Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν θελω να κανει πιπιλα το στηθος!!ΕKΠΕΜΠΩ SOS!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας μανουλες!!εχω ενα κοριτσακι 1,5 μηνων το οποιο θηλαζω αποκλειστικα...ολα καλα μεχρι εδω...μονο που αρχιζει και για να κοιμηθει ζηταει στηθος.δεν πινει παντα..απλα πιπιλιζει.το ιδιο προβλημα ειχα και με την πρωτη μου κορη αλλα ομως δεν το αντιμετωπισα εγκαιρα με αποτελεσμα να φτασει 2,5 χρονων και για να κοιμηθει επρεπε να πιπιλισει το στηθος..προσπαθησα να δωσω πιπιλα αλλα ηταν αργα...σαν "εμπειρη" μανουλα λοιπον βλεπω τα ιδια σημαδια και τωρα...πειτε μου τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω σε αυτή την ηλικία αρχίζει και τους βγαίνει πιο έντονο, σε κάποια παιδάκια να θέλουν μια κάποια διαδικασία για να χουζουρέψουν και να αποκοιμηθούν. Η μια κόρη ήταν ήσυχο μωράκι και σε αυτή περίπου την ηλικία ανακάλυψε το δαχτυλάκι της. Την άφησα. Είχα το νου μου να την κόψουμε αυτή τη συνήθεια και το κάναμε γύρω στα 2,5 χρόνια, όταν καταλάβαινε αρκετά και είχαν αρχίσει λίγο να στραβώνουν τα δοντάκια, οπότε υπήρχε πράγματι λόγος να το κάνουμε αυτό τότε. Ήταν το μωρό που ποτέ δεν ξύπνησε κάποιον άλλον να την κοιμίσει και που μόλις έκοψε σταδιακά μόνη της το βραδυνό γάλα - γύρω στους 4 μήνες και κάτι - αυτόματα κοιμόταν όλο το βράδυ, γιατί είχε την ενσωματωμένη πιπίλα! Βέβαια κάποιοι γονείς θα πουν ότι αυτό είναι μια συνήθεια που δεν κόβεται εύκολα σε όλα τα παιδιά.

 

Το άλλο παιδάκι ήθελε σε εκείνη την ηλικία που είστε τώρα, χουζούρι με στήθος και το άφησα, βλέποντας και κάνοντας. Μπορεί κάποιες φορές να το έδινα σε άλλη αγκαλιά να το πάρει ο ύπνος. Είχα πάλι το νου μου να μην αποκτήσουμε συνήθειες που δεν μπορούσαμε να υποστηρίξουμε σε βάθος χρόνου. Άρχισε να αποσυνδέει το στήθος και την αγκαλιά από τον ύπνο προς τους 4 -5 μήνες πάλι. Ήταν πιο εύκολη αυτή η φάση, δηλαδή μπορούσε με λιγη αγκαλίτσα ή και χωρίς αυτή να χουζουρέψει και να αποκοιμηθεί. Εννοείται πιο πριν είχε θηλάσει καλά, το ενθάρρυνα να θηλάσει χορταστικά, το ψιλοξυπνούσα με χαδάκια αν χουζούρευε στο στήθος. Νομίζω αν πιάσει κάποιος τους 8 μήνες, όπου τα μωράκια ξυπνάνε πιο συχνά και από νεογέννητα και δεν έχει αποσυνδεθεί ο ύπνος από το στήθος, τότε είναι πιο ζόρι.

 

Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι μπορείς να το πας για ένα διάστημα βλέποντας και κάνοντας, περνώντας όσο μπορείς το μήνυμα ότι το παιδί μπορεί να κοιμηθεί χωρίς στήθος, αλλά χωρίς να ζορίζεις το παιδί. Έχετε καιρό μέχρι τα συχνά ξυπνήματα. Κάποια στιγμή, μπορεί να γίνει, χωρίς να ζορίσεις το παιδί, να καταλάβει ότι δεν χρειάζεται να ξυπνάει εσένα για να ξανακοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να δωσω πιπιλα αλλα ηταν αργα...σαν "εμπειρη" μανουλα λοιπον βλεπω τα ιδια σημαδια και τωρα...πειτε μου τι να κανω???

Γιατί είναι αργά για πιπίλα; Εγώ γύρω στον 2ο-3ο μήνα έδωσα για πρώτη φορά που άρχισε να πιπιλάει το χέρι του. Στην αρχή δεν ήθελε, αλλά τελικά τη συνήθισε. Πριν γεννήσω έλεγα ότι αποκλείεται να δώσω πιπίλα αλλά τελικά είναι σωτήριο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα το ίδιο θεματάκι, τελικά έδωσα πιπίλα 3-4 μηνών, θήλασε 8 μήνες, αλλά την πιπίλα την κόψαμε 3 χρονών (ντροπή μας...έκανα πλάκα ότι το παιδί μου δεν είναι έτοιμο να πιπιλο-αποθηλάσει...εφάρμοζα κανονικότατο 'δε προσφέρω-δεν αρνούμαι' με την πιπίλα!)

 

Νομίζω 1,5 μηνών είναι πολύ μικρούλι, και είσαι ίσως και λίγο οριακή για την εδραίωση της γαλουχίας, σύγχυση θηλών κλπ....Κάνε λίγο υπομονή μήπως είναι απλά μια φάση και περάσει (αλματάκι ανάπτυξης 40 ημερών ίσως;;)...

 

Αν περάσει ένα διάστημα και δεις ότι δεν βελτιώνεται δοκίμασε την πιπίλα με μέτρο, αφού έχεις βεβαιωθεί για την παραγωγή σου, ότι το παιδί τρέφεται σωστά κλπ. (νομίζω ωστόσο ότι είναι σημαντικό να κρατήσεις νυχτερινούς θηλασμούς εφόσον ξυπνάει το μωρό). Αλλά τί λέω, αφού έχεις θηλάσει 2,5 χρόνια τα ξέρεις καλύτερα από μένα...

 

Εν ολίγοις, προσπάθησε να βρεις τη χρυσή τομή: καθυστέρησέ το λίγο ακόμα αλλά δοκίμασέ την...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους Κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Δεν χρησιμοποιήθηκε

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 8,5 η μέγιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 29/3 γέννηση: 3660 κιλά

1/4: 3260 κιλά

8/4: 3620 κιλά

25/4:4060 κιλά

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Άπειρα, τρώει όποτε θελήσει

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela Mini Electric

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι μετά από κάθε γεύμα μέχρι το απόγευμα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 5λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 10 περίπου

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 8-10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Το μωράκι μου τρώει για λίγο στο στήθος και στην συνέχεια αποκοιμιέται, προσπαθώ με διάφορους τρόπους να το ξυπνήσω για να συνεχίσει αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί έχει πέσει σε βαθύ ύπνο! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε 1 ώρα να ξαναπεινάει και να ξυπνάει! Εφόσον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός πώς μπορώ να την κάνω να κοιμάται παραπάνω ιδίως το βράδυ! Το μωρό όταν κλαίει ηρεμεί μόνο στο στήθος και κοιμάται μόνο αγκαλιά, όποτε πάμε να την αφήσουμε αρχίζει να κλαίει, και για να κοιμηθεί πρέπει όλο το βράδυ να της χαιδεύουμε την πλάτη!Τώρα τελευταία κάνει και συχνά γουλίτσες και μάλιστα χθες έβγαλε και από την μύτη! Μπορεί να τρέχει γάλα από το στόμα της και αυτή να συνεχίσει να τρώει! Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους Κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Δεν χρησιμοποιήθηκε

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 8,5 η μέγιστη

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 29/3 γέννηση: 3660 κιλά

1/4: 3260 κιλά

8/4: 3620 κιλά

25/4:4060 κιλά

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Άπειρα, τρώει όποτε θελήσει

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Medela Mini Electric

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 5

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι μετά από κάθε γεύμα μέχρι το απόγευμα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 5λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 10 περίπου

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 8-10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Το μωράκι μου τρώει για λίγο στο στήθος και στην συνέχεια αποκοιμιέται, προσπαθώ με διάφορους τρόπους να το ξυπνήσω για να συνεχίσει αλλά δεν τα καταφέρνω γιατί έχει πέσει σε βαθύ ύπνο! Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα σε 1 ώρα να ξαναπεινάει και να ξυπνάει! Εφόσον έχει εδραιωθεί ο θηλασμός πώς μπορώ να την κάνω να κοιμάται παραπάνω ιδίως το βράδυ! Το μωρό όταν κλαίει ηρεμεί μόνο στο στήθος και κοιμάται μόνο αγκαλιά, όποτε πάμε να την αφήσουμε αρχίζει να κλαίει, και για να κοιμηθεί πρέπει όλο το βράδυ να της χαιδεύουμε την πλάτη!Τώρα τελευταία κάνει και συχνά γουλίτσες και μάλιστα χθες έβγαλε και από την μύτη! Μπορεί να τρέχει γάλα από το στόμα της και αυτή να συνεχίσει να τρώει! Τι μπορώ να κάνω?

 

Ειναι μικρο το μωρο σου ακόμη, λίγη υπομονη ακόμη κανε, σύντομα θα ειναι ολα καλύτερα.

Τις πρώτες μερες συνηθως όλο το 24ωρο ειναι ενα ατελείωτο γευμα!

Δεν κοιμάται στο στηθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα ότι κοιμάται ενώ κοιμάται πριν προλάβει να χορτάσει γιάυτό ξυπνάει!!!!

 

Δεν κοιμάται πριν προλάβει να χορτάσει! Απλα δεν χορταίνουν ποτε τα νεογέννητα!!!!! :D έχουν μια απίστευτη πείνα για την μαμα!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...