Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πεθερα για δεσιμο


artemhs25

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο μενα ειμαι παντρεμενη ουτε χρονο κ 3 χρονια σχεση τον πρωτο καιρο εμενα με την πεθερα διπλα διπλα στην αρχη την ειχα παρει με το καλο νομιζα οτι μαγαπουσε αφου με φωναζε μεχρι κ παιδι της ετρεχα στους γιατρους για αυτην την ειχα σαν μαμα μου φυσικα ανακατευοταν τι ςρα ξυπναμε που παμε κτλ αλλα δεν εδινα σημασια λεω μαμα ειναι αστην...μεχρι που την ακουσα να με θαβει στις κολλητες τις οτι δεν κανω για τον γιο της οτι ειμαι ασχημη δεν εχω σπουδες οτι του αξιζει πολυ καλυτερη...απο εκεινη την μερα παγωσα κ δεν μπορω να το κρυξω..μενω εγκυος τις το λεω η πρωτη ατακα προσεχε να μην βαλεις κιλα κ τι το θελετε το παιδι εδω δεν τα βγαζετε περα οκ λεω αστην...ερχετε η μερα του γαμου ατακα εξω απο το δημαρχειο μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει την κοιταω δεν λεω τπτ...παμε νοικιαζουμαι αλλο σπιτι 6 μηνων εγκυο καμια βοηθεια κ ολη αυτη την περιοδο να λεει ιστοριες για γυναικες που χασαν τα μωρα,,,γενναω πολυ δυσκολη γεννα το μωρο 2 βδομαδες εντατικη ερχεται σπιτι ο μικρος μου ερχεται αυτη να τον δει να φωναζει απο πανω του λεω πιο σιγα μαμοθρεφτο θα το κανεις το παιδι?καθομαστε βεραντα καπνιζει 4 πακετα τσιγαρα την μερα αναβει διπλα στο παιδι λεω τι κανετε?ε σιγα εξω ειμαστε δεν θα παθει τπτ...κλαιει αστο να κλαψει θα σταματησει την λεω πλυντε τα χερια σας πριν το παρετε αγκαλια...μπαααααα η απαντηση μια φορα το κανε δεν το ξανακανε...μεγαλωνει λιγο ο μικρος τωρα 5 μηνων βαζει ολο το στομα τις μεσα στο χερακι του παιδιου κ αυτοσ μετα βαζει το χερακι του στο στομα κ λεω ξανα καπνιζει ολη την ωρα....στο παιδι λεει σε διαταζει παιδι μου η μανα σου????κατσε να μεγαλωσεις κ θα χουμε τα μυστικα μας μακρυα απο την μαμα...μου κανει μια διαβασα οτι ο ταυρος δεν τα παει καλα με τον διδυμο δεν θα τα πατε καλα ε???????καλα τη ατακες πετα στον αντρα μου δεν λεγετε θα μπορουσες να χεις πιο ομορφη πιο πλουσια κ καλα στο χαβαλε...πολυ φοβαμαι οτι το παιδι πηρε την μυτη μουυ καλοπραιερετα κ καλα...α και το προγουλακι κ πολλα αλλα.............τι να κανω?εγω δεν αντεχω ουτε να την κοιτω πια.....να μιλησω???τα πα λιγο κ φυγαν απο μεσα μου αλλα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μα καλα τι γινεται μ αυτες????πραγματικα ποιο ειναι το προβλημα τους????εγω που εχω αναλογα προβληματα,εχω καταληξει στο εξης,δεν κανανε στο παρελθον αυτα που επρεπε για τα παιδια τους με αποτελεσμα να παλλινδρομουν και να παραλογιζονται,γ αυτο μανες δωστε οτι εχετε τωρα που ειναι μικρα....μετα θα πρεπει να τ αφησουμε ν ανοιξουν τα φτερα τους ,να ειμαστε ''γεματες''.αυτο ειναι το μυστικο της μαμας μου,που εχει και κορη και γιο...

σορυ για το εκτος θεματος,

λοιπον κ εγω για τρια χρονια δεν μιλουσα ,μετα αρχισα /προσπαθησα να μιλησω και με βγαλανε τρελη και ασεβη,σημειωτεον δεν μιλησα καθολου οπως θα αρμοζε.πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να παρεις τον αντρα σου συμμαχο,να του ζητησεις να σε Υποστηριξει εφοσον εχεις δικιο,και αυτος να το Κανει.επειτα θα χρειαστει συζητηση μαζι της στην οποια με παραδειγματα να της πεις τι σε ενοχλησε/πληγωσε και γιατι.(εκει η δικια μου εκανε οτι δεν θυμοταν το παραμικρο)θα πρεπει ο συζυγος να επιβεβαιωνει ολα οσα λες,πολυ σημαντικο,σε σενα μπορει να τ αρνηθει σ αυτον ΟΧΙ.και απο κει και περα αν συνεχισει να παραμιλαει και να σε εξοργιζει βαλτη στη θεση της,μακρια σας και αγαπημενη....

Link to comment
Share on other sites

του λες καλε μου αυτη η μαμα ειναι ΔΙΚΗ σου,,,,αν ηταν δικη μου θα ηξερα τι να κανω,σε παρακαλω βοηθησε με να βρω μια λυση με τη μαμα ΣΟΥ...

τι παει να πει δυσκολη μαμα,κακως οριοθετημενη θα την ελεγα εγω ,η μαλλον καθολου οριοθετημενη.καιρος να βαλετε ορια να προστατευσετε την οικογενεια σας.

αν παλι επιμενει να μην ασχοληθει πες του οτι το μονο που θα πετυχει ειναι να μαλωσετε εσυ κ αυτη (αναποφευκτο)και να μην την ξαναδεις στα ματια σου κ εσυ και το παιδι σου...

οταν υπαρχει ενα προβλημα φροντιζουμε τη λυση του,αλλιως το προβλημα μεγαλωωωωωνει.δηλαδη πες του αν αυριο μεθαυριο αντιμετωπισετε κατι δυσκολοτερο τι θα κανει?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Πλέον εσύ και ο άντρας σου έχετε κάνει τη δικιά σας οικογένεια και αυτήν πρέπει και οι 2 να βάζετε πάνω από όλα για να παραμείνετε μαζί. Αυτό συνεπάγεται το να είστε ενωμένοι, να συζητάτε και ο καθένας να φροντίσει για την οικογένεια που έχει από πίσω. Δικιά του μάνα είναι. Αυτός ξέρει πως να την χειριστεί. Ποιο πιθανό είναι να έλθετε σε ρήξη αν το συζητησεις εσύ παρα αυτός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

leei oti oti k na tis pei autos den tha stamathsei mono an egw valw oria tha stamatisei...to thema einai oti exw kanei toso ipomonh pou an anoiksw to stoma mou tha malwsoume k akrh den tha vgalw...o antras mou den thelei na xalasei tin zaxarenia tou me tin mama tou k auto fusika me stenaxwrei gt mou deixei me ton tropo tou oti den ton noiazei pou ferete etsi se mena

Link to comment
Share on other sites

leei oti oti k na tis pei autos den tha stamathsei mono an egw valw oria tha stamatisei...to thema einai oti exw kanei toso ipomonh pou an anoiksw to stoma mou tha malwsoume k akrh den tha vgalw...o antras mou den thelei na xalasei tin zaxarenia tou me tin mama tou k auto fusika me stenaxwrei gt mou deixei me ton tropo tou oti den ton noiazei pou ferete etsi se mena

 

Πες του ακριβως αυτο. Οτι σε προβληματιζει που δεν τον νοιαζει. Πως θα ενιωθε αν ηταν στη θεση σου και τα εκανε αυτα η μαμα σου δηλαδη;

Δυσκολες οι ανθρωπινες σχεσεις...Ειδικα με ανθρωπους που λενε οτι κατεβασει η κουτρα τους και μετα τα χαρακτηριζουν "καλοπροαιρετα σχολια"

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο άντρας σου σου είπε "βγάλτα πέρα μόνη σου" τότε να της απαντάς σε οτιδήποτε κι αν σε ενοχλεί ξεκάθαρα, με ήρεμο τόνο όχι να τσακωθείς. Πολλά από αυτά που έγραψες είναι πολύ συνηθισμένα παράπονα γονιών για πεθερικά, ειδικά το πλύσιμο των χεριών και που βάζουν τα χερια του παιδιού στο στόμα :evil:. Να είσαι ευγενική αλλά ξεκάθαρη.Πες της να μην ξαναβάλει τα χέρια του μωρού στο στόμα γιατί μπλα μπλα κι αν δεις να το ξανακάνει παρτης τον από τα χέρια. Εννοείται και με το κάπνισμα πάρτης τον, εσυ είσαι η μάνα , εσύ βάζεις τους κανόνες και ο άντρας σου σου έδωσε το ελεύθερο να το ξεκαθαρίσεις.

 

Στις κακεντρέχειες επίσης να απαντάς και καλά στην πλάκα όπως εκείνη. Εκεί που λέει θα έχουμε τα μυστικά μας, να λες γελαστά "ε σιγά τι μυστικά να έχετε, είναι γνωστή η λατρεία του γιου για την μάνα, όοοοολα θα μου τα λέει". Στον χαβαλέ για το πιο όμορφη και πλούσια συνέχισε τον χαβαλέ "ε καλά κι εγώ να δείτε τύχες που κλώτσησα για να πάρω τον γιοκα σας" (όσο το σηκώνει ο άντρας σου, δεν ξέρω γι'αυτό :rolleyes:). Στο προγουλάκι -μύτη κτλ, απάντησε "ελπίζω τουλάχιστον να μην πάρει τα αυτιά/χοντρα δάχτυλα/ύψος κάτι τέλος πάντων από σας/το σόι σας/τον άντρα μου. Αυτό το τελευταίο το έχω κάνει κι εγώ με μεγάλη επιτυχία. Κι άστην να βράζει στο ζουμί της αντί να βράζεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο αντρας μοθ μου δωσε το ελευθερο αλλα καθε φορα λεω οτι θα την απαντησω κ παντα καταπινω οτι κ να μου πει δεν ημουν ποτε ετσι παντα εκανα υπομονη αλλα στο τελος εκανα ενα μπαμ κ οπιον παρει ο χαρος βασικα θελω να βαλω ορια για τον μικρο φοβαμαι αργοτερα μην βαζει λογια στο παιδι μου για μενα τετοια φορα που εχει παρει

Link to comment
Share on other sites

Μην κάθεσαι να αναλώνεσαι με τέτοιες σκέψεις από τώρα. Και μην φοβάσαι για λόγια, κάνεις δεν μπορεί να μπει ανάμεσά σας αν είσια κοντά στο παιδί σου, έχουν κριτήριο τα παιδιά. Κι αν καταλάβεις κάααποια στιγμή ότι του βάζει λογια, γίνεται ο χαμός και δεν τον ξαναβλέπει και ποτέ. Προσπάθησε όμως να την βάζεις στην θέση της σιγά σιγά, έστω με το γάντι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην τσακωθεις.. αλλα πετα και εσυ τις σποντες σου μπας κι πιαασει το νοημα.Αν ξαναπει οτι θα εχει το παιδι σου μυστικα απο σενα και θα ειναι με τη γιαγια.. πετα και εσυ "τετοιαα λεει η γιαγια γιε μου και σε λιγο δεν θα την θελουμε παρεα".Τετοιες γυναικες δεν χαμπαριαζουν απο ευγενεια κοπελα μου και αμα της τα πεις θα σε βγαλει και τρελη κααι θα βγει απο πανω.Οτι σου τη σπαει να της απαντας με το ιδιο θρασος εκεινη την στιγμη αλλιως δεν θα μπαινει στη θεση της και ιστορια θα συνεχιζεται.Μιλα επιτοπου αλλιως ολο αυτο θα σε τρωει!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την vivien.Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει η πεθερούλα είναι να το ρίξεις στην πλάκα και στην τρέλα.Δούλεμα σου κάνει για να σου σπάσει τα νεύρα.Καλά αυτή άντρα δεν έχει.?

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος εχει πεθανει εδω κ 10 χρονια τον εφαγε τον ανθρωπο :P τα παιδια τις λενε οτι τωρα βγαζει τα αποθημενα τις γτ την ειχε καταπιεσμενη.....χτες ειχα παλι τσακωμο με τον αντρα μου οτι εχω απομακρυνει την μανα του κ ειναι γιαγια κ πρεπει να βλεπει το παιδι οχι μονο κυριακες κ σιγα μορε τι κανει.............

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος εχει πεθανει εδω κ 10 χρονια τον εφαγε τον ανθρωπο :P τα παιδια τις λενε οτι τωρα βγαζει τα αποθημενα τις γτ την ειχε καταπιεσμενη.....χτες ειχα παλι τσακωμο με τον αντρα μου οτι εχω απομακρυνει την μανα του κ ειναι γιαγια κ πρεπει να βλεπει το παιδι οχι μονο κυριακες κ σιγα μορε τι κανει.............

 

Δεν θελω να σε στεναχωρησω, αλλα γνωμη μου ειναι πως το προβλημα ξεκιναει απο τον αντρα σου και οχι απο την πεθερα σου. Εμενα ο δικος μου σε καποια προβληματα που ειχαμε με τους γονεις του (και μαλιστα πολυ πιο ηπια απο τα δικα σου) τους εβαλε στη θεση τους χωρις καν να του το ζητησω και τωρα ειμαστε μακρια και αγαπημενοι :D. Ενω μενουν πολυ κοντα μας τους εχει απαγορευσει να ερχονται και τη μικρη τους την πηγαινει 1-2 φορες την εβδομαδα να την βλεπουν. Παρολο που ειμαι τελειως μονη και δεν εχω καθολου βοηθεια, προτιμω την ηρεμια μου κι ας κουραζομαι, παρα την βοηθεια τους που παει πακετο με το πρηξιμο.

Link to comment
Share on other sites

κ γω φυσικα δεν δεχομαι καμια βοηθεια κ δεν θελω, το παιδι το κανα για να το μεγαλωσω εγω κ ο αντρας μου αλλα ρε συ με πιανει το παραπονο δεν ζηταω τπτ απο αυτην κ παλι ανακατευεται...φυσικα κ εχω προβλημα με τον αντρα μου ειμαι 26 χρονων κ πια ωιωθω λες κ ειμαι 50

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kατα τη γνωμη μου παντα, αφου ο αντρας σου σε αφηνει ακαλυπτη, η θα ερθεις σε συγκρουση μαζι της ή μαζι του. Οσο συνεχιζεται αυτο μονο κακο σου κανει. Αλλα τονιζω πως αυτο θα εκανα εγω που προτιμω να τσακωνομαι παρα να σκαω μονη μου. Αν θελεις να ξεκοψεις μαζι της ειναι αποφαση σου αφου δεν σε σεβεται κανεις απο τους δυο. Το παιδι μπορει να το βλεπει μονο αν τηρει τους κανονες που θετουν οι γονεις για το μεγαλωμα τους. Συγνωμη αν υπερβαλλω αλλα ειναι κριμα να βασανιζεσαι..

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης τα λεω σε αυτον κ τι καταφερνω???μουτρα κατεβασμενα μονο...αυτο που με απασχολει ειναι να μην επηρεαζει το παιδι μου αργοτερα με αυτα που λεει γιαμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μαμαδες κ σας ευχαριστω που με ξαναδιαβαζεται ειχα στειλει παλι πριν 1 μηνα περιπου για να σας πω για την ασχημη συμπεριφορα της πεθερας μου...απο τοτε που το γραψα αποφασισα να αντιδρασω λιγο ειπα στον αντρα μου κ δυστυχως επεσα σε τοιχο..μου πε οτι δεν προκειται να κανει τπτ για αυτα που με απασχολουν για την συμπεριφορα τις μαλωσαμε ασχημα κ με πειραξε πολυ αυτο..Το χειροτερο ομως συνεβει σημερα ενα μεγαλο θεμα ειναι οτι καπνιζει η πεθερα μου κοντα στο παιδι ε λοιπον σημερα την αρχη την εκανε ο αντρας μου αναψε τσιγαρο κοντα στο παιδι του λεω ανοιξε το παραθυρο κ με κοιταξαν στραβα κ οι δυο..κ ρωταω εγω αν ο αντρας μου σε σεβεται πος μπορω να το απαιτησω απο την πεθερα μου?πως να μην αναψει τσιγαρο στο σπιτι της αφου το κανει ο γιος της??ειμαι παραλογη?τι να κανω?μου λεει ο αντρας μου καλα περασαμε σημερα ε? οταν εφυγε καλα λεω μου κανει σε πειραξε αυτο με το τσιγαρο?τον κοιταξα χωρις να πω τπτ ..να αντιδρασω εχει νοημα.?κ φυσικα η γιαγια συνεχιζει να βαζει το στομα τις στο χερακι του παιδιου κ φυσικα δεν πλενει ποτε τα χερια της οταν παει να τον παρει αγκαλια...Συγνωμη αν εγινα κουραστικη απλως απογοητευτικα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαμαδες κ σας ευχαριστω που με ξαναδιαβαζεται ειχα στειλει παλι πριν 1 μηνα περιπου για να σας πω για την ασχημη συμπεριφορα της πεθερας μου...απο τοτε που το γραψα αποφασισα να αντιδρασω λιγο ειπα στον αντρα μου κ δυστυχως επεσα σε τοιχο..μου πε οτι δεν προκειται να κανει τπτ για αυτα που με απασχολουν για την συμπεριφορα τις μαλωσαμε ασχημα κ με πειραξε πολυ αυτο..Το χειροτερο ομως συνεβει σημερα ενα μεγαλο θεμα ειναι οτι καπνιζει η πεθερα μου κοντα στο παιδι ε λοιπον σημερα την αρχη την εκανε ο αντρας μου αναψε τσιγαρο κοντα στο παιδι του λεω ανοιξε το παραθυρο κ με κοιταξαν στραβα κ οι δυο..κ ρωταω εγω αν ο αντρας μου σε σεβεται πος μπορω να το απαιτησω απο την πεθερα μου?πως να μην αναψει τσιγαρο στο σπιτι της αφου το κανει ο γιος της??ειμαι παραλογη?τι να κανω?μου λεει ο αντρας μου καλα περασαμε σημερα ε? οταν εφυγε καλα λεω μου κανει σε πειραξε αυτο με το τσιγαρο?τον κοιταξα χωρις να πω τπτ ..να αντιδρασω εχει νοημα.?κ φυσικα η γιαγια συνεχιζει να βαζει το στομα τις στο χερακι του παιδιου κ φυσικα δεν πλενει ποτε τα χερια της οταν παει να τον παρει αγκαλια...Συγνωμη αν εγινα κουραστικη απλως απογοητευτικα πολυ.

 

Για να μη διαλύσεις το σπίτι σου πρέπει να φερθείς έξυπνα και αποτελεσματικά:

1. Παίρνεις απόφαση ότι η πεθερά σου δεν πρόκειται να αλλάξει. Ελάχιστοι άνθρωποι αλλάζουν και σίγουρα πολύ λιγότερο οι μεγαλύτεροι σε ηλικία. Επίσης για τους περισσότερους άντρες η μαμά τους είναι ένα ιερό πρόσωπο και δεν ανέχονται αρνητική κριτική για αυτήν.

2. Δρας αποτελεσματικά. Δηλαδή, όταν πρέπει να πάτε σπίτι της που καπνίζει, βρίσκεις αφορμές και τις λες στον άντρα σου, ώστε να μείνεις σπίτι σου με το παιδί. Π.χ. είναι αργά, πρέπει να κοιμηθεί, ή είναι η ώρα του να φάει και άλλα τέτοια διπλωματικά που πρέπει να σκαρφίζεσαι. Έτσι, ούτε σε ρίξη θα έρθεις με τον άντρα σου, ούτε το παιδί θα έρχεται σε επαφή με την πεθερά σου προς το παρόν.

3. Αργότερα που στο παιδί θα μάθεις ότι δεν πρέπει να καπνίζουμε, θα το απαιτεί το ίδιο από τη γιαγιά του, δε θα κάθεται να του βάζει τα χέρια της στο στόμα κ.λπ. Έτσι, όταν λίγο μεγαλώσει θα αποκαταστήσει μια σχέση με τη γιαγια. Η αποφυγή της γιαγιάς πρέπει να είναι προσωρινή μέχρι να μεγαλώσει λιγάκι. Πιστεύω ότι πρέπει να έχει σχέση το εγγόνι με τη γιαγιά του και όχι να αποκοπεί δια παντός

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι ο αντρας σου επιτηδες αναψε τσιγαρο...για να μην παραπονεθεις για τη μαμα του.ειναι ανεπιτρεπτο να καπνιζουν μπροστα στο παιδι σου ,ο πατερας θα επρεπε να ενδιαφερεται για την υγεια του παιδιου του.αν δεν γνωριζει τις συνεπειες του παθητικου καπνισματος στα παιδια αλλα και τους ενηλικους ας παει να ρωτησει κανενα γιατρο,τον παιδιατρο σας,ή τελοσπαντων ας ανοιξει κανενα βιβλιο.λογικο να απογοητευεσαι,εδω περα εχεις να κανεις με ανθρωπο που δεν σεβεται την υγεια σας.στη θεση σου θα ειχα κανει χ α μ ο, δεν ξερω πως αντιδρας εσυ κ ουτε θελω να σε επηρεασω,ομως νομιζω οτι ο αντρας σου πρεπει να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ μερικα πραγματα.με καθε τροπο.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω με χιλια ζορια κρατιεμαι να μην μαλωσω δεν ξερω γτ φερεται ετσι ..ηθελα τον αντρα μου διπλα μου ττωρα εχω να αντιμετωπισω κ πεθερα κ αντρα ????????//

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα απαντησει καθολου στην αρχη του θεματος σου οταν το εθεσες γιατι ειπα ενταξει κλασσικες πεθεραδες...το θεμα λοιπον δεν ειναι η πεθερα σου για μενα αλλα πιο πολυ ο αντρας σου.το να του ζητας να κανει κατι τοσο απλο δηλαδη να μην αναψει τσιγαρο μπροστα στο παιδι εννοειτε και η πεθερα σου δεν πρεπει να αναβει τσιαγαρο μπροστα στο παιδι....σημαινει οτι δεν σε σεβονται απλα καθολου..επειδη ομως ποτε δεν ξερεις τι συμβαινει σε ενα σπιτι καλο ειναι να κανεις και να λες αυτο που νιωθεις...μου κανει τρομερη εντυπωση που οταν πρωτοαναψε τσιγαρο η πεθερα σου μπροστα στο παιδι δεν ειπες τιποτα.....θα μου πεις μα ειπα και δεν με ακουσε!δεν υπαρχει λοιπον δεν με ακουσε!!δεν ξερω το χαρακτηρα σου αλλα επρεπε να παρεις το παιδακι και να πας σε αλλο δωματιο!το να καπνιζει εξω στην βεραντα και να ειναι παραδιπλα το μωρακι προσωπικα εμενα δε θα με πειραζε γιατι απλα ειναι εξω.....δεν γινετε να μην εισακουγεσε σε τιποτα....οτι σε ενοχλει το λες αρχικα με ηρεμο και ευγενικο τροπο βεβαια και μετα αν δεν καταλαβουν αλλαζεις προσωπο και το λες με αλλα λογια:evil::evil:..εγω καπνιζω και ο αντρας μου βεβαια αλλα οταν ηταν μικρο το μωρακι καπνιζα κατω απο τον απορροφητηρα και ο αντρας μου μεσα βεβαια αλλα διπλα στο παραθυρο....ακομα και τα χερακια που λες εσυ να πλενουν πρεπει απλα να το σεβαστουνε!εγω ποτε δεν υπηρξα μαμα που παει by the book( δηλαδη τα καθως πρεπει των μαμαδων και τα τυπικα)....μεγαλωσα και μεγαλωνω ενα πολυ χαρουμενο παιδακι και εγω να σου πω δεν επλενα ποτε τα χερια μου για να την παρω αγκαλια.ουτε οι φιλες μου που ερχοντουσαν για καφε...its ok δεν επαθε και τιποτα!εγω τωρα ομως που εχω μια φιλη που γεννησε και το μωρακι της ειναι 3 μηνων τις λεω παω να πλυνω τα χερια μου και ερχομαι να το ταισω! η' της λεω παω κουζινα να καπνισω τσιγαρο...βεβαια μου λεει αυτη κατσε εδω διπλα στο παραθυρο και το μπεμπακι στο ριλαξ!αυτη ομως δεν εχει προβλημα ενω εσυ εχεις!και που θελω να καταληξω με ολο αυτο το κατεβατο που σου λεω?οτι πρεπει απλα να σεβονται εσενα και το παιδι σου και να σε ρωτανε ναι να σε ρωτανε!:mad::x η δικια μου η μανα ειναι επισης φουγαρο και της ειχα πει οταν μου επαιρνε το μωρο το σαββατοκυριακο της λεω δεν θα σου πω να βγαινεις εξω το καταχειμωνο αλλα αν δω ντουμανι το σπιτι καμια μερα θα σε βρισω πολυ ασχημα....και επειδη με ξερω ,το ιδιο θα ελεγα και στην πεθερα μου και ξερεις γιατι θα της το ελεγα με αυτο τον τροπο?γιατι απλα δεν θα ειχε ακουσει με τον καλο τον τροπο...και μπροστα σε αυτα που εχω βαλει εγω σαν ορια στο παιδι μου και το πως θελει να μεγαλωσει(ειτε ειναι λογικα ειτε παραλογα) δεν δεχομαι τις παραξενιες κανενος....

Link to comment
Share on other sites

βρες τα πρωτα με τον αντρα σου,για καποιο λογο σε ''κοντραρει'',ισως επειδη εχεις παραπονα για τη μανα του...το προβλημα το εχει αυτος,δεν εχει το θαρρος ,φοβαται ή λυπαται να στενοχωρησει τη μανα του κ ετσι στενοχωρει εσενα...κλασικη περιπτωση ...κατι μου θυμιζει...

βαλτε τα κατω συζητηστε και βρειτε γρηγορα λυση ,αυτος πρεπει αρχικα να καταλαβει ποια ειναι η οικογενεια του και οτι οφειλει να την προστατεψει,επειτα να βαλει ορια στη μανα του που σου δημιουργει προβλημα.αλλιως δεν γινεται τιποτα.ολα ξεκινανε απο τη σχεση του (κακη μαλλον ,αφου δεν εχουν καλη επικοινωνια) με τη πεθερα σου.ελπιζω να μην χρειαστει να φτασεις στα ακρα για να καταλαβει τα αυτονοητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω κι εγώ την άποψή μου

Είναι πολύ λίγοι οι άντρες που μπορούν να τα "βάλουν" με τις γυναικείες ιδιοτροπίες και εγωισμούς (ιδίως της μάνας τους). Προτιμούν να μένουν αμέτοχοι και να βγάζουν άλλοι το φίδι από την τρύπα ... Οπότε αυτοί που δεν το "έχουν" μην περιμένετε να το αποκτήσουν ...

Τώρα όμως όσον αφορά τη δική του συμπεριφορά απέναντι στο παιδί (το κάπνισμα εν προκειμένω) πηγαίνετε μαζί την επόμενη φορά στον παιδίατρο και άνοιξε τη συζήτηση (περί καπνίσματος , βρώμικων χεριών κλπ) μπροστά στον γιατρό έτσι ώστε να ακούσει και την επιστημονική απάντηση στις υπερβολικές για εκείνον (και εκείνη) "απαιτήσεις" σου.

Αν δεν βάλει μυαλό και μετά τα λεγόμενα του γιατρού, τότε πάρε πάνω σου όλο το εγχείρημα πεθεράς/γιου και με δυναμικό τρόπο (σαν γυναίκα και σαν μάνα) να επιβάλεις τους κανόνες στο σπίτι σου...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα τα μηνύματα αλλά της τα έχεις πει αυτά; Με ωραίο τρόπο αρχικά πχ. σας παρακαλώ μην βάζετε τα χέρια σας στο στόμα του παιδιού ή μην αφήνετε το παιδί να βάζει το χέρι του στο στόμα σας, δεν θέλω το παιδί να αναπνέει τον καπνό κτλ. Αν ναι και δεν παίρνει χαμπάρι ανέλαβε δράση.

 

Βάζει το χέρι της στο στόμα του; Απαλά της κατεβάζεις το χέρι (πες κι οτι η παιδίατρος ανακάλυψε κοκκινίλα στην στοματική κοιλότητα μάλλον από μικρόβια που προσέλαβε το παιδί γι'αυτό και πλένεις σαν τρελή τα μπιμπερό και το στήθος σου - αν θηλάζεις), βάζει αυτό το χέρι στο στόμα; Του το κατεβάζεις απαλά "μη το χεράκι στο στόμα αγάπη μου, να το πλύνουμε πρώτα". Πάρε κι ένα πακέτο μωρομάντηλα κοντά και πέρνα τα χεράκια του επιτόπου και μπροστά της. Έχεις να χάσεις τίποτα; Μήπως την εκτίμηση που σου τρέφει; Κοπέλα μου εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μας βλέπουνε σαν μήτρες. Απαξ και βγεί το προϊον του γιόκα....no use anymore! Μπορούσε να βρεί καλύτερη;; "Μάλλον όχι μητέρα αφού πήρε εμένα δεν μπορούσε". Πλουσιότερη; " Ε και η πλούσια δεν θα έπαιρνε τον γιο σας. Τα λεφτά στα λεφτά πηγαίνουνε".

 

Για τον άντρα σου. Δεν τσακώνονται οι άντρες με την μάνα τους για την γυναίκα τους. Ή τουμπεκί θα κάνουν ή θα σου πούνε να τα βγάλεις πέρα μόνη σου. Θα μιλάς και θα αντιδράς. Δεν παίρνουν από βλέμματα. Θέλει μετάφραση το πράμα.

 

Ένα χρόνο άκουγα τις μπηχτές της πεθεράς που τις έλεγε και με τόσο ωραίο τρόπο που με βγάζανε και τρελή όταν νευρίαζα. Στα μαχαίρια και με τον σύζυγο. Μέχρι που τα είπα και ξέσπασα. Παγωμάρα για κανα 3-μηνο αλλά μετά καλύτερα από ποτέ. Γιατί πολύ απλά ξέρανε μέχρι πού μπορούν να κινηθούν.

 

Θέλει γερό στομάχι όμως. Αλλά και το να ζήσεις το υπόλοιπο της ζωής σου έτσι θέλει επίσης γερό στομάχι. Τουλάχιστον θα έχεις περάσει τα μηνύματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...