Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ!!


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω να υποβάλω μία ερώτηση, και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει τύχει σε καμία από εσάς και πώς το αντιμετωπίσατε.

Έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Είναι ήδη λεπτοκαμωμένη, με αποτέλεσμα να "φλερτάρουμε" με το συμπλήρωμα, αλλά προς το παρόν το έχουμε αποφύγει.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, όταν ξυπνάει το πρωί (κατά τις 8,30 με 9.00 συνήθως) τρώει πολύ λίγη ώρα, δηλαδή μπορεί να κάτσει 5 λεπτά σε κάθε μαστό και μετά τεντώνει το σώμα της πίσω σαν τόξο και ουρλιάζει. Έχω δοκιμάσει να την βάλ να ρευτεί, να περιμένω μερικά λεπτά και να της ξαναδώσω, αλλά δε γίνεται τίποτα. Τελικά περνάνε πάλι 2,5 με 3 ώρες μέχρι το επόμενο γέυμα, ακι τότε τρώει κανονικά (περίπου μισή ωρα συνολικά). Σημειωτέον ότι κυπνάει και τρώει και μία φορά κατά τη διάρκεια της νύχτας, γύρω στις 4 με 5 το πρωί.

Σήμερα όμως άρισε να δυσανασχετεί και άλλες ώρες της ημέρας. Επίσης έχω διαπιστώσει ότι έχει προτίμηση στον ένα μαστό, από τον οποίο και τρώει περισσότερο (στο αριστερο τρώει 5 λεπτά και μετά τεντώνεται και αρχίζει να κλαίει, ενώ όταν την αλλάζω και τη βάζω στο δεξί μπορεί να κάτσει και είκοσι).

Ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί πολύ απλά να μην πεινάει το πρωί, αλλά ρε κορίτσια, είναι δυνατόν να έχει να φάει από τις 5 και να έχει πάει η ώρα 9 και να μην πεινάει;;

Βασικά αγχώθηκα γιατί σήμερα μου τα έκανε αυτά όλη μέρα, σε όλα τα γεύματα.

Πείτε μου, σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Μήπως την ενοχλει κάτι; Δοκίμασα και να της καθαρίσω τη μυτούλα πριν φάει, αλλά τζίφος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,και εγώ θηλάζω αποκλειστικά μια κόρη 4 μηνών και μιας εβδομάδας, εδώ και καιρό και η δικιά μου δυσανασχετεί πολύ συχνά με το θηλασμό και τεντώνεται ενω τρώει και κλαίει και δεν καταλαβαίνω τι έχει, την παίρνω όμως αγκαλιά και περπατάω ή αγκαλιά και όρθια όπως είμαι την κουνάω ενώ παράλληλα θηλάζει και έτσι κάπως ηρεμεί και τρώει, καθιστή αν είμαι δεν θα φάει τίποτα. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιθανον να μην πειναει αρκετα....εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ικανα να ξερουν ποτε πεινανε και ποτε οχι και ποσο θελουν να φανε...!!και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και εχω....καμια φορα τ βραδυ μπορει να μην φαει καθολου...!!φυσικα και ανησυχώ αλλα διαπιστωσα οτι ειχε δικιο η παιδιατρος..!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιθανον να μην πειναει αρκετα....εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι ικανα να ξερουν ποτε πεινανε και ποτε οχι και ποσο θελουν να φανε...!!και εγω το ιδιο προβλημα ειχα και εχω....καμια φορα τ βραδυ μπορει να μην φαει καθολου...!!φυσικα και ανησυχώ αλλα διαπιστωσα οτι ειχε δικιο η παιδιατρος..!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι θα διαφωνησω με το ορθιο...θα σας γινει μονιμη συνηθεια και θα εχετε προβλημα.την πατησα στο πρωτο μου παιδι και μεχρι να περπατησει το ειχα ορθια αγκαλια και πανω κατω ,αλλιως τον ακουγε ολο το τετραγωνο...

θα σου ελεγα να παρατηρησεις αν την πειραζει κατι που τρως.αν μπορεις μιλα και με ιεδικη συμβουλο θηλασμου,γιατι αυτο το τεντωμα που περιγραφεις δειχνει καποια ενοχληση του μωρου,μπορει να εχει πονακια .παντως στο θηλασμο γενικα ισχυει το οσο θελει οποτε θελει το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, όταν ξυπνάει το πρωί (κατά τις 8,30 με 9.00 συνήθως) τρώει πολύ λίγη ώρα, δηλαδή μπορεί να κάτσει 5 λεπτά σε κάθε μαστό και μετά τεντώνει το σώμα της πίσω σαν τόξο και ουρλιάζει. Έχω δοκιμάσει να την βάλ να ρευτεί, να περιμένω μερικά λεπτά και να της ξαναδώσω, αλλά δε γίνεται τίποτα.

 

Ξέρεις τι; Το πρωί έχουμε μεγαλύτερη ροή. Σε εμένα, ο πρώτος πρωινός θηλασμός είναι πολύ πιο πλουσιοπάροχος (με διαφορά, το νιώθω και το ακούω). Οπότε μπορεί τα 5 λεπτά σε κάθε μαστό να είναι αρκετά (ίσως και παραπάνω από τα άλλα γεύματα)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω να υποβάλω μία ερώτηση, και θα ήθελα να μου πείτε αν έχει τύχει σε καμία από εσάς και πώς το αντιμετωπίσατε.

Έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Είναι ήδη λεπτοκαμωμένη, με αποτέλεσμα να "φλερτάρουμε" με το συμπλήρωμα, αλλά προς το παρόν το έχουμε αποφύγει.

Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και 2 εβδομάδες περίπου, όταν ξυπνάει το πρωί (κατά τις 8,30 με 9.00 συνήθως) τρώει πολύ λίγη ώρα, δηλαδή μπορεί να κάτσει 5 λεπτά σε κάθε μαστό και μετά τεντώνει το σώμα της πίσω σαν τόξο και ουρλιάζει. Έχω δοκιμάσει να την βάλ να ρευτεί, να περιμένω μερικά λεπτά και να της ξαναδώσω, αλλά δε γίνεται τίποτα. Τελικά περνάνε πάλι 2,5 με 3 ώρες μέχρι το επόμενο γέυμα, ακι τότε τρώει κανονικά (περίπου μισή ωρα συνολικά). Σημειωτέον ότι κυπνάει και τρώει και μία φορά κατά τη διάρκεια της νύχτας, γύρω στις 4 με 5 το πρωί.

Σήμερα όμως άρισε να δυσανασχετεί και άλλες ώρες της ημέρας. Επίσης έχω διαπιστώσει ότι έχει προτίμηση στον ένα μαστό, από τον οποίο και τρώει περισσότερο (στο αριστερο τρώει 5 λεπτά και μετά τεντώνεται και αρχίζει να κλαίει, ενώ όταν την αλλάζω και τη βάζω στο δεξί μπορεί να κάτσει και είκοσι).

Ο παιδίατρος λέει ότι μπορεί πολύ απλά να μην πεινάει το πρωί, αλλά ρε κορίτσια, είναι δυνατόν να έχει να φάει από τις 5 και να έχει πάει η ώρα 9 και να μην πεινάει;;

Βασικά αγχώθηκα γιατί σήμερα μου τα έκανε αυτά όλη μέρα, σε όλα τα γεύματα.

Πείτε μου, σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Μήπως την ενοχλει κάτι; Δοκίμασα και να της καθαρίσω τη μυτούλα πριν φάει, αλλά τζίφος.

 

Ισως το πρωι επειδη η ροη ειναι μεγαλύτερη να χορταινει γρήγορα. Εχει και αλλα ενδιαφέροντα τώρα καθώς μεγαλώνει.

 

Μήπως την πιέζεις να θηλασει επειδη νομίζεις οτι δε χορτασε;

 

Οταν δυσανασχετεί άλλαζε στηθος. Αν θελει να κάτσει στο αλλο, αν δε θελει παίξτε.

 

 

Για το βάρος τι ακριβώς σε απασχολεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος είναι οριακό για συμπλήρωμα. Είναι 62 πόντους και 5510 gr και είναι 3,5 μηνών. Γεννήθηκε 3650 gr οπότε θα έπρεπε να είναι παραπάνω κιλά

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τις τελευταίες δύο ημέρες έχει μειώσει τη διάρκεια όλων των γευμάτων. Τρώει γύρω στα 7 λεπτά απο κάθε στήθος και μετά τραβιέται και γκρινιάζει.

Μήπως φταίει το ότι μετά από κάθε θηλασμό κάνω και θήλαστρο για 10' σε κάθε στήθος; Μου το συστήσανε προκειμενου να αυξηθεί η παραγωγή. Μήπως τελικά αυξήθηκε η παραγωγή και το μωρό θέλει λιγότερο χρόνο στο στήθος για να χορτάσει; Ρωτάω γιατί ενεργείται και ουρεί κανονικά, όπως και πριν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί τελικά να χορταίνει και απλά να θέλει να ρεφτεί αν έχει αυξηθεί η ποσότητα.Εγώ προσπαθώ να μην αγχώνομαι και να μην επιμένω,και κατέληξα πως άλλες φορές η μεγάλη ροή την βιάζει γι αυτο προτιμά το αλλο στήθος, αυτό με τη λιγότερη ροή, άλλες φορές πεινάει πολύ και πνίγεται και κλαίει,και άλλες φορές θέλει να ρεφτεί και εγώ την πιέζω να φάει..καλό κουράγιο και θα τη βρούμε την άκρη που θα πάει, το σημαντικό είναι να παίρνει το βάρος που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Βασικά τις τελευταίες δύο ημέρες έχει μειώσει τη διάρκεια όλων των γευμάτων. Τρώει γύρω στα 7 λεπτά απο κάθε στήθος και μετά τραβιέται και γκρινιάζει.

Μήπως φταίει το ότι μετά από κάθε θηλασμό κάνω και θήλαστρο για 10' σε κάθε στήθος; Μου το συστήσανε προκειμενου να αυξηθεί η παραγωγή. Μήπως τελικά αυξήθηκε η παραγωγή και το μωρό θέλει λιγότερο χρόνο στο στήθος για να χορτάσει; Ρωτάω γιατί ενεργείται και ουρεί κανονικά, όπως και πριν

 

Σταμάτησε την αντληση!

 

Ειναι φυσιολογικο να μειωθει ο χρόνος θηλασμου μετα απο τόσο καιρο. Το μωρο γίνεται πιο αποτελεσματικό στην απομάκρυνση του γαλακτος απο το στηθος κι αυτο γλιτώνει την μαμα απο το τρελοκομειο (φαντάζεσαι να θηλαζε οπως παλια, καμια μαμα δε θα άντεχε να θηλαζει για καιρο)!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος είναι οριακό για συμπλήρωμα. Είναι 62 πόντους και 5510 gr και είναι 3,5 μηνών. Γεννήθηκε 3650 gr οπότε θα έπρεπε να είναι παραπάνω κιλά

 

Βασικά δεν υπαρχει θα έπρεπε! Κάθε μωρο εχει ενα συγκεκριμένο δικο του τροπο αναπτυξης!

Παντως ειναι ελάχιστα πιο κατω απο την καμπύλη γέννησής(πραγμα που εμένα προσωπικα δεν μου λέει και κατι).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και εμένα δεν θηλάζει πολύ, αλλά αυτό συμβαίνει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Θηλάζει για 2 έως 5 λεπτά και μέτά βγαίνει από το στήθος και θα περάσουν μπορεί και 2 ώρες για να θελήσει να μπεί πάλι και να φάει. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν παίρνει καλό βάρος. Είναι κοριτσάκι γεννήθηκε στις 29-6-2013 με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και ήταν 3730. Δεν ανέβασε ίκτερο ούτε είχαμε κάποια επιπλοκή. Οι λοιπές ζυγίσεις :

2-7-13 3540

8-7-13 3770

3-9-13 5150

10-10-13 5600

25-10-13 5755

12-11-13 6000

12-12-13 6300

Μέχρι να γίνει 40 ημερών κοιμόταν την ημέρα πάρα πολύ και όλη τη νύχτα μέχρι τα ξημερώματα 4 ή 5 με μικρές διακοπές ήταν συνεχώς στο στήθος. Στις 42 ημέρες άρχισε να κοιμάται το βράδυ και να είναι ξύπνια την ημέρα. Κοιμόταν από τις 12.00 έως την άλλη ημέρα το πρωϊ στις 8.00 η παιδίατρος μου είχε πει να μην την ξυπνώ, όμως παρατήρησα ότι πρηζόμουνα στο στήθος, πονούσα και όταν το παιδί ξυπνούσε δεν μπορούσε να θηλάσει και έπινε λίγο γάλα, το γάλα έβγαινε με φόρα και το παιδί έκανε πράσινα κακά. Κατάλαβα ότι έπρεπε να την ξυπνάω το βράδυ. Όμως και πάλι την ημέρα θήλαζε λίγο και τις 2 πρώτες φορές τα κακά ήταν μουσταρδί και έπειτα όλες τις φορές τα κακά που έκανε ήταν πάλι πράσινα, κάποιες φορές έβγαζε κλαίγοντας τη θηλή και παρατηρούσα ότι πετάει σαν νεροπίστολο το στήθος έπειτα το παιδί δεν ήθελε να ξαναμπεί στο στήθος και έτρωγε τα χεράκια του και όταν έπινε γάλα πάλι πράσινα κακά. Τότε ξεκίνησα να δίνω το ίδιο στήθος και δεύτερη φορά τα κακά έγιναν κίτρινα αλλά λιγότερα σε ποσότητα. Χθες αδιαθέτησα κιόλας για πρώτη φορά και αγχώθηκα μήπως επηρεστεί το γάλα μου, γιατί στο πρώτο παιδί είχα αδιαθετήσει αρκετό καιρό αφότου είχαμε ξεκινήσει στερεά τροφή. Σ.Ο.Σ κορίτσια γιατί έχω αγχωθεί πολύ, στο πρώτο μου παιδί παιδεύτηκα στην αρχή για να το θηλάσω, αλλά τελικά τα κατάφερα και το θήλασα για 3,5 χρόνια, τώρα φοβάμαι πολύ μήπως δεν τα καταφέρω. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα και εμένα δεν θηλάζει πολύ, αλλά αυτό συμβαίνει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Θηλάζει για 2 έως 5 λεπτά και μέτά βγαίνει από το στήθος και θα περάσουν μπορεί και 2 ώρες για να θελήσει να μπεί πάλι και να φάει. Το αποτέλεσμα είναι ότι δεν παίρνει καλό βάρος. Είναι κοριτσάκι γεννήθηκε στις 29-6-2013 με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο και ήταν 3730. Δεν ανέβασε ίκτερο ούτε είχαμε κάποια επιπλοκή. Οι λοιπές ζυγίσεις :

2-7-13 3540

8-7-13 3770

3-9-13 5150

10-10-13 5600

25-10-13 5755

12-11-13 6000

12-12-13 6300

Μέχρι να γίνει 40 ημερών κοιμόταν την ημέρα πάρα πολύ και όλη τη νύχτα μέχρι τα ξημερώματα 4 ή 5 με μικρές διακοπές ήταν συνεχώς στο στήθος. Στις 42 ημέρες άρχισε να κοιμάται το βράδυ και να είναι ξύπνια την ημέρα. Κοιμόταν από τις 12.00 έως την άλλη ημέρα το πρωϊ στις 8.00 η παιδίατρος μου είχε πει να μην την ξυπνώ, όμως παρατήρησα ότι πρηζόμουνα στο στήθος, πονούσα και όταν το παιδί ξυπνούσε δεν μπορούσε να θηλάσει και έπινε λίγο γάλα, το γάλα έβγαινε με φόρα και το παιδί έκανε πράσινα κακά. Κατάλαβα ότι έπρεπε να την ξυπνάω το βράδυ. Όμως και πάλι την ημέρα θήλαζε λίγο και τις 2 πρώτες φορές τα κακά ήταν μουσταρδί και έπειτα όλες τις φορές τα κακά που έκανε ήταν πάλι πράσινα, κάποιες φορές έβγαζε κλαίγοντας τη θηλή και παρατηρούσα ότι πετάει σαν νεροπίστολο το στήθος έπειτα το παιδί δεν ήθελε να ξαναμπεί στο στήθος και έτρωγε τα χεράκια του και όταν έπινε γάλα πάλι πράσινα κακά. Τότε ξεκίνησα να δίνω το ίδιο στήθος και δεύτερη φορά τα κακά έγιναν κίτρινα αλλά λιγότερα σε ποσότητα. Χθες αδιαθέτησα κιόλας για πρώτη φορά και αγχώθηκα μήπως επηρεστεί το γάλα μου, γιατί στο πρώτο παιδί είχα αδιαθετήσει αρκετό καιρό αφότου είχαμε ξεκινήσει στερεά τροφή. Σ.Ο.Σ κορίτσια γιατί έχω αγχωθεί πολύ, στο πρώτο μου παιδί παιδεύτηκα στην αρχή για να το θηλάσω, αλλά τελικά τα κατάφερα και το θήλασα για 3,5 χρόνια, τώρα φοβάμαι πολύ μήπως δεν τα καταφέρω. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

 

 

Λόγω του μακροχρόνιου επιτυχημένου θηλασμου του πρώτου σου παιδιου εχεις πολυ γαλα για την κορη σου. Γι αυτο θηλαζει τόσο λιγο σε διάρκεια, δεν ειναι περίεργο αφου εχεις πολυ γαλα.

 

Εσυ κι ο μπαμπάς του μωρου πως είστε σε σωματοτυπο; Είστε ψηλοί, μικρόσωμοι, κανονικοί, ευσωμοι;

Εχεις κάποια υποψία αλλεργίας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι που άρχισα να μένω έγκυος ήμουνα από 60 έως 64 κιλά σταθερή για πολλά χρόνια και ύψος 1,65. Όταν ήμουνα μικρή ήμουνα αδύνατη, αλλά έτρωγα. Ο σύζυγος όταν τον γνώρισα το 1997 ήταν 58 κιλά τώρα πρέπει να είναι 74 και έχει ύψος 1,73. Όταν ήταν μικρός έκρυβε το φαγητό του για να νομίζουν οι άλλοι ότι το έφαγε. Δεν περιμένω το παιδί να γίνει χοντρό απλά δεν ακολουθεί την καμπύλη γέννησης και δεν μπαίνει στο στήθος εύκολα όταν είναι ξύπνια.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι που άρχισα να μένω έγκυος ήμουνα από 60 έως 64 κιλά σταθερή για πολλά χρόνια και ύψος 1,65. Όταν ήμουνα μικρή ήμουνα αδύνατη, αλλά έτρωγα. Ο σύζυγος όταν τον γνώρισα το 1997 ήταν 58 κιλά τώρα πρέπει να είναι 74 και έχει ύψος 1,73. Όταν ήταν μικρός έκρυβε το φαγητό του για να νομίζουν οι άλλοι ότι το έφαγε. Δεν περιμένω το παιδί να γίνει χοντρό απλά δεν ακολουθεί την καμπύλη γέννησης και δεν μπαίνει στο στήθος εύκολα όταν είναι ξύπνια.

 

Υπάρχουν μωρα που γεννιούνται τεράστια (πάνω απο 3,5 κιλα) απο μικρόσωμους ή μέτριου αναστήματος γονεις (οπως εσεις). Αυτα τα μωρα δεν παίρνουν βάρος "οσο πρέπει" γιατι ειναι γονιδιακα σχεδιασμένα να ακολουθήσουν το γενετικά προκαθορισμένο σωματοτυπο τους. Κι αυτο συμβαίνει ο,τι γαλα και να πίνουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά η μικρή μου είναι μόλις 10 ημερών. Τις πρώτες μέρες μέχρι να κατέβει το γάλα μου έτρωγε για μισή ώρα . Από την τρίτη ημέρα και μετά που έχω πάρα πολύ γάλα, (μιλάμε για πανικό) τρώει ανά τρεις ώρες για περίπου 15 λεπτά. Όσο και να προσπαθώ δεν τρώει παραπάνω!!! Είναι φυσιολογικό αυτό? Κάνω κάτι λάθος, έχω αγχωθεί πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα αν μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου για ακόμα μία φορά. Έτσι και αλλιώς σε εσένα χρωστάω και τον πετυχημένο θηλασμό της πρώτης μου και γι'αυτό σε ευχαριστώ.

Η μπεμούλα μου ταλαιπωρήθηκε πολύ για να φάει το γάλα της μαμάς της, αλλά τα καταφέραμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κορίτσια έχω κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα αλλά η μικρή μου είναι μόλις 10 ημερών. Τις πρώτες μέρες μέχρι να κατέβει το γάλα μου έτρωγε για μισή ώρα . Από την τρίτη ημέρα και μετά που έχω πάρα πολύ γάλα, (μιλάμε για πανικό) τρώει ανά τρεις ώρες για περίπου 15 λεπτά. Όσο και να προσπαθώ δεν τρώει παραπάνω!!! Είναι φυσιολογικό αυτό? Κάνω κάτι λάθος, έχω αγχωθεί πολύ!!!

 

Αν οι πανες της ειναι οκ (δλδ 6-8 βρεγμενες μέχρι να σαραντησει) τοτε ειναι φυσιολογικο για το δικο σου μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...