Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, τι κάνουμε σήμερα?

Ρενάτα νομίζω μέσα σε 6 μήνες από τότε που θα ολοκληρώσεις την θεραπεία με τα εμβόλια πρέπει να μείνεις έγκυος αλλά καλύτερα ρώτα τον γιατρό σου. Διαφορετικά πρέπει να επαναληφθούν.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

bp η ιστολογική έγραφε ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι η κύηση ήταν πρώιμη μερική μύλη... Επειδή το ιασώ είναι αργό ή επειδή ο γιατρός μου είναι αργός ή επειδή η αναρρόφηση έγινε τέλος Ιουλίου τα αποτελέσματα κάνανε 2 μήνες και κάτι για να βγούνε. Ο γιατρός μου είχε πει να μη τρομάξω αν ψάξω στο ιντερνετ για ότι γράφει η ιστολογική και δεν μου είπε να κάνω τίποτα όπως έλεγχο της χοριακής μου ή να περιμένω 6 μήνες πριν την επόμενη προσπάθεια (μετά την αναρρόφηση μου είχε πει 4). Όσο διαβάσω εδώ τι σας έχουν πει εσάς οι γιατροί σας φρικάρω με τον δικό μου. Μάλιστα μέσα στα άλλα μου πρότεινε να ξαναμείνω έγκυος χωρίς να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Τι να πω...

Με την ευκαιρία αυτή σας ξαναζητάω αν έχετε να προτείνετε γιατρό - γιατρούς με ειδίκευση στις αποβολές.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Aggela32, υπέβαλα ερώτημα και σε ένα γιατρό που απαντάει μέσω διαδικτύου. Αυτός μου είπε (δεν τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα) ότι πρέπει να κάνω μέτρηση της χοριακής ανά εβδομάδα και, όταν κλείσω μήνα από την απόξεση, να κάνω ακτινογραφία θώρακος. Κουφάθηκα πάλι μ' αυτήν την ακτινογραφία θώρακος, γιατί ο δικός μου γιατρός δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο. Βέβαια, ο γιατρός μου έχει την τακτική να μην τα λέει όλα μαζί αλλά να προχωράει αναλόγως. Φαντάζομαι λοιπόν, πως, αν η χοριακή μου δεν έχει πέσει ικανοποιητικά πάνω στο μήνα, θα με παραπέμψει για ακτινογραφία θώρακος. Εγώ αυτόν τον γιατρό του διαδικτύου δεν τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα, διότι στην υπηρεσία που είμαι, δίνουμε άδειες λειτουργίας ιατρείων και ο συγκεκριμένος ιατρός πήρε την άδεια λειτουργίας του ιατρείου πριν από 6 μήνες (όταν είδα το όνομά του προσπαθούσα να θυμηθώ που τον ξέρω και μετά θυμήθηκα ότι είναι ο γιατρός που γράφει τις απαντήσεις στο φορουμ). Πόσο έμπειρος μπορεί να είναι? Έκανε την ειδικότητα και μόλις πήρε τίτλο ειδικότητας, άνοιξε και ιατρείο.

Εμένα ο γιατρός μου μού είπε ότι με έχει καθαρίσει πάρα πολύ καλά και, αν θέλω, να κάνω αμέσως χοριακή, για να μου φύγει η ιδέα. Όμως εγώ φοβάμαι να κάνω τώρα χοριακή, μη τυχόν και δεν έχει πέσει ικανοποιητικά και μου δημιουργηθεί άγχος μέχρι την επόμενη φορά που θα ξανακάνω. Ο γιατρός μου είναι σίγουρος ότι η χοριακή έχει ήδη πέσει, ίσως και ήδη να έχει μηδενιστεί.

Μάλλον και ο δικός σου γιατρός θα είναι σίγουρος ότι σε έχει καθαρίσει καλά και γι' αυτό δε σου είπε να μετρήσεις χοριακή. Αν θέλεις, για να σου φύγει η ιδέα, μπορείς να κάνεις.

Όμως ταπεινή γνώμη είναι να μην επιδιώξεις εγκυμοσύνη πριν κλείσεις εξάμηνο από την απόξεση. Ο γιατρός μου, ο οποίος θεωρείται κορυφή, μου απέκλεισε το ενδεχόμενο αυτό, γιατί στατιστικώς υπάρχει πιθανότητα να ξανακάνω μερική μύλη, αν μείνω έγκυος πριν κλείσει το εξάμηνο.

Επίσης, θα σου πρότεινα,, αν δεν μπορείς να περιμένεις το εξάμηνο, να κάνεις χοριακή και, αν έχει μηδενιστεί, τότε να επιδιώξεις εγκυμοσύνη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp ευχαριστώ, δεν βιάζομαι καθόλου να ξαναμείνω έγκυος, μπορεί να περιμένω και πολύ παραπάνω δηλαδή όταν θα νοιώσω έτοιμη κ ψυχολογικά.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bp η ιστολογική έγραφε ότι υπάρχουν ενδείξεις ότι η κύηση ήταν πρώιμη μερική μύλη... Επειδή το ιασώ είναι αργό ή επειδή ο γιατρός μου είναι αργός ή επειδή η αναρρόφηση έγινε τέλος Ιουλίου τα αποτελέσματα κάνανε 2 μήνες και κάτι για να βγούνε. Ο γιατρός μου είχε πει να μη τρομάξω αν ψάξω στο ιντερνετ για ότι γράφει η ιστολογική και δεν μου είπε να κάνω τίποτα όπως έλεγχο της χοριακής μου ή να περιμένω 6 μήνες πριν την επόμενη προσπάθεια (μετά την αναρρόφηση μου είχε πει 4). Όσο διαβάσω εδώ τι σας έχουν πει εσάς οι γιατροί σας φρικάρω με τον δικό μου. Μάλιστα μέσα στα άλλα μου πρότεινε να ξαναμείνω έγκυος χωρίς να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Τι να πω...

Με την ευκαιρία αυτή σας ξαναζητάω αν έχετε να προτείνετε γιατρό - γιατρούς με ειδίκευση στις αποβολές.

 

Πολυ σωστα σου ειπε ο γιατρος να μην τρομαξεις, γιατι η μυλη κυηση συνδεεται ή καταληγει σπανιοτερα σε χοριοκαρκινωμα (εξου και η ακτινογραφια θωρακος που συμβουλευσε ο γιατρος στο net) και η αγωγη που δινουν για να μηδενισει η χοριακη ειναι αναλογη των χημειοθεραπειων.

 

Βεβαια, η ιστολογικη σου λεει απλα ενδειξεις και εχω την υποψια οτι το συγκεκριμενο εργαστηριο "βλεπει" παντου ενδειξεις. :?, χωρις φυσικα να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Να σημειωσω οτι σε εγκυμοσυνη μου, που προεκυψε απο εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση (δηλ. εβαλαν ενα σπαρματοζωαριο να γονιμοποιησει το ωαριο), στα αποτελεσματα της ιστολογικης της αποξεσης, το ιδιο εργαστηριο "ειδε" μερικη μυλη κυηση, ενω αυτη προκυπτει απο 2 σπερματοζωαρια!! :shock::shock:

Μετα απο αυτο δεν τους εχω και πολυ εμπιστοσυνη. Βεβαια εγω τοτε τρελλαθηκα και ετρεχα να κανω χοριακη, για να ειμαι σιγουρη 100%.

 

θα σε συμβουλευα απλα να κανεις και εσυ μια μετρηση χοριακης.

Αφου ο γιατρος σου ειναι ανετος, κατι παραπανω θα ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά μου κάνει εντύπωση το εξής: εμένα ο γιατρός μου, όταν τον ρώτησα για χρωσωματικές ανωμαλίες, μου είπε ότι στη δική μου περίπτωση δημιουργήθηκε πρόβλημα στον πλακούντα.

Τώρα τι να πω? Είναι δυνατόν να υπάρχει μερική μύλη χωρίς να υπάρχουν χρωσωματικές ανωμαλίες? Αφού η μύλη προκύπτει από τη γονιμοποίηση ωαρίου από δύο σπερματοζωάρια.

Θα κουφαθούμε τελείως.

Μάλιστα ρώτησα το γιατρό μου αν πρέπει να προβούμε με το σύζυγο σε διάφορες εξετάσεις, όπως προγεννητικό έλεγχο ή καρυότυπο ζεύγους και μου είπε ότι δεν χρειάζεται και απλώς να παρακολουθώ τη χοριακή.

Τίποτε άλλο.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp από το ψάξιμο που έκανα είδα ότι η μύλη κύηση εκτός από τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες του εμβρυου έχει πάντα να κάνει με αλλοίωση του πλακούντα...δηλαδή ο πλακούντας αποκτά μια περίεργη υφή, για να το πω απλά γίνεται κάπως σαν μικρές-μικρές μπιλίτσες. Αυτή η ανωμαλία του πλακούντα είναι που μπορεί να δημιουργήσει κακοήθειες.

Miracle, επίσης είδα ότι μύλη κύηση μπορεί να δημιουργήσει και ένα σπερματοζωαριο μετά από διχοτόμηση...αυτά....τρελά κέφια σήμερα....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O μονος τροπος να γνωριζει κανεις αν υπηρξε χρωμοσωμιακη ανωμαλια, ειναι να γινει ελεγχος καρυτυπου του εμβρυου.

Ενας ελατωματικος καρυοτυπος εμβρυου σε συνδυασμο με την υφη του πλακουντα, την "σταφυλεοειδη" (με τις μικρες κυστες), συνηγορουν υπερ μιας μερικης μυλης κυησης.

 

Νομιζω οτι χωρις τον καρυοτυπο του εμβρυου, απλα οι ενδειξεις απο τον πλακουντα ισως να μην ειναι αρκετες για να πει ο γιατρος με σιγουρια οτι εχουμε μυλη.

Πχ. στην δικη μου περιπτωση, ειχα φυσιολογικο καρυοτυπο εμβρυου, αλλα η ιστολογικη εδειχνε ενδειξεις μερικης μυλης!

 

Myrto, εχεις δικιο, ακομη και απο ενα σπερματοζωαριο μπορει να προκυψει, αλλα και αυτο θα ειναι ελατωματτικο.

Τρελα κεφια, δεν θα πει τιποτα!! :o

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι θετικό αυτό γιατί γινόμαστε δύσπιστες και καχύποπτες. Και τελικά αν δεν κατέχεις ολόκληρη την γνώση αλλά αποσπάσματα αυτής, πιο πολύ αγχώνεσαι παρά που ηρεμείς!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕ ΦΟΡΕΣ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΑΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miracle σε ευχαριστώ, με ξεάνγχωσες.

Ρενάτα εγώ πιστεύω ότι εδώ που μπλέξαμε βοηθάει να ξέρουμε για να έχουμε έστω και την ελάχιστη άποψη για ότι προτείνουν ή δεν προτείνουν οι γιατροί, ακόμα και για τους ρωτήσουμε το κάτι παραπάνω που δεν μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν ή ακόμα και να σκεφτούνε. Από την άλλη θέλει ψυχραιμία και λογική για να μη κάνουμε ό,τι μας προτείνει ο καθένας που μας βλέπει μόνο σαν ευρώ €€€€€€€€€€€ !!!

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΙΠΕ ΣΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ Ο ΑΝΟΣΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΤΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΝΟΣ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ & ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΘΕΤΙΚΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΓΙ'ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΟΛΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΟΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ.

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΕΤΙΚΑ.

ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ!

ΚΑΛΟ Σ/Κ ΣΕ ΟΛΕΣ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ !!! ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ FEMALE ΠΩΣ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ? ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΥΧΑΙΟ ? ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΑΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΩ ΝΑ ΞΕΦΥΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ. ΝΑ ΒΑΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΤΟΥΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΕΝΑΤΑ ΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ & ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ & ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΕΜΒΟΛΙΑ Η' ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ & ΔΥΟ & ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ?

ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΕΦΟΣΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ. ΙΣΩΣ ΑΝ ΕΒΡΙΣΚΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΘΕΤΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΕΛΕΜΑΤΙΚΟΤΗΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ.

ΡΕΝΑΤΑ ΠΟΤΕ ΤΑ ΞΕΚΙΝΑΣ?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΓΑΙΤΡΟΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΙΣ ΕΧΩ. ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕ ΦΑΞ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...