Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

πως να τον πεισω?

Recommended Posts

θελω να ειναι και ο αντρας μου μαζι οταν με το καλο παμε για τη γεννα... ειναι λιγο φοβιτσιαρης ομως και γενικα δεν πολυαντεχει την ιδεα του χειρουργειου -αιματα κτλ...- αν και εχει δει βιντεο με γεννες... του εχω πει οτι θελω να ερθει αλλα π.χ. στην πρωτη γεννα μου τελικα αποφασισα να μην τον "στριμωξω" πολυ... τωρα ομως τον θελω μαζι... πως να τον πεισω? ειχε καμια απο σας κατι παρομοιο με τον αντρα της? :D

me and my men...

Διαφημίσεις

Καρδουλα μου καταλαβαινω πως νιωθεις αλλα θα σου ελεγα να σεβαστεις τα συναισθηματα του. Υπαρχουν ανθρωποι που δεν αντεχουν στη θεα του αιματος (οπως πχ ο αντρας μου που πεφτει τεζα) και γι' αυτο το λογο οσες φορες χρειαστηκαμε αιμα για αλλους εδωσα παντα εγω και στις αιμοληψιες παντα εγω κραταω το παιδι. Ποσο μαλλον να παραστει σε μια γεννα :shock:

Να ξερεις οτι δεν το κανει απο αδιαφορια. Δεν μπορει.

Koριτσακι μου η ταπεινη μου γνωμη ειναι αν δεν θελει να το κανει απο μονος του μην πιεσεις κατστασεις.

Μην τρεχουν οι γιατροι να μαζεψουν το συζηγο απο καμια λυποθυμια στο τελος.Ουτε ο δικος μου μπορουσε να ειναι μεσα παντως.

rQGhp3.png

Κατά τη γνώμη μου, μη τον πιέσεις. Αν αυτός δεν αισθάνεται καλά δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα. Πολύ πιθανόν μάλιστα να σε αγχώσει περισσότερο. Εκείνη τη στιγμή χρειάζεσαι γύρω σου ανθρώπους με ψυχραιμία....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

αυτο που σιγουρα δεν θελω ειναι να τον κανω να πιεστει, να αγχωθει 'η να νιωσει ασχημα... απλα θα'θελα πολυ να το μοιραζομαουν μαζι του ολο αυτο... ενταξει στην αιμοδοσια παει να δωσει αιμα -συγκρατημενος λιγο, αλλα παει!- . Αλλα θυμαμαι και γελαω ακομα που του ελεγα οτι στο τελος μου εκανε και κατι ραματα που εγω δεν τα καταλαβα παρα μονο οταν ειδα την κλωστη με το αιμα και ασπρισε... που να γεννουσαν κιολας!

me and my men...

Διαφημίσεις

Σίγουρα ωραία θα είναι να είναι μαζί σου, αλλά αν δεν μπορεί στη θέα αίματος δεν μπορεί και να το ελέγξει πίστεψέ με. Δεν αντέχω τη θέα αίματος σε σημείο που λιποθυμάω. Έχω λιποθυμήσει γιατί μου βγάλανε ένα αγκάθι και είδα λίγο αίμα!!!! Βέβαια πλέον έμαθα ότι είναι παθολογικό και έχει να κάνει με μια πάθηση που έχω.

Καταλαβαίνω όμως τους ανθρώπους που δεν το αντέχουν πολύ καλά. Φαντάζομαι θα σε αγχώσει περισσότερο αν είναι δίπλα σου και κάποια στιγμή ταβλιαστεί στο πάτωμα. Γιατί δεν ελέγχεται αυτό.

Καλό θα ηταν να του πεις οτι στη γέννα ο γιατρός δεν θα τον αφήσει να δει τα πάντα, αλλά μόνο όσα ενας αντρας αντεχει να δει. Εξήγησε του ακόμα οτι αν θα κανεις επισκληρήδιο δε θα πονας οπότε ο τοκετός σου δε θα ειναι όπως αυτοι που βλέπουμε στις ταινίες.

Οταν πάλι θα γεννας ζητα να ειναι μαζί σου μόνο οταν θα είσαι στη φαση των ωδινών και σιγα σιγα θα μεινει μεχρι το τελος :cool:

Ειναι νωρίς ακόμα...μόλις νιώσει την εγκυμοσύνη και μπει σε ολο αυτο το τριπάκι ίσως να θέλει απο μονος του να μπει οπότε χαλάρωσε κι εσυ και μην τον πιέσεις καθόλου. Τους παίρνει η μπάλα και δεν το καταλαβαίνουν ενω αμα τους πρήζουμε πανικοβάλλονται.

Ειναι νωρίς ακόμα...μόλις νιώσει την εγκυμοσύνη και μπει σε ολο αυτο το τριπάκι ίσως να θέλει απο μονος του να μπει οπότε χαλάρωσε κι εσυ και μην τον πιέσεις καθόλου. Τους παίρνει η μπάλα και δεν το καταλαβαίνουν ενω αμα τους πρήζουμε πανικοβάλλονται.

Συμφωνώ, και εγώ τα ίδια ήθελα στη πρώτη εγκυμοσύνη αλλά ήταν ανένδοτος, τώρα έχει αλλάξει γνώμη και το κατάλαβα γιατί το συζητούσε μαζί με έναν φίλο του που περιμένουν μωρό, αλλά τώρα περαστικά του γιατί στην καισαρική δεν μπαίνει ο σύζυγος....

Θέλω δηλαδή να σου δώσω να καταλάβεις ότι μπορούν να αλλάξουν γνώμη αρκεί να μην τον πιέσεις....

Στην πρωτη εγκ δεν ηθελα γιατι κι εγω δεν ηξερα :P

Στα διδυμα που πλεον ηξερα...του ειχα πει οτι δεν τα εκανα μονη μου ...αρα γιατι πρεπει να περιμενει απ εξω.

Του ειπα και οτι θα ειναι διπλα στο κεφαλι μου ... και ισως επαιξε ρολο οτι στην πρωτη μας κορη ηταν μεσα μεχρι λιγο πριν γεννησω...εε αυτη την 1 ωρα απ εξω κοντεψε να σαλταρει..

Υστερα απ ολα αυτα..τον επεισα να μπει στο τελος :D ....(ναι και δεν ηθελε να μπει μεχρι λιγο πριν γεννησω)

Η αποψη του ..μετα απ αυτο που εζησε ειναι οτι εκανε λαθος τελικα που δεν μπηκε και στην πρωτη γεννα...και οποιος φιλος μας το σκεφτεται...του λεει να μπει και οτι ειναι οτι καλυτερο :wink:

Διαφημίσεις

πρεπει να σου πω οτι δυστυχως μονο ενας αλλος ανδρας που το εχει βιωσει θα καταφερει να τον πεισει για να ειναι εκει.εμενα ο ανδρας μου δεν μπορει ουτε βελονα να δει τελικα ηταν μεσα και στα 2 παιδια μας.Ομως τον επεισε αλλος ανδρας

Αχ! Τα ίδια τράβηξα και εγώ...ήθελα να ήταν ωποσδήποτε παρόν σε αυτή την τόσο σημαντική στιγμή , αλλά δεν μπορούσα να τον πείσω με τίποτα....μεχρι τελευταια στιγμή ήταν ανένδοτος.τελικά είχαμε συμφωνήσει να είναι παρόν στην αίθουσα ωδινών και να μην μπει στο χειρουργείο. όταν εφτασε αυτή η ώρα, έκατσε μαζί μου στην αίθουσα ωδινών για 12 ώρες και το μισάωρο που ήμουν στο χειρουργείο ήταν έξω. Στο τέλος μου είπε ότι είχε αποφασίσει να μπει, αλλά ο γιατρός του είπε καλύτερα κάτσε έξω. Δεν μετάνιωσα που δεν ήταν μέσα να με δει να ουρλιάζω, αλλά μετάνιωσα πάρα πολύ που δεν σκέφτηκα να πω στην μαία να τον φωνάξει να μπει μέσα όταν ο μπέμπης είχε βγει και τον κρατούσα μισή ώρα στην αγκαλιά μου, ενώ ο μπαμπάς ακόμη δεν τον είχε δει απ'έξω! Στο επόμενο, αυτό σκέφτομαι να κάνω-αν είναι εφικτό βέβαια-[/img]

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!