Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια αυχενική μου είπε ο γιατρός θα κάνουμε 18 Φλεβάρη...Ποσο καιρο πριν πρέπει να κλείσω ραντεβού;;;Θελει καιρό πριν;;Λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας μου θα κάνω 4D...Ξερετε που μπορώ;;Και τι χρόνος απαιτείτε για ραντεβού;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια αυχενική μου είπε ο γιατρός θα κάνουμε 18 Φλεβάρη...Ποσο καιρο πριν πρέπει να κλείσω ραντεβού;;;Θελει καιρό πριν;;Λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας μου θα κάνω 4D...Ξερετε που μπορώ;;Και τι χρόνος απαιτείτε για ραντεβού;;

 

Νομίζω πως ο γιατρός σου θα έπρεπε να σου πει που να κανεις την αυχενικη διαφάνεια και αφού σου είπε 18 Φλεβάρη ποιο ειναι το πρόβλημα να κλείσεις απο τώρα το ραντεβού σου; Αν σου εχει πει όμως που να πας πάρε ενα τηλ και ρώτησε τους ποτε μπορείς να κλείσεις το ραντεβού.

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια πήγαμε για την αυχενική μας και ενώ όλα βγήκαν τέλεια και οι πιθανότητες 1 προς 1700, εντοπίστηκε το πρόβλημα "ανεστραμμένη ροή στο φλεβώδη πόρο".

θα κάνω ξανά αυχενική στις 17 βδομάδες με την ελπίδα να έχει διορθωθεί, διαφορετικά θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση! σας παρακαλώ, υπάρχει κάποια κοπέλα που τις έχει συμβεί αυτό?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα.εχω αγχωθεί πολύ με την αυχενική διαφάνεια ήταν 2,9 και συμφωνα με την papp-a οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1/787 με εμφανες ρινικό οστό..είμαι 28 ετών.σκεφτομαι να κανω παρακέντηση αλλα φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής(εχω ηδη 2 αποβολες στο ιστορικό μου).

3idOp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εχω αγχωθεί πολύ με την αυχενική διαφάνεια ήταν 2,9 και συμφωνα με την papp-a οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1/787 με εμφανες ρινικό οστό..είμαι 28 ετών.σκεφτομαι να κανω παρακέντηση αλλα φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής(εχω ηδη 2 αποβολες στο ιστορικό μου).

 

Καλημερα συνομιληκη! Ο γιατρος σου τι σου προτεινε; το ποσοστο για αποβολη ειναι πολυ μικρο αν γνωριζω καλα, οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Καλη τυχη!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα συνομιληκη! Ο γιατρος σου τι σου προτεινε; το ποσοστο για αποβολη ειναι πολυ μικρο αν γνωριζω καλα, οι πιθανοτητες ειναι με το μερος σου. Καλη τυχη!

 

η γιατρος μου με συμβούλεψε να κανω αμνιοπαρακεντηση και μου προτεινε να μιλησω και με τη γιατρο που μου εκανε την αυχενικη.η οποια μου προτεινε ειτε τροφοβλαστη ειτε αμνιοπαρακεντηση.:confused:

3idOp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.εχω αγχωθεί πολύ με την αυχενική διαφάνεια ήταν 2,9 και συμφωνα με την papp-a οι πιθανότητες για σύνδρομο down είναι 1/787 με εμφανες ρινικό οστό..είμαι 28 ετών.σκεφτομαι να κανω παρακέντηση αλλα φοβάμαι την πιθανότητα αποβολής(εχω ηδη 2 αποβολες στο ιστορικό μου).

 

Γεια σου kimonandi.

Μην τις φοβάσαι τις επεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους. Αν γίνουν από έμπειρο και πιστοποιημένο γιατρό ο κίνδυνος είναι μηδαμινός. Σου μιλάω εκ πείρας. Είμαι 42 ετών. Είχα έναν ενδομήτριο θάνατο, μετά μια εγκυμοσύνη που πήγε καλά (έκανα άμνιο), μετά μια αποβολή νωρίς (στην 7η εβδομάδα) και τώρα πάλι είμαι έγκυος. Προ δύο εβδομάδων έκανα αυχενική, βγήκε 2,4 (δεν έκανα papp-a) και σύμφωνα με την ηλικία μου το ποσοστό για ντάουν ήταν 1:36. Όπως καταλαβαίνεις ένα σοκ το πέρασα. Λόγω κακού ιστορικού με καφέ και αιμορραγίες στις εγκυμοσύνες που δεν πήγαν καλά, η ιδέα της τροφοβλάστης που μου συνέστηνε ο γυναικολόγος μου με έκανε να τρέμω ολόκληρη. Αλλά πήρα βαθειά ανάσα, έκανα τον σταυρό μου, εμπιστεύτηκα την εμβρυολόγο που θα μου έκανε την cvs και τελικά αποδείχτηκε πιο εύκολη και από την άμνιο. Τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν καλά. Το μωρό υγιές.

Εσύ βέβαια είσαι πολύ μικρότερή μου και τα ποσοστά σου ασυγκρίτως καλύτερα!!!! Κάποιοι μπορεί να σου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται καν να το ψάξεις. Και από όσο έχω καταλάβει, τις πιο πολλές φορές τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωράκι.

Υποθέτω σε ενημέρωσαν και για την εξέταση ελεύθερου αίματος που ανιχνεύει τα πιο συνήθη σύνδρομα και δεν ενέχει κανέναν κίνδυνο. Ουσιαστικά είναι κάτι σαν πολύ πιο εξελιγμένη papp-a και με πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας και δείχνει και το φύλο του παιδιού. Ωστόσο είναι screening test, όχι διαγνωστική μέθοδος.

Έχεις λοιπόν 3 επιλογές: βιοψία τροφοβλάστης, άμνιο (θα πρέπει να περιμένεις ένα μήνα) και την εξέταση ελεύθερου αίματος (δεν περιμένεις ούτε μέρα). Η τελευταία κοστίζει περίπου όσο και η άμνιο ή η cvs (τροφοβλάστη). Σκέψου και αποφάσισε χωρίς άγχος.

Και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

mousoudi σου ευχομαι με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρακι σου.

Ξερω την εξεταση αιματος αλλα νσε περιπτωση αμφιβολιων πρεπει να γινει αμνιο.ληψη τροφοβλαστη δε θελω να κανω γιατι κανω αντιπηκτικες ενεσεις και φοβαμαι για αιμοραγια κ ετσι τεινω στην αμνιοπαρακεντηση.

3idOp2.png
Link to comment
Share on other sites

mousoudi σου ευχομαι με το καλο να παρεις αγκαλια το μωρακι σου.

Ξερω την εξεταση αιματος αλλα νσε περιπτωση αμφιβολιων πρεπει να γινει αμνιο.ληψη τροφοβλαστη δε θελω να κανω γιατι κανω αντιπηκτικες ενεσεις και φοβαμαι για αιμοραγια κ ετσι τεινω στην αμνιοπαρακεντηση.

 

Κι εγώ κάνω αντιπηκτικές και παίρνω και σαλοσπίρ. Μια εβδομάδα πριν σταμάτησα τα σαλοσπίρ και δεν έκανα μια μέρα ένεση. Το ίδιο ισχύει και στην άμνιο όμως, να το ξέρεις. Μην την κάνεις ενώ έχεις κάνει ένεση.

Για την εξέταση αίματος έχεις δίκιο. Γι΄αυτό κι εγώ δεν την προτίμησα. Να κάνεις ό,τι σε κάνει να νιώθεις πιο ασφαλής.

 

Σ΄ευχαριστώ για τις ευχές.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως στην εξεταση αιματος βγει οτι υπαρχουν πιθανοτητεςνγια προβλημα, θα πρεπει κ παλι να καταφυγεις στην αμνιο... οποτε σκεψου και αν μπορεις να ανταποκριθεις οικονομικα.κνστις δυο, αν, ο μη γενοιτο, παραστει αναγκη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
θα κάνω ξανά αυχενική στις 17 βδομάδες

 

H αυχενική γίνεται ΜΟΝΟ από 11 μέχρι 13+6

 

 

Διαβάστε σχετικά απο τον πατέρα της αυχενικής διαφάνειας, Κύπρο Νικολαίδη.

 

The 11–13+6 weeks scan

http://www.fetalmedicine.com/old/fmf/FMF-English.pdf

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω την Τριτη στις 29 να κανω την αυχενικη διαφανεια...Πρεπει να ειμαι νηστικια ή κατι αλλο?

 

Καλησπέρα, όχι δεν χρειάζεται να είσαι νηστική ούτε τίποτα άλλο, καλά αποτελέσματα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην τις φοβάσαι τις επεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους. Αν γίνουν από έμπειρο και πιστοποιημένο γιατρό ο κίνδυνος είναι μηδαμινός.

 

Μηδαμινός δεν είναι ο κίνδυνος αφού κάποιες γυναίκες χάνουν τα υγιέστατα παιδιά τους από την επέμβαση.

 

Να προσέχουμε λίγο τι λέμε όταν μιλάμε για θέματα ζωής και θανάτου. Ο κίνδυνος, ανάλογα με την πηγή, κυμαίνεται από 1 στις 200 μέχρι 1 στις 100 να χαθεί το παιδί.

 

http://www.fetalmedicine.com/chorion-villus-sampling

http://www.fetalmedicine.com/amniocentesis

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω την Τριτη στις 29 να κανω την αυχενικη διαφανεια...Πρεπει να ειμαι νηστικια ή κατι αλλο?

 

Οχι δεν χρειαζεται. Απλα εμενα μου ειχαν πει απο το διαγνωστικο να εχω γεματη κυστη..

Καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν χρειαζεται. Απλα εμενα μου ειχαν πει απο το διαγνωστικο να εχω γεματη κυστη..

Καλα αποτελεσματα!

O γιατρος που σου εκανε αυχενικη ηταν πιστοποιημενος? https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kimonandi.

Μην τις φοβάσαι τις επεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους. Αν γίνουν από έμπειρο και πιστοποιημένο γιατρό ο κίνδυνος είναι μηδαμινός. Σου μιλάω εκ πείρας. Είμαι 42 ετών. Είχα έναν ενδομήτριο θάνατο, μετά μια εγκυμοσύνη που πήγε καλά (έκανα άμνιο), μετά μια αποβολή νωρίς (στην 7η εβδομάδα) και τώρα πάλι είμαι έγκυος. Προ δύο εβδομάδων έκανα αυχενική, βγήκε 2,4 (δεν έκανα papp-a) και σύμφωνα με την ηλικία μου το ποσοστό για ντάουν ήταν 1:36. Όπως καταλαβαίνεις ένα σοκ το πέρασα. Λόγω κακού ιστορικού με καφέ και αιμορραγίες στις εγκυμοσύνες που δεν πήγαν καλά, η ιδέα της τροφοβλάστης που μου συνέστηνε ο γυναικολόγος μου με έκανε να τρέμω ολόκληρη. Αλλά πήρα βαθειά ανάσα, έκανα τον σταυρό μου, εμπιστεύτηκα την εμβρυολόγο που θα μου έκανε την cvs και τελικά αποδείχτηκε πιο εύκολη και από την άμνιο. Τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν καλά. Το μωρό υγιές.

Εσύ βέβαια είσαι πολύ μικρότερή μου και τα ποσοστά σου ασυγκρίτως καλύτερα!!!! Κάποιοι μπορεί να σου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται καν να το ψάξεις. Και από όσο έχω καταλάβει, τις πιο πολλές φορές τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα με το μωράκι.

Υποθέτω σε ενημέρωσαν και για την εξέταση ελεύθερου αίματος που ανιχνεύει τα πιο συνήθη σύνδρομα και δεν ενέχει κανέναν κίνδυνο. Ουσιαστικά είναι κάτι σαν πολύ πιο εξελιγμένη papp-a και με πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας και δείχνει και το φύλο του παιδιού. Ωστόσο είναι screening test, όχι διαγνωστική μέθοδος.

Έχεις λοιπόν 3 επιλογές: βιοψία τροφοβλάστης, άμνιο (θα πρέπει να περιμένεις ένα μήνα) και την εξέταση ελεύθερου αίματος (δεν περιμένεις ούτε μέρα). Η τελευταία κοστίζει περίπου όσο και η άμνιο ή η cvs (τροφοβλάστη). Σκέψου και αποφάσισε χωρίς άγχος.

Και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

 

Αν με εξεταςη ελεύθερου αιματος εννοείς τo harmony test που εχει 99,9% ακρίβεια (ειναι ενα βήμα πριν την αμνιο και εντελως ακίνδυνη) πρεπει να περιμένεις γύρω στις δυο βδομαδες για τα αποτελέσματα γιατι πανε Αμερική

 

Οσο για αμνιο οτιδήποτε παρα ακίνδυνη ειναι, εχει 1 στις 100 κυήσεις πιθανότητα αποβολής.. Αυτο ειναι πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εκανα αυχενικη διαφανεια και ειναι τελεια δοξα το θεο και την παναγιτσα

Εχω μια ερωτηση ομως: Πανω απο τις φωτογραφιες του μωρου λεει καποια στοιχεια και λεει επισης SEX: F

τι ειναι αυτο?

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός φαντάζομαι ότι αναφέρεται στο φύλο του μωρού και λέει ότι είναι κορίτσι. Με το καλό!

 

Και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν μου το ανεφερε ο γιατρος και μου ηρθε λιγο ξαφνηκο...

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω αλλα δεν μου το ανεφερε ο γιατρος και μου ηρθε λιγο ξαφνηκο...

 

Κοίτα στην αυχενική είναι ακόμα ρευστά τα πράγματα σε ότι αφορά το φύλο του μωρού οπότε ίσως γι'αυτό δεν σου το ανέφερε. Στην β'επιπέδου θα μάθεις με σιγουριά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στην αυχενική είναι ακόμα ρευστά τα πράγματα σε ότι αφορά το φύλο του μωρού οπότε ίσως γι'αυτό δεν σου το ανέφερε. Στην β'επιπέδου θα μάθεις με σιγουριά.

 

ναι το πιστευω αυτο,σιγουρα δεν το δενω κορδονι...η αληθεια ειναι δεν με νοιαζει ουτως η αλλως στο 5ο θα ξερω σιγουρα

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...