smak

ΩΣ ΠΟΤΕ ΚΟΙΜΙΖΑΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ?

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑ ΑΥΠΝΗ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ ΜΑΝΑ (ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ...) ΘΕΛΕΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ.

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΩ...?

ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ (ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΠΙΑ 7,5 ΚΙΛΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ!) ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΥΠΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΜΙΣΩ.

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΜΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΓΥΡΝΑΩ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΤΣΙ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ CRY IT OUT ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΝΤΕΧΩ.

ΠΙΠΙΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΦΥΓΕΙ ΠΑΛΙ ΞΥΠΝΑΕΙ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΗΓΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΗΡΕΜΩ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ. ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΞΑΓΡΥΠΝΑΕΙ!

ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΖΗΤΩ...

veMDp3.png

Διαφημίσεις

Όλα τα μωρά βγαίνουν από βαθύ ύπνο αφού κοιμηθούν (σχεδόν κάθε μία ώρα) και αναζητούν αυτό που έχουν συνηθίζει να τα βοηθάει να αποκοιμηθούν. Όταν αυτό που τα βοηθάει δεν είναι εκεί, τότε ξυπνάνε και κλαίνε.

Μπορείς να αρχίσεις να ακουμπάς την κόρη σου στο κρεβατάκι της ενώ είναι ακόμα μισοξύπνια, ώστε να συνηθίζει να αποκοιμιέται χωρίς την παρουσία σου. Στην αρχή μπορείς να βάζεις μαζί και μια μπλούζα σου για να έχει τη μυρωδιά σου ή να την κρατάς στην αγκαλιά σου με μια κουβερτούλα και να την βάζεις στην κούνια μαζί με την κουβερτούλα για να μην κρυώνει (η αγκαλιά μας είναι μυρωδάτη και ζεστή).

Πιπίλα κανένα μωρό δεν κρατάει συνέχεια στο στόμα του. Μόλις αποκοιμηθούν, χαλαρώνουν οι μυς και η πιπίλα πέφτει. Μπορείς να τη δέσεις πάνω σε ένα αρκουδάκι ή κουβερτάκι για να τη βρίσκει πιο εύκολα ή να της βάλεις πολλές πιπίλες στο κρεβάτι ώστε να πιάνει την κοντινότερη.

Όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις να της μαθαίνεις να κοιμάται μόνη της, τόσο λιγότερο θα στρεσαριστείτε όλοι.

εγω νομιζω οτι ειναι πολυ μικρο για να μπορεσεις να του βαλεις προγραμμα συνηθειων!στο καροτσι κ κουνημα δοκιμασες?αλλιως μπορεις να την βαζεις στο κρεββατι και να καθεσαι κ συ διπλα μεχρι να κοιμηθει,ακομα κ τωρα που ειναι 22 μηνων η δικια μου αυτο κανω.εμενα επισης με βοηθησε πολυ ενα αρκουδακι ιπποκαμπος που επαιζε νανουρισματα...

Είμαι από τις τυχερές μαμάδες, έχω τρια παιδιά και θα ήταν ψέμα να πω, ότι τράβηξα ξενύχτια ή ταλαιπωρήθηκα, όταν ήταν μωρά...

Δε μου κάνανε κολικούς και διάφορα. Το έβαζα στο στήθος και μόλις αποκοιμιόταν κατευθείαν στο καρότσι - καναπέ - κρεββάτι - πάρκο, ανάλογα που θα ήμουν για να το είχα κοντά μου. Αν ήθελα να το κρατήσω αγκαλιά, έβαζα ένα μαξιλάρι στα πόδια μου.

Σε "μεγάλες" - με τα δικά μου στάνταρ πάντα - γκρίνιες, χρησιμοποιούσα το καρότσι, για να τα πηγαίνω βόλτες μέσα στο σπίτι. Είχα καρότσι ειδικά για μέσα στο σπίτι μόνο και άλλο για το δρόμο...

Τη νύχτα - επειδή δε μπορούσα να θηλάσω ξαπλωμένη - έβαζα μαξιλάρια τριγύρω μου και θήλαζα κοιμισμένη καθιστή!! χωρίς να κινδυνεύει να μου πέσει το μωρό.

Αλλά το καρότσι ήταν κυριολεκτικά το δεξί μου χέρι

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

τα εχω δοκιμασει κ τα δυο. κ καροτσι κ το κρεβατι.

ουρλιαζει κ στα 2!!!

ειναι πολυ απαιτητικη!!! :cool:

veMDp3.png

νομίζω πως είναι πολύ μικρή για να μπει σε πρόγραμμα, όπως ρωτάς στο αρχικό σου post. Περίμενε να κλείσει τους 6 μήνες, να συνηθίσει και την διατροφή με στερεά και μετά προσπαθείς. Σε αυτή την ηλικία, ακολουθείς τους ρυθμούς του μωρού και του δίνεις όσες αγκαλιές χρειάζεται. Μην έχεις θέμα με τα κιλά, από δω και μπρος θα αυξάνονται με μικρότερο ρυθμό.

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα μου τα κανει ακομα αυτα,22 μινων,δηλ.να μην κοιμαται σερι,να ξυπναει ενω δεν εχει χορτασει υπνο κλπ,αλλα οτι μεθοδο εχω δοκιμασει,ακομα κ του 'κοιμησου παιδι μου'{το οπιο εχω σκυλομετανιωσει}δεν αλλαζει τιποτα.3 κοιμομαστε καλα,1 δεν κοιμομαστε...τωρα πια το εχω παρει αποφαση οτι ειναι δυσκολη στον υπνο:(υπομονη......τι γαλα της δινεις?

Υπομονή!!! Δεν είσαι μονη.Εμενα ο μικρος μου ειναι 8 μηνων και τωρα κανά μηνα εχει καλυτερέψει στον ύπνο κοιμαται δηλαδή 2 ώρες σπάστες ολη μέρα!!πιο πρην κοιμόταν 2 εικοσαλεπτα..:shock:και το πρωι το πολυ 7 ειναι όρθιος με 2-3 ξύπνηματα τη νύχτα ( κοιμαται στις 9)!!καποιοα στιγμή την συνηθηζεις την αϋπνία...Μην την αφήνεις να κλαίει γιατι κι εγω που το δοκίμασα(ντρέπομαι που το έκανα) το μωρο έγινε πιο νευρικό,ξυπνάγε και ουρλιαζε αμέσως να τον παρω και οταν τον άφηνα στην κουνια γινόταν χαμός! Ε λοιπόν οταν άλλαξα τακτική( ευτυχώς δεν το έκανα για πολυ 2 βδομαδες) το μωρο ηρεμήσε,ξυπνάγε και έπαιζε με τον αρκούδο του κανά μισάωρο,έκανε κακά του και μετα με φώναζε.Τον άφηνα πάντα στην κουνια του αφού αποκοιμοταν και αν έκλαιγε νανουρισμα και ξανά! Ε τωρα μου ανοίγει το μάτι οταν τον αφήνω, τσεκάρει τον χώρο,ρίχνει και ενα χαμόγελο και κοιμαται! Να βρεις ενα νανουρισμα να της τραγουδάς πάντα ίδιο και θα το συνδυάσει με τον ύπνο! Θα σε βοηθήσει αυτο! Και να ανταποκρίνεσαι αμέσως οταν σε ζητάει το μικρό σου οσο πιο γρήγορα θα σου αποκτήσει εμπιστοσύνη τόσο πιο ήρεμοι θα είστε!

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα μου τα κανει ακομα αυτα,22 μινων,δηλ.να μην κοιμαται σερι,να ξυπναει ενω δεν εχει χορτασει υπνο κλπ,αλλα οτι μεθοδο εχω δοκιμασει,ακομα κ του 'κοιμησου παιδι μου'{το οπιο εχω σκυλομετανιωσει}δεν αλλαζει τιποτα.3 κοιμομαστε καλα,1 δεν κοιμομαστε...τωρα πια το εχω παρει αποφαση οτι ειναι δυσκολη στον υπνο:(υπομονη......τι γαλα της δινεις?

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! ειναι πολυ παρηγορητικο το οτι δεν ειμαι η μονη!

γαλα πινει το frisolac 6 γευματα περιπου 800-900 ml την ημερα.

εννοειταο οτι προγραμμα δεν εχει ακομα αλλα προσπαθω να της κανω μια ρουτινα ειδικα το βραδυ. μπανακι ταϊσμα με χαμηλα φωτα, μεχρι να ρευτει λιγο περα δωθε με το "φεγγαρακι μου λαμπρο" κ διαφορα αυτοσχεδια κ μετα πιπιλινα κ νανουρισμα αγκαλιτσα.

τη μερα κοιμαται περιπου απο 1,5 μεχρι 3 ωρες σπαστες σε 20λεπτα ή μισαωρα κ τη νυχτα πειπου 10:30-11:00 μεχρι τις 9:30 το πρωι με 2 ξυπνηματα. θεωρω οτι ειναι λιγο κ γι'αυτο εχει νευρα ολη μερα.

veMDp3.png

η ερωτηση για το γαλα ηταν μηπως και πειναει κ δεν μπορει να κοιμηθει....ο βραδυνος της παντως υπνος δεν ειναι κ ασχημος,ειναι μικρουλα κ μπορει να ξυπναει απο πεινα.για να καταλαβεις η δικια μου σημερα κοιμηθηκε στις 3 ξυπνησε μετα απο 3 τεταρτα,την ρωταγα δεν θες να κοιμηθεις αλλο?οχι μου ελεγε!κ απο την ωρα που ξυπνησε ειναι μες τη μουρμουρα,προφανως γιατι δεν εχει χορτασει υπνο και μου εχει σπασει τα νευρα....κ φαντασου οτι την κοιμηζω στην κουνια της,για να αποφυγω αυτο το να συνηθησει στα χερια και μπλα μπλα μπλα που λενε,αλλα τζιφος!

Διαφημίσεις

η ερωτηση για το γαλα ηταν μηπως και πειναει κ δεν μπορει να κοιμηθει....ο βραδυνος της παντως υπνος δεν ειναι κ ασχημος,ειναι μικρουλα κ μπορει να ξυπναει απο πεινα.για να καταλαβεις η δικια μου σημερα κοιμηθηκε στις 3 ξυπνησε μετα απο 3 τεταρτα,την ρωταγα δεν θες να κοιμηθεις αλλο?οχι μου ελεγε!κ απο την ωρα που ξυπνησε ειναι μες τη μουρμουρα,προφανως γιατι δεν εχει χορτασει υπνο και μου εχει σπασει τα νευρα....κ φαντασου οτι την κοιμηζω στην κουνια της,για να αποφυγω αυτο το να συνηθησει στα χερια και μπλα μπλα μπλα που λενε,αλλα τζιφος!

Ξυπναει απο πεινα τη νυχτα ειναι σιγουρο, αλλα τη μερα δεν υπαρχει περιπτωση να πειναει γιατι σταματαει μονη της να πινει και μετα αρχιζει και ζηταει υπνο... αρα σιγουρα ειναι χορτατη.

τι τραβας & εσυ... τελικα η καθεμια μας εχει την περιπτωση της.

πρεπει να παψω να συγκρινω το μωρο μας με τα μωρα του περιγυρου μας.

εξαλλου καθε μωρο ειναι διαφορετικο!

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια παντως. μου τονωσατε το ηθικο.

τα ειχα φανταστει λιγο διαφορετικα τα πραγματα και εχω απογοητευτει απο την τοση γκρινια. ισως και να βιαζομαι λιγο να ζησω αυτα που θελω με το παιδι μου και γι'αυτο.

veMDp3.png

στην ηλικια που ειναι το δικο σου τωρα του εδινα γαλα και το εβαζα στην κουνια μ ενα περιστρεφομενο και κοιμοτανε. Μετα το 6μηνο που αρχισαν τα ζορια οταν του εδινα γαλα του τραγουδαγα και μεχρι να το τελειωσει ειχε κοιμηθει. Το ιδιο εκανα και οταν ξυπναγε τα βραδια. Δεν τον κουναγα ποτε σε καροτσι για να μην μαθει. Μεγαλωνοντας που ειχαμε κι εχουμε θεματα με τον υπνο καθομαι διπλα του και του κραταω το χερι, αν ειναι χαλια απο κλαμα τον παιρνω αγκαλια και ποτε δεν εφαρμοσα τη μεθοδο με το ελεγχομενο κλαμα, προσπαθησα μια φορα κι ακομα το μετανιωνω. Να εισαι παντα διπλα του αλλα μην απογοητευεσαι ειναι μικρουλι ακομα για προγραμμα

Τελικά το συμπέρασμα είναι ότι κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό αλλά ποιο εύκολα αλλα Ποιο εύκολα,απλά καλό είναι να μην κάνεις λάθη που μετά δεν θα μπορείς να τα αλλάξεις όπως να μάθει στο κρεββάτι σου...παθουσα!αν της κάνεις κάθε βράδυ το ίδιο σύστημα και μετά κούνια,κάποια στιγμή 1-2-5-10-1000 φορές θα μάθει..απλά να έχεις υπομονή.και μην απογοητεύεσαι τα καλύτερα έρχονται κ δεν συγκρίνονται με αυτές τις μικροδυσκολιες;)

ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑΙ!

αυτη η λεξη εχει τελικα τοσο μεγαλη σημασια!

θα δειξει λοιπον!

οσο για το περιστρεφομενο το μονο που της κανει ειναι να την ξεμυαλλιζει!

ενθουσιαζεται τοσο που μονο για υπνο δεν σκεφτεται!!!

veMDp3.png

ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑΙ!

αυτη η λεξη εχει τελικα τοσο μεγαλη σημασια!

θα δειξει λοιπον!

οσο για το περιστρεφομενο το μονο που της κανει ειναι να την ξεμυαλλιζει!

ενθουσιαζεται τοσο που μονο για υπνο δεν σκεφτεται!!!

αν ξεμυαλιζεται αστο. Δημιουργησε εσυ μια ρουτινα και με τον καιρο θα μαθει, μην απογοητευεσαι. Εγω τον εβαλα 3 μηνων στην κουνια του, ηθελα να μαθει το κρεβατι του και οχι το δικο μας και ημουν βεβαια ολο δρομολογια το βραδυ αλλα μαθαινουν με τον καιρο

Διαφημίσεις

στο κρεβατι της κοιμαται. στο δωματιο μας αλλα στο κρεβατι της.

κ μια κ τα λεμε εδω, να πω κ ενα αλλο παραπονο που εχω? 'η θα ειμαι πια πολυ γκρινιαρα?

ξυπναει με το παραμικρο. δεν καταφερα να τη μαθω σε φασαρια.

εκει τι κανουμε?

veMDp3.png

στο κρεβατι της κοιμαται. στο δωματιο μας αλλα στο κρεβατι της.

κ μια κ τα λεμε εδω, να πω κ ενα αλλο παραπονο που εχω? 'η θα ειμαι πια πολυ γκρινιαρα?

ξυπναει με το παραμικρο. δεν καταφερα να τη μαθω σε φασαρια.

εκει τι κανουμε?

αυτο πιστευω δεν εχει να κανει με την εκμαθηση, δεν ειναι και ρομποτακια. Αυτα που γραφω ειναι βασει δικων μου εμπειριων αλλα κι εμας που τους πρωτους μηνες κοιμοταν και δεν επαιρνε χαμπαρι μετα ενοχλειται με τους θορυβους και ξυπναει. Εχω καταλαβει οτι ετσι ειναι το παιδι. Στην αρχη τι σκουπες εβαζα, απορροφητηρα, τηλεφωνα, δεν ξυπναγε, τωρα περπαταμε και στις μυτες. Ισως τελικα θελουν το χρονο τους για να μαθουν να κοιμουνται σωστα κι αυτο που εχουμε να κανουμε εμεις ειναι να ειμαστε διπλα τους για να νοιωθουν ασφαλεια και αφου σιγουρευτουν οτι δεν εχουν κατι να φοβηθουν, κοιμουνται. αυτο βεβαια παιρνει καιρο. Κουραγιο μας!

αυτο πιστευω δεν εχει να κανει με την εκμαθηση, δεν ειναι και ρομποτακια. Αυτα που γραφω ειναι βασει δικων μου εμπειριων αλλα κι εμας που τους πρωτους μηνες κοιμοταν και δεν επαιρνε χαμπαρι μετα ενοχλειται με τους θορυβους και ξυπναει. Εχω καταλαβει οτι ετσι ειναι το παιδι. Στην αρχη τι σκουπες εβαζα, απορροφητηρα, τηλεφωνα, δεν ξυπναγε, τωρα περπαταμε και στις μυτες. Ισως τελικα θελουν το χρονο τους για να μαθουν να κοιμουνται σωστα κι αυτο που εχουμε να κανουμε εμεις ειναι να ειμαστε διπλα τους για να νοιωθουν ασφαλεια και αφου σιγουρευτουν οτι δεν εχουν κατι να φοβηθουν, κοιμουνται. αυτο βεβαια παιρνει καιρο. Κουραγιο μας!

αυτο ακριβως! στην αρχη κ εγω ελεγα μωρε μπραβο τοση φασαρια κ κοιμαται?

τωρα οπως το λες στις μυτες. κ εγω πιστευω ειναι θεμα ανασφαλειας γιατι οταν κοιμαται μπρουμητα δεν καταλαβαινει τιποτα! ενω ανασκελα ή στο πλαι ισως αισθανεται εκτεθιμενη...?

veMDp3.png

αυτο ακριβως! στην αρχη κ εγω ελεγα μωρε μπραβο τοση φασαρια κ κοιμαται?

τωρα οπως το λες στις μυτες. κ εγω πιστευω ειναι θεμα ανασφαλειας γιατι οταν κοιμαται μπρουμητα δεν καταλαβαινει τιποτα! ενω ανασκελα ή στο πλαι ισως αισθανεται εκτεθιμενη...?

Μηπως δεν βολευεται ανασκελα αλλα επειδη δεν μπορει να γυρισει ξυπναει? εμενα απο τοτε που εμαθε να γυριζει μονο μπρουμυτα κοιμαται. Για κανε μια δοκιμη οταν αρχιζει να ψιλοξυπναει να την βαλεις μπρουμυτα.

Μηπως δεν βολευεται ανασκελα αλλα επειδη δεν μπορει να γυρισει ξυπναει? εμενα απο τοτε που εμαθε να γυριζει μονο μπρουμυτα κοιμαται. Για κανε μια δοκιμη οταν αρχιζει να ψιλοξυπναει να την βαλεις μπρουμυτα.

χαχα! αυτο ακριβως κανω τη νυχτα! μολις την ακουσω να νιαουριζει εντονα τσουπ την γυρναω μπρουμητα κ κλεινει διακοπτες! δεν κουνιεται! τωρα τα μεσημερια μολις την κοιμισω την βαζω με τη μια μπρουμητα κ αν ειμαι τυχερη μπορει να κοιμηθει κ 1-2 ωρες. οποτε τη βαλω στο πλαι σε 20' εχει ξυπνησει.

να ξερες ποσο πονταρω στη φαση που θα μπορει να στριφογυρναει μονη της!!!

veMDp3.png

να το προσεχεις το μπρουμυτα γιατι δεν επιτρεπεται σε αυτη την ηλικια!!!

το συζητησες με τον παιδιατρο σου?

ο γιατρος μας μου εχει πει οχι μπρουμητα. αυτη ειναι πλεον η γραμμη απο τον παιδιατρικο συλλογο το ξερω. μα παιδια, εμεις μπρουμητα μεγαλωσαμε! οτι φωτο εχω απο μωρο που ειμαι κοιμαμαι μπρουμητα! τι να πω ισως παιρνω ρισκο? δεν το αισθανομαι ετσι. το παιδακι βολευεται!

veMDp3.png

κοριτσια να σας εκμυστηρευτω κατι?

ειναι 2 μερες που προσπαθω με την μικρη κ οποτε τη βλεπω οτι νυσταζει τη βαζω στο κρεβατακι της, της δινω την πιπιλα, καθομαι λιγο τη χαιδευω κ κοιμαται.

το ιδιο κ το βραδυ μετα το γαλατακι. αγκαλιτσα μεχρι να ρευτει, τραγουδακια, χαδακι κ κρεβατακι. κ εκει τραγουδακια, χαδακια κ νανι.

λετε να τα καταφερω κ να τη γλυτωσω την αγκαλια? 8 κιλα ειναι αυτα!!!!

veMDp3.png

Μπράβο!!!μπορει να το συνηθίσει και να κοιμαται ετσι μονη της!!πολυ καλο μου ακούγεται για ενα "απαιτητικό"μωρο όπως το περιεγραφες απίστευτο μου φαίνεται!!!οσο για το μπρουμιτα το απαγορεύουν γιατι έχουν πνηγει μωρα ετσι κυρίως αν δεν κρατάνε καλα το κεφάλι... Βέβαια δεν ειναι πολυ μεγάλα τα ποσοστά, απλα εχε το νου σου.. Καλή συνέχεια!

Μπράβο!!!μπορει να το συνηθίσει και να κοιμαται ετσι μονη της!!πολυ καλο μου ακούγεται για ενα "απαιτητικό"μωρο όπως το περιεγραφες απίστευτο μου φαίνεται!!!οσο για το μπρουμιτα το απαγορεύουν γιατι έχουν πνηγει μωρα ετσι κυρίως αν δεν κρατάνε καλα το κεφάλι... Βέβαια δεν ειναι πολυ μεγάλα τα ποσοστά, απλα εχε το νου σου.. Καλή συνέχεια!

ακριβως οπως το λες ειναι!!! πολυ απαιτητικο!!! κοιτα το βραδυ ζοριζομαι λιγο παραπανω γιατι ψιλοαντιδρα. αλλα θα επιμεινω. ομως νομιζω οτι εχοντας την πιπια στο στομα δεν την αφηνει να πεσει σε βαθυ υπνο κ ετσι μου ψιλογκρινιαζει γιατι δεν ευχαριστιεται υπνο μεσα στην ημερα. κοιμαται κανενα μισαωρο κ ξυπναει. οτι γινοταν δηλαδη κ στην αγκαλια μου. τη νυχτα ομως οταν χαλαρωσει την πεταει μονη της κ κοιμαται. για να δουμε. αν τα καταφερουμε επομενο βημα ειναι να την ψιλοσυνηθισω σε θορυβους μπας κ μπορουμε να παμε πουθενα!

veMDp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα