Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΙΑΤΡΟΥ

Recommended Posts

Καλημερα σας

Ηθελα να σας κανω μια ερωτηση για τον γιατρο σας

Ειμαι εγκυος στην 11βδ κ ο γιατρος μου με συμπεριφερετε σκετικα πολυ ασχημα με τον τροπο του.

Πχ. χθες πηγαμε να το δουμε το μωρακι κ μονο που δεν με εβρισε που καπνιζω λιγο,μου ειπε οτι το παιδι μου θα βγει προβληματικο κ οτι αν ειναι αγορι στα 20χρονια του θα εχει μιωση στο σπερμα του κ οτι κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι στειρο.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης: Ειναι λογιο ο γιατρος σου να σε κανει χαλια την ψυχολογια και να σε κανει να κλαις ολη νυχτα???

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png

Διαφημίσεις

• Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κοιτα δεν ξερω πως σου φέρεται γενικοτερα ... αλλα απο το μεμονωμένο παραδειγμα που αναφέρεις με το τσιγάρο, δεν νομίζω ότι ειναι θέμα καλων τροπων ... απλά έχει δικαιο. Ειναι ο γιατρος σου και οφειλει να σου τα πει αυτα τα πράγματα ( που δεν ειναι και ψέμματα) ... τώρα αν το κάνει με πιο έντονο τροπο είναι φαντάζομαι για να σε ταρακουνήσει και να σου τονισει τη σοβαροτητα της καταστασης ....

1aLup3.png

BtUIp3.png

Καλημερα, και συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! :D

Εγω πιστευω πως ο γιατρος πρεπει να σε στηριζει εκτος απο ιατρικα, ΚΑΙ ψυχολογικα.

Ειναι απαραιτητο να μας λενε τους κινδυνους και ολα οσα επιβαλλεται να προσεχουμε κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μας, αλλα πανω απο ολα να ειναι συμβουλοι μας και οχι κριτες.

Εγω καθε φορα που θελω να ρωτησω κατι, παιρνω αμεσως το γιατρο μου, γιατι ξερω πως ο,τι και να ειναι θα με βοηθησει χωρις να με τρομαξει.

Και πανω απο ολα να μην στενοχωριεσαι! Ολα θα πανε μια χαρουλα! :D

7uEBp2.png M3GSp2.png

Οχι δεν ειναι!Και ειδικα να εισαι εγκυος ειναι το χειροτερο.Πιστευω δεν πρεπει να αισθανεσαι ασχημα οταν πας αλλα να χαιρεσαι που θα πας εκει να δεις το μωρο να πειτε κανενα αστειακι τελος παντων ετσι το βλεπω εγω.

Τωρα απο την αλλη ο λογος που σε μαλωσε δεν ειναι και ασημαντος!Και εγω που δεν ειμαι γιατρος πιστευω οτι κακος καπνιζεις ή για παραδειγμα εγω όταν τον ειχα πει οτι πινω και κανενα κρασακι μεκραξε και μενα και αρχισε να μου λεει τι συμβαινει στο σωμα μου και τι στο μωρο κατα την καταναλωση αλκοολ και φυσικα τον εκοψα στα μισα και του λεω "φτανει με επεισες δεν θα ξαναπιω" αλλα και αυτος δεν το κανε με υποτιμητικο υφος αλλα απλα με μαλωσε. Εξαρταται και η σχεση γενικα που εχεις!Αν σε κανει ετσι χαλια και σε αλλα θεματα τοτε ισως να σκεφτεις να αλλαξεις γιατρο. Εχεις ακομα καιρο και θα σε παρακολουθησει αρκετα για να συνηθισεις.

Καλη συνεχεια παντως και να μην στεναχωριεσαι και κλαις γιατι σου μιλησε ετσι!

Διαφημίσεις

Εγώ αν ημουν στη θεση σου, θα το σκεφτομουν να αλλαζα γιατρο... Οσο καλος επιστημονας και να ειναι ο αλλος παιζει μεγαλο ρολο και ο τροπος του... Ειδικα στον γυναικολογο πρεπει να εχεις απολυτη εμπιστοσυνη και να νιωθεις χαλαρα μαζι του, οπως και να μπορεις να τον βρεις ανα πασα στιγμη και να εχεις το θαρρος να τον ρωτας για καθετι που σε απασχολει..

Ενταξει ο λογος ηταν σημαντικος δε λεω, αλλα δεν σημαινει πως πρεπει να σε παιρνει και απο τα μουτρα... Δεν ξερω βρε παιδια εγω ετσι λειτουργω, αν ο τροπος του γιατρου ειναι αποτομος ή εχει υφακι παντα μου τη δινει...

Οπως ειπαν και τα κοριτσια, δεν ξερω πως ειναι συνηθως η αν αυτο ηταν μεμονωμενο περιστατικο, παντως αν δε νιωθεις ανετα μαζι του ειναι πολύ νωρις ακομη και εχεις τον χρονο να ψαξεις να βρεις εναν γιατρο που να σε καλυπτει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Πολλοί γιατροί έχουν κόλλημα με το κάπνισμα αλλά ο δικός σου είναι ο χειρότερος που έχω ακούσει...ΑΚΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΣΤΕΙΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!! Συγνωμη δηλαδη αλλά είναι πολύ μα...κας ο άνθρωπος...Ακόμα και αν ήθελε να σε φοβίσει το έκανε με άθλιο τρόπο...

Εξάλλου σχεδόν όλοι οι γιατροί λένε μέχρι 5 τσιγάρα τη μέρα δεν πειράζει. ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΚΑΝΩ 10-12 ΤΗ ΜΕΡΑ!!! Δεν είμαι περήφανη αλλά το μωρό μεγαλώνει μια χαρα, ο πλακούντας είναι ακόμα στο Ο (που ακόμα και αν δεν κάπνιζα τόσο καλά δεν θα ήταν...).Και ναι ρε κορίτσια,κακολογήστε με όσο θέλετε αλλά δεν μπορώ να το κόψω. Το προσπάθησα για ένα μήνα και κόντεψα να χωρίσω με τον αντρα μου από τα νεύρα και την ταραχή που ένοιωθα συνέχεια...

Προς θεού δεν σου λέω να καπνίζεις...Προσπάθησε να το κόψεις (εγώ έκανα 2 πακέτα πριν γι'αυτ'ο ζορίστηκα)... Αλλα μην πανικοβάλεσαι με την κάθε μα///κία που σου λένε...

Δεν ειναι μονο το περιστατικο με το καπνισμα,γενικα με κανει να νιωθω παρα πολυ ανασφαλη και οσο αναφορα τις ερωτηση που εχω με κανει να νιωθω σαν βλαμμενη κ οτι οι ερωτησεις που κανω ειναι χαζες.Ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ειμαι κ 14 χρονια καπνιστρια (2,5 πακετα την ημερα) τωρα ομως κανω 5-6 στριφτα ουτε καν τα κανονικα.Το οτι θα τον αλλαξω ειναι το μονο σιγουρο απλα χθες πηγα με ολη την καλη χαρα να δω το μωρακι μου κ μετα με εκανε να νιωσω οτι δεν ειμαι αξια να γινω μανα.

Και σε εμένα το "δεν είσαι άξια να γίνεις μάνα" μου είχει κολλήσει στην αρχη...(όχι από το γιατρό αλλά από καλοθελητές φίλους που με έβλεπαν να καπνίζω που και που...) Το θέμα είναι να τους γράψεις όλους στα παλιά σου τα παπούτσια γιατί κανείς δεν ξέρει πως νοιώθεις.. ΚΑΝΕΙΣ... Εγω είμαι πολύ πολύ ευτυχισμένη για το παιδί που περιμένω και κανείς δεν μπορεί να με κρίνει.... Ο μόνος που έχει δικαίωμα να κάνει οποιαδήποτε κριτική είναι ο πατέρας του... Κανεις άλλος... ούτε γιατροί ουτε γιαγιαδες νυφες θειες κτλ...

Το οτι θα τον αλλαξω ειναι το μονο σιγουρο απλα χθες πηγα με ολη την καλη χαρα να δω το μωρακι μου κ μετα με εκανε να νιωσω οτι δεν ειμαι αξια να γινω μανα.

Ε, οχι και να σε κανει να νοιωθεις ετσι!!! :mad:

Ειμαι σιγουρη πως θα γινεις μια τελεια μανουλα, οπως ολες μας. Καμια δεν γεννηθηκε να ξερει τι πρεπει να κανει, απλα ακολουθουμε το ενστικτο μας και δινουμε ολη μας την αγαπη στα μωρακια μας. Πιστευω πως ολες μας κανουμε ερωτησεις που για αλλους ειναι "χαζες" γιαυτο μην στενοχωριεσαι καθολου, και ρωτα για να μαθαινεις.

Φιλακια και καλη συνεχεια με την αγκυμοσυνη σου!!!

7uEBp2.png M3GSp2.png

Διαφημίσεις

Ευχριστω πολυ κοριτσια για τα καλα σας λογια αν κ με την ψυχολογια που εχω αυτη την στιγμη με εχει πιασει ακομη κ πονος χαμηλα στη κοιλια κ μου ερχετε σηνεχεια να κλαιω

Για το συγκεκριμένο θέμα του τσιγάρου έχει δίκιο και καλά έκανε που στα είπε χοντρά μπας και ταρακουνηθείς λίγο. Για το ότι ένιωθες άσχημα δεν φταίει ο γιατρός αλλά το ότι κατά βάθος έχεις τύψεις που καπνίζεις. Δηλαδή τι θέλεις; Να αλλάξεις γιατρό και να βρεις κάποιον που θα σου χαϊδεύει τα αυτιά και να καπνίζεις ανενόχλητη; Πίστεψέ με. Καλύτερα να στα λέει χοντρά παρά νε υποτιμά τους κινδύνους.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο για εσένα και το μωράκι σου!!!

Aπότομος ξαπότομος... σωστά αυτά που σου είπε! προφανώς ήθελε να σε ταρακουνήσει, να σε πείσει να το κόψεις! ίσως να είναι και φανατικά αντικαπνιστης ειδικά όσον αφορά τις έγκυες :wink:

Για σένα τώρα... κι εγώ υπήρξα καπνίστρια! 13 χρόνια μέχρι τη μέρα που έμεινα έγκυος... από 1-1,5 πακέτο που έκανα, τα τελευταία χρόνια το είχα γυρίσει στο στριφτό και έκανα καμιά 10ρια τη μέρα... όμως όταν ήρθε το νινάκι μου μέσα μου... το έκοψα μαχαίρι! (κι ευτυχώς 16 μήνες μετά τη γέννα όυτε το θέλω, ούτε το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου!)

Τα στριφτά μη νομίζεις πως είναι λιγότερο βλαβερά από τα του πακέτου! όλα τα ίδια χάλια είναι! και σορρυ αλλά 5-6 τα βρίσκω μπόλικα στη φάση που είσαι! Γενικά είμαι της γνώμης πως εγκυμοσύνη και τσιγάρο δεν πάνε μαζί αλλά αν με τίποτε δε μπορείς να το κόψεις προσπάθησε τουλάχιστον να κάνεις 1-2... γνώμη μου... εντελώς φιλικά! αλλά να βρε κούκλα μου... εσύ έχεις ένα πάθος! μια κακή συνήθεια... το μωρουλίνι σου τί φταίει;;; :?

καλώς ή κακώς πρέπει και οφείλουμε να είμαστε υπέυθυνες απέναντι στα μωρά μας, πόσο μάλλον την περίοδο που μεγαλώνουν μέσα από μας! γι?αυτό πολλοί είναι πιεστικοί απέναντί μας την περίοδο της εγκυμοσύνης! τί θα φάμε... τί θα πιούμε... πως θα κάτσουμε... από καλό όμως τα λένε, από ενδιαφέρον! απλά δυστυχώς, κάποιοι δεν έχουν τρόπο!

Για το γιατρό σου τώρα... αν γενικά δε νοιώθεις καλά μαζί του, άλλαξέ τον τώρα που είσαι στην αρχή! δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις εγκυων γυναικών! όλα πρέπει να στα εξηγεί! μη νομίζεις πως μόνο εσύ τα ρωτάς αυτά! :wink: απλά... μερικοί έχουν βαρεθεί να τα ακούνε! :lol:

asteroyla με το καλό να κυλίσει ο καιρός και να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου! :D

despina100, πρέπει να σου πω πως όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες! ο πλακούντας σου και μόνο δεν είναι κριτήριο για το αν πειράζει μια γυναίκα να καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της!

όσο σωστή είναι η προειδοποίηση στα πακέτα "το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία ή το κάπνισμα σκοτώνει" άλλο τόσο είναι βέβαιο πως κανονικά δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη! πώς να το κάνουμε δηλαδή!

Αλλα μην πανικοβάλεσαι με την κάθε μα///κία που σου λένε...
1ον, η asteroyla δεν πανικοβλήθηκε και 2ον ε, δεν τις είπε και μ@&Τ$κιες ο γιατρός της! απλά της τα είπε πολύ χοντρά!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Πραγματικα δεν πανικοβληθηκα με αυτα που μου ειπε απλα ο τροπος του δεν ηταν σωστος.

Και δεν επιδιωκω να βρω εναν γιατρο να με χαιδολογει οπως ειπε η χρυσαλης απλα οταν ειναι η πρωτη σου φορα εισαι κ πιο φοβισμενη!!!!

Δεν ξερω αν εσυ ησουν ποτε καπνιστρια αλλα ειναι χειροτερα να εισαι παθητηκος παρα καπνιστης αν θελεις να μαθεις!

Διαφημίσεις

Aπότομος ξαπότομος... σωστά αυτά που σου είπε! προφανώς ήθελε να σε ταρακουνήσει, να σε πείσει να το κόψεις! ίσως να είναι και φανατικά αντικαπνιστης ειδικά όσον αφορά τις έγκυες :wink:

Για σένα τώρα... κι εγώ υπήρξα καπνίστρια! 13 χρόνια μέχρι τη μέρα που έμεινα έγκυος... από 1-1,5 πακέτο που έκανα, τα τελευταία χρόνια το είχα γυρίσει στο στριφτό και έκανα καμιά 10ρια τη μέρα... όμως όταν ήρθε το νινάκι μου μέσα μου... το έκοψα μαχαίρι! (κι ευτυχώς 16 μήνες μετά τη γέννα όυτε το θέλω, ούτε το έχω ξαναβάλει στο στόμα μου!)

Τα στριφτά μη νομίζεις πως είναι λιγότερο βλαβερά από τα του πακέτου! όλα τα ίδια χάλια είναι! και σορρυ αλλά 5-6 τα βρίσκω μπόλικα στη φάση που είσαι! Γενικά είμαι της γνώμης πως εγκυμοσύνη και τσιγάρο δεν πάνε μαζί αλλά αν με τίποτε δε μπορείς να το κόψεις προσπάθησε τουλάχιστον να κάνεις 1-2... γνώμη μου... εντελώς φιλικά! αλλά να βρε κούκλα μου... εσύ έχεις ένα πάθος! μια κακή συνήθεια... το μωρουλίνι σου τί φταίει;;; :?

καλώς ή κακώς πρέπει και οφείλουμε να είμαστε υπέυθυνες απέναντι στα μωρά μας, πόσο μάλλον την περίοδο που μεγαλώνουν μέσα από μας! γι?αυτό πολλοί είναι πιεστικοί απέναντί μας την περίοδο της εγκυμοσύνης! τί θα φάμε... τί θα πιούμε... πως θα κάτσουμε... από καλό όμως τα λένε, από ενδιαφέρον! απλά δυστυχώς, κάποιοι δεν έχουν τρόπο!

Για το γιατρό σου τώρα... αν γενικά δε νοιώθεις καλά μαζί του, άλλαξέ τον τώρα που είσαι στην αρχή! δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις εγκυων γυναικών! όλα πρέπει να στα εξηγεί! μη νομίζεις πως μόνο εσύ τα ρωτάς αυτά! :wink: απλά... μερικοί έχουν βαρεθεί να τα ακούνε! :lol:

asteroyla με το καλό να κυλίσει ο καιρός και να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου! :D

despina100, πρέπει να σου πω πως όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες! ο πλακούντας σου και μόνο δεν είναι κριτήριο για το αν πειράζει μια γυναίκα να καπνίζει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της!

όσο σωστή είναι η προειδοποίηση στα πακέτα "το τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία ή το κάπνισμα σκοτώνει" άλλο τόσο είναι βέβαιο πως κανονικά δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη! πώς να το κάνουμε δηλαδή!

Αλλα μην πανικοβάλεσαι με την κάθε μα///κία που σου λένε...
1ον, η asteroyla δεν πανικοβλήθηκε και 2ον ε, δεν τις είπε και μ@&Τ$κιες ο γιατρός της! απλά της τα είπε πολύ χοντρά!

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά δεν πρότεινα στην κοπέλα να καπνίζει επειδή καπνίζω εγω. Ισα ισα το αντίθετο της είπα. Και όσον αφορά τις μαλακίες όταν της λέει ότι το παιδί της στα 20 του θα είναι στείρο τί είναι??? Εξυπνάδα??? Εχω διαβάσει εκατοντάδες αρθρα για το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου... αυτό μονο ενας ανίδεος θα το έλεγε

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ Ο ΟΠΟΙΟς ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΟΤΟΜΟΣ.. ΠΦΓΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΕΒΡΙΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΕ 10 ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΣΤΟ ΤΡΕΛΛΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΡΑ.. ΕΓΩ ΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΘΝΗ ΜΟΥ ( ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΟς ΤΟΚΕΤΟς ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ) ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΛΛΕς ΚΑΤΑΘΛΙΨΗς ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΠΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΜΙΛΙΣΕ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΙΑ...

dev000pp___.png

uiphp3.png

Πραγματικα δεν πανικοβληθηκα με αυτα που μου ειπε απλα ο τροπος του δεν ηταν σωστος.

Και δεν επιδιωκω να βρω εναν γιατρο να με χαιδολογει οπως ειπε η χρυσαλης απλα οταν ειναι η πρωτη σου φορα εισαι κ πιο φοβισμενη!!!!

Δεν ξερω αν εσυ ησουν ποτε καπνιστρια αλλα ειναι χειροτερα να εισαι παθητηκος παρα καπνιστης αν θελεις να μαθεις!

Όχι δεν ήμουν ποτέ καπνίστρια και στην εγκυμοσύνη φρόντιζα να μην είμαι και σε χώρους που καπνίζουν οι άλλοι, γιατί πραγματικά οι κίνδυνοι είναι πάρα πολλοί. Κάνε μια έρευνα στο ίντερνετ και θα βρεις πάρα πολλά. Φυσικά και το παθητικό κάπνισμα είναι πολύ επικίνδυνο γι’ αυτό αποφεύγω και τους καπνιστές, αλλά μην κοροιδεύεις τον εαυτό σου ότι το να είσαι απευθείας καπνιστής είναι λιγότερο επικίνδυνο! :?:

Είμαι της γνώμης ότι καλύτερα ο γιατρός να είναι απότομος και να υπερβάλλει, παρά να υποτιμεί καταστάσεις και να τα λέει με "ωραίο τρόπο". Και ο δικός μου ο γιατρός όταν έλεγε κάτι ήταν σαφής και ξεκάθαρος και αν του άρχιζες τα "μα μου σου του", στα έχωνε κανονικά. Μόνο έτσι περνάει το μήνυμά του. Δεν είναι ψυχολόγος. Σου λέει το τι πρέπει να κάνεις. Για να βρεις το πως θα το καταφέρεις αυτό που πρέπει, θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλη ειδικότητα.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά δεν πρότεινα στην κοπέλα να καπνίζει επειδή καπνίζω εγω. Ισα ισα το αντίθετο της είπα.
Βρε κούκλα μου... το ξέρω! το διάβασα πολύ καλά! αφού της έγραψες "Προς θεού δεν σου λέω να καπνίζεις...Προσπάθησε να το κόψεις"

εγώ για σένα τα είπα! εννοώντας πως ακόμη κι αν ο πλακούντας σου είναι ΟΚ αυτό δεν είναι λόγος για να καπνίζεις με "ασφάλεια".... καλό θα ήταν κι εσύ να ακολουθήσεις τη συμβουλή που της έδωσες!

Και όσον αφορά τις μαλακίες όταν της λέει ότι το παιδί της στα 20 του θα είναι στείρο τί είναι??? Εξυπνάδα???
Μίλησε για πιθανότητες! δεν είπε κάτι με βεβαιώτητα! και βέβαια... κανείς δε μπορεί να αποκλίσει τίποτε έτσι δεν είναι;;; και για να κατάφερε να γίνει γιατρός, ε, δε νομίζω να είναι τελείως ανίδεος! μην τα ισοπαιδώνουμε όλα!

Εχω διαβάσει εκατοντάδες αρθρα για το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου
Ήμουν σίγουρη!

eirinoula26, μα δηλαδή στο νοσοκομείο δε μπορεί να ερθει να σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου;;; υποχρεωτικά πρέπει να σε βλέπει ο γιατρός του νοσοκομείου;;; κι αν είχες άντρα γυναικολόγο πχ; εκεί απλά θα παρακάμπτανε διαδικασίες;;; :mad: μα τι κ@$*Υ@*συστηματα είναι αυτά ρε γμτ!

κούκλα μου αν δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, κοίτα να μην του δίνεις και πολύ σημασία και στην τελική να του μιλήσεις! κόψτο τον βήχα! γιατρός είναι! όχι ο πάπας! μπορείς να του πεις δυο λογάκια! :wink:

καλή συνέχεια και στη δική σου εγκυμοσύνη!

τι να πω δεν ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι τα βλεπω ολα μαυρα ειμαι μονιμος ξαπλα σε ακινισια και ειμαι χαλια ψυχολογικα δεν ξερω πως θα το ξεπερασω και εχω και το μωρο στην κοιλια και προβλημα μρ το βαρος ειμαι 49 κιλα σχεδον 7 μηνων!

uiphp3.png

Για να μην την τρελάνουμε την κοπελα με τις δικές μας αντιπαραθέσεις, η δική μου άποψη είναι η εξής:

1) Ναι, το κάπνισμα μπορεί να βλάψει σοβαρά την εγκυμοσύνη αλλά όλες οι μέλετες έχουν γίνει σε κοπέλες που κάπνιζαν 1-2 πακέτα τη μέρα. Τουλάχιστον όλες όσες βρήκα εγω στο διαδικτυο. Μακάρι να μπορούσαμε όλες να το κόψουμε τελείως αλλά το γεγονός ότι κάποιες δεν το καταφέρνουμε δεν σημαίνει οτι αγαπάμε λιγότερο τα παιδιά μας

2)Ο καλός γιατρός είναι ο ψύχραιμος, σοβαρός, και αντικειμενικός γιατρός και όχι ο απότομος νευρικός τύπου "οτι λεώ εγώ είναι νόμος, και αμα σας αρεσει" γιατρός.. Ναι, δεν ζητάμε να είναι και ψυχολόγος αλλά τουλάχιστον να μην σε τρομοκρατεί και να σε κάνει να νοιωθεις αχρηστη και ηλίθια. (Το ότι είναι γιατρός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι εξυπνος.Η εχεις την εντύπωση ότι όλοι αυτοί που δεν σπούδασαν είναι ηλίθιοι??)

3) Για μενα το σημαντικότερο είναι να υπάρχει απεριοριστη αγάπη για το παιδί που θα φέρεις στον κόσμο και να του το δειχνεις κάθε μερα, κάθε λεπτό και για πάντα....

Καλώς ή κακώς δεν μπορούν να μας ξεγεννήσουν οι γιατροί μας στο δημόσιο νοσοκομείο αν δεν ανήκουν σε αυτό....

Υπάρχουν ένα σωρό εξαίρετοι γιατροί και ας ψάξουμε αυτούς που θα μας κάνουν το "κλικ". Αλλαξα 4 γυναικολόγους για να καταλήξω στον αγγελό μου! Και στην αυλή να μου έλεγε να με ξεγεννήσει θα το έκανα και έχω πολύ σοβαρούς λόγους να την εμπιστεύομαι!

Φίλη Ειρήνη μην ξαναπάς σε αυτόν. Σ'αυτό το site θα βρεις ένα σωρό εξαίρετες προτάσεις καλών γιατρών. Ακολούθα και το ενστικτό σου! Α και ηρέμησε για το καλό του μωρού σου και εννοείται για το καλό σου.

Τώρα επειδή παρατήρησα μία "διαμάχη μεταξύ καπνιστών και μη καπνιστών" θέλω να πω οτι αν και κατά του τσιγάρου δεν παραγνωρίζω τον ψυχολογικό παράγοντα....

Ομως επειδή έχω δει μωράκι να το τρέχουν με τεχνητές αναπνοές στην εντατική γιατί γεννήθηκε με άπνοια (η μάνα του κάπνιζε μέχρι και την στιγμή που της έσπασαν τα νερά :shock: ) θεωρώ οτι οφείλουν τουλάχιστον να μην γίνονται φουγάρα όσο έχουν το μωράκι μέσα τους...

Ο γιατρός που μίλησε άσχημα στην κοπέλα απαράδεκτος! Υπάρχουν πολλοί τρόποι να δώσεις σε κάποιον να καταλάβει οτι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό... Και στην τελική ουδείς αλάθητος!

eirinoula26 χαλάρωσε κοπέλα μου! το μωράκι σου πάνω απ' όλα και απ' όλους! δεν αξίζει ένας "άγνωστος" στην ουσία να σε φέρνει σε τέτοια κατάσταση!

και σορρυ αλλά τί είναι μρ; :roll:

με τις δικές μας αντιπαραθέσεις

ο γραπτός λόγος βλέπεις!!

Μακάρι να μπορούσαμε όλες να το κόψουμε τελείως αλλά το γεγονός ότι κάποιες δεν το καταφέρνουμε δεν σημαίνει οτι αγαπάμε λιγότερο τα παιδιά μας
προς Θεού! δεν είπα κάτι τέτοιο! αλίμονο! σόρρυ αν φάνηκε κάπως έτσι :oops:

Ο καλός γιατρός είναι ο ψύχραιμος, σοβαρός, και αντικειμενικός γιατρός και όχι ο απότομος νευρικός τύπου "οτι λεώ εγώ είναι νόμος, και αμα σας αρεσει" γιατρός.. Ναι, δεν ζητάμε να είναι και ψυχολόγος αλλά τουλάχιστον να μην σε τρομοκρατεί και να σε κάνει να νοιωθεις αχρηστη και ηλίθια.
συμφωνώ απόλυτα!

Το ότι είναι γιατρός δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι εξυπνος.Η εχεις την εντύπωση ότι όλοι αυτοί που δεν σπούδασαν είναι ηλίθιοι??
ίσα ίσα! σε κάποια άλλα τόπικ... στολίζω κανονικότατα τόσο γυναικολόγους όσο και παιδιάτρους για τις "εξυπνάδες" (περί θηλασμού κλπ) που αραδιάζουν με φόντο τα πτυχία τους!!! :evil:

Για μενα το σημαντικότερο είναι να υπάρχει απεριοριστη αγάπη για το παιδί που θα φέρεις στον κόσμο και να του το δειχνεις κάθε μερα, κάθε λεπτό και για πάντα....
έτσι είναι!

Τώρα επειδή παρατήρησα μία "διαμάχη μεταξύ καπνιστών και μη καπνιστών" θέλω να πω οτι αν και κατά του τσιγάρου δεν παραγνωρίζω τον ψυχολογικό παράγοντα....
Το ξαναλέω! δεν υπάρχει διαμάχη! όσο για τον ψυχολογικό παράγοντα ΕΙΔΙΚΑ κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης... έχω μεγάλη κατανόηση και συμπαράσταση στις εγκυούλες! τα νέυρα μου ήταν αρκετά τεντομένα μερικές φορές.... άτιμες ορμόνες!!!!! :lol::lol::lol:

Γνώμη μου είναι να αλλάξετε κι οι δύο γιατρό.

Asteroyla, ο γιατρός σου, για 'μένα, είναι απαίσιος. Όχι γι' αυτό που σου είπε, αλλά για τον τρόπο που το είπε. Το κάπνισμα κάνει κακό και σε 'σένα και στο μωράκι σου. Πρέπει να το κόψεις. Αλλά ο τρόπος που το είπε ήταν αισχρός. Σε έκανε να νιώσεις άσχημα κι είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη. Πρέπει να την χαρείς όχι να σε καταθλίβει ο γιατρός. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεισεις κάποιον για κάτι. Το να τον ταράζεις έτσι, ειδικά σ' αυτή την ευαίσθητη στιγμή της ζωής του, είναι απαράδεκτο.

Εγώ κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα κι όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, και στις δύο εγκυμοσύνες, κάπνιζα 2-3 τσιγάρα την ημέρα. Ο γιατρός που έχω τώρα μου είπε ότι μέχρι 3 τσιγάρα την ημέρα μπορείς να κάνεις αλλά καλύτερα θα ήταν να το έκοβες. Εγώ και τις δύο φορές το έκοψα μαχαίρι την 6η εβδομάδα γιατί είχα πολύ άσχημες εγκυμοσύνες με εμετούς, ζαλάδες κτλ και δεν ήθελα καν να το μυρίσω.

Όσο για το κρασί που είπε κάποια φίλη παραπάνω, δεν απαγορεύεται. Αλλά όπως ισχύει για όλα, παν μέτρον άριστον.

Τα ίδια ισχύουν και για 'σένα eirinoula26. Δεν είναι συμπεριφορά γιατρού αυτή. Ακούς εκεί, "αν είχα 10 σαν εσένα θα πήγαινα στο τρελοκομείο". :shock:

Αν δεν αντέχεις τη δουλειά σου, μην την κάνεις κύριος. Κάτι τέτοιοι μόνο ψυχολογικά προβλήματα δημιουργούν στις μέλλουσες μανούλες. Μην στεναχωριέσαι καλή μου. Κάνε ότι σε κάνει να νιώθεις όμορφά. Βρες κάποιον άλλο γιατρό, υπάρχουν πολλοί καλοί εκεί έξω.

Στο κάτω-κάτω ρε κορίτσια, γνώμη μου, στην περίοδο της εγκυμοσύνης τον γιατρό θέλουμε να νιώθουμε κοντά μας. Εγώ προσωπικά, τον νιώθω πιο κοντά κι απ' τον άντρα μου.

PhC7p3.pngXCt8p2.png