Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

να παρω αποστηρωτη?


Recommended Posts

κοριτσια σε 3 μηνες ερχετε η μπεμπα , εχω σκοπο να τη θυλασω, αρα τι λετε μου χρειαζετε αποστηρωτης ? και αν χρειαστει συμπληρωμα? να τρεχω τοτε να τον αγοραζω? ενω εαν τον παρω απο πριν , μπορει να παει και χαμενος?? τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αποστείρωση μπορείς να κανεις και με βρασιμο σε μια μεγαλη κατσαρόλα. Αυτό καναμε για τα ελάχιστα μπιμπερο που χρησιμοποιήσαμε όταν γεννήθηκε η κόρη μου. Η μαία ή ο/η παιδίατρός σου μπορούν να σου δώσουν ακριβέστατες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως,μπορεις να τα βρασεις για 10 λεπτα και θα ειναι οκ.Αν τα χρειαστεις τελικα.επισης υπαρχουν σακουλες αποστειρωσης της medela οι οποιες μπαινουν στο φουρνο μικροκυματων και κανουν αποστειρωση σε 3 λεπτα,ειναι πολυ ευχρηστες και για ταξιδι ακομη.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου έλεγα να πάρεις.

δεν ξέρεις αν θα σου ερθει ευκολα ο θηλασμος οποτε καλό ειναι να εχεις αποστειρώτη..

εμενα με ειχε βολεψει πάρα πολυ μιας και σε 2 λεπτα ειχα ετοιμο μπουκάλι για να δωσω τσαγάκι αν χρειάζοταν και γενικά ολα τα αποστειρωνα εκεί μεχρι και τα παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σε 3 μηνες ερχετε η μπεμπα , εχω σκοπο να τη θυλασω, αρα τι λετε μου χρειαζετε αποστηρωτης ? και αν χρειαστει συμπληρωμα? να τρεχω τοτε να τον αγοραζω? ενω εαν τον παρω απο πριν , μπορει να παει και χαμενος?? τι να κανω?

 

Αφού θέλεις να θηλάσεις κοίτα να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για το θηλασμό, έτσι ώστε ΑΝ υπάρξουν δυσκολίες, αντί να ανατρέξεις στο συμπλήρωμα, να το παλέψεις και να πετύχεις.

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως αν έχεις τα σύνεργα στο σπίτι (αποστειρωτή, μπιμπερό, συμπλήρωμα) θα υποκύψεις πιο εύκολα.... γιατί να υπάρχει ο πειρασμός στο σπίτι σου?

ΑΝ έχεις τεράστια δυσκολία θα αποστειρώσεις με βρασμό... και πίστεψε με (γιατί το πέρασα), μέχρι να περάσει το δεκάλεπτο, ο χρόνος για να κρυώσει το μπιμπερό και να μπορεί αυτός που το ετοιμάζει να το πιάσει και να φτιάξει εν τέλει το γάλα, εσύ που όλη αυτή την ώρα θα έχεις το μωρό σου στο στήθος για να μην κλαίει και να τρώει,το μωράκι σου θα έχει σταματήσει το κλάμα, θα έχει χορτάσει και ίσως κοιμηθεί!!!! :)

Διάβασμα - διάβασμα και υποστήριξη από ανθρώπους που έχουν θηλάσει. Θα τα καταφέρεις!!!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα έλεγα να πάρεις, ή ακόμα καλύτερα, να δανειστείς αν μπορείς από κάπου.

Η κουμπάρα μου με τη λογική του θηλασμού δεν πήρε, και τελικά χρειάστηκε να γεννήσει νωρίτερα και η μικρη της ήταν μεν υγιέστατη αλλά μικρούλα και δεν μπορούσε στην αρχή να πιάσει θηλή (και είχαν και το άγχος του να πάρει βάρος) και μπήκαν στην προσωρινή διαδικασία αποστείρωσης με βρασμό..... και πέρασαν έναν εφιάλτη, μια που προστέθηκε άλλη μια δυσκολία στο άγχος του νεογέννητου, τα νεύρα της λεχώνας και την κούραση και την αυπνία (τώρα βέβαια λένε "μα πως κάναμε έτσι, γιατί μας φαινόταν βουνο?").

 

Οπότε νομίζω χρειάζεται και να είσαι προετοιμασμένη για δική σου ευκολία αλλά και πολύ πολύ ενημερωμένη για να μην υπονομεύσεις η ίδια τον θηλασμό.

Για την ιστορία, η μικρή της κουμπάρας μου κατάφερε τελικά να θηλάσει αποκλειστηκά αφού πήρε λίγο βαρος και έπιασε καλά τη θηλή και στη συνέχεια διακόπηκε νωρίς ο θηλασμός λόγω κακών συμβουλών παιδιάτρου. Αγχωνε τη μαμα για το βάρος κτλ ενώ αποδείχθηκε ότι η μικρή μόνο το μητρικό γάλα έτρωγε καλά και απλά είναι μέχρι σήμερα (19 μήνων) είναι ένα κακόφαγο αδυνατούλικο πιτσιρικάκι (όπως άλλωστε και η μαμά του!)

 

Με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου και να το θηλάσεις όσο εσύ και αυτό επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια ... και για τις ευχες ! τελικα λεω να μην παρω για αρχη , να δω πως θα παει και αν τελικα δεν βγαινει να στειλω τον αντρα μου να παρει !! η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ενημερωθει επαρκως εκτος απο κανα δυο σεμηναρια αλλα θελω πολυ να θυλασω και θα αρχισω να ασχολουμε περισσοτερο !! βρε κοριτσια , ανχωνομαι , δεν εχω θηλες ειναι εφικτος ο θυλασμος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ευχομαι να θηλασεις το μωρακι σου. ενημερωσου απο πριν ειδικα αν εχεις καποιο θεμα οπως λες με τις θηλες. εγω δεν ειχα ενημερωθει και δυσκολευτικα πολυ.

 

για τον αποστειρωτη τωρα εγω θα σου προτεινα να παρεις. υπαρχουν και πολυ οικονομικοι. η λυση της κατσαρολας για μενα δεν βολεψε. πολυ ωρα μεχρι να βρασει το νερο και πολλα πολλα αλατα!! επισης ο αποστειρωτης με βολεψε παρα πολυ για πολλα αλλα πραγματα οπως θηλαστρο, πιπιλες, θηκες, οτι μπορεις να φανταστεις ετοιμο αμεσως.

 

δυστηχως δεν ξερουμε απο πριν τι θα μας βολεψει. πολλα πραγματα δεν πηρα και τρεχαμε μεσα στο αγχος, τις πρωτες μερες με το μωρο ολα σου φαινονται βουνο, και πολλα πηραμε και ειχα αθικτα...

 

καλη επιλογη και με το καλο το μωρακι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι να θηλασεις το μωρακι σου. ενημερωσου απο πριν ειδικα αν εχεις καποιο θεμα οπως λες με τις θηλες. εγω δεν ειχα ενημερωθει και δυσκολευτικα πολυ.

 

για τον αποστειρωτη τωρα εγω θα σου προτεινα να παρεις. υπαρχουν και πολυ οικονομικοι. η λυση της κατσαρολας για μενα δεν βολεψε. πολυ ωρα μεχρι να βρασει το νερο και πολλα πολλα αλατα!! επισης ο αποστειρωτης με βολεψε παρα πολυ για πολλα αλλα πραγματα οπως θηλαστρο, πιπιλες, θηκες, οτι μπορεις να φανταστεις ετοιμο αμεσως.

 

δυστηχως δεν ξερουμε απο πριν τι θα μας βολεψει. πολλα πραγματα δεν πηρα και τρεχαμε μεσα στο αγχος, τις πρωτες μερες με το μωρο ολα σου φαινονται βουνο, και πολλα πηραμε και ειχα αθικτα...

 

καλη επιλογη και με το καλο το μωρακι σου :)

 

σ ευχαρηστω πολυ.. τι να πω, μπερδευτηκα πολυ τωρα ... εχω χρονο ακομα για να αποφασησω !! σε ευχαρηστω !

Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω την αληθεια παρολο που ειχα τον αποστειρωτη απο τις προηγουμενες εγκυμοσυνες,δεν τον εβγαλα να τον ετοιμασω καν.Ηξερα οτι στην πρωτη δυσκολια θα ετρεχα κατευθειαν στην ευκολη λυση.(παρολαυτα ηξερα οτι αν χρειαστει τον εχω)Φροντισε να ενημερωθεις οσο μπορεις για τον θηλασμο και τις δυσκολιες που μπορει να προκυψουν.Αν εχεις απο καπου να δανειστεις καλως.Αν παλι οχι και μενεις καπου που εχεις ευκολη την δυνατοτητα της αγορας,κοντα δηλαδη καταστημα για να τον προμηθευτεις,θα σου ελεγα βλεποντας και κανοντας.Δηλ.αν χρειαστει να βρασεις και μια παρτιδα μπιμπερο μεχρι να προμηθευτεις τον αποστειρωτη.Με τοκαλο να ερθει το μωρακι σου...

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην παρεις (ακομα). Περιμενε με το καλο να γεννησεις, να δεις πως θα σου παει ο θηλασμος(μπορεις να καταλαβεις πολλα στο πρωτο 2ημερο) φροντισε να εισαι οσο πιο καλα ενημερωμενη μπορεις για να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τα καταφερεις.

Υπαρχει περιπτωση ομως και να τον χρειαστεις αλλα αυτο θα το ξερεις σιγουρα μετα. Κανε μια ερευνα αγορας, αποφασισε ποιον θα ηθελες σε περιπτωση που τον χρειαστεις και αν τελικα πρεπει να τον αγορασεις, στενεις καποιον συγγενη σου να στον αγορασει!!!

Εγω στον γιο μου τον αγορασα στο μαιευτηριο....

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα καλημέρα και πάλι!

Ελπίζω η εγκυμοσύνη σου να συνεχίζει τέλεια....

 

Αν σε απασχολεί ακόμα το θέμα του αποστειρωτή, πήγαινε να "σταμπάρεις" έναν, ή καλύτερα όπως είπαν οι περισσότερες κοπέλες δανείσου κάποιον...

 

Αφού η επιθυμία σου είναι να θηλάσεις το παιδάκι σου, το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να ενημερωθείς όσο το δυνατόν περισσότερο για αυτό το θέμα. Σαν μια πρώτη εικόνα να σου πω, ότι ακόμα και με επίπεδες ή και αντεστραμμένες θηλές, μπορείς να θηλάσεις.

 

Οι οδηγίες που θα σου δοθούν στο μαιευτήριο, ή και από το συγγενικό σου περιβάλλον δεν είναι πάντα οι σωστές, γι' αυτό καλό είναι τώρα που έχεις χρόνο, να δεις με την ησυχία σου το θέμα του θηλασμού διαβάζοντας βιβλία και διάφορα σάιτ έτσι ώστε να είσαι προετοιμασμένη.

 

Επίσης στην πόλη σου (Λαμία) υπάρχει στο fb ομάδα υποστήριξης Μητρικού Θηλασμού https://www.facebook.com/groups/omada.thilasmou.lamias/

Να νιώθεις άνετα, ό,τι απορία έχεις να τη ρωτάς είτε εδώ στο φόρουμ, είτε οπουδήποτε αλλού!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...