Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μια ερώτηση σχετικά με τα δίδυμα


Recommended Posts

(ξαναβάζω το θέμα γιατί το δημοσίευσα σε λάθος τόπικ)

Όσες από εσάς έχουν ή περιμένουν διδυμάκια, τα συλλάβατε φυσιολογικά; Και αν ναι, είχατε κάποιο ιστορικό διδύμων στην οικογένεια ή ήταν τυχαίο; Εγώ πάντα ήθελα να κάνω δίδυμα και έτυχε ο άντρας μου να έχει δίδυμη αδελφή. Έχω περισσότερες πιθανότητες ή το γονίδιο πηδάει μια γενιά όπως λένε; Πάντως το πρώτο μας κοριτσάκι ήρθε μοναχούλι του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου kasia,

τα δικά μου ήρθαν φυσιολογικά, και είναι κληρονομικό μάλλον,

γιατί η γιαγιά μου είχε δίδυμη αδερφή, --και λέω μάλλον, γιατί κανείς άλλος στην οικογένεια δεν έχει δίδυμα και γι'αυτό δεν το περιμέναμε

(ήταν μεγάλη έκπληξη)--

τώρα για το αν η κληρονομικότητα ''περνάει'' μια γενιά,

έτσι λένε, δεν είμαι σίγουρη, σε εμάς πάντως έτσι έγινε,από γιαγιά σε εγγονή

ανεξάρτητα από αυτά σου εύχομαι να κάνεις δίδυμα, μετά τον πρώτο εφιαλτικό χρόνο, όλα είναι τέλεια,εγώ νοιώθω ευλογημένη...

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

γεια σου kasia,

τα δικά μου ήρθαν φυσιολογικά, και είναι κληρονομικό μάλλον,

γιατί η γιαγιά μου είχε δίδυμη αδερφή, --και λέω μάλλον, γιατί κανείς άλλος στην οικογένεια δεν έχει δίδυμα και γι'αυτό δεν το περιμέναμε

(ήταν μεγάλη έκπληξη)--

τώρα για το αν η κληρονομικότητα ''περνάει'' μια γενιά,

έτσι λένε, δεν είμαι σίγουρη, σε εμάς πάντως έτσι έγινε,από γιαγιά σε εγγονή

ανεξάρτητα από αυτά σου εύχομαι να κάνεις δίδυμα, μετά τον πρώτο εφιαλτικό χρόνο, όλα είναι τέλεια,εγώ νοιώθω ευλογημένη...

 

Ευχαριστώ πολύ! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι κληρονομικο και θα παρατηρησεις σε οικογενειες με διδυμα οτι στο γενεαλογικο τους δεντρο,να υπαρχουν πολλες περιπτωσεις διδυμων. Κυριως ομως περνα απο τη μητερα στο κοριτσι.

Ετσι, και εγω και η αδελφη μου η μικρη, καναμε διδυμα φυσιολογικα και κατα συμπτωση με μισο χρονο διαφορα, στην τριτη μας εγκυμοσυνη και οι 2. Τα αδελφια μας, τα αλλα 5, δεν εκαναν καθολου διδυμα.

 

Απο την πλευρα της μαμας μου υπηρχε ομως ιστορικο διδυμων και απο τη δικη της μητερα και απο τον πατερα της και με αρκετα διδυμα. Παντως ξερω οτι ο αδελφος μου εχει μικρη πιθανοτητα για διδυμα,ως αγορι κληρονομησε μικρη αλλα οχι μηδαμινη πιθανοτητα για διδυμα. Αν και με αυτα που βλεπει, δε νομιζω να λυπαται και πολυ!

Και ας ισχυριζομαστε και εμεις οτι ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος και ο επομενος απιθανος! Στο ευχομαι παντως! Και εγω το ηθελα και διαβαζα χωρις να το περιμενω πως θα συμβει, αρθρα για διδυμα. Προαισθημα;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

έτυχε ο άντρας μου να έχει δίδυμη αδελφή. Έχω περισσότερες πιθανότητες ή το γονίδιο πηδάει μια γενιά όπως λένε;

 

Kαλημέρα σας!

Στη δική μου περίπτωση υπάρχει κληρονομικότητα από τον πατέρα μου, ο οποίος έχει δίδυμο αδελφό. Επειδή το είχα ψάξει το θέμα, κληρονομικότητα υπάρχει μόνο από την πλευρά της μητέρας. Εάν ο μπαμπάς έχει κληρονομικότητα διδύμων δεν παίζει ρόλο. Σκεφτείτε το και πρακτικά. Το σώμα της μαμάς δίνει "εντολή" να παρέχονται 2 ωάρια ταυτόχρονα για αναπαραγωγή. Το σώμα του μπαμπά δεν μπορεί να παρέμβει με κανένα τρόπο σε αυτή την "εντολή". Ενώ στην περίπτωση του φύλου του παιδιού είναι καθαρά θέμα του μπαμπά. Εκεί η μαμά δεν έχει καμία αρμοδιότητα, αφού το σπέρμα είναι αυτό που καθορίζει το φύλο!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γνωριζω περιπτωση που μια κοπελλα δεν ηταν διδυμη αλλα ειχε διδυμα αδελφια και αρα κληρονομικοτητα,γεννησε 2 φορες διδυμα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγώ δίδυμα και είχα κληρονομικότητα από τη γιαγιά μου(απο τη μητέρα μου). Βέβαια η γιαγια μου είχε αποβάλει και μόνο λίγοι το ξέρανε. Ετσι ποτέ δεν το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να είχα πιθανότητα. Το καλό είναι ότι είμαστε 8 ξαδέρφες όλες με τρία παιδια και πάνω και μόνο έγω είχα την τύχη να κάνω δίδυμα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι εγω πιστευω οτι ειναι κληρονομικο.Εμενα η μαμα μου εινει διδυμη και εκανε διδυμα εμενα και την αδερφη μου)

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

έτυχε ο άντρας μου να έχει δίδυμη αδελφή. Έχω περισσότερες πιθανότητες ή το γονίδιο πηδάει μια γενιά όπως λένε;

 

Kαλημέρα σας!

Στη δική μου περίπτωση υπάρχει κληρονομικότητα από τον πατέρα μου, ο οποίος έχει δίδυμο αδελφό. Επειδή το είχα ψάξει το θέμα, κληρονομικότητα υπάρχει μόνο από την πλευρά της μητέρας. Εάν ο μπαμπάς έχει κληρονομικότητα διδύμων δεν παίζει ρόλο. Σκεφτείτε το και πρακτικά. Το σώμα της μαμάς δίνει "εντολή" να παρέχονται 2 ωάρια ταυτόχρονα για αναπαραγωγή. Το σώμα του μπαμπά δεν μπορεί να παρέμβει με κανένα τρόπο σε αυτή την "εντολή". Ενώ στην περίπτωση του φύλου του παιδιού είναι καθαρά θέμα του μπαμπά. Εκεί η μαμά δεν έχει καμία αρμοδιότητα, αφού το σπέρμα είναι αυτό που καθορίζει το φύλο!!!

 

Αυτό που λες ισχύει στα διζυγωτικά δίδυμα (2 ωάρια). Αλλά στην περίπτωση των μονοζυγωτικών (1 ωάριο που αργότερα διαιρείται σε 2) δεν θα μπορούσε να παίζει ρόλο η κληρονομικότητα από πλευράς του πατέρα; Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον όχι... :( Επίσης, έχω διαβάσει ότι σε περίπτωση που δεν υπάρχει καμία κληρονομικότητα, οι πιθανότητες είναι 1 στις 80, άρα μάλλον χλωμό το βλέπω στην περίπτωση μου. :?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΟΜΟΖΥΓΩΤΙΚΑ ΔΙΔΥΜΑ...ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΨΑΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΩΑΡΙΟΥ ΠΟΥ ΔΙΑΣΠΑΤΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ...ΟΥΤΕ ΣΕ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ...ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 250 ΔΙΔΥΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ....ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ Ή ΤΗΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ...

ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ!!!

ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΔΥΜΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΖΥΓΩΤΙΚΑ...ΟΧΙ ΜΟΝΟΖΥΓΩΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...

ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ 7 ΓΕΝΝΕΕΣ ΠΙΣΩ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΜΙΑ ΠΡΟ ΠΡΟ ΓΙΑΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΙΔΥΜΑ, ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΑΠΕΒΑΛΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ..

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ είχα πιάσει δίδυμα και τα έχασα παλινδρόμησαν. Είχε η πρόγιαγιά μου δίδυμα και μετά κανένας άλλος. Μόνο εγώ. Ούτε η γιαγιά μου ούτε η μαμά μου και τα αδέλφια της ούτε οι πρώτες μου ξαδέλφες. Οπότε μάλλον ισχύει αυτό που λένε 7 γενεές και δεν ξέρεις σε ποιον θα κάτσει.

 

Εμένα αυτό που με απασχολεί πέρα από τον πόνο της διπλής απώλειας που έχω (πάντα μου άρεσε να έκανα δίδυμα) είναι ότι μάλλον τυχαίνει μία φορά. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω δίδυμα? Όποια ξέρει κάτι σχετικά ας μου πει

Link to comment
Share on other sites

Οταν περίμενα τα αγοράκια μου είχα μπεί σε αρκετά επιστημονικά περιοδικά και είχα διαβάσει πολλά σχετικά με την κληρονομηκότητα και τα δίδυμα. Αυτό που έγραφαν ήταν οτι τα ομοζυγωτικά δίδυμα είναι τυχαία, αλλά τα διζυγωτικά είναι κληρονομικά γιταί είναι κληρονομική η δυνατόητα κα κατεβάσει η γυναίκα δύο ωάρια. Είναι σαφές οτι μόνο η γυναίκα μπορεί να το εκδηλώσει αυτό γιατί ο άντρας δεν έχει ωάρια. Οι άντρες που έχουν κληρονομικότητα για δίδυμα μπορούν να τη μεταβιβάσουν στις κόρες τους βέβαια και από αυτό προκύπτει αυτό που έλεγαν οι παλιοί οτι πηδάει μία γενιά.

 

Στην περίπτωση που η γυναίκα κατεβάζει δύο ωάρια μπορεί να της συμβαίνει και αρκετά συχνά ή και περιοδικά άρα δεν αποκλείεται η περίπτωση επανάληψης της δίδυμης κύησης. Επίσης οι πιθανότητες για δίδυμη κύηση αυξάνουν καθώς μεγαλώνει η γυναίκα όσο απίστευτο και αν ακούγεται αυτό.

 

Αυτή είναι μία περίληψη αυτών που είχα διαβάσει σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με απασχολεί πέρα από τον πόνο της διπλής απώλειας που έχω (πάντα μου άρεσε να έκανα δίδυμα) είναι ότι μάλλον τυχαίνει μία φορά. Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω δίδυμα? Όποια ξέρει κάτι σχετικά ας μου πει

 

Ξερω κοπελα που εκανε διδυμα,μετα ενα και αργοτερα παλι διδυμα

Γνωριζω επισης μια αλλη που εχει κανει δυο φορες διδυμα

4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα ήταν δίδυμη η μαμά μου ....Εγώ περιμένω ένα παιδί βέβαια όσο και αν ήθελα δίδυμα....ποιος ξέρει μπορεί την επόμενη φορά...πάντως εμένα ένας γιατρός μου είχε πει ότι έχει σχέση και σε ποιον μοιάζω και επειδή είμαι καρμπόν η μαμά μου που ήταν η δίδυμη ότι έχω πιθανότητες να κάνω δίδυμα...αν έμοιαζε πχ ο αδελφός μου στη μαμά μου θα είχε αυτος περισσότερες πιθανότητες να κάνει τα δίδυμα...οπότε λογικά ίσος παίζει ρόλο και ο άντρας αν είναι μονοζυγωτικά τα δίδυμα....επίσης και ότι παιρνάει στις επόμενες 7 γεννιές....τι να πω....άβυσσος η φύση του ανθρώπου...

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα η προγιαγιά μου είχε κάνει δίδυμα και έτσι για μένα πιστεύω ότι ήταν θέμα κληρονομικό.

 

Δεν είναι μόνο αυτό όμως. Κάποτε είχα διαβάσει ότι τα τελευταία χρόνια οι γυναίκες που γεννάνε δίδυμα είναι πολύ περισσότερες από παλιά, γιατί:

1. λόγω διατροφής (πολλές ορμόνες στις τροφές μας πλέον)

2. λόγω υποβοηθούμενης γεννητικότητας ( και δεν είναι μόνο η εξωσωματική αλλά και η χρήση ορμονών γενικότερα) και

3. λόγω της μεγάλης ηλικίας κύησης της γυναίκας. Στη δεκαετία των 30, και συχνότερα μετά τα 34-35, ο οργανισμός "ωριμάζει" ταυτόχρονα περισσότερα από ένα ωάριο ανά κύκλο. Έτσι αν μια γυναίκα θελήσει να κάνει παιδί την περίοδο μετά τα 34 (πράγμα πολύ λογικό στις μέρες μας) τότε πέφτει στην ευχάριστη "παγίδα" των διδύμων.

 

Εύχομαι να βοήθησα....

At the touch of love, everyone becomes a poet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη, εγω που εκανα διδυμα και συπληρωσα ετσι 4 παιδακια, τωρα

που γινομαι 34 λες να ξανακανω διδυμα αν ξαναμεινω εγκυος; Ενταξει, γλυκες ειναι, αλλα κληρονομικο και ηλικια, με καινε, ετσι;;; 6 παιδια

και τα 4 διδυμα!!! Τρελλλλλλαααααα!!!Για να αρχισω να

ξανασκεφτομαι καποια πραγματα...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Kαλημέρα σας!

Στη δική μου περίπτωση υπάρχει κληρονομικότητα από τον πατέρα μου, ο οποίος έχει δίδυμο αδελφό. Επειδή το είχα ψάξει το θέμα, κληρονομικότητα υπάρχει μόνο από την πλευρά της μητέρας. Εάν ο μπαμπάς έχει κληρονομικότητα διδύμων δεν παίζει ρόλο. Σκεφτείτε το και πρακτικά. Το σώμα της μαμάς δίνει "εντολή" να παρέχονται 2 ωάρια ταυτόχρονα για αναπαραγωγή. Το σώμα του μπαμπά δεν μπορεί να παρέμβει με κανένα τρόπο σε αυτή την "εντολή". Ενώ στην περίπτωση του φύλου του παιδιού είναι καθαρά θέμα του μπαμπά. Εκεί η μαμά δεν έχει καμία αρμοδιότητα, αφού το σπέρμα είναι αυτό που καθορίζει το φύλο!!!

 

ακριβως ετσι......κι εγω συνελαβα φυσιολογικα διζυγωτικα διδυμα(μονο αυτα ειναι κληρονομικα,τα μονοζυγωτικα ειναι τυχαια)διαφορετικου φυλου με κληρονομικοτητα απο προγιαγια:shock::shock::lol:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

Εμείς νομίζαμε ότι δεν είχαμε κληρονομικότητα. Εκ των υστέρων μάθαμε ότι μια από τις γέννες μιας προγιαγιάς ήταν δίδυμη, αλλά τα μωράκια λόγω της έλλειψης μέσων τότε, δεν τα κατάφεραν.

 

Τα δίδυμα που έχουμε προέκυψαν με φυσικό τρόπο. Με ρωτάγαν κάθε τόσο οι γιατροί κάθε ειδικότητας και τους έλεγα. Πρόσφατα άλλαξα γυναικολόγο και δίνοντας το ιστορικό μου, πάλι τα ίδια, δίδυμα με φυσική σύλληψη, αλλά διέκρινα ότι σαν να μην με πίστεψε. Ακολούθως μου έκανε υπέρηχο, όπου ναι, είδε με μεγάλη του έκπληξη δύο ωάρια (παίζει και αυτό με τη μεγάλη ηλικία που γράφτηκε παραπάνω).

 

Είχα και μια άλλη εγκυμοσύνη που ξεκίνησε ως δίδυμη μάλλον, γιατί στον πρώτο υπέρηχο είδαμε ένα έμβρυο και έναν άδειο σάκο.

 

Φταιω εγώ μετά που φοβάμαι να πλησιάσω τον αντρούλη :lol::lol::lol:

 

Οπότε, ναι, γινεται η ίδια γυναίκα να παράγει τα ωάρια ανά ζεύγη, σε τακτική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω κυρία (μεγάλη γυναίκα) που είχε δίδυμη κύηση, απέβαλε μετά από ένα τύχημα. Ξαναέμεινε έγκυος πάλι σε δίδυμα, και μετά από άλλα 2 χρόνια πάλι έκανε δίδυμα!

3 δίδυμες κυήσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εγώ είχα ιστορικό. Η γιαγιά μου από τον πατέρα μου είχε δίδυμα-της πέθανε βέβαι το ένα και μια πρώτη μου ξαδέρφη από το ίδιο σόι έκανε δίδυμα και τώρα εγώ και μάλιστα από αγόρια σε αντίθεση με κάτι που ειπώθηκε παραπάνω, δλδ από τα τέσσερα αγόρια της γιαγιάς μου, των 2 τα κορίτσια έχουν δίδυμα. Από την άλλη πλευρά, η προγιαγιά μου από τη μεριά της μάνας μου είχε κάνει και δίδυμα και τρίδυμα-συνολικά 13 παιδιά και της πέθαναν τα 10.....Άλλες εποχές...Πάντως νομίζω ότι το γονίδιο πάει από τη γιαγιά στην εγγονή για να εκδηλωθεί

JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημέρα μανούλες..ήθελα να ρωτήσω αν είναι έχετε ακούσει κάτι σχετικά με δίδυμη κύηση αλλά χωρις καμία μα καμία κληρονομικότητα..?

 

Υπάρχει νομίζω πιθανότητα 1/80 να συμβεί. Εκεί ήλπιζα και εγώ, αλλά δεν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και τα δικα μου διδυμα ηταν με φυσιολογικη συλληψη. Ηταν η δευτερη εγκυμοσυνη μου και ηταν κατι που δεν περιμενα. Ενα ήδυο χρονια πριν, δευτερη ξαδελφη μου ειχε κανει διδυμα φυσιολογικα. Στο οικογενειακο δεντρο βρηκαμε αρκετα διδυμα απο την πλευρα και του μπαμπα μου και της μαμας μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...