Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εχετε φαγουρα στην κοιλια?? οσο πλησιαζω προς το τελος με εχει πεθανει !! πολλλυυυυυ φαγουρα και στην κοιλια και στον αφαλο ( ο οποιος ποναει κιολας γιατι εχει πεταχτει ολος εξω !! και οχι μονο αυτο , την αισθανομαι και σαν μουδιασμενη την κοιλια μου γυρω απο τον αφαλο , και εχει περιεργη ηφη !! αλλα κοριτσια πολυυυ φαγουρα !! :|:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βάζεις κάποιο καταπραϋντικό λαδάκι;Αμυγδαλέλαιο ίσως; Ο γιατρός τι λέει επί του θέματος; να του το πεις!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις κάποιο καταπραϋντικό λαδάκι;Αμυγδαλέλαιο ίσως; Ο γιατρός τι λέει επί του θέματος; να του το πεις!

 

βαζω αμυγδαλαιλεο και μια κρεμουλα για τις ραγαδες να ενηδατονει περναει λιγο αλλα μετα τα ιδια παλι ! ειναι αυτο θεμα τωρα να το αναφερω στον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

βαζω αμυγδαλαιλεο και μια κρεμουλα για τις ραγαδες να ενηδατονει περναει λιγο αλλα μετα τα ιδια παλι ! ειναι αυτο θεμα τωρα να το αναφερω στον γιατρο?

 

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Σίγουρα το αμυγδαλέλαιο και η κρεμούλα που λες θα σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και να ενυδατώνεται η περιοχή. Είμαι της άποψης ότι πρέπει να ενημερώσεις τον γιατρό ακόμα και γι'αυτό. Εξετασεις έχεις κάνει τώρα τελευταία; Μήπως κάποια μέτρηση είναι λίγο παραπάνω; Πέρα όμως από αυτό να ανφέρω απλά ότι αντίστοιχη φαγούρα είχε η μητέρα μου όταν ήταν έγκυος εμένα και οφειλόταν στο ότι το μωρό "πίεζε" τη χολή. Όπως κι αν έχει συμβουλεύσου τον γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρόμοια εμπειρία. Αν και η κόρη μου κλείνει τα 5, το πιο έντονο και βασανιστικό σύμπτωμα της εγκυμοσύνης που θυμάμαι ήταν μια αφόρητη φαγούρα στο αριστερό μέρος της κοιλιάς.

Το είχα πει στο γιατρό, που με υπερβολική άνεση μου είχε συστήσει αλοιφή με κοριτιζόνη. Τελικά πήρα μια λοσιόν Johnson smoothing naturals, και την κουτσοέβγαζα.

Ξύπναγα κάθε βράδυ και ξυνόμουνα, ο άντρας μου είχε απηυδήσει να χοροπηδάει το κρεβάτι από το ξύσιμο:D

Πες το στο γιατρό, και γενικά μη διστάζεις να τον πάρεις τηλ για το οτιδήποτε. Οι μαιευτήρες είναι πολύ εξοικοιωμένοι με αυτό.

Ψάξε στο φαρμακείο για μια καλή, όσο γίνεται φυτική καταπραϊντική κρέμα.

Εμένα μου πέρασε στο μαιευτήριο. Ελπίζω να τα πας καλύτερα!!!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω ρε κοριτσια !! μιλαμε για πολυ βασανιστικο συμπτωμα !! πληγες κοντευω να κανω !! θα το πω και στο γιατρο , αν και νομιζω ειναι απο το πολυ το τεντωμα ! εχω κανει και ραγαδες στα σημεια που εχω φαγουρα !! τα χαλια μου !

Link to comment
Share on other sites

φαγουρα εχεις απο οτι εχω σκουσει δηλαδη οταν μεγαλωνει η κοιλια..τωρα προσπαθησε με κρεμουλες γιατι δν κανει να πειραζεις συνεχεια την κοιλια σ δημιουργει συσπασεις...εμενα με τρελαναν στο νοσοκομειο να μην ακουμπαω καθολου την κοιλια ουτε κ για ξυσιμο...πολυ βασανο....

Link to comment
Share on other sites

Η φαγούρα στην κοιλιά όντως εμφανίζεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης επειδή τεντώνεται το δέρμα, όμως αν είναι γενικευμένη πρέπει να ενημερώνουμε το γιατρό μας γιατί μπορεί να είναι ένδειξη για κάτι πιό σοβαρό. (Το παραθέτω καθαρά για ενημέρωση δεν εννοώ ότι έχει κάποια από εσάς - μην παρεξηγηθώ ;))

 

http://www.drliakakos.gr/c/%CE%BA%CF%85%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%BF%CF%85/%CF%87%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82/%CF%87%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχετε φαγουρα στην κοιλια?? οσο πλησιαζω προς το τελος με εχει πεθανει !! πολλλυυυυυ φαγουρα και στην κοιλια και στον αφαλο ( ο οποιος ποναει κιολας γιατι εχει πεταχτει ολος εξω !! και οχι μονο αυτο , την αισθανομαι και σαν μουδιασμενη την κοιλια μου γυρω απο τον αφαλο , και εχει περιεργη ηφη !! αλλα κοριτσια πολυυυ φαγουρα !! :|:shock:

 

Συνηθως η αιτια που προκαλει τη φαγουρα ειναι το "τραβηγμα" του δερματος οπως ειπαν και τα κοριτσια. Οταν ημουν εγκυος ειχα τοοοση φαγουρα αλλα στη μεση, με το που εσκυβα να κανω κατι (πχ φορεσω τα παπουτσια μου) φαγουριζομουνα τοοοσο εντονα που ειλικρινα δεν μπορουσα να βρω ησυχια. Φυσικα αυτο που εκανα και πιθανον να με εσωσε (αποφυγη ραγαδων) πριν ακομα εμφανιστει η φαγουρα, ηταν να βαζω απο την αρχη της κυησης κρεμα για ραγαδες και ενιοτε αμυγδαλελαιο, αλλα ηταν πολυ λιπαρο και το αντικατεστησα με την κρεμα. Φυσικα να μην ξεχασω πως σημαντικο ρολο παιζει το δερμα αλλα και η εσωτερικη ενυδατωση (νερο). Τελικα δεν εκανα ουτε μια ραγαδα, τη γλυτωσα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχείς, θα φύγουν.

Υπομονή και με το καλό το μπεμπάκι!!!

 

Kαλή μου φίλη, οι ραγάδες δεν φεύγουν...απλώς με τον χρόνο ατονούν....και ενώ αρχικά είναι ροζ προς κόκκινες όταν είναι φρέσκες με τον χρόνο παίρνουν ένα λευκόχρθσο χρώμα....

Είναι καθαρά ζήτημα ποιότητας δέρματος αν θα κάνεις ή όχι....Εμένα η μάνα μου είναι γεματη, εγώ δεν έχω κάνει ούτε μία...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η φαγούρα είναι συχνά σημαδι ότι θα κάνεις ραγαδες στο σημειο αυτο, αλλά είναι και ένα συμπτωμα για το οποίο πρέπει να ενημερωνουμε το γιατρο οπωσδηποτε... μπορεί να είναι κάτι σοβαρο, δεν προσπαθω να τρομάξω καμία αλλά καλυτερα να κάνεις και ένα τηλέφωνο παραπάνω στο γυναικολόγο σου παρα να τρεχεις και να μη φτανεις...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ρε κοριτσια !! μιλαμε για πολυ βασανιστικο συμπτωμα !! πληγες κοντευω να κανω !! θα το πω και στο γιατρο , αν και νομιζω ειναι απο το πολυ το τεντωμα ! εχω κανει και ραγαδες στα σημεια που εχω φαγουρα !! τα χαλια μου !

 

Πάντως μου έχουν πει πως η φαγούρα είναι ένδειξη πως το δέρμα κάνει ραγάδες. Κι εγώ έχω που και που, αν και στην κόρη μου δεν έκανα ούτε μια. Τώρα μάλλον δεν την γλυτώνω.:eek:

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...