Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tελικά τα καταφέρνω...


Recommended Posts

...μόνη μου...

Η μητέρα μου έρχεται πια μόνο δύο φορές την εβδομάδα,μια για να κάνω το σπίτι και μια για να ψωνίσω,λαϊκή,μάρκετ κλπ.

 

Το πρωί στις 7.30 που ξυπνάνε τις κάνω μπάνιο και μετά ταίζω πρώτα τη μεγάλη που κοιμάται όλη νύχτα και μετά τη μικρή.Η μικρή τρώει και στη 1.00 και στις 5.00 το πρωί οπότε μπορεί να περιμένει λιγάκι...Μετά τις παίρνω μαζί μου στην κουζίνα όπου ετοιμάζω μπιμπερό,νερό και λοιπά για τα επόμενα γεύματα.Γύρω στις 9 θέλουν και οι δύο να ξανακοιμηθούν και τις κοιμίζω μαζί στο καρότσι.Όσο κοιμούνται-από 20λεπτο έως καμιά ώρα κάνω καμιά δουλειά,αλλά αν ξυπνήσει καμία τα αφήνω...Η μεγάλη τρώει στις 11 φρούτα και μετά η μικρή γάλα.Το γάλα το φτιάχνω και το αφήνω στο θερμαντήρα ώστε να είναι έτοιμο και να μην καθυστερήσω.Τις παίρνω πάλι στην κουζίνα για να μαγειρέψω ή παιζουμε μέχρι να νυστάξουν πάλι...Στο πάρκο δεν κάθονται ακόμη γι'αυτό παίζουμε στον καναπέ ή τις βγάζω στη βεράντα αν είναι ζεστά...

 

Κάπως έτσι περνάει το πρωινό,μέχρι τις 3.30 που έρχεται ο άντρας μου,και έτσι το απόγευμα με βοηθάει εκείνος,να κάνω και κανένα μπανάκι...

 

Υπάρχουν και μέρες που είναι πιο δύσκολα,αν η μια γκρινιάζει την ώρα που τρώει η άλλη,αρχίζει κι εκείνη την γκρίνια και τότε έχουμε πάρτυ...:D Προσπαθώ με χίλια καραγκοζιλίκια να αποσπάσω την προσοχή της μιας,για να φάει απερίσπαστη και η άλλη...

 

Την πρώτη φορά που έμεινα μόνη μου μαζί τους ήταν σχεδόν εφιαλτικά,έκλαιγαν συνέχεια,μας είχανε κόψει και το ρεύμα και δεν είχα να βράσω νερό και να αποστειρώσω,κόλαση...Μετά όμως βρήκα ένα ρυθμό και χαίρομαι πολύ που τα καταφέρνουμε και μόνες μας :P

Βέβαια δεν έχω χρόνο για μένα για τίποτα πια...

Αύριο θα ρθει κομμώτρια στο σπίτι να φτιάξω επιτέλους τα μαλλιά μου που έχω να τα βάψω ένα χρόνο :shock: και νιώθω λες και θα κάνω κάτι πολύ σπουδαίο!

Αλλά ας είναι καλά...

 

Το ποστ δεν το κάνω για να πάρω μπράβο και συγχαρητήρια,αλλά μόνο για να ενθαρρύνω μέλλουσες διδυμομανάδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Elli χαίρομαι που η ζωή σας μπήκε σε μια τέτοια ευχάριστη ρουτίνα! Οι μπουμπούκες μεγαλώνουν, κι εσύ σιγά σιγά θα βρείς τους ρυθμούς σου και θα τις καμαρώνεις να ανθίζουν μέρα με τη μέρα!

 

Μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι να είναι καλά να σε παιδεύουν!!! :wink: (και φυσικά να 'σαι και εσύ και ο άντρας σου καλά να το χαίρεστε το παίδεμα!)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Και σιγά που δεν θα τα κατάφερνες !!!! :D

 

δεν ειναι καθόλου ευκολο 2 μωράκια που ταυτόχρονα θέλουν τα ίδια πράγματα !!!

 

Μπράβο σου !!! μπράβο σας ...γιατι και μπέμπες βοηθούν !!!

(μου αρέσει που λες ... η μικρή & η μεγάλη ...) :lol:

 

αυριο περιμένουμε φωτό με μαλλί στην "τρίχα"... και τα υπόλοιπα βεβαιώς βεβαίως !

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω τα αγοράκια μου από 25/2 μέχρι 5/3/2009, αλλά το δύσκολο με μένα ειναι ότι έχω ήδη ένα ζουζούνι ζόρικο 2,5 ετών που δεν κάθεται ούτε για ένα λεπτό ήρεμος, δεν ξέρω πως θα τα βγάλω πέρα. Αφήστε τις κλοτσιές μου μου ρίχνει στην κοιλιά! λες και το κάνει επίτηδες.

Όσον αφορά τα πραγματά του (κούνια, καρότσι και τέτοια) μόνο στη συζήτηση ότι θα τα δώσουμε στα μωρά και σε εκείνον θα πάρουμε καινούρια ούτε καν το συζητάει, λέει ένα οκι (οχι δηλαδή) και τελείωσε ο διαλόγος. Από τη μία λέω και εγώ ότι είναι ίσως λίγο μικρός ακόμη για μονό κρεββάτι αλλά από την άλλη με φαντάζεστε με τρεις κούνιες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πόσο κουράγιο και χαρά παίρνω όταν διαβάζω κατορθώματα διδυμομαμάδων! Και πόσο σε καταλαβαίνω...

Έχετε βρει και τη σειρά σας (τουλάχιστον στο περίπου...) και όλα καλά! Είναι φάσεις που και εμάς τρελαίνονται, αλλά είναι και φάσεις, όπως τώρα, που κοιμήθηκαν την ίδια ώρα και εγώ δεν ξέρω τι να κάνω και προτιμώ να κάτσω λίγο να ξεκουραστώ...

Από δόντια πως τα πάτε; Καμιά βολτίτσα έχει στο πρόγραμμά σας;

Όσο για την κομμώτρια... μη μου το θυμίζεις, έχουμε και μια βάπτιση την Κυριακή και θα είμαι ένα χάλι μαύρο...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...μόνη μου...

Η μητέρα μου έρχεται πια μόνο δύο φορές την εβδομάδα,μια για να κάνω το σπίτι και μια για να ψωνίσω,λαϊκή,μάρκετ κλπ.

 

Το πρωί στις 7.30 που ξυπνάνε τις κάνω μπάνιο και μετά ταίζω πρώτα τη μεγάλη που κοιμάται όλη νύχτα και μετά τη μικρή.Η μικρή τρώει και στη 1.00 και στις 5.00 το πρωί οπότε μπορεί να περιμένει λιγάκι...Μετά τις παίρνω μαζί μου στην κουζίνα όπου ετοιμάζω μπιμπερό,νερό και λοιπά για τα επόμενα γεύματα.Γύρω στις 9 θέλουν και οι δύο να ξανακοιμηθούν και τις κοιμίζω μαζί στο καρότσι.Όσο κοιμούνται-από 20λεπτο έως καμιά ώρα κάνω καμιά δουλειά,αλλά αν ξυπνήσει καμία τα αφήνω...Η μεγάλη τρώει στις 11 φρούτα και μετά η μικρή γάλα.Το γάλα το φτιάχνω και το αφήνω στο θερμαντήρα ώστε να είναι έτοιμο και να μην καθυστερήσω.Τις παίρνω πάλι στην κουζίνα για να μαγειρέψω ή παιζουμε μέχρι να νυστάξουν πάλι...Στο πάρκο δεν κάθονται ακόμη γι'αυτό παίζουμε στον καναπέ ή τις βγάζω στη βεράντα αν είναι ζεστά...

 

Κάπως έτσι περνάει το πρωινό,μέχρι τις 3.30 που έρχεται ο άντρας μου,και έτσι το απόγευμα με βοηθάει εκείνος,να κάνω και κανένα μπανάκι...

 

Υπάρχουν και μέρες που είναι πιο δύσκολα,αν η μια γκρινιάζει την ώρα που τρώει η άλλη,αρχίζει κι εκείνη την γκρίνια και τότε έχουμε πάρτυ...:D Προσπαθώ με χίλια καραγκοζιλίκια να αποσπάσω την προσοχή της μιας,για να φάει απερίσπαστη και η άλλη...

 

Την πρώτη φορά που έμεινα μόνη μου μαζί τους ήταν σχεδόν εφιαλτικά,έκλαιγαν συνέχεια,μας είχανε κόψει και το ρεύμα και δεν είχα να βράσω νερό και να αποστειρώσω,κόλαση...Μετά όμως βρήκα ένα ρυθμό και χαίρομαι πολύ που τα καταφέρνουμε και μόνες μας :P

Βέβαια δεν έχω χρόνο για μένα για τίποτα πια...

Αύριο θα ρθει κομμώτρια στο σπίτι να φτιάξω επιτέλους τα μαλλιά μου που έχω να τα βάψω ένα χρόνο :shock: και νιώθω λες και θα κάνω κάτι πολύ σπουδαίο!

Αλλά ας είναι καλά...

 

Το ποστ δεν το κάνω για να πάρω μπράβο και συγχαρητήρια,αλλά μόνο για να ενθαρρύνω μέλλουσες διδυμομανάδες...

Link to comment
Share on other sites

...μόνη μου...

Η μητέρα μου έρχεται πια μόνο δύο φορές την εβδομάδα,μια για να κάνω το σπίτι και μια για να ψωνίσω,λαϊκή,μάρκετ κλπ.

 

Το πρωί στις 7.30 που ξυπνάνε τις κάνω μπάνιο και μετά ταίζω πρώτα τη μεγάλη που κοιμάται όλη νύχτα και μετά τη μικρή.Η μικρή τρώει και στη 1.00 και στις 5.00 το πρωί οπότε μπορεί να περιμένει λιγάκι...Μετά τις παίρνω μαζί μου στην κουζίνα όπου ετοιμάζω μπιμπερό,νερό και λοιπά για τα επόμενα γεύματα.Γύρω στις 9 θέλουν και οι δύο να ξανακοιμηθούν και τις κοιμίζω μαζί στο καρότσι.Όσο κοιμούνται-από 20λεπτο έως καμιά ώρα κάνω καμιά δουλειά,αλλά αν ξυπνήσει καμία τα αφήνω...Η μεγάλη τρώει στις 11 φρούτα και μετά η μικρή γάλα.Το γάλα το φτιάχνω και το αφήνω στο θερμαντήρα ώστε να είναι έτοιμο και να μην καθυστερήσω.Τις παίρνω πάλι στην κουζίνα για να μαγειρέψω ή παιζουμε μέχρι να νυστάξουν πάλι...Στο πάρκο δεν κάθονται ακόμη γι'αυτό παίζουμε στον καναπέ ή τις βγάζω στη βεράντα αν είναι ζεστά...

 

Κάπως έτσι περνάει το πρωινό,μέχρι τις 3.30 που έρχεται ο άντρας μου,και έτσι το απόγευμα με βοηθάει εκείνος,να κάνω και κανένα μπανάκι...

 

Υπάρχουν και μέρες που είναι πιο δύσκολα,αν η μια γκρινιάζει την ώρα που τρώει η άλλη,αρχίζει κι εκείνη την γκρίνια και τότε έχουμε πάρτυ...:D Προσπαθώ με χίλια καραγκοζιλίκια να αποσπάσω την προσοχή της μιας,για να φάει απερίσπαστη και η άλλη...

 

Την πρώτη φορά που έμεινα μόνη μου μαζί τους ήταν σχεδόν εφιαλτικά,έκλαιγαν συνέχεια,μας είχανε κόψει και το ρεύμα και δεν είχα να βράσω νερό και να αποστειρώσω,κόλαση...Μετά όμως βρήκα ένα ρυθμό και χαίρομαι πολύ που τα καταφέρνουμε και μόνες μας :P

Βέβαια δεν έχω χρόνο για μένα για τίποτα πια...

Αύριο θα ρθει κομμώτρια στο σπίτι να φτιάξω επιτέλους τα μαλλιά μου που έχω να τα βάψω ένα χρόνο :shock: και νιώθω λες και θα κάνω κάτι πολύ σπουδαίο!

Αλλά ας είναι καλά...

 

Το ποστ δεν το κάνω για να πάρω μπράβο και συγχαρητήρια,αλλά μόνο για να ενθαρρύνω μέλλουσες διδυμομανάδες...

 

 

 

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ .

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΗΤΕΡΑ ΔΙΔΥΜΩΝ ΕΧΩ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ( ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ - ΑΓΟΡΑΚΙ ) 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΗΜΕΡΩΝ .ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ - ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΔΙΔΥΜΩΝ .

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ Η ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΙΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟΥΝ ..........,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ

 

ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ 5:30 KAI ΑΡΧΙΖΩ ΤΟ ΤΑΙΣΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΗΝ ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ (ΑΛΛΑΓΜΑ - ΝΤΥΣΙΜΟ ΚΤΛ) ΜΕΤΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7 ΠΑΡΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΙΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ.

ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΧΛΜ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ . ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΧΟΛΑΩ ΣΤΙΣ 2. ( ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΗΤΕΡΑΣ ) ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ 50 ΧΛΜ ΠΗΓΑΙΝΩ SUPER MARKET Kτλ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΟΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟΣ ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑΙΣΜΑ ΣΤΙΣ 5 ( ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ Ή, ΡΥΖΑΛΕΥΡΟΉ ΓΑΛΑ ΚΤΛ) ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΟΝΤΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΗ. ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8:30 ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΑ ΜΠΑΝΙΑ (ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ - ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ) ΜΕΤΑ ΤΑΙΣΜΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ . ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ - ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11-12 ΠΕΦΤΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ Η ΠΙΠΙΛΑ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος χρονος ειναι απιστευτος. Μετα, στρωνουνε. Ελη, εχεις δοκιμασει να κανεις μπανιο τη μια μερα το ενα μωρο και επειτα το αλλο την αλλη μερα; Ετσι δε χρειαζεται να περιμενεις τον αντρα σου. Εγω ετσι κανω.

 

Σε λιγους μηνες, δε θα ξυπνανε τοσο τα βραδια. Και αφηστε τις δουλειες. Να τις κανετε οταν κραταει τα μωρα αλλος και ειναι ξυπνια. θΑ ΓΙΝΟΥΝ. Κανονας παθουσας και συμμορφωμενης* κοιμομαστε οταν κοιμουνται τα διδυμα. Παντα.*Ετσι θα αντεξετε. Αλλιως θα παθετε υπερκοπωση ή καταθλιψη. Για τα παιδια σας και μετα για τον εαυτο σας. Ξερω, 4 παιδια εκανα, τα 2 διδυμα...Την πατησα, και τωρα κοιμαμαι!

 

NAT-LEFT,σκεφτεσαι τη λυση να δελεασεις το μικρο λεγοντας οτι θα κοιμηθει μαζι σας; Εγω το εχω δοκιμασει και στο τελος βαρεθηκαν οι μικρες να ξυπνανε μαζι με τα διδυμα και γυρισαν στο δωματιο τους και παλι. Επισης δωρακια ταχα απο τα μωρα, κατι καινουργιο που θα κανει το αγορακι σου να καμαρωνει... Και τελος, μικρο ειναι, τωρα λεει οχι, στην πραξη μπορει να αντιδρασει φυσιολογικα...Μη στεναχωριεσαι...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα πραγματά του (κούνια, καρότσι και τέτοια) μόνο στη συζήτηση ότι θα τα δώσουμε στα μωρά και σε εκείνον θα πάρουμε καινούρια ούτε καν το συζητάει, λέει ένα οκι (οχι δηλαδή) και τελείωσε ο διαλόγος. Από τη μία λέω και εγώ ότι είναι ίσως λίγο μικρός ακόμη για μονό κρεββάτι αλλά από την άλλη με φαντάζεστε με τρεις κούνιες;

 

Νατασσα αφησε λιγο να περασει ο καιρος και ξανακανε του κουβεντα

Εν αναγκη να πατε μαζι να δειτε κρεβατακια μονα,δεν μπορει θα του αρεσουν

Οσο για την ηλικια μια χαρα ειναι

Ο Γιαννης μου μπηκε σε μονο κρεββαρι 20 μηνων και ο Δημητρης 17

4

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε καταλαβαίνω!!!! Τον πρώτο χρόνο τον θυμάμαι σαν εφιάλτη, όντας τελειομανής, είχα την κούραση μου, ήθελα και θέλω το σπίτι στην εντέλεια, και μια πεθερά κάθε μέρα στο σπίτι και κάθε μέρα εφιαλτικούς καβγάδες, δεν κανω καλα το ενα δεν κανω καλα το άλλο, δεν προσεχω το γιο της και ολο παραπονα, και γω να πεθαίνω απ΄την αυπνία!!! Δεν θελω να τα θυμάμαι, διαβάζω το μηνυμα σου που περιγραφεις μια απλη μερα διδυμομάνας και συγκινουμε. Τέλος παντων καλο κουραγιο σε ολες και ολους τους διδυμογονεις, θεωρω οτι μετα το χρονο ειναι καλυτερα τα πραγματα, υπομονή και κουραγιο, να χαιρεσαι τα μωρά σου.....

 

Σίσσυ

μητερα Γιωργου και Ηλια(16 μηνων) :P:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά αυτό είναι που δυσκολεύει περισσότερο τα πράγματα,η φροντίδα του σπιτιού..

Χίλια συγχαρητήρια σε σενα και όλες τις διδυμομανούλες.

Το ένα μόνο του και μου φαίνεται full time απασχόληση,δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι με 2!! :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάαααρα πολυ καιρό να μπω στο φόρουμ (για δικούς μου προσωπικούς λόγους). Σήμερα μπήκα να δω κάτι και πέτυχα το ποστ της Ellis..... Δεν μπόρεσα να μην το διαβάσω καθως έχω καιρό να μάθω νέα της....

Πολύ χαίρομαι που τα καταφέρνεις Ελένη μου.... Όχι ότι υπήρχε καμμιά αμφιβολία περί αυτού αλλά χαίρομαι και που το διαβάζω..... Να'σται καλά και συ και τα μωρά σου και να χαμογελάτε συνεχώς....

 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλα τα κορίτσια.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Από δόντια τίποτα ακόμα,μόνο τη γκρίνια έχουμε,και μανιώδες δάγκωμα των πάντων,δάχτυλα,κουβέρτες,παιχνίδια,τις σαλιάρες τους,ο,τιδήποτε...

 

Βόλτες σπάνια τις πηγαίνω δυστυχώς...

 

Με το σπίτι είχα κι εγώ αρρώστια,κάθε μέρα το έγλυφα,τώρα δυστυχώς δε γίνεται,το κάνω μόνο μια φορά την εβδομάδα αλλά θα βρω χρόνο κάθε μέρα να σφουγγαρίσω και να πάρω λίγο και τη σκόνη,δε μπορώ αλλιώς...Άλλωστε εφόσον η μια κοιμάται τη νύχτα και σηκώνομαι μόνο για τη μικρή,είναι λίγο πιο ξεκούραστα πια.Αυτό που μου λείπει πολύ είναι ο μεσημεριανός ύπνος :(

 

Όσες δουλεύετε κιόλας ή έχετε και άλλα παιδάκια,μπράβο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια κοριτσια με τα διδυμακια σας.Εγω νομιζω οτι θα μου ητν τρομερα δυσκολο να τα βγαλω περα μονη μου με δυο μωρα συγχρονως.

Για τα παιδια σου ομως ολα τα μπορεις νομιζω!!!!!

 

Καλη συνεχεια και καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλλη ουάου.... μπράβο σας!!!! να παίρνουμε κουράγιο κι εμείς που φρικ;ρουμε ώρε ώρες με το ένα!!! :lol::lol::lol::lol:

 

αυτό το μικρή-μεγάλη είναι πολύ ωραίο :D

 

φιλιά σε όλες σας :P

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη είναι μεγαλύτερη κατά 1 λεπτό στην ηλικία :P αλλά και κατά 1300 γραμμάρια σε βάρος :P:P

Κάπως πρέπει να τις αποκαλούμε αφού δεν έχουν ακόμη ονόματα-δηλαδή η μικρή έχει αλλά δεν της το φωνάζουμε ακόμη...

 

Επίσης η μεγάλη κάνει πάντα πρώτη καθετί καινούριο,πχ. τσιρίδες,λογάκια κλπ.Η μικρή ακολουθεί μετά από λίγο καιρό... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η μεγάλη κάνει πάντα πρώτη καθετί καινούριο,πχ. τσιρίδες,λογάκια κλπ.Η μικρή ακολουθεί μετά από λίγο καιρό... :D:D
Έτσι γίνεται πάντα! τα μικρά έχουν προτυπα τα μεγάλα!! :lol::lol::lol:

και πάλι να τις χαίρεσαι!!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στις ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΑΔΕΣ RESPECT!!! Μπράβο σας που τα καταφέρνετε και τα φέρνετε βόλτα! Έχω μια αδυναμία στα δίδυμα γιατί λόγω εξωσωματικών νόμιζα ότι θα κάνω και εγώ. Τώρα ευχαριστώ το Θεό που δεν μου τα έστειλε με μία κοιλιά. Πάντως τους φέρομαι σαν να είναι δίδυμα όσον αφορά τις βασικές φροντίδες δηλαδή (μαζί τα ξυπνάω, μαζί τα ταίζω, μαζί τα κάνω μπάνιο, μαζί τα ντύνω και το βράδυ μαζί τα κοιμίζω). Είδα ότι με τον τρόπο αυτό μου μένει λίγος χρόνος γιατί διαφορετικά δεν θα τα έβγαζα πέρα. Αν θέλετε μια συμβουλή, όσο μεγαλώνουν προσπαθήστε να κάνετε το ίδιο, θα εξοικονομήσετε χρόνο...

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΑΡΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΣΟ ΜΑΓΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗς ΜΑΜΑς, ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ...ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΟΛΟΜΟΝΑΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ 1η ΗΜΕΡΑ...ΕΧΩ ΚΛΑΨΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΟΥΡΑΣΗ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ........ΤΩΡΑ ΟΜΩς ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΟΠΩς ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ , ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΥΝΧΑΡΗΤΙΡΙΑ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕς ΣΤΟ ΣΧΩΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥς! ΞΕΡΩ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗς ...ΣΑς ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΟΜΩς ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΝΤΙΚΙΜΕΝΙΚΗ. ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΠΩς ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΗΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΜΩς ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΟΥΝ, ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΣΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΙΕς ΚΑΝΟΥΝΕ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.....ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑ ,ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΟΝΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΒΛΕΠΟΝΤΑς ΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!! ΟΛΕς ΟΙ ΜΑΜΑΔΕς ΔΙΔΥΜΩΝ ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ :wink::wink:

glitterfy134519T689D30.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πήγα στην δουλειά στις 30 μέρες!

Κατάφερα σαν την τρελλή να θηλάσω μέχρι 3 μήνες αλλά όχι αποκλειστικά βέβαια.

Οι διδυμούλες μου είναι θεές!

Κοιμούνται απο τισ 7,30 το βράδυ και τις ξυπνάω εγώ στις 8.30 το πρωί.

¨Ολα τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία όταν κοιμάσαι..!

Ακόμα και αν ο Βέγγος μπροστά σου είναι ένα τίποτα!΄

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς κορίτσια!

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΩ.ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΑΠΟ 10 ΕΩΣ 7 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.ΤΑΙΖΟΜΑΣΤΕ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 11 ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΜΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΝΥΣΤΑΖΟΥΝ ΒΟΛΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙΣΕ ΛΙΓΟ ΦΑΓΗΤΟ ΞΑΝΑ ΥΠΝΟ ΣΤΙΣ 7 ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΞΑΝΑ ΛΙΓΟ ΥΠΝΟ Η ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΑΝΙΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΥΠΝΟ ΣΤΙΣ 10 ΟΠΟΥ ΤΙΣ ΚΡΑΤΑΩ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΞΥΠΝΙΕΣ.ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΥΠΝΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΚΡΙΝΙΑΡΕΣ.ΚΑΙ ΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΥΛΙΚΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.

line_flow_rose_beg_xbliz34_time_1208577600_text_cfc920c4c9c4d5cccfd5cbc5d320ccc1d320c5c9cdc1c9.gif
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω βρε κορίτσια, μπροστά στην κούραση και την υστερία που μου προκαλούν τώρα, νομίζω ότι ο πρώτος χρόνος δεν ήταν τίποτα σημαντικό...τεσπα, Elli μια χαρά τα καταφέρνεις. Hταν ζήτημα χρόνου να βρεις το πρόγραμμά σου...μην ανησυχείς όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο διδυμομανουλες μου δινετε κουραγιο...

 

εχω την πεθερα κοντα και την μαμα μακρια με μια κορη 13 ετων να φροντιζει...(δεν την ταιζει στο στομα αλλα ..... :D )

ο αντρας μου ειναι υπεροχος και βοηθαει γενικα,ετσι και εγω ελπιζω οτι θα εχω βοηθεια και στα μωρακια μας...

 

δεν θελω γενικα κοσμο μες στο σπιτι και θελω να μπω σε προγραμμα με τα μωρακια μου αφου και στην αρχη να εχω βοηθεια εεε ποσο θα κρατησει;

 

εχω γυναικα για τις δουλειες και ελπιζω να τα καταφερω μονη με τον αντρουλη μου..ο οποιος οταν γεννησω θα παρει αδεια 40 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έγω έχω να κοιμηθώ ολόκληρη νύχτα ακριβώς 3 χρόνια. Τα διδυμα ξυπνάνε ακόμα κάθε βράδυ γύρω στις 3-4 και θέλουν γάλα και σαλόνι. Μόνο εκεί ξανακοιμούνται. :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...