Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπυρια γυρω απ το στομα μετα απ το πρωτο ταϊσμα


Recommended Posts

Καλη χρονια, υγεια και χαρά σε όλους. Εχω μια μπεμπεκα 5,5 μηνών και εδω και 4 μερες ξεκινησαμε κρεμα βανιλια με ρυζαλευρο της nutricia. Σημερα προσεξα πως εβγαλε σπυρακια γυρω απ το στόμα και στο προγούλι τα όποια μόλις τα σκουπισα με μωρομαντιλο εγιναν κόκκινα και κατατρόμαξα! Ξέρει κανεις τι φταίει; Για το ταισμα μας βόλεψαν καλυτερα τα κλασικα κουταλακια του γλυκού που εχουμε ολοι στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο ακριβώς είχε εμφανίσει και η δικιά μου κόρη , όταν πρωτοξεκινησαμε το τάισμα και οφειλόταν στο ότι κυριολεκτικά απλωνόταν η τροφή σε όλο το πρόσωπο της. Με προσεκτικό τάισμα (μικρή ποσότητα στο κουταλάκι, σιγά σιγά τις κουταλιές) και cicalfate το βράδυ στο πρόσωπο, υποχώρησε σε ένα μήνα μόνο του. Η παιδίατρος είχε πει ότι αν ήταν αλλεργία, θα ήταν πιο γενικευμένο.

Μην ανησυχείς λοιπόν!

Καλή επιτυχία στις.. κουταλομαχιες!

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια, υγεια και χαρά σε όλους. Εχω μια μπεμπεκα 5,5 μηνών και εδω και 4 μερες ξεκινησαμε κρεμα βανιλια με ρυζαλευρο της nutricia. Σημερα προσεξα πως εβγαλε σπυρακια γυρω απ το στόμα και στο προγούλι τα όποια μόλις τα σκουπισα με μωρομαντιλο εγιναν κόκκινα και κατατρόμαξα! Ξέρει κανεις τι φταίει; Για το ταισμα μας βόλεψαν καλυτερα τα κλασικα κουταλακια του γλυκού που εχουμε ολοι στο σπιτι.

 

Σίγουρα είναι κάποια αλλεργία.. δοκίμασε τα κουταλάκια που είναι για μωράκια... εμένα ο δικός μου το εμφάνιζε και από διάφορα παιχνίδια που μασούλαγε κατά καιρούς ακόμη και σε μεγαλύτερη ηλικία... εάν δεις ότι δεν φεύγουν μίλα με τον παιδίατρό σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πήρα κρέμα βανίλια άλλης εταιρείας και παιδικό κουταλάκι από ατσαλι της κικο και εγιναν ακριβώς τα ίδια! Το στόμα γύρω γύρω κατακόκκινο για κανένα 20λεπτό και μετά εξαφανίζονται όλα. Μήπως να πάω κατευθείαν στα φρούτα? Νομίζω πως θα συμφωνήσω μαζί σου ροδοπέταλο. Ϊσως το ερεθισμένο απο τα σάλια και τα σκουπίσματα στόμα όταν συνδυάζεται με τις κρέμες κάνει αυτές τις κοκκινιλές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τα σαλια και η νεα τροφη θα ειναι..παντως αν επιμεινει να το συζητησεις με την παιδιατρο σου μηπως ειναι καμια αρχη αλλεργιας σε κατι απο αυτα που δοκιμαζει!

Link to comment
Share on other sites

πήρα κρέμα βανίλια άλλης εταιρείας και παιδικό κουταλάκι από ατσαλι της κικο και εγιναν ακριβώς τα ίδια! Το στόμα γύρω γύρω κατακόκκινο για κανένα 20λεπτό και μετά εξαφανίζονται όλα. Μήπως να πάω κατευθείαν στα φρούτα? Νομίζω πως θα συμφωνήσω μαζί σου ροδοπέταλο. Ϊσως το ερεθισμένο απο τα σάλια και τα σκουπίσματα στόμα όταν συνδυάζεται με τις κρέμες κάνει αυτές τις κοκκινιλές

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

κόψε το σκούπισμα με το μωρομάντηλο δεν κάνει για το πρόσωπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...