Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καρκινος σε βρεφος


Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα τις πληροφοριες σας σε οσους γνωριζεται κατι σχετικα με το νευροβλαστωμα ειναι ενα ειδος καρκινου που χτυπαει σε μικρα παιδακια εχω μια φιλη μου που εχει ενα παιδακι 8 μηνων και το παιδακι αυτο εχει αυτην την ασθενεια στο 4ο σταδιο θα ηθελα οσοι ξερετε κατι σχετικα με το θεμα να μας πειτε τι γινετε σε αυτην την περιπτωση?υπαρχουν ελπιδες?θα ξεκινησουν χειμειοθεραπειες αμεσα. μηπως θα επρεπε να φυγουν στο εξωτερικο?και αν ναι για που ειναι καλητερα να πανε?

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν το παιδάκι είναι στο νοσοκομείο ελπίδα (μαριάνα βαρδινογιάννη) δεν υπάρχει κατά τη γμώμη μου καλύτερο μέρος να στραφούνε...

 

εκεί οι γιατροί θα τους πούνε για πρόγνωση

καθώς ο καρκίνος είναι διαφορετικός σε κάθε ασθενή

 

χειρουργίθηκε να υποθέσω και από νευροχειρουργό στο κεφαλάκι του;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

καταρχην ευχομαι τα καλυτερα για το μωρακι. καλο κουραγιο στη φιλη σου και σε ολη την οικογενεια. Περασαμε και εμεις απο το Ελπιδα αλλα λιγα μπορω να σου πω για το νευροβλαστωμα. Ενα γνωστο μας παιδακι αφου εκανε 8-9 μηνες θεραπειες στο ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ βρισκεται στο λονδινο για να συνεχισει τις θεραπειες. θα σε ενημερωσω μολις μαθω ακριβως σε ποιο νοσοκομειο βρισκεται!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν το παιδάκι είναι στο νοσοκομείο ελπίδα (μαριάνα βαρδινογιάννη) δεν υπάρχει κατά τη γμώμη μου καλύτερο μέρος να στραφούνε...

 

εκεί οι γιατροί θα τους πούνε για πρόγνωση

καθώς ο καρκίνος είναι διαφορετικός σε κάθε ασθενή

 

χειρουργίθηκε να υποθέσω και από νευροχειρουργό στο κεφαλάκι του;

 

Οχι δεν εχει χειρουργηθει ακόμα τώρα ξεκίνησαν σήμερα την πρώτη τους χημειοθεραπεία κ θα δουν πως θα πάει είναι μωλις μια βδομάδα που το μάθανε οι γονείς και είναι όλα τόσο μπερδεμένα μακάρι να σωθεί το παιδάκι. Ευχαριστω για την απάντηση.πάντως κ εμείς ακουμε πως είναι καλό το νοσοκομειο

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

καταρχην ευχομαι τα καλυτερα για το μωρακι. καλο κουραγιο στη φιλη σου και σε ολη την οικογενεια. Περασαμε και εμεις απο το Ελπιδα αλλα λιγα μπορω να σου πω για το νευροβλαστωμα. Ενα γνωστο μας παιδακι αφου εκανε 8-9 μηνες θεραπειες στο ΑΓΛΑΙΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ βρισκεται στο λονδινο για να συνεχισει τις θεραπειες. θα σε ενημερωσω μολις μαθω ακριβως σε ποιο νοσοκομειο βρισκεται!

 

Ευχαριστούμε Έλενα εσείς τι ειχατε?είναι καλύτερα τώρα το παιδάκι?και πόσο χρόνων είναι το παιδάκι?Έλενα ότι πληροφορία μπορείς να μου δώσεις είναι πολύτιμη γιατί δεν ξέρουν προς τα που να στραφούν κ τι είναι καλύτερο σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ εύχομαι περαστικά στο παιδάκι, γρήγορα σιδερένιο.

Ανάλογη εμπειρία είχε και μια φίλη της αδερφής μου. Το παιδάκι της τότε ήταν 2 χρονών, σε προχωρημένο στάδιο από λάθος της παιδιάτρου που δεν έβρισκε τα συμπτώματα. Επρεπε επειγόντως να χειρουργηθεί αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν υπήρχε η κατάλληλη υποδομή για την συγκεκριμένη επέμβαση και έτσι η οικογένεια απευθύνθηκε στον τότε υπουργό υγείας, ο οποίος και έδωσε την έγκριση για την οικονομική βοήθεια. Το παιδάκι έφυγε επειγόντως στην Αμερική όπου και χειρουργήθηκε επιτυχώς, ξεκίνησε εκεί τις θεραπείες του με μεγάλη επιτυχία και σήμερα στα 4 χρόνια του, είναι ένα υγιέστατο αγοράκι. Βέβαια κάθε λίγο επαναλαμβάνονται οι απαραίτητες εξετάσεις, αλλά όλα βαίνουν αισίως και ήταν σε πολύ άσχημο προχωρημένο στάδιο.

Σου έδωσα νομίζω μια λύση, ψάξτε το και κάντε το καλύτερο για το παιδάκι. Ενοχλείστε τους πάντες να βοηθήσουν, εννοώ από το υπουργείο.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ εύχομαι περαστικά στο παιδάκι, γρήγορα σιδερένιο.

Ανάλογη εμπειρία είχε και μια φίλη της αδερφής μου. Το παιδάκι της τότε ήταν 2 χρονών, σε προχωρημένο στάδιο από λάθος της παιδιάτρου που δεν έβρισκε τα συμπτώματα. Επρεπε επειγόντως να χειρουργηθεί αλλά εδώ στην Ελλάδα δεν υπήρχε η κατάλληλη υποδομή για την συγκεκριμένη επέμβαση και έτσι η οικογένεια απευθύνθηκε στον τότε υπουργό υγείας, ο οποίος και έδωσε την έγκριση για την οικονομική βοήθεια. Το παιδάκι έφυγε επειγόντως στην Αμερική όπου και χειρουργήθηκε επιτυχώς, ξεκίνησε εκεί τις θεραπείες του με μεγάλη επιτυχία και σήμερα στα 4 χρόνια του, είναι ένα υγιέστατο αγοράκι. Βέβαια κάθε λίγο επαναλαμβάνονται οι απαραίτητες εξετάσεις, αλλά όλα βαίνουν αισίως και ήταν σε πολύ άσχημο προχωρημένο στάδιο.

Σου έδωσα νομίζω μια λύση, ψάξτε το και κάντε το καλύτερο για το παιδάκι. Ενοχλείστε τους πάντες να βοηθήσουν, εννοώ από το υπουργείο.

Εύχομαι τα καλύτερα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ στερ για την πληροφορία πολύ σημαντική θα μπορούσες να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες καινά μου τις στηλεις αν μπορούσες να μου στηλεις τηλέφωνα και τετοια θα ήταν τέλεια

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ στερ για την πληροφορία πολύ σημαντική θα μπορούσες να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες καινά μου τις στηλεις αν μπορούσες να μου στηλεις τηλέφωνα και τετοια θα ήταν τέλεια

 

Για το εξωτερικό εννοώ

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αν και ψιλοασχετη με την τεχνολογια προσπαθησα να κανω εγγραφη μονο και μονο για να σου απαντησω γιατι ΞΕΡΩ ποσο σημαντικο ειναι για τους γονεις.....Εχω μια μικρη πριγκηπισσα σχεδον 8 χρονων σημερα που σε ηλικια 10 μηνων διαγνωστηκε με νευροβλαστωμα σταδιου 4....Νοσηλευτηκε το 2006-2007 στο Αγια Σοφια στο ΤΑΟ οπου περασαμε ποοολυ δυσκολα με ασχημη προγνωση 25% για ιαση με χμθ,πολυ μεγαλο χειρουργειο,αυτολογη μεταμοσχευση.μεταγγισεις και.... και....και....ΟΜΩΣ το κοριτσι μας ειναι σημερα ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ !!!!!!!!Τιποτα δε μαρτυραει το γολγοθα που περασε....Εχω πληροφοριες να σου δωσω για οτι θες ομως μου ειναι πολυ δυσκολο να πληκτρολογω γιατι γραφω πολυυυυ αργα και θελω να σου πω πολλα μηπως και βοηθησουν τουσς γονεις αλλα το βασικοτερο να τους δωσει ΕΛΠΙΔΑ οτι το παιδακι τους μπορει να γινει καλα !!!!Με καποιο μαγικο τροπο να ανταλλαζαμε ισως τηλεφωνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgia πολυ ενθαρυντικο το μνμ σου! ακομα και αν το εγραψες αργα! :)

απο οσο ξερω τα μωρα εχουν καλυτερη προγνωση στο νευροβλαστωμα. Και εμεις στο ΤΑΟ με ΟΛΛ.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το εξωτερικό εννοώ

 

Στην Αμερική υπάρχει το St. Jude's Children's Hospital που ειδικεύεται στον παιδιατρικό καρκίνο. Στόχος τους είναι να δέχονται όλα τα παιδιά που νοσούν, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης. Εδώ στη ΝΥ υπάρχουν κι άλλα νοσοκομεία πολύ καλά και υπάρχει και το McDonald House, ξενώνας για παιδιά με καρκίνο, όπου υπάρχει και ελληνικό τμήμα, γίνονται μαθήματα Ελληνικών κλπ.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το παιδάκι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωβσεις περισσοτρες πληροφοριες? θελω να τις στειλω σε μια οικογενεια που το επομενο διαστημα θα πανε με το παιδακι τους στο μεμοριαλ

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το νευροβλαστωμα ειναι απο τους''αγριους''παιδικους καρκινους ΟΜΩΣ οσο πιο κατω του ετους ειναι τοσο το καλυτερο!!!Αυτο νομιζω οτι ηταν καθοριστικος παραγοντας και για τη μικρη μου που τοτε ηταν 10 μηνων.Μπορω να γραψω βιβλιο με τα''απομνημονευματα'' μας.....ΕΛΕΝΑ ποια εποχη ησασταν στο ΤΑΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν χτιστει το Ελπιδα στα 2 νοσοκομεια παιδων -Αγλαια και Αγια Σοφια υπηρχαν 3 διαφορετικα ογκολογικα τμηματα και μοναδα μεταμοσχευσης.Το ΤΑΟ Τμημα Ογκολογιας και Αιμαολογιας,το ΚΕΘ. και αλλο ενα.Τωρα ολα αυτα εχουν μεταφερθει στο ΕΛΠΙΔΑ αλλα παραμεινανε τα ονοματα των κλινικων.

Link to comment
Share on other sites

Οκ!

Θελω να ευχηθω και γω οοολα να πανε καλα για ολα τα παιδακια...για το νευροβλαστωμα δεν ξερω και πολλα δυστυχως να βοηθησω...μακαρι να μην υπηρχαν ολα αυτα γυρω μας , αλλα αφου υπαρχουν θελει ΠΟΛΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ απο ολες τις μαμαδες που καποιες φορες πιστευω ζουμε δυσκολοτερες και τραγικοτερες στιγμες απο αυτες που ζουν τα παιδακια μας...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το νευροβλαστωμα ειναι απο τους''αγριους''παιδικους καρκινους ΟΜΩΣ οσο πιο κατω του ετους ειναι τοσο το καλυτερο!!!Αυτο νομιζω οτι ηταν καθοριστικος παραγοντας και για τη μικρη μου που τοτε ηταν 10 μηνων.Μπορω να γραψω βιβλιο με τα''απομνημονευματα'' μας.....ΕΛΕΝΑ ποια εποχη ησασταν στο ΤΑΟ?

 

δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λεει η γεωργια!.

Περισυ το γεναρη μπηκαμε αυγουστο τελειωσαμε!

 

lizaki

Η κλινική λέγεται The Harley Street Clinic και βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του Λονδίνου, το τηλ είναι 0044079357700.

Ο γιατρός που παρακολουθεί το φιλο μας είναι Έλληνας, λέγεται Ζαχαρούλης Στέργιος και κατάγεται από τη Λάρισα. Το email του είναι [email protected],

Η μαμα του παιδιου ειναι διαθεσιμη να δωσει ο,τι πληροφοριες θελει στη φιλη σου. αν ενδιαφερετε πες μου να της δωσουμε στοιχεια!

 

http://theharleystreetclinic.co.uk/consultants/cancer-oncology-paediatrics/dr-stergios-zacharoulis

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελενα οι λευχαιμιες απο οτι θα ειδες και ιδιαιτερα η Β,θεωρουνται ''ευκολες''.Καθε μερα που περναει ειναι υπερ σας!!!Ευχομαι ο μυελος σας να ειναι ΠΑΝΤΑ ......''αστραφτερος''!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αμερική υπάρχει το St. Jude's Children's Hospital που ειδικεύεται στον παιδιατρικό καρκίνο. Στόχος τους είναι να δέχονται όλα τα παιδιά που νοσούν, ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης. Εδώ στη ΝΥ υπάρχουν κι άλλα νοσοκομεία πολύ καλά και υπάρχει και το McDonald House, ξενώνας για παιδιά με καρκίνο, όπου υπάρχει και ελληνικό τμήμα, γίνονται μαθήματα Ελληνικών κλπ.

 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά για το παιδάκι.

 

αυτο ειναι τελειο ευτυχως που καποια χωρα μπορει και δεχεται αυτα τα παιδακια χωρις να παιζει ρολο το οικονομικο να ειναι καλα ....

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ετσι ειναι οπως τα λεει η γεωργια!.

Περισυ το γεναρη μπηκαμε αυγουστο τελειωσαμε!

 

lizaki

Η κλινική λέγεται The Harley Street Clinic και βρίσκεται ακριβώς στο κέντρο του Λονδίνου, το τηλ είναι 0044079357700.

Ο γιατρός που παρακολουθεί το φιλο μας είναι Έλληνας, λέγεται Ζαχαρούλης Στέργιος και κατάγεται από τη Λάρισα. Το email του είναι [email protected],

Η μαμα του παιδιου ειναι διαθεσιμη να δωσει ο,τι πληροφοριες θελει στη φιλη σου. αν ενδιαφερετε πες μου να της δωσουμε στοιχεια!

 

http://theharleystreetclinic.co.uk/consultants/cancer-oncology-paediatrics/dr-stergios-zacharoulis

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα την ενημερωσω αμεσα :D

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που λεγαμε για την ασχετοσυνη??ΠΩΣ καταφερα -σε μενα τουλαχιστον΄-και εμφανιζεται πρωτο το μηνυμα μου,ενας θεος ξερει!!!!

 

γεωργια σου εχω στηλει π.μ.

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ για της πληροφοριεσ σας ειναι πολθτιμες αυτες τις στιγμες μακαρι ολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι παντα υγιει....

elo7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενα οι λευχαιμιες απο οτι θα ειδες και ιδιαιτερα η Β,θεωρουνται ''ευκολες''.Καθε μερα που περναει ειναι υπερ σας!!!Ευχομαι ο μυελος σας να ειναι ΠΑΝΤΑ ......''αστραφτερος''!!!!!

 

ευχαριστουμε :)

πολυ ωραια ευχη!!!!!!!!!!!!!!!!!!

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...