Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας είμαι πολύ αγχωμένη και στεναχωρημενη..έχω μια κορουλα 3 χρονων η οποία άργησε να μιλήσει και σήμερα πια λέει αρκετές λέξεις και κάνει συνδιασμο δυο λέξεων,καταλαβαίνει τα πάντα και γενικά είναι ένα ευχαριστώ και καλοβολο παιδάκι.την προηγούμενη εβδομάδα πηγαμε σε λογοθεραπευτρια η οποία μας είπε ότι γλωσσικα είμαστε αρκετά πίσω αλλά είμαστε συνεργασιμες αναγνωρίζουμε το όνομα μας τα χρώματα κ.λ.π.εχθες ξαναπηγαμε για μαθήματα και μου είπε ότι κατέχουμε το λόγο με κάποιες δυσκολίες βέβαια αλλά το κυριοτρλερο ότι η μικρή ηχολαλει αρκετά δηλαδή ενώ επαναλαμβάνει τη λέξη που της λες δεν την συνδέει με το αντικείμενο που αντιπροσωπεύει και επίσης ότι το παιχνίδι της δεν είναι αρκετά λειτουργικό, σαν χαζη και εγώ μετά διαβασαστο διαδίκτυο και βρήκα ότι αυτό τα συμπτώματα συνδέονται με αυτισμό και ΔΑΔ και έχω τρελαθεί,θα πάμε σε αναπτυξιολογο σε δέκα μέσα αλλλ εγώ κοντευω να πεθάνω από την αγωνία μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καθόλου δε θα πεθάνεις από την αγωνία σου. Έχεις ένα τυχερό παιδί που η μαμά του έχει ανοιχτά τα μάτια της και ψάχνεται και ό,τι κι αν συμβαίνει θα το παλέψει. Η λογοθεραπεύτρια από μόνη της δεν είναι σε θέση να κάνει διαγνώσεις, ούτε κι εσύ, οπότε μέχρι να μπει η τζίφρα στη διάγνωση και να πάρεις και δεύτερη γνώμη, ξέχασέ το.

 

Γράψε μας σύντομα τα νέα σας .

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,απλά μου ήρθε λιγο απότομη η διάγνωση της λόγο καθώς μέχρι τώρα οποίος γνωρίζει τη μικρή τη θεωρει ένα πανέξυπνο παιδι που το μόνο μειονεκτιμα κατά εμάς παντα μέχρι τώρα είναι η μη καθαρή γλωσσική ικανοτητα

Link to comment
Share on other sites

Η λογο δεν μπορεί να κάνει διάγνωση. Δεν είναι η δουλειά τους. Παρατηρήσεις, υποψίες κλπ που όμως δε θα τα πει σε σένα, αλλά θα σε παραπέμψει στον κατάλληλο ειδικό.

 

Κι εγώ ψυχανεμίζομαι διάφορα για τα παιδιά της τάξης μου, αλλά ορολογία δε χρησιμοποιώ. Ζητάω αξιολόγηση.

 

Η μη ξεκάθαρη γλωσσική δεξιότητα που λες μπορεί να οφείλεται σε ένα σωρό πράγματα. Όλα ροζ μέχρι τις υπογραφές (και μετά πάλι ροζ, αλλά ενίοτε και φούξια, μη σκας όλα γίνονται).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από εχθες όλα μαύρα τα βλέπω,έχω και μια λοξά να ψάχνω τα πάντα στο internet και γίνομαι χάλια,ελπίζω να μην είναι τίποτα τελικα και να είμαι εγώ η τρελή,πάντως και στο σχολείο που πάει δεν μου έχουν πει τίποτα αρνητικό όταν ρωταω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο την στιγμή που εχει αρχίσει και μιλάει και γενικότερα ειναι όπως λες έξυπνη ότι και εάν προκύψει θα εχει τα μεσα με την κατάλληλη βοηθεια να το αντιμετωπίσει....και επειδή καταλαβαίνω το άγχος σου θα σου πω μην ψάχνεις γενικά το ΝΕΤ.... και.σου δεινω κάποια απλά παραδείγματα ενδεικτικά , οι ΔΑΔσχετιζονται με σοβαρές δυσλειτουργίες στην κατανόηση της επικοινωνίας και της κοινωνικοποιηςηςπχ.θα σου δείξει κατι που της αρέσει, θα ανταποκριθει στο χαμογελο σου με χαμογελο, θα κοιτάξει οταν της δείξεις κατι, θα ακολουθήσει προφορικές οδηγίες τύπου πήγαινε και φέρε μου τα μπλε παπούτσια σου, Θα δεχτεί εύκολα αλλαγές στην ρουτίνα της, θα πάρει την κούκλα να την βάλει για ύπνο να την ταΐσει κτλ., θα παίξει με τα παιχνίδια της η θαασχολειται μαζί τους περίεργα και μονότονα,οταν θέλει κατι κοιτάει το αντικείμενο η εσένα που θα της το δώσεις,προσπαθεί να παίξει με αλλα παιδάκια πχ στις κούνιες τα ακολουθεί οταν τρέχουν τους μιλάει κτλ,ανταποκρίνεται οταν κάποιος την χαίρεται με κίνηση η στέλνει φιλάκια κτλ....πάντως όλα τα συμπεράσματα που μπορείς να βγάλεις τωρα ειναι αυθαίρετα καλύτερα μέχρι να έρθει το ραντεβού σου μοιράσου την αγωνία σου με την λόγοθεραπευτρια της κόρης σου, ζήτησε της να σου εξηγήσει τι παρατηρεί εάν εχει εμπειρία μπορει να διακρίνει εάν υπάρχει πρόβλημα και πες της πως εισαι ανοιχτή σε καθε κουβέντα απλά δεν θέλεις να χάνεις χρόνο ΠΟΛΥΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για την ηλικία της μικρής σου και πες της να σου προτείνει εναλλακτική λύση πχ ραντεβού με ιδιώτη .

Link to comment
Share on other sites

Vivianna ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου,την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβού με ιδιώτη αναπτυξιολογο και ελπίζω να έχουμε μια καλή αξιολόγηση!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σαν να περιγραφεις την κορη μου.μονο που εμενε ειναι και πολυ πολυ ζωηρη!!ειμαστε και εμεις στο ψαξιμο.πριν καποιους μηνες ειχαμε επισκευτει αναπτηξιολογο οπου μας ειπε πως ειναι απολυτα φυσιολογικη και εξυπνη αλλα ισως λιγο κακομαθημενη.μας συνεστησε να την γραψουμε αμεσα παιδικο σταθμο.ετσι και εγινε.παει παιδικο ενα μηνα τωρα και εχω δδει πραγματικη βελτιωση στο παιδι.εχει ησυχασει αρκετα και μιλαει πολυ καλυτερα απο πριν.και εμενα ηχολαλει ομως οταν της λεω πες το σωστα το διορθωνει.αν θες οτιδηποτε στειλε μου πμ.α!!!και μην διαβαζεις τιποτα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά η λογοθεραπεύτρια, σύμφωνα με τα λεγόμενα της θεαματοθέτριας, δεν έκανε διάγνωση, διαπιστώσεις έκανε που αφορούν το κομμάτι της δουλειάς της. Δεν ανέφερε τίποτα για ΔΑΔ, η μητέρα ψάχνοντας βρήκε κάποια στοιχεία της κόρης της να αναφέρονται σε παιδιά με αυτισμό και ΔΑΔ. Μην την κρεμάμνε λοιπόν!

 

Και, να προσθέσω, καλό κουράγιο στη μαμά και μπράβο που ασχολείσαι τόσο στενά. Θα δεις ότι θα ανταμειφθείς που το κοιτλας τόσο νωρίς. Μιλάω εκ πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας'οσο περνούν οι μέρες αρχίζω και ήρεμω λιγο,εμένα πάντως πάει ήδη παιδικό σταθμό όπου είναι πολύ ήρεμη και συνεργασιμη όπως μου λεει η δασκαλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη που θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά η λογοθεραπεύτρια, σύμφωνα με τα λεγόμενα της θεαματοθέτριας, δεν έκανε διάγνωση, διαπιστώσεις έκανε που αφορούν το κομμάτι της δουλειάς της. Δεν ανέφερε τίποτα για ΔΑΔ, η μητέρα ψάχνοντας βρήκε κάποια στοιχεία της κόρης της να αναφέρονται σε παιδιά με αυτισμό και ΔΑΔ. Μην την κρεμάμνε λοιπόν!

Συμφωνώ. Η λογοθεραπεύτρια καλώς επέστησε την προσοχή στη μαμά ώστε να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό. Δηλαδή τι έπρεπε να κάνει, να μην πει τι παρατηρεί;

 

Το ίντερνετ δεν είναι αξιόπιστη πηγή πληροφοριών για τέτοια θέματα, γιατί ένα σύμπτωμα μπορεί να είναι ένδειξη για δύο ή τρία διαφορετικά προβλήματα ή μπορεί να μην είναι και τίποτα. Ας μην προτρέχουμε λοιπόν.

 

sophia8310, είναι λογικό να έχεις άγχος αλλά να σκέφτεσαι ότι αν η μικρή έχει κάποια μορφή ΔΑΔ, όσο νωρίτερα το καταλάβεις και παρέμβεις, τόσο καλύτερα. Πάντως από αυτά που λες, δεν φαίνεται να είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η λόγο καλα εκανεκαι μου είπε τι παρατηρεί στη μικρή γιατι η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν ήξερα καθόλου ότι όταν το παιδάκι επαναλαμβάνει ότι του λες λέγεται ηχολαλια και είναι συμπτώματα ίσως κάποιας διαταραχής .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες,εχθες τελικα πηγαμε στην αναπτυξιολογο,αν και ημικρη μου είχε μια πολύ άσχημη μετά από το πρωί τελικά μας βρήκε ανωριμοτητα στο λόγο και θα κάνουμε λογοθεραπειεςκαθως μας είπε κιόλας ότι έχει χειριστικη συμπεριφορά και. μάς έγραψε να κάνουμε και εργοθεραπειες,ευτυχώς δεν έχουμε κάποια άλλη αναπτυξιακή διαταραχή...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν το δέχομαι αυτόν τον όρο την στιγμή που μιλάμε για ένα τριχρονο καθώς είναι και μοναχοπαίδι όσο κακαομαθημενο και να είναι δεν ξέρω κατά ποσό ο oρος χειριστικο είναι σωστός.πάντως χωρίς να έχω εμπειρία από άλλη αναπτυξιολογος η συγκεκριμένη μου φάνηκε αρκετά ψυχρή και απόμακρη, δεν είχε τρόπο να κερδίσει το παιδάκι ώστε να συνεργαστεί μαζί της!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έχω να σου πω άπειρα παραδειγματα του 3χρονου γιου μου ο οποίος είναι χειριστικός. προκειμένου να καταφέρειο να σε πεισει να κάνεις αυτό που θέλει θα δοκιμάσει ό,τι καλόπιασμα, εξυπνάδα, κλάμα, παρακαλετό ξέρει και μπορεί και αν δεν πιάσουν τα γνωστά, θα εφεύρει άλλα τόσα καινούρια! όλα τα πιτσιρίκια είναι περισσότερο ή λιγότερο χειριστικά, είναι φάση της συναισθηματικής ανάπτυξης. το πως θα χειριστούμε εμείς ως γονείς όλο αυτό είναι άλλο καπέλο... μπράβο για τα νέα σας και καλή συνέχεια. αν νοιώθεις "κενό" από τη συγκεκριμ΄λενη αναπτυξιολόγο πάρε 2η γνώμη και από αλλού. έτσι και αλλιώς για να δικαιολογήσεις τις επισκέψεις στο ταμείο σου πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πάρω κι δεύτερη γνώμη αλλά ενημερώνω όλες τις μανουλες ότι υπάρχει νομοθεσία που ορίζει τη γνωματευσεηαπό ιδιώτη αναπτυξιολογο ισότιμη με.αυτή από δημόσιο φορέα και ταταμεια είναι υποχρεωμένα να τη δεχτούν.,μου έδωσε η αναπτυνιολογος δυο χαρτιά που του τεκμηριώνουν Γιά να τα προσκομισω μαζί με τη γνωματευση στο ταμείο μας

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω να σου πω άπειρα παραδειγματα του 3χρονου γιου μου ο οποίος είναι χειριστικός. προκειμένου να καταφέρειο να σε πεισει να κάνεις αυτό που θέλει θα δοκιμάσει ό,τι καλόπιασμα, εξυπνάδα, κλάμα, παρακαλετό ξέρει και μπορεί και αν δεν πιάσουν τα γνωστά, θα εφεύρει άλλα τόσα καινούρια! όλα τα πιτσιρίκια είναι περισσότερο ή λιγότερο χειριστικά, είναι φάση της συναισθηματικής ανάπτυξης. το πως θα χειριστούμε εμείς ως γονείς όλο αυτό είναι άλλο καπέλο... μπράβο για τα νέα σας και καλή συνέχεια. αν νοιώθεις "κενό" από τη συγκεκριμ΄λενη αναπτυξιολόγο πάρε 2η γνώμη και από αλλού. έτσι και αλλιώς για να δικαιολογήσεις τις επισκέψεις στο ταμείο σου πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο...
Και γιατί αυτό σημαίνει χειριστικό κι όχι απλά αθώο,έξυπνο παιδάκι που διεκδικεί?
Link to comment
Share on other sites

Έλαβε μου ντε.πάντως μίλησα και με τον παιδίατρο μας ο οποίος μου είπε ότι αφού αποκλεισαμε τον αυτισμό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και σίγουρα θα βοηθηθεί πολύ με τις έργο και τις λόγο,αλλά εμένα μου έχει κατσειόασχημα οο ρος χειριστικο όταν ξέρω ότι το παιδί μου είναιπανεξυπνο και αρκετά συνεργάσιμο για παιδάκι. 3 χρόνων

Link to comment
Share on other sites

Έλαβε μου ντε.πάντως μίλησα και με τον παιδίατρο μας ο οποίος μου είπε ότι αφού αποκλεισαμε τον αυτισμό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και σίγουρα θα βοηθηθεί πολύ με τις έργο και τις λόγο,αλλά εμένα μου έχει κατσειόασχημα οο ρος χειριστικο όταν ξέρω ότι το παιδί μου είναιπανεξυπνο και αρκετά συνεργάσιμο για παιδάκι. 3 χρόνων

Αυτιστικό παιδί δεν σημαίνει λιγότερο ή καθόλου έξυπνο παιδί. Αντίθετα, σε κάποιες μορφέςτου αυτιστικού φάσματος (π.χ.Asperger), η νοημοσύνη είναι ιδιαίτερα υψηλή. Καλό είναι να προσέχουμε τέτοιες ταμπέλες, υπάρχουν γονείς που αγωνίζονται σκληρά με τέτοιου τύπου διαταραχές.΄

Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό "χειριστικό παιδί" είναι ακριβώς αυτό που ανέφερε κάποια κοπέλα παραπάνω:κλάμματα, επιμονή, χτύπημα ποδιών για να γίνει αυτό που θέλει κ.λ.π. Η αναπτυξιολόγος σου το τονίζει για να έχετε μια καλύτερη και πιο ήρεμη σχέση, δεν έχει σκοπό να σε τρομάξει ή αγχώσει.

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού δεν ήθελα να θίξω τα παιδάκια με αυτισμό ούτε τις μαμαδες τους,δεν τα θεωρώ κατώτερα ή προβληματικά,είχεlα όμως ένα άγχος για την δική μας αξιολογιση και εφόσον αποκλεισαμε τον αυτισμό νιώθω μια ανακούφιση.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σοφια πολυ χαιρομαι!!και εμεις την ιδια διαγνωση ειχαμε.με τη διαφορα πως δεν μας ανεφερε τιποτα για λογοθεραπειες και εργοθεραπειες ακομη.μου ειπε οτι ακομα ειναι πολυ μικρη.για αρχη μας ειπε να ξεκινησουμε παιδικο σταθμο.και οντως εχω δει τεραστια βελτιωση στο παιδι.α και κατι πολυ σημαντικο.οταν λες οχι στο παιδι να μην υποκειπτεις ποτε στα κλαμματα και τις φωνες του οσο και αν το λυπασαι.προσπαθησε να εισαι σταθερη..να σε ρωτησω η αναπτυξιολογος που επισκεφτηκες ειναι ιδιωτης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ιδιώτης είναι και την προτίμησα γιατί μου έκλεισε ραντεβού σε λιγότερο από ένα μήνα αλλιώς του δημοσίου μου είπαν να περιμένω τουλάχιστον 4 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...