Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια για αδερφάκι


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Έκανα το πρώτο μου παιδάκι με εξωσωματική η οποία ήταν επιτυχής με την πρώτη προσπάθεια. Τώρα προσπαθούμε για το αδερφάκι μας πάλι με εξωσωματική αλλά χωρίς αποτέλεσμα (2 αρνητικές χοριακές).

Ψαχτηκα ορμονικά κ αιματολογικά αλλά όλα ήταν εντάξει. Επομένως τι φταίει???

Ανοίγω το θέμα κ για άλλες ομοιοπαθούσες γιατί ειναι πιο ευκολο νομίζω να το μοιράζεσαι αντί να κρατάς το άγχος μέσα σου κ να περιμένεις.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα.

Έκανα το πρώτο μου παιδάκι με εξωσωματική η οποία ήταν επιτυχής με την πρώτη προσπάθεια. Τώρα προσπαθούμε για το αδερφάκι μας πάλι με εξωσωματική αλλά χωρίς αποτέλεσμα (2 αρνητικές χοριακές).

Ψαχτηκα ορμονικά κ αιματολογικά αλλά όλα ήταν εντάξει. Επομένως τι φταίει???

Ανοίγω το θέμα κ για άλλες ομοιοπαθούσες γιατί ειναι πιο ευκολο νομίζω να το μοιράζεσαι αντί να κρατάς το άγχος μέσα σου κ να περιμένεις.

 

Καλημέρα απο μια όμοιο παθουσα! Κι εγω με την πρωτη απέκτησα την κόρη μου. Εχω φτάσει αισίως τις 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες. 2 με φρέσκα κ 2 με κατεψυγμενα. Τι προβλημα έχετε αν επιτρέπεται?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα απο μια όμοιο παθουσα! Κι εγω με την πρωτη απέκτησα την κόρη μου. Εχω φτάσει αισίως τις 4 ανεπιτυχείς προσπάθειες. 2 με φρέσκα κ 2 με κατεψυγμενα. Τι προβλημα έχετε αν επιτρέπεται?

Γεια σου κορίτσι!

Κ γω ενα κοριτσάκι έχω :P

Τώρα έκανα ενα φυσικό κύκλο κ μια διέγερση αλλά τίποτα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στο σπέρμα (ολιγοασθενοσπερμία) κ εγω εχω χαμηλή ΑΜΗ κ Hashimoto. Οι ορμόνες μου ειναι οκ κ οι εξετάσεις που έκανα σε αιματολογο για αλλα αυτοάνοσα, ΝΚ κ θρομβοφιλία ήταν αρνητικές. Έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση επίσης αλλά ήταν ΟΚ. Επομένως δεν ξέρω πού ειναι το πρόβλημα. ΑΑΑΑΑΑΑ ξέχασα, έκανα pcr ιστου περιόδου όπου εκεί βρέθηκαν χλαμύδια κ πήρα αντιβίωση. Λες να έπαιξε ρόλο στις αποτυχίες? Θα φανεί στην επόμενη προσπάθεια.

Εσάς πού εντοπίζεται το πρόβλημα? Μετά το έψαξες?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ολιγοασθενοσπερμια κ ΧΑΛΙΑ μορφολογία. Είχα κανει κι εγω pcr και είχα πάρει αντιβίωση για χλαμυδια Πριν τις προσπάθειες. Ένας γνωστός ιατρος μου είπε οτι ειναι θέμα τύχης. Με παρηγορεί που εχω την πριγκίπισσα μου αλλα δε θελω να ειναι μονη της. Τώρα ειμαι πολυ προβληματισμένη για το επόμενο βήμα. Αν υπάρξει.......

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε ολιγοασθενοσπερμια κ ΧΑΛΙΑ μορφολογία. Είχα κανει κι εγω pcr και είχα πάρει αντιβίωση για χλαμυδια Πριν τις προσπάθειες. Ένας γνωστός ιατρος μου είπε οτι ειναι θέμα τύχης. Με παρηγορεί που εχω την πριγκίπισσα μου αλλα δε θελω να ειναι μονη της. Τώρα ειμαι πολυ προβληματισμένη για το επόμενο βήμα. Αν υπάρξει.......

Δεν θέλω να πιστεύω ότι ειναι θέμα τύχης....... αλλά τελικά προς τα εκεί δείχνει. Η μπέμπα μου ειναι 10μηνών, δεν θα έπρεπε να ειναι η μήτρα baby friendly???? Πάντως ούτε κ εγω θέλω να την αφήσω μόνη της...

 

Τα περιθώρια στενεύουν και ηλικίακα και ψυχολογικά και οικονομικά. Ειμαι 37 πλέον....

Ψυχολογικά κ οικονομικά έχεις δίκιο στενεύουν πολύ. Τόσα λεφτά κ τόση απογοήτευση!!!! Ηλικιακά όμως δεν το νομίζω (είμαι 35) εχουμε βρε κορίτσι περιθώρια.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο τοτε που η μικρη ηταν 18 μηνων παλευω κ κοντευει τα 4. Ευχομαι να σαι πιο τυχετη

Κορίτσι καλή δύναμη να έχουμε κ ελπίζω η επιτυχία να έρθει σύντομα κ στις δυο μας.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

ειμαι και εγω περιπου στην ιδια φαση.

Εχω ενα αγορακι με εξωσωματικη και τωρα θα ξεκινησω τελος Μαιου για την δευτερη και ελπιζω να ειμαι το ιδιο τυχερη με την πρωτη φορα.

 

Ευχομαι σε ολες μας γεννητουρια το 2015 :)

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια,

ειμαι και εγω περιπου στην ιδια φαση.

Εχω ενα αγορακι με εξωσωματικη και τωρα θα ξεκινησω τελος Μαιου για την δευτερη και ελπιζω να ειμαι το ιδιο τυχερη με την πρωτη φορα.

 

Ευχομαι σε ολες μας γεννητουρια το 2015 :)

 

Καλημέρα! Να σου ζήσει το αγοράκι σου.

Καλή επιτυχία να έχεις!!!!!!!!! Να έρθει γρήγορα το αδερφάκι :P

Θα περιμένουμε νέα σου.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιτυχία και γρήγορα με μεγαλύτερες οικογένειες! Κι εγώ έχοντας ένα μωράκι απο εξωσωματική έκανα μία ακόμα με αρνητική χοριακή, αλλά η επόμενη με δικαίωσε και τώρα έχω δύο ζουζουνάκια στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή επιτυχία και γρήγορα με μεγαλύτερες οικογένειες! Κι εγώ έχοντας ένα μωράκι απο εξωσωματική έκανα μία ακόμα με αρνητική χοριακή, αλλά η επόμενη με δικαίωσε και τώρα έχω δύο ζουζουνάκια στο σπίτι!

Να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!! Αντε να μεγαλώσουμε όλες τις οικογένειές μας :P

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι, αφου ξεπερασαμε το σκοπελο της επιτροπης και τα φαρμακα ειναι επιτελους στο ψυγειο... αρχιζουμε την προσπαθεια για αδελφακι(α).

 

Ξεκιναω gonal την Δευτερα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας, πρωτον γιατι ειναι το forum γουρλιδικο και δευτερο αποφασισαμε με τον ανδρα μου να μην το κρατησουμε μυστικο γιατι το οικογενειακο περιβαλλον μονο αγχος προσφερει....

 

Θα σας κραταω ενημερες ;)

 

alexele πως την παλεψες τις μερες μετα την εμβρυομεταφορα που πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες αφου ειχες και το πρωτο ζουζουνι σπιτι ????

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία :)

Καλά κάνεις και δεν το κρατάς κρυφό, καλό είναι να το μοιράζεσαι, βοηθάει, άσε που μαθαίνεις και πολλά, τόσοι κάνουν εξωσωματικές αλλά δεν ανοίγονται οπότε αν πας εσύ πρώτος να αρχίσεις την κουβέντα σου λένε μια εμπειρία, που μπορεί να σου φανεί χρήσιμη αργότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Ειμαι 2η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά. Έβαλα ένα φρέσκο απο φυσικό κύκλο κ 2 κατεψυγμένα. Όπως ενημερώθηκα ήταν καλής διαίρεσης κ grade. Και τώρα ειμαι στην αναμονή μέχρι το τεστ.... Όπως εχω αναφέρει παραπάνω έχω κάνει άλλες δυο αποτυχημένες προσπάθειες με εξίσου καλά εμβρυα αλλά τζιφος. Το εψαξα αλλά δεν βρέθηκε κάτι. Να ειναι θέμα τυχης?

Τεσπα, τώρα περιμένω κ βλέπουμε.... Αν κ δεν εχω κάποιο συμπτωμα (ξέρω ότι ειναι νωρίς).

 

sad_sam καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

liliana ευχομαι το τεστ να ειναι ΘΕΤΙΚΟ και να μεγαλωσει η οικογενεια σου.

 

Πολλες ευχες μεσα απο την καρδια μου

 

Σε ευχαριστώ βρε κορίτσι, καλή δυναμη να έχεις!!!

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ειμαι στην 7η μέρα μετά την ετ κ οι εχω αρκετές παρενέργειες απο τα φάρμακα, πονους περιόδου, μέσης, εξάψεις (αχ αυτές οι εξάψεις!), πρήξιμο στην κοιλιά, δυσκοιλιότητα (δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κάτι άλλο). Κάνω υπομονή φυσικά, τι εμεινε....

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια :)

Και εγω ειχα τετοια συμπτωματα την πρωτη φορα και τωρα εχω ενα κουκλι 2 χρονων.

 

Σημερα ξεκιναω ενεσεις.

 

Υπομονη και ολα θα πανε καλα.

 

Καλή επιτυχια κορίτσι!!! Όλα να πάνε καλά!

Με το παιδάκι σου έχεις βοήθεια? Ή πάτε παιδικό?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε βοηθεια απο παπουδες/γιαγιαδες, το προσεχει μια κυρια στο σπιτι το πρωι που δουλευουμε και μετα μαμα και μπαμπας.

Μαλλον απο Σεπτεμβρη θα παει παιδικο.

 

Εσυ εχεις βοηθεια;

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

;)

 

alexele πως την παλεψες τις μερες μετα την εμβρυομεταφορα που πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες αφου ειχες και το πρωτο ζουζουνι σπιτι ????

 

Καλημέρα και καλά αποτελέσματα σε όλες σας!

 

Ήταν δύσκολα δεν λέω, γιατί ο μεγάλος μου ήταν 18 μηνών όταν έκανα την εμβρυομεταφορά! Εννοείται ότι το μπάνιο του για 12 μέρες το είχαν αναλάβει ο μπαμπάς, η θεία, η γιαγιά όποιος ήταν διαθέσιμος. Και για τους υπόλοιπους μήνες πρόσεχα πως θα τον σηκώσω, καθόμουνα και τον φώναζα να τον πάρω αγκαλιά, κάπως έτσι λειτουργούσα! Τώρα βέβαια που τους βλέπω και μεγαλώνουν μαζί, σκέφτομαι τι καλά που κάναμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα σηκώθηκα ξημερώματα με φοβερό πονοκέφαλο. Ακόμα δεν μπορώ να πω ότι μου έχει περάσει τελείως. Σύμπτωματα περιόδου? Θα δείξει.... Μερικές φορές όταν ειναι να αδιαθετήσω το παθαίνω, τώρα ειναι κ τα φάρμακα που διογκώνουν το πρόβλημα. Κατά τα άλλα η μεση μου με ενοχλεί αν μείνω πολυ όρθια.

 

Δεν εχουμε βοηθεια απο παπουδες/γιαγιαδες, το προσεχει μια κυρια στο σπιτι το πρωι που δουλευουμε και μετα μαμα και μπαμπας.

Μαλλον απο Σεπτεμβρη θα παει παιδικο.

 

Εσυ εχεις βοηθεια;

 

Το πρωι την προσέχουν οι γονείς μου κ το μεσημέρι που εχει σχολάσει ο άντρας μου την φέρνουν σπίτι.

 

Καλημέρα και καλά αποτελέσματα σε όλες σας!

 

Ήταν δύσκολα δεν λέω, γιατί ο μεγάλος μου ήταν 18 μηνών όταν έκανα την εμβρυομεταφορά! Εννοείται ότι το μπάνιο του για 12 μέρες το είχαν αναλάβει ο μπαμπάς, η θεία, η γιαγιά όποιος ήταν διαθέσιμος. Και για τους υπόλοιπους μήνες πρόσεχα πως θα τον σηκώσω, καθόμουνα και τον φώναζα να τον πάρω αγκαλιά, κάπως έτσι λειτουργούσα! Τώρα βέβαια που τους βλέπω και μεγαλώνουν μαζί, σκέφτομαι τι καλά που κάναμε!

 

Κ γω αυτό θέλω, να μεγαλώνουν μαζι.......:P

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν τα καταφέραμε ούτε αυτή τη φορά. Το πρωί είδα λίγα καφέ κ πήγα για β χοριακή.

Έτσι κ στην προηγούμενη προσπάθεια, είχα αδιαθετήσει μια μέρα νωρίτερα απο την χοριακή!

Η ελπίδα πεθαίνει με την β χοριακή, δλδ σε κανα δυωράκι:cry:

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...