Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς αλλάζουμε γυναικολογο;;;


Recommended Posts

Εγώ έχω 5 χρόνια που γέννησα και ίσως έχουν άλλαξει τα πράγματα. Ο γυναικολόγος μου ήταν σε δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα.

Εξετάσεις αίματος/ούρων έκανα στην αρχή (διαγνωστικές, για στίγμα, αντισώματα και τους λοιπούς βασικούς δείκτες όπως ζάχαρο, αιματοκρίτη κλπ). Έκανα ξανά μαζί με την Α' επιπέδου, έπειτα με τη καμπύλη ζαχάρου και τέλος πριν μπω χειρουργείο (λόγω καισαρικής). Εκτός αυτών, έκανα Β' επιπέδου, doppler κλπ. Σε καμία περίπτωση δεν έκανα κάθε μήνα αίματος/ούρων (είχα ωστόσο αντισώματα σε όλα και πολύ καλούς δείκτες στα υπόλοιπα). Ακόμα, επειδή η καμπύλη ζαχάρου ήταν οριακή, απλά μου έδωσαν από το ενδοκρινολογικό δίαιτα και μηχανάκι για να μετριέμαι. Ο γυναικολόγος μου με έβλεπε περίπου ανά 1-1,5 μήνα υπερηχογραφικά και μόνο προς το τέλος πήγαινα ανά εβδομάδα. Τέστ για στρεπτόκοκκο κλπ που γίνεται σχεδόν στο τέλος, δεν έκανα γιατί τελικά πήγαμε με καισαρική. Α και μετρούσα και πίεση.

Μιλάω βέβαια για μια ομαλή εγκυμοσύνη, με πολύ καλά επίπεδα δεικτών. Η αλήθεια είναι ότι βλέπω ότι οι περισσότερες το έχετε δεδομένο το κάθε μήνα αίματος/ούρων και μου κάνει εντύπωση! Στον κύκλο μου τουλάχιστον σε καμία περίπτωση δεν κάναμε κάθε μήνα εξετάσεις! Ο ίδιος ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι σε μια φυσιολογική κύηση , όταν οι αρχικές εξετάσεις είναι οκ, αρκούν τα αποτελέσματα από Α' επιπέδου, Β' επιπέδου, καμπύλης ζαχάρου, doppler και η τελευταία εξέταση αίματος πριν γεννήσεις. Βασικά η άποψή του ήταν ότι σε τέτοια καλή περίπτωση αρκεί η παρακολούθηση από μαία.

 

Στην περίπτωση σου όμως, εφόσον πλέον υπάρχει ιστορικό, πιστεύω ότι πλέον χρειάζεσαι στενότερη παρακολούθηση. Και σίγουρα χρειάζεται να έχεις χημεία και να νιώσεις εμπιστοσύνη με τον γιατρό που θα επιλέξεις. Στη θέση σου πάντως δε θα πήγαινα με τίποτα στον ίδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, εγώ γέννησα πριν τρεις μήνες. Ο γιατρός μου ήταν γενικά πολύ χαλαρός κ καθόλου αγχωτικός. Παρόλα αυτά, κάθε μήνα που με έβλεπε κανανε γενική αίματος κ ούρων. Στην αρχή κάναμε προγεννητικό έλεγχο κ κολπική καλλιέργεια, την οποία επαναλάβαμε την 34η βδομάδα, εφόσον πας για φυσιολογικό τοκετό, είναι απαραίτητο να δεις αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο. Και φυσικά καμπύλη ζαχάρου στις αρχές του 7οθ μήνα. Πολύ σημαντική εξέταση. Καλύτερα να πάρεις μια δεύτερη γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86εμένα ακριβώς το αντίθετο μου είπαν, ότι δεν είναι πολλες οι πιθανότητες να το ξαναπαθω και ότι στις επόμενες εγκυμοσύνες αν ξαναεμφανιστει συνήθως γίνεται πιο αργά απο ότι στη πρωτη. Οι γιατροί στο χατζηκωστα μου το είπαν και ενας γυναικολογος που είδα αφού γεννησα. Σίγουρα πάντως δε θα διστασω να κάνω δεύτερο παιδί, απλώς θέλω να βρω και γιατρο με κοτσια για να μη πω τίποτα αλλο. Ωστόσο εγώ πίεση ανεβασα λίγο πριν γεννησω. Τα συμπτώματα που είχα και που υποδηλώνουν συνδρομο hellp είναι πολύ υψηλά ηπατικα ενζυμα, αιμολυση και θρομβοπενια. Σε όλη την εγκυμοσύνη ο γιατρός μου έπαιρνε τη πίεση και ηταν η καλύτερη που θα μπορούσα να έχω συν ότι πήγαινα στο φαρμακείο και μου την έπαιρναν γιατί είχα διαβάσει για τη προεκλαμψια και είχα καποιο είδους ένστικτο. 

@Sentir...natureza

Σίγουρα στην επόμενη εγκυμοσύνη θα είμαι πιο προσεχτικη και θα διπλοεξεταζομαι. Ειδικά ούρων έκανα λάθος που δεν έκανα μονη μου στη πρώτη εγκυμοσύνη ισως να είχα προλάβει. 

@vtgian έχεις δίκιο μάλλον στις εγκυμοσύνες που έχουν πολύ καλες εξετάσεις στην αρχη αρκούν οι εξετάσεις που ανεφερες. Σίγουρα εγώ πλέον θα χω στενότερη παρακολούθηση, θα την απαιτησω.

 

@Vespa33 θα παρω δευτερη και τριτη γνώμη. Μου φαίνεται θα γυρίσω όλους τους γυναικολογους. Κι όχι τίποτα θέλει και 30-50 ο καθένας την επίσκεψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mikraki2207 είπε:

Ειδικά ούρων έκανα λάθος που δεν έκανα μονη μου 

Γιατί να κάνεις μόνη σου βρε κορίτσι μου,αν ο γιατρός δεν σου έλεγε να κάνεις εσύ που να ξέρεις.

 

Just now, Mikraki2207 είπε:

μάλλον στις εγκυμοσύνες που έχουν πολύ καλες εξετάσεις στην αρχη αρκούν οι εξετάσεις που ανεφερες.

Οι πρώτες εξετάσεις που έκανα για να δούμε αντισώματα κτλ ήταν τέλειες και όμως κάθε μήνα καναμε επαναληπτικές.επισεις αν ο γιατρό σου σου έκανε μηνιαίες εξετάσεις αίματος και ούρων ίσως λέω με κάθε επιφύλαξη είχε δει κάποια σημάδια του συνδρομου όπως λεύκωμα στα ούρα η τα αιμοπετάλια 

Link to comment
Share on other sites

Οι γιατροί που έχετε στην Κέρκυρα είναι συνηθισμένοι σε τοκετούς; μήπως έχουν δεδομένο ότι τις σοβαρές περιπτώσεις τις παρακολουθούν άλλοι σε μεγαλύτερα νοσοκομεία κ γενικά δεν έχουν εμπειρία επιπλοκών; Μένω σε αρκετά μικρότερο νησί κ ο γυναικολόγος  εδώ συνήθως παρακολουθεί  τη γενική εξέλιξη, γράφει εξετασεις, αλλά σχεδόν όλες έχουν δικό τους γιατρό στην Αθήνα, και συχνα φευγουν κ τους τελευταίους μηνες οποτε ο ιδιος δεν εχει την πληρη ευθυνη για την παρακοκουθηςη. αλλά για ολόκληρη Κέρκυρα μου κάνει εντύπωση το ενδεχόμενο να υπάρχει τετοια νοοτροπια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Οι γιατροί που έχετε στην Κέρκυρα είναι συνηθισμένοι σε τοκετούς; μήπως έχουν δεδομένο ότι τις σοβαρές περιπτώσεις τις παρακολουθούν άλλοι σε μεγαλύτερα νοσοκομεία κ γενικά δεν έχουν εμπειρία επιπλοκών; Μένω σε αρκετά μικρότερο νησί κ ο γυναικολόγος  εδώ συνήθως παρακολουθεί  τη γενική εξέλιξη, γράφει εξετασεις, αλλά σχεδόν όλες έχουν δικό τους γιατρό στην Αθήνα, και συχνα φευγουν κ τους τελευταίους μηνες οποτε ο ιδιος δεν εχει την πληρη ευθυνη για την παρακοκουθηςη. αλλά για ολόκληρη Κέρκυρα μου κάνει εντύπωση το ενδεχόμενο να υπάρχει τετοια νοοτροπια. 

Όχι αναλαμβάνουν εξολοκλήρου εγκυμοσύνες είτε με προβλήματα, ειτε δυσκολες, είτε ευκολες. Απλώς δεν είναι πολλοι οι καλοι γιατροι ή να το πω καλύτερα για να μη μηδενίσω κάποιον επιστημονα χωρίς να ξέρω προσωπικά απλώς δε μου γεμίζουν εμένα το μάτι. Είναι δύο τρεις στη κλινική με τέλεια φήμη ενας εξ αυτών είναι αυτός που είχα στην εγκυμοσύνη μου και δυο πολυ καλοι στο νοσοκομείο αλλά κι αυτοι φεύγουν φέτος, οι υπολοιποι είναι έτσι κι έτσι ή νέος για να χει δημιουργήσει μια καλη φήμη. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...