φερεις την ευθυνη για την έκβαση του τοκετου...είπαμε ότι ο φτ είναι ό,τι καλύτερο αλλά δεν είναι αυτοσκοπός!!

Η ίδια είμαι γιατρός και ξέρω συνάδελφό μου Αγγλίδα που γεννησε πρόσφατα στο Εδιμβούργο. Είναι αλήθεια ότι δεν κανουν ευκολα κτ. Στη δικιά της περίπτωση με κεφαλική προβολή είχαν πολύωρο τοκετο και τελικά κατεφυγαν στην εμβρυουλκία. Αλλα αν το μωρό ήταν ισχιακό είχαν συζητησει ότι θα προχωρουσαν σε κτ...και στην Αγγλία δηλ δεν ρισκαρουν ισχιακή γέννα!!

Στην Ελλαδα παντως ρισκαρουν ;)

 

http://mikroimegaloi.gr/content/και-όμως…-γέννησα-φυσιολογικά-το-ισχιακό-μωρό-μου

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

argini, ξέρω οτι τα μαιευτικά θέματα τα παίζεις στα δάχτυλα, αλλά η ισχιακή προβολή δεν είναι απόλυτη ένδειξη ΚΤ. Έχω παραστεί, μάλιστα, σε ΦΤ ισχιακού μωρού, και μάλιστα σε επαρχιακό νοσοκομείο. Εκείνο που ισχύει σίγουρα είναι οτι δεν υπάρχουν μαιευτηρες με επαρκή εμπειρία στα ισχιακα μωρά, καθώς επί μακρόν θεωρήθηκε ασφαλέστερος ο ΦΤ για αυτά, όπως και για τα δίδυμα.

...ασφαλέστερη η ΚΤ, ήθελα να πω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα το 2ο παιδάκι μου μέχρι την 38η εβδομάδα γύριζε, δεν είχε εμπεδωθεί, σε κάθε ραντεβού με το γιατρό ήταν πότε με το κεφάλι κάτω πότε με το κεφάλι επάνω. Πάντως θα συμφωνήσω με μια προηγούμενη κοπέλα, ο φυσιολογικός τοκετός δεν είναι αυτοσκοπός. Εγώ που γέννησα και με φυσιολογικό και με καισαρική αισθάνομαι ακριβώς το ίδιο και για τους τρεις τοκετούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που δεν ειμαι γιατρος αλλα γνωριζω πολυ καλα τα του NHS (εθνικο συστημα υγειας της Αγγλιας) μπορω να επιβεβαιωσω οτι τα ισχυακα μωρα τα γεννανε με ΚΤ. Σε καποια νοσοκομεια προσπαθουν να "γυρισουν" το μωρο, σε καποια εχουν ως πολιτικη τους να κανουν ΚΤ γιατι ακομα και η προσπαθεια να γυρισουν το εμβρυο ενεχει κινδυνους.

 

Οντως ο ΦΤ δεν ειναι αυτοσκοπος. Εγω που γεννησα με ΚΤ ακριβως επειδη το μωρο ηταν ισχυακο δε θα ρισκαρα με τιποτα να παω με ΦΤ. Δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου κανενας λογος να ρισκαρεις με τοσο σοβαρες συνεπειες τη στιγμη που εχεις μια ασφαλη εναλλακτικη. Για το μονο που νιωθω τυψεις ειναι που ισως θα πρεπε να προσπαθησω να "γυρισει" το μωρο με yoga η' κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που δεν ειμαι γιατρος αλλα γνωριζω πολυ καλα τα του NHS (εθνικο συστημα υγειας της Αγγλιας) μπορω να επιβεβαιωσω οτι τα ισχυακα μωρα τα γεννανε με ΚΤ. Σε καποια νοσοκομεια προσπαθουν να "γυρισουν" το μωρο, σε καποια εχουν ως πολιτικη τους να κανουν ΚΤ γιατι ακομα και η προσπαθεια να γυρισουν το εμβρυο ενεχει κινδυνους.

 

Οντως ο ΦΤ δεν ειναι αυτοσκοπος. Εγω που γεννησα με ΚΤ ακριβως επειδη το μωρο ηταν ισχυακο δε θα ρισκαρα με τιποτα να παω με ΦΤ. Δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου κανενας λογος να ρισκαρεις με τοσο σοβαρες συνεπειες τη στιγμη που εχεις μια ασφαλη εναλλακτικη. Για το μονο που νιωθω τυψεις ειναι που ισως θα πρεπε να προσπαθησω να "γυρισει" το μωρο με yoga η' κατι τετοιο.

 

Eυτυχώς που σε αυτό το φόρουμ γραφουν και κάποιοι άνθρωποι που ζουν στο εξωτερικό γιατί υπάρχει η διάχυτη άποψη ότι στο εξωτερικά ΟΛΑ τα μωρα γεννιουνται με φτ και ότι τελικά δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη σχεδόν ποτε για κτ!

Καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα ενδεχομένως υπάρχει κατάχρηση στις κτ και ενδεχομένως έχει δημιουργηθεί καχυποψία στις μαμάδες αλλά να φτάσουμε στο σημείο να ισχυριζόμαστε ότι¨" μια χαρά γεννιουνται με φτ τα μωρά στο εξωτερικό" είναι αντιεπιστημονικό και επιπόλαιο!! Το ισχυακό μωρό αν δεν γυρίσει και επιχειρηθεί φτ μπορεί να κινδυνεύσει σοβαρά...ο φτ είναι η ιδανική λύση για τα μωρα με κεφαλική προβολή... στα ισχυακά τα όποια οφέλη του φτ αντισταθμίζονται από τους κινδύνους...

Ευχομαι στη θεματοθετρια να γυρίσει το μωράκι της σε κεφαλική προβολή πριν την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει μια προκαταλειψη στην Ελλαδα σχετικα με τους γιατρους οτι πιεζουν προς τις καισαρικες. Αυτο θεωρω οτι ισως να ηταν αληθεια αλλα η κατασταση εχει αλλαξει κατα πολυ. Πρωτα απο ολα οι περισσοτεροι γιατροι χρεωνουν το ιδιο τον ΦΤ και ΚΤ ακριβως για να μην υπαρχει υπονοια οτι "εσπρωξαν" προς την ΚΤ για να παρουν περισσοτερα λεφτα...

 

Δευτερο ναι μεν στον ΦΤ ο γιατρος θα μεινει διπλα σου παραπανω διαστημα αλλα μετα που φευγεις απο το νοσοκομειο εισαι περδικι δε χρειαζεται να σε ξαναδει! Στην ΚΤ πρεπει να σε παρακολουθουν στενα μην κανεις πυρετο, μην ανοιξει η τομη, μην, μην, μην....χωρια που τελικα δε συμφερει το καθε νοσοκομειο να τους πιανεις το κρεββατι 4 μερες!!

 

Εν πασει περιπτωσει επειδη το θεμα μας ειναι τα ισχυακα μωρα, δε το ρισκαρουν στην Αγγλια και δε ξερω και πουθενα δλδ που να το ρισκαρουν!

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς που σε αυτό το φόρουμ γραφουν και κάποιοι άνθρωποι που ζουν στο εξωτερικό γιατί υπάρχει η διάχυτη άποψη ότι στο εξωτερικά ΟΛΑ τα μωρα γεννιουνται με φτ και ότι τελικά δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη σχεδόν ποτε για κτ!

Καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα ενδεχομένως υπάρχει κατάχρηση στις κτ και ενδεχομένως έχει δημιουργηθεί καχυποψία στις μαμάδες αλλά να φτάσουμε στο σημείο να ισχυριζόμαστε ότι¨" μια χαρά γεννιουνται με φτ τα μωρά στο εξωτερικό" είναι αντιεπιστημονικό και επιπόλαιο!! Το ισχυακό μωρό αν δεν γυρίσει και επιχειρηθεί φτ μπορεί να κινδυνεύσει σοβαρά...ο φτ είναι η ιδανική λύση για τα μωρα με κεφαλική προβολή... στα ισχυακά τα όποια οφέλη του φτ αντισταθμίζονται από τους κινδύνους...

Ευχομαι στη θεματοθετρια να γυρίσει το μωράκι της σε κεφαλική προβολή πριν την γέννα.

Φανταζομαι πως θα εχεις παρομοια αποψη για ΦΤ μετα απο καισαρικη, οτι δηλαδη δεν ειναι οτι καλυτερο για την επιτοκο και το μωρο..

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενημερωτικά υπαρχουν 3 τυποι ισχιακων μωρων. Ο ενας δεν αποτελει αντενδειξη και ειναι αυτος που το μωρο ερχεται προς την εξοδο με τους γλουτους. Ας μην ειμαστε εντελως απολυτοι.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γράφτηκε πως στο εξωτερικό ΟΛΑ τα μωρά γεννιούνται με ΦΤ! Ασυζητητί είναι επικίνδυνη η φυσιολογική γέννα ισχιακού μωρού, όπως και η προσπάθεια μετατροπής (κίνδυνος εσωτερικής αιμορραγίας του εμβρύου). Άλλο αυτό, όμως, και άλλο να λέμε πως η ισχιακή προβολή είναι ΑΠΟΛΥΤΗ ένδειξη για ΚΤ, γιατί, έτσι, είναι σαν να δηλώνουμε ευθέως ότι οποιοσδήποτε γιατρός επιχειρεί ΦΤ σε ισχιακή προβολή είναι εγκληματίας!

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως θα εχεις παρομοια αποψη για ΦΤ μετα απο καισαρικη, οτι δηλαδη δεν ειναι οτι καλυτερο για την επιτοκο και το μωρο..

 

Κάνεις λάθος δεν έχω την ίδια άποψη...αν η προηγούμενη καισαρική έχει πραγματοποιηθεί με χαμηλή εγκάρσια τομή, έχει τηρηθεί η απόσταση μεταξύ 1ης καισαρικής και 2ου τοκετού, το μωρό είναι εντός φυσιολογικών ορίων βάρους, και υπάρχει το περιθώριο να περιμένει ο μαιευτήρας να ξεκινήσει μόνος του ο τοκετός για να μην γίνει πρόκληση ( ή τουλάχιστον να μην χρεισιμοποιηθούν μεγάλες δόσεις) μια χαρά μπορεί να γίνει φτ μετά από κτ...

Άλλωστε δεν είναι αυτό το θέμα μας... ούτε εγω είμαι γυναικολόγος...απλώς ως γιατρός είμαι σε θέση να διαβάζω τις εθνικές κατευθυντήριες οδηγίες των βρετανών και Αμερικανών γυναικολόγων και να ενημερώνομαι...στις οδηγίες αυτές δεν γίνεται καμιά διάκριση και ιδιαίτερη μνεία στα είδη της ισχυακής προβολής , ώστε να εξαιρουν κάποιες από τους κανόνες που προτείνουν... φαντάζομαι ότι οι εταιρείες των Βρετανών και Αμερικανών γυναικολόγων κάτι θα ξέρουν παραπάνω από μένα και από σένα...

Άλλωστε κανείς δεν υποστήριξε ότι δεν μπορεί να γεννηθεί ένα μωρό ισχυακά...απλώς το να γεννηθεί με κτ είναι σαφεστατα ασφαλέστερο και γι αυτό και στην αγγλία που έχει ιδιαιτερα χαμηλό το ποσοστό της κτ τα μωρά αυτά γεννιουνται με κτ...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γράφτηκε πως στο εξωτερικό ΟΛΑ τα μωρά γεννιούνται με ΦΤ! Ασυζητητί είναι επικίνδυνη η φυσιολογική γέννα ισχιακού μωρού, όπως και η προσπάθεια μετατροπής (κίνδυνος εσωτερικής αιμορραγίας του εμβρύου). Άλλο αυτό, όμως, και άλλο να λέμε πως η ισχιακή προβολή είναι ΑΠΟΛΥΤΗ ένδειξη για ΚΤ, γιατί, έτσι, είναι σαν να δηλώνουμε ευθέως ότι οποιοσδήποτε γιατρός επιχειρεί ΦΤ σε ισχιακή προβολή είναι εγκληματίας!

Ε μα άμα είναι ασυζητητί επικίνδυνη η φυσιολογική γέννα ισχιακού μωρού, τότε είναι απόλυτη ένδειξη για ΚΤ. Ειδικά όταν δεν υπάρχει μεγάλη εμπειρία σε φυσιολογική γέννα ισχιακού μωρού, εγώ θα ήμουν πολύ σκεπτική απέναντι σε ένα γιατρό που θα το επιχειρούσε.. είπαμε να μην γίνονται αχρείαστες καισαρικές, αλλά για μένα η ισχυακή προβολή είναι απόλυτη ένδειξη ΚΤ.. ούτε έχω διαβάσει πουθενά ότι θα έπρεπε πρώτα να επιχειρείται ΦΤ σε περιπτώσεις ισχυακής προβολή, ούτε θα ήθελα ο γιατρός να δοκιμάσει σε μένα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν υπαρχουν κατευθυντήριες οδηγίες...διοτι δεν υπάρχει οργανωση...στη Βρετανία που το εθνικό συστημα υγείας θέλει να προστατευσει και την εγκυο και τον μαιευτηρα και το έμβρυο αλλά και το κρατος από την καταβολή αποζημιώσεων στις κατευθυντήριες οδηγίες τους γραφουν σαφεστατα ότι στην ισχυακή προβολή ο μαιευτήρας δικαιολογείται ΑΠΟΛΥΤΑ να προβεί σε κτ αν το μωρό παρα τους χειρισμούς παραμείνει ισχυακό και πρέπει η μαμά να υπογραψει αν επιμείνει ότι θελει φτ αν και εχει ενημερωθεί για τους ενδεχόμενους κινδύνους. Γι αυτό οι βρετανοί μαιευτήρες υπακούουν στις κατευθυντήριες οδηγίες διοτι αν προβουν σε φτ και το μωρό παθει κάτι, τότε αν η μαμα δεν εχει υπογραψει θα κληθούν να αποζημιωσουν οι ίδιοι την οικογενεια του βρεφους σε πιθανό δικαστηριο.

Στην Ελλάδα ΄που δεν υπάρχει επίσημη θέση από το κρατος , ο μαιευτηρας αναλαμβάνει μόνος του τις ευθύνες του...αν το μωρό γεννηθεί ισχυακά και είναι μια χαρά , τοτε η μαμα τον λατρευει , το διαφημίζει στα φορουμ ως υπερμαχο του φτ κτλ..αν το μωρό γεννηθεί με πρόβλημα , τοτε τον σερνει στα δικαστηρια όπου αφου δεν υπάρχουν επίσημες ελληνικές οδηγίες κανείς δεν ξερει τι θα αποφασίσει ο δικαστής...

Αρα η έκφραση απόλυτη ένδειξη έχει να κάνει με α) την σαφεστατη υπεροχή της ασφαλειας της κτ σε ισχυακά μωρά β) την απόλυτη κάλυψη και παρότρυνση του βρετανικού κράτους προς τους μαιευτήρες να διαλέγουν αυτό τον τυπο τοκετου σε ισχυακά μωρά κα ι κυρίως να καλούν την μαμα να υπογραψει ότι γνωρίζει τους κινδύνους σε περίπτωση που επιλεξει φτ.

 

Όταν σαν κρατος θα αξιωθούμε να έχουμε επισημους κανόνες που όλοι θα είναι υποχρεωμένοι να σεβονται και να τηρουν, τοτε και οι έγκυες θα αισθάνονται ασφαλείς και οι μαιευτήρες δεν θα προβαινουν σε ασκοπες καισαρικές και οι μαιευτήρες δεν θα κατηγορούνται αδίκως και εκ του ασφαλούς ότι "εσπρωξαν τη μαμά σε καισαρική".

Διοτι όλα αυτά δεν θα περεπε να αποτελουν αντικείμενο συζήτησης σε ένα φορουμ μαμάδων αλλα σε ένα τραπέζι όπου οι εγκυρότεροι γυναικολογοι της χώρας θα είχαν κληθεί από το κρατος να θεσουν τους κανόνες της γεννας στην Ελλάδα...μεχρι τοτε ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Και άσχετο και σχετικό: μη γράφετε "ισχυακό", κορίτσια, βγάζει μάτι, ειδικά σε κάτι ψυχαναγκαστικές σαν και εμένα! Είναι "ισχιακό", από το ισχίο, όχι από την ισχύ!

Πληροφορήθηκα ότι η επίσημη φόρμα που δίνουν στο ΚΑΤ για να συμπληρώσει ο γιατρός την απαιτούμενη ακτινογραφία γράφει "ακτινογραφία ισχύου"...

Link to comment
Share on other sites

Και άσχετο και σχετικό: μη γράφετε "ισχυακό", κορίτσια, βγάζει μάτι, ειδικά σε κάτι ψυχαναγκαστικές σαν και εμένα! Είναι "ισχιακό", από το ισχίο, όχι από την ισχύ!

Πληροφορήθηκα ότι η επίσημη φόρμα που δίνουν στο ΚΑΤ για να συμπληρώσει ο γιατρός την απαιτούμενη ακτινογραφία γράφει "ακτινογραφία ισχύου"...

Μια απο τα ίδια :o

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια να μοιραστώ κι εγώ τις ανησυχίες μου και να μου πείτε τη γνώμη σας. Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα φυσιολογικά και αρκετά γρήγορα. Νόμιζα λοιπόν ότι όταν μια μανούλα γεννάει εύκολα το πρώτο συνήθως έτσι γίνεται και στο δεύτερο!! Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου η μπέμπα κάθε φορά που πάω για υπέρηχο είναι με τα πόδια κάτω (χθες ήταν και ο πιο πρόσφατος :cry:). Μάλιστα τα έχει σε τέτοιο σημείο που όποτε κλωτσάει νοιώθω ότι με πονάει η κύστη μου!!

Ο γιατρός μου λέει ότι είναι νωρίς ακόμα αλλά ακόμα κι αν το μωρό δεν γυρίσει, επειδή είναι 2η γέννα θα πάει για Φ.Τ. γιατί λέει ότι είναι πιο εύκολο από ότι αν ήταν 1η εγκυμοσύνη. Η αλήθεια είναι ότι διαβάζοντας για την επικινδυνότητα τέτοιου τοκετού φοβάμαι λίγο. Από την άλλη του έχω εμπιστοσύνη, αλλά είμαι πολύ προβληματισμένη! :roll::roll:

Υπάρχει καμιά μανούλα που να έχει ανάλογη εμπειρία; Και γενικά υπάρχουν μανούλες που γέννησαν με Φ.Τ. το 1ο μωρό και με Κ.Τ. το 2ο λόγω ισχιακής προβολής; Ή τα δεύτερα απλά καθυστερούν να γυρίσουν;;

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...