Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ ΕΠΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ

Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Καταρχήν καλησπέρα όλους τους μερακλήδες και ευχαριστούμε εμείς οι άσχετοι που μας δίνεται τα φώτα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θέλω να κάνω 150 μπισκότα σε σχήμα πεταλούδας και από πάνω να τα καλύψω με χρωματιστή επικάλυψη. Την επικάλυψη αυτήν θα προτιμούσα να την έκοβα με το κουπ πατ που θα κόψω και τις πεταλούδες. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το γλάσο ζαχαροπλαστικής ? πλάθετε με πλάστη για να το κόψω μετά ? πόσο πρέπει να φτιάξω για 150 μπισκότα????

SOS Τα θέλω για την βάπτιση της κόρης μου που είναι ΑΥΤΗΝ την Κυριακή, δεν το αμέλησα απλός τώρα μου ήρθε η ιδέα!

Περιμένω με αγωνία. Κάθε απάντηση σας θα με σώσει!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Το γλάσο είσαι παχύρευστο και δεν θα σου το πρότεινα για επικάλυψη σε μπισκότα. Μπορείς αν θες να πάρεις λευκή σοκολάτα (υπάρχει σίγουρα στον Βασιλόπουλο εκεί που έχει και τις κουβερτούρες) και αφού τη λιώσεις σε μπεν-μαρι να βουτήξεις όλο το μπισκότο ή το μισό μέσα και μετά να το αφήσεις πάνω σε λαδόχαρτο για να κρυώσει και να σταθεροποιηθεί. Αν θες να γυαλύσει λίγο βάλε μέσα στο μπεν-μαρι, την ώρα που λυώνεις τη σοκολάτα, λίγο ηλιέλαιο (μισό κουταλάκι - ΟΧΙ παραπάνω! ).

Έχε μόνο υπόψιν σου ότι θα πρέπει τα μπισκότα σου να είναι τελείως κρύα όταν το κάνεις και να έχεις μπροστά σου 24 ώρες και παραπάνω για να στεγνώσουν καλά. Αν και η θερμοκρασία με προβληματίζει λιγάκι. Μήπως να άφηνες κατά μέρος τις διακοσμήσεις για να είσαι και σίγουρη; Αν τη Κυριακή έχει ζέστη η σοκολάτα θα λιώσει.

Πάντως ότι και να δοκιμάσεις, για καλό και για κακό, κάντο σε μερικά κομμάτια μια μέρα νωρίτερα για να δεις πως θα είναι την επομένη...! Καλή επιτυχία!! :D

Το γλάσο εννοεις την ζαχαρόπαστα? Νομιζω καθε πακέτο ειναι για 1 τουρτα ... δεν έχω ιδεα ποσο θα χρειαστείς . :?

Μια αλλη ιδέα ειναι να τα αλοιψεις με μαρμελάδα και να κολλησεις επάνω χρωματιστή τρούφα .

Καλή επιτυχια σε οτι και αν κάνεις και με το καλο :D

VgL7.jpgIgLdp2.png

Καλημέρα εγω λέω ναι στο γλάσο για την επικάληψη στα μπισκότα , θα σου γίνουν τελεία , έχει φτιάξει μια κοπέλα εδω κεκάκια με επικάληψη γλάσου, θα την βρώ και θα επανέλθω!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5670

δες και εδω τι έχει κάνει η φίλη μας , με γλάσο σε κεκάκια

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=176171&highlight=#176171

το γλάσο δεν πλάθετε , αλλα πολυ ευκολα θα επικαλήψεις τα μπισκοτάκια σου!

:oops::oops::oops:τωρα είδα πως ειναι ΑΥΡΙΟ η βάπτιση :oops::oops::oops:

Με το καλό !!!να σου ζήσει η κορούλα σου !!! :D

Διαφημίσεις

ένα πουλάκι μου είπε πως η Αννικο έφτιαξε τα πιο ΤΕΛΕΙΑ μπισκότα!

αλλά δεν μαρτυράω άλλα θα μας τα πεί η ίδια !!!

Μπράβο σου Αννικο !!!! :D