Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα


LETOM

Recommended Posts

Δυστυχως ετσι ειναι! Τώρα το έμαθα.Οτι κανεις μονος σου. Ναι η πρώτη φορά ήταν.. Τώρα πρώτα θα ρυθμίσω το θυρωιδή και μετα η επόμενη κίνηση.. Αναλόγως πόσο θα χρειαστεί να πέσεθ η τιμή. Εσύ σε τί φάση βρίσκεσαι;;;

 

καλησπερα ειρηνη:) εγω ειμαι σε αναμονη να ξεκινησω ενεσεις σε καμια εβδομαδα πιστεύω, με πρωτόκολλο ανταγωνιστων. πρωτη προσπάθεια για μενα ειμαι χωρις σαλπιγγες βλεπεις... εσυ πως και ειχες κατεψυγμένα αφου ηταν η πρωτη; που εκανες τη προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!! Σου εύχομαι ολα να πάνε καλά!!!!!! Εγω δεν έκανα με πρωτόκολλο..αλλα σε φυσικό κύκλο με serpafar... αλλά λόγω ότι το serpafar μικραινει το ενδομητριο...το καταψυξαμε(1 ειχα) και το μεταφεραμε στον επόμενο κύκλο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Σου εύχομαι ολα να πάνε καλά!!!!!! Εγω δεν έκανα με πρωτόκολλο..αλλα σε φυσικό κύκλο με serpafar... αλλά λόγω ότι το serpafar μικραινει το ενδομητριο...το καταψυξαμε(1 ειχα) και το μεταφεραμε στον επόμενο κύκλο..

 

σε ευχαριστω πολυ μακαρι να ειναι η τυχερη!!!Καλη επιτυχια για οποτε προχωρησεις!!!!! σκεφτεσαι παλι φυσικο ή με διεγερση;

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω πολυ!!! Θα περιμενω τα νεα σου!!!! Όλα καλά να πάνε!!!! Δεν εχω σκεφτεί καθόλου την επόμενη φορά.. ισως παρω φαρμακα να εχω και περισσότερες πιθανότητες!!!!!!! Και πάλι καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Σου εύχομαι ολα να πάνε καλά!!!!!! Εγω δεν έκανα με πρωτόκολλο..αλλα σε φυσικό κύκλο με serpafar... αλλά λόγω ότι το serpafar μικραινει το ενδομητριο...το καταψυξαμε(1 ειχα) και το μεταφεραμε στο επόμενο κύκλο..

 

eirini μου καλησπέρα. από ότι διάβασα είσαι στην προσπάθεια ρύθμισης του θυροειδή. ελπίζω γρήγορα να τα καταφέρεις κ να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια.

ενδιαφέρομαι να μάθω για την προσπάθεια που έκανες με serpafar;γιατί προτίμησες τους φυσικούς κυκλους;

εχω υψηλή fsh λεω να δοκιμάσω με φυσικούς αλλα δεν έχω υπομονή κ η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eirini μου καλησπέρα. από ότι διάβασα είσαι στην προσπάθεια ρύθμισης του θυροειδή. ελπίζω γρήγορα να τα καταφέρεις κ να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια.

ενδιαφέρομαι να μάθω για την προσπάθεια που έκανες με serpafar;γιατί προτίμησες τους φυσικούς κυκλους;

εχω υψηλή fsh λεω να δοκιμάσω με φυσικούς αλλα δεν έχω υπομονή κ η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα.

 

Κρυσταλλια εγω εχω κανει κυκλους με σερπαφαρ. πρωτος μηνας μονο με σερπαφαρ 2 ωαρια, δευτερος κυκλος με σερπαφαρ και αλτερμον, μεχρι στιγμης φαινονται 5 ωαρια, αυριο θα ξερω αν μεγαλωσαν!!!

Μου ταιριαξε πολυ αυτο το πρωτοκολλο, ειχα fsh 18,5 και αμη 1,1 . Μου ειχαν μιλησει για δανεικα, αλλα αυτο το σχημα μου ταιριαξε και δεν με κουρασε, ενω με πουρεγκον εβγαζα μονο ενα αυγο!! ο,τι θες με ρωτας!!!

Link to comment
Share on other sites

eirini μου καλησπέρα. από ότι διάβασα είσαι στην προσπάθεια ρύθμισης του θυροειδή. ελπίζω γρήγορα να τα καταφέρεις κ να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια.

ενδιαφέρομαι να μάθω για την προσπάθεια που έκανες με serpafar;γιατί προτίμησες τους φυσικούς κυκλους;

εχω υψηλή fsh λεω να δοκιμάσω με φυσικούς αλλα δεν έχω υπομονή κ η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα.

 

Καλησπέρα krystallia.. σευχαριστω πάρα πολυ.. προτίμησα τον φυσικο κύκλο γιατι δεν θέλω να επιβαρυνθώ με φάρμακα. Ναι δυστυχως πρέπει να εχεις υπομονη. Εχω πήρα serpafar για ενα κυκλο... εκανα 5 ωάρια αλλα δυστυχως το 1 ηταν καλό.. οπου κ μπηκε στην κρυοσυντήρηση. Στον επόμενο κύκλο δυστυχώς δεν προλαβαμε να παρουμε το 1 (φυσικο κυκλο.. εσπασε νωριτερα) κ ετσι μεταφέραμε το 1 που δυστυχως κατεληξε σε βιοχημικη. . :( Η πρώτη σου προσπάθεια θα ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!Σας διαβαζω και θελω να ευχηθω υπομονη και καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθουν για ενα μπεμπακι.Εγω ειμαι στη δευτερη προσπαθεια με κατεψυγμενα αυτη τη φορα....εκανα εμβρυομεταφορα πριν 5 μερες και επειδη εβαλα 2 βλαστοκυστες η χοριακη μου ειναι το Σαββατο. Ελπιζω να εχω καλα νεα και να μπω να σας τα γραψω για να δωσω αισιοδοξια σε οσες ειστε στη προσπαθεια!!!Φιλακιαααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα krystallia.. σευχαριστω πάρα πολυ.. προτίμησα τον φυσικο κύκλο γιατι δεν θέλω να επιβαρυνθώ με φάρμακα. Ναι δυστυχως πρέπει να εχεις υπομονη. Εχω πήρα serpafar για ενα κυκλο... εκανα 5 ωάρια αλλα δυστυχως το 1 ηταν καλό.. οπου κ μπηκε στην κρυοσυντήρηση. Στον επόμενο κύκλο δυστυχώς δεν προλαβαμε να παρουμε το 1 (φυσικο κυκλο.. εσπασε νωριτερα) κ ετσι μεταφέραμε το 1 που δυστυχως κατεληξε σε βιοχημικη. . :( Η πρώτη σου προσπάθεια θα ειναι;;

 

πραγματικά λυπάμαι. καλή δύναμη σου εύχομαι κ με το καλό να ξεκινήσεις πάλι την προσπάθεια.

εκανα αρχικά βραχυ πρωτοκολλο με φαρμακα αλλα δεν είχα ανταπόκριση οποτε θα δοκιμάσω με φυσικούς κύκλους.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!!Σας διαβαζω και θελω να ευχηθω υπομονη και καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθουν για ενα μπεμπακι.Εγω ειμαι στη δευτερη προσπαθεια με κατεψυγμενα αυτη τη φορα....εκανα εμβρυομεταφορα πριν 5 μερες και επειδη εβαλα 2 βλαστοκυστες η χοριακη μου ειναι το Σαββατο. Ελπιζω να εχω καλα νεα και να μπω να σας τα γραψω για να δωσω αισιοδοξια σε οσες ειστε στη προσπαθεια!!!Φιλακιαααα

 

Good luck!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα!!!Σας διαβαζω και θελω να ευχηθω υπομονη και καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθουν για ενα μπεμπακι.Εγω ειμαι στη δευτερη προσπαθεια με κατεψυγμενα αυτη τη φορα....εκανα εμβρυομεταφορα πριν 5 μερες και επειδη εβαλα 2 βλαστοκυστες η χοριακη μου ειναι το Σαββατο. Ελπιζω να εχω καλα νεα και να μπω να σας τα γραψω για να δωσω αισιοδοξια σε οσες ειστε στη προσπαθεια!!!Φιλακιαααα

 

Αχ μακάρι οι βλαστοκύστες να σου φέρουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα! Οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου! Καλή επιτυχία κοριτσάκι μου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχως πηρα μια ωραιότατη χοριακή με τιμή <1!!!Τι να πω...εκλαψα για 10 λεπτα και τωρα είμαι έτοιμη να ξαναπροσπαθήσω με εξωσωματική από την αρχή, αφού τωρα βάλαμε κατεψυγμένα από τη προηγούμενη προσπάθεια.Εδώ όπως λέω χάπι στο χάπι ένεση στην ένεση θα τα καταφέρω!!!Ολες θα τα καταφέρουμε...σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Κατ αρχάς να ευχηθώ όλες οι προσπάθειες μας να οδηγήσουν σε μεγάλες χοριακες! Εμείς είμαστε από τους τυχερούς, καθώς στην πρώτη εξοσωματικη αποκτήσαμε το μωράκι μας. Τώρα έχουν περάσει 2 χρόνια και ξανακάνουμε προσπάθεια με κατεψυγμένα που είχαμε από τότε. Θέλω να είμαι αισιόδοξη αλλά αυτές οι μέρες της αναμονής μέχρι την χοριακη είναι ατελείωτες.. Έχω βέβαια ποναλακια στην κοιλιά και πρηξιμο στο στήθος αλλά δεν ξέρω αν είναι μόνο από τη προγεστερονη... θα ήθελα τις γνώμες σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Θα ήθελα να μου πείτε οι ομοιοπαθούσες πότε σας ήρθε η περίοδος μετά την arvekap 3,75 την 21η μερα του κυκλου πριν την εμβρυομεταφορά. Ήρθε κανονικά την αναμενόμενη ημερομηνία πχ την 28η μέρα ή με καθυστέρηση;

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Θα ήθελα να μου πείτε οι ομοιοπαθούσες πότε σας ήρθε η περίοδος μετά την arvekap 3,75 την 21η μερα του κυκλου πριν την εμβρυομεταφορά. Ήρθε κανονικά την αναμενόμενη ημερομηνία πχ την 28η μέρα ή με καθυστέρηση;

 

Καλησπέρα charra! Εμένα τρεις φορές μου είχε καθυστερήσει η περίοδος μετά απο arvekap μην αγχώνεσαι. Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου κ πολυ καλή επιτυχία.

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσια! Θα ήθελα να μου πείτε οι ομοιοπαθούσες πότε σας ήρθε η περίοδος μετά την arvekap 3,75 την 21η μερα του κυκλου πριν την εμβρυομεταφορά. Ήρθε κανονικά την αναμενόμενη ημερομηνία πχ την 28η μέρα ή με καθυστέρηση;

 

Καλησπέρα! Και εγώ είχα 2 μέρες καθυστέρηση μετά την ένεση. Και για να σας ανεβάσω το ηθικό όπως ανέβηκε κ το δικό μου σήμερα είχα χοριακη 216 την 12 μέρα μετά την εμβρυομεταφορα! !την ίδια χαρά εύχομαι σε όλες !

Link to comment
Share on other sites

Nola4004 ευχαριστώ πολύ! Την Παρασκευή περιμένω κανονικά περιοδο απλά διάβασα ότι ενδέχεται να καθυστερήσει λόγω της άρβεκαπ και αγχώθηκα προκαταβολικά! :D Σου ειχε αργήσει καμια βδομάδα ή περισσότερο;

 

vivi30 πολύ ωραία τα νέα σου!!! Με το καλό!!! Φέρε μας γούρι!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για ετ με κατεψυγμένα.Ίσως κάνω αυτή τη φορά και δε γνωρίζω τίποτα.Όταν λέμε ότι αφήνουμε έναν κύκλο να ξεκουραστεί ο οργανισμός από τα φάρμακα,ποιο κύκλο εννοούμε,την περίοδο που θα έρθει μετά την ωολληψία,ή τον άλλο κύκλο?Εσείς σε ποιο κύκλο κάνατε την ετ με κατεψυγμένα?Θα ρωτήσω βέβαια και το γιατρό μου όταν πάω,απλά θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες νωρίτερα.Είναι καλύτερα μόνο κατεψυγμένα ή και φρέσκα μαζί να βάλει κάποια?Επίσης σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται η ετ με κατεψυγμένα και τί προετοιμασία γίνεται?Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πολλές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες για ετ με κατεψυγμένα.Ίσως κάνω αυτή τη φορά και δε γνωρίζω τίποτα.Όταν λέμε ότι αφήνουμε έναν κύκλο να ξεκουραστεί ο οργανισμός από τα φάρμακα,ποιο κύκλο εννοούμε,την περίοδο που θα έρθει μετά την ωολληψία,ή τον άλλο κύκλο?Εσείς σε ποιο κύκλο κάνατε την ετ με κατεψυγμένα?Θα ρωτήσω βέβαια και το γιατρό μου όταν πάω,απλά θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες νωρίτερα.Είναι καλύτερα μόνο κατεψυγμένα ή και φρέσκα μαζί να βάλει κάποια?Επίσης σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται η ετ με κατεψυγμένα και τί προετοιμασία γίνεται?Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πολλές απορίες.

 

Γεια σου Όλυ μου. Εγω δεν εχω κανει ακόμα. Να σου πω ομως τι μου πει ο γιατρός μεχρι στιγμής.

Εμένα ο γιατρός θέλει να δω 3 φορές περιοδο με της ωοληψιας μεσα.

Θα βάλουμε μόνο κατεψυγμένα.

Μετα απο την ωορηξια + 5-6 μερες θα τα βάλουμε καθώς ειναι 6ης μέρας βλαστοκυστες.

Η προετοιμασία ειναι me cyclacur utrogestan κλπ, αρκετά φαρμακα εγω θα πρεπει να κανω και intralipids και clexan.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Εχεις αυτην την στιγμή κατεψυγμένα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Όλυ μου. Εγω δεν εχω κανει ακόμα. Να σου πω ομως τι μου πει ο γιατρός μεχρι στιγμής.

Εμένα ο γιατρός θέλει να δω 3 φορές περιοδο με της ωοληψιας μεσα.

Θα βάλουμε μόνο κατεψυγμένα.

Μετα απο την ωορηξια + 5-6 μερες θα τα βάλουμε καθώς ειναι 6ης μέρας βλαστοκυστες.

Η προετοιμασία ειναι me cyclacur utrogestan κλπ, αρκετά φαρμακα εγω θα πρεπει να κανω και intralipids και clexan.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Εχεις αυτην την στιγμή κατεψυγμένα?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κάντι μου για τις πληροφορίες.Ναι έχω 2 εμβρυάκια 2 ημερών και 4 διαιρέσεων στη κατάψυξη.Περιμένω να αδιαθετήσω για να κάνουμε πάλι την ίδια διαδικασία με 150 μονάδες menopur,να μαζέψουμε ότι άλλο μπορούμε και να προσπαθήσουμε μαζί με τα άλλα δύο να τα αφήσουμε για βλαστοκύστες.Βέβαια αν δούνε μου είπε ο γιατρός ότι ίσως να μη φτάσουν σε βλαστοκύστες θα μου τα βάλουν νωρίτερα.Επειδή ο γυναικολόγος μου μου είπε να βάλω οπωσδήποτε και φρέσκα με προβλημάτισε.Θα ρωτήσω φυσικά και το γιατρό μου στο κέντρο να δω τί θα μου πει.Αλλά βρε κορίτσι 3 κύκλους με περίοδο?Τόσο πολύ καιρό?Τί να πω αυτοί ξέρουν καλύτερα.Ειλικρινά δε ξέρω τί είναι καλύτερο,κατεψυγμένα μόνο ή μαζί με φρέσκα σε φυσικό κύκλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

 

Από το λιγο που διαβασα σε αυτο το τοπικ βλεπω πως ειναι και τα κοριτσια μου απο το τοπικ της εξωσωματικής, οποτε λιγο πολυ θα γνωριζουν την ιστορια μου . Οκτωβρη προχωρω και εγω σε κατεψυγμενα.

 

Κάντι μου και εμενα 6 ημερων ειναι , intralipids και clexan κ εγω θα αρχισω ξανα εντος των ημερων (αν εχεις απορια για τα intralipids εδω ειμαι , τα εφαγα με το κουταλι 3 μηνες)

 

Θεωρητικα η διεγερση των ωοθηκων μειωνει την ποιοτητα του ενδομητριου κ δημιουργει ενα μη φυσιολογικο ενδομητριο, εξου και οι τόνοι προγεστερονης και ορμονων στην εξωσωματικη για παχος ενδομητριου. Ο δικος μου οργανισμος καταπονηθηκε παρα πολυ κοριτσια απο την διαδικασια της εξωσωματικης.Πρωτη φορα Φαρμακα-ωοληψια-υπερδιεγερση μετα την εμβρυομεταφορα που μου κατσικωθηκε για 1 μηνα σε σημειο να μην αναπνεω και αποτελειωθηκα.. Καποιες κοπελες απο το αλλο τοπικ γνωριζουν οτι η κατάληξη ηταν να αποβαλω στις 13,5 βδομαδες καθως ημουν απο τις περιπτωσεις που μετα απο ολα αυτα οργανισμος δεν ηταν ετοιμος να κρατησει κυηση και μαλιστα διδυμη. Ετσι εχασα 2 υγιεστα αγορακια πριν 4 μηνες και τωρα ξανα εδω, στον χορό των κατεψυγμένων ελπιζοντας πως αυτη τη φορα ο οργανισμος θα ειναι πιο ξεκουραστος,πιο δυνατος να υποδεχθει κ ανταπεξέλθει σε μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη.

 

Οπως και να εχει, ευχομαι όλες όσες προσπαθουμε , να εχουμε μονο χαρμοσυνα νέα.

 

Θα τα λέμε!

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια!

 

Από το λιγο που διαβασα σε αυτο το τοπικ βλεπω πως ειναι και τα κοριτσια μου απο το τοπικ της εξωσωματικής, οποτε λιγο πολυ θα γνωριζουν την ιστορια μου . Οκτωβρη προχωρω και εγω σε κατεψυγμενα.

 

Κάντι μου και εμενα 6 ημερων ειναι , intralipids και clexan κ εγω θα αρχισω ξανα εντος των ημερων (αν εχεις απορια για τα intralipids εδω ειμαι , τα εφαγα με το κουταλι 3 μηνες)

 

Θεωρητικα η διεγερση των ωοθηκων μειωνει την ποιοτητα του ενδομητριου κ δημιουργει ενα μη φυσιολογικο ενδομητριο, εξου και οι τόνοι προγεστερονης και ορμονων στην εξωσωματικη για παχος ενδομητριου. Ο δικος μου οργανισμος καταπονηθηκε παρα πολυ κοριτσια απο την διαδικασια της εξωσωματικης.Πρωτη φορα Φαρμακα-ωοληψια-υπερδιεγερση μετα την εμβρυομεταφορα που μου κατσικωθηκε για 1 μηνα σε σημειο να μην αναπνεω και αποτελειωθηκα.. Καποιες κοπελες απο το αλλο τοπικ γνωριζουν οτι η κατάληξη ηταν να αποβαλω στις 13,5 βδομαδες καθως ημουν απο τις περιπτωσεις που μετα απο ολα αυτα οργανισμος δεν ηταν ετοιμος να κρατησει κυηση και μαλιστα διδυμη. Ετσι εχασα 2 υγιεστα αγορακια πριν 4 μηνες και τωρα ξανα εδω, στον χορό των κατεψυγμένων ελπιζοντας πως αυτη τη φορα ο οργανισμος θα ειναι πιο ξεκουραστος,πιο δυνατος να υποδεχθει κ ανταπεξέλθει σε μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη.

 

Οπως και να εχει, ευχομαι όλες όσες προσπαθουμε , να εχουμε μονο χαρμοσυνα νέα.

 

Θα τα λέμε!

 

 

Απορία δεν εχω για τα intralipids απλά δεν ξερω ποιον θα βρω να μου τα κανει εδώ.

Για την διεργερση ωοθηκών εχεις δίκιο και κυρίως αφορά γυναίκες που έχουν μεγαλη παραγωγή.

Μην το βλέπεις οτι δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει ο οργανισμος σου. Δυστυχώς αυτα τα άσχημα συμβαίνουν. Ξέρεις ακούγεται σαν να καταλογίζεις ευθύνες στον εαυτό σου ή να σε πρόδωσε το σώμα σου, αλλα πιστεύω οτι δεν πρεπει να αισθάνεσαι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Απορία δεν εχω για τα intralipids απλά δεν ξερω ποιον θα βρω να μου τα κανει εδώ.

Για την διεργερση ωοθηκών εχεις δίκιο και κυρίως αφορά γυναίκες που έχουν μεγαλη παραγωγή.

Μην το βλέπεις οτι δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει ο οργανισμος σου. Δυστυχώς αυτα τα άσχημα συμβαίνουν. Ξέρεις ακούγεται σαν να καταλογίζεις ευθύνες στον εαυτό σου ή να σε πρόδωσε το σώμα σου, αλλα πιστεύω οτι δεν πρεπει να αισθάνεσαι ετσι.

 

Ισως και να εχεις δίκιο :) Τώρα κοιτάμε μπροστά! Ολα αυτα τα ανοσολογικοτέτοια -αντιπατρικα,indralipids κλπ απλοι οροι ειναι ολο κ καποιο νοσοκομειο ή κέντρο θα τα κάνει.

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια μου μαζί σας. Ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα 3 ημερών τον επόμενο μήνα. Υπολογίζω να αδιαθετήσω γύρω στις 29 ή 30 Σεπτεμβρίου. Ο γιατρός μου μου ζήτησε πάλι εξετάσεις για TSH, FSH, T4, T3, Avti TPO, Γενική αίματος, σάκχαρο, κρεατινίνη, ουρία, εξετάσεις για Ηπατίτιδες, Αυστραλιανό αντιγόνο, AIDS, καλλιεργειες για χλαμύδι,α μυκόπλασμα, ουρεόπλασμα... εξωσωματική είχα κάνει τον Απρίλιο και επέμενε ότι πρέπει να επαναληφθούν. Ευτυχώς όλες είναι εντάξει και τη Δευτέρα θα τον δω για να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες. Σκέφτομαι να τον ρωτήσω κι εγώ για τα intralipids, αν και δεν έχω κάνει την αντίστοιχη εξέταση για nk. Νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι και προληπτικά μπορεί να τα πάρει κάποιος, χωρίς αποδεδειγμένο πρόβλημα.Κάνω λάθος;;; Το clexan που γράφεται δεν το έχω ξανακούσει. Γιατί είναι αυτό; Εμένα μου έγραψε και πήρα Elityran να κάνω την 1η μέρα της περιόδου και μετά Cyclacur και προγεστερόνη. Δεν είπε κάτι άλλο... προς το παρόν τουλάχιστον.

Να ρωτήσω... πότε θα ξέρει πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να τα βάλει; Θα πρέπει να παρακολουθώ την ωορηξία; Γιατί μένω Πάτρα και ο γιατρός μου είναι Αθήνα!!! Και βέβαια δεν μπορώ να λείπω από τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία μου ενοειται οτι τα κανουν κι εδώ στην Ελλάδα, αλλα δεν νομίζω να συμφωνήσει να τα κανει κάποιος γιατρός στο κέντρο του ενώ πηγα αλλου για εξωσωματική. Θα κανω κάποιες κρούσεις σε μεγάλα μαιευτήρια και διαφορετικά με νοσηλεύτρια στο σπίτι.

 

Ρένα με το καλό κι εσύ να βάλεις τα παγωτινια σου!

Επανάληψη εξετάσεων εμένα μεχρι στιγμής δεν μου χει ζητήσει.

Τα intralipids γίνονται προληπτικά αν και εγω εχω κανει nk.

Οι clexan ειναι αντιπηκτικες λόγω θρομβοφιλιας.

Χρειαζεται παρακολούθηση ωορηξιας αλλα κυρίως ενδομητρίου μάλλον θα πρεπει να βρεις γιατρο στην Πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...