Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρήξη υμένων 23η εβδομάδα/


sof1

Recommended Posts

Sof1 διάβασα την ιστορία σου , όπως επίσης και τις ιστορίες των κοριτσιών με παρόμοια με το δικό σου περιστατικό .. Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των γυναικών που θρηνούν απώλειες ... κι εγώ είχα δύο απώλειες και σε πολύ προχωρήμενη εβδομάδα και οι δύο .. Η πρωτη μου απώλεια συνέβη το Νοέμβριο του 2013 μετά από την εξέταση της αμνιοπαρακέντησης στην 19η εβδομάδα (έγινε ρήξη υμένων 2 24ωρα μετά την αμνιοπαρακέντηση) και η δεύτερη το Νοέμβριο του 2014 , στην 24η εβδομάδα, όπου αφού είχε προηγηθεί έκτακτη περίδεση στην 18η εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας τραχήλου , έμεινα σε πλήρη ακινησία μέχρι την 25η εβδομάδα όπου έσπασαν τα νερά , έκανα καισαρική και γέννησα ένα πολύ προωρο κοριτσάκι το οποίο έζησε μόνο για 6 ημέρες ... Δεν υπάρχει μέρα που να μην τη σκεφτώ ... ακόμα και τώρα που σου γράφω εκείνη η μικροσκοπικη νεραιδουλα που πάλεψε με νύχια και με δόντια να κρατηθεί στη ζωή μέσα στη θερμοκοιτίδα υπάρχει μέσα στη σκέψη μου , μέσα στην καρδιά μου, μέσα στη ζωή μου ... κάθε μέρα !!! Εχουν περάσει 3 μήνες από τότε...μαζευω κάθε μέρα κι από ένα κομμάτι μου ... και προσπαθώ ... προσπαθώ πραγματικά να δω τη ζωή όσο πιο θετικά μπορώ... Εκανα κι εγώ όλες τις εξετάσεις που προτεινουν σε τέτοιες περιπτώσεις , περίμενα κι εγώ να μου απαντήσει κάποιος τα αναπάντητα "γιατί" μου , μα κανείς δεν μπορεί να το κάνει .... κανείς ! Μετά από 3 μήνες αποφάσισα πως το οφείλω στον εαυτό μου ... οφείλω στον εαυτό μου να μην το βάλω κάτω .... Σου γράφω για να σου πω , πως πάντα θα υπάρχουν χειροτερες ιστορίες από τις δικές μας και πάντα θα υπάρχουν και καλύτερες ... Αυτό όμως που οφείλουμε να επιδείξουμε είναι υπομονή κι επιμονή για να αποκτήσουμε αυτό που για μερικούς ανθρώπους είναι εύκολο...η μητρότητα (από όσο μπορώ να φανταστώ) θέλει επιμονή ... θέλει γερά νεύρα και θέλει κουράγιο .... χρειάζεται να αναγεννήθουμε μέσα από τις στάχτες μας και να προσπαθήσουμε να φτάσουμε στο στόχο μας γερές και δυνατές !!!! Το πλασματάκι που θα έρθει κάποια στιγμή στη ζωή μας , θα χρειάζεται στο πλάι του μια δυνατή μανα κι έναν ακέραιο χαρακτήρα κι όχι κάποια εξαντλημένη , κουρασμένη , αποκαρδιωμένη και χωρίς κανένα ίχνος κουράγιου μάνα.... Σου γράφω γιατί μέσα από αυτά τα λόγια ακούω κι εγώ ... μέσα από αυτά τα λόγια μπορεί κι εγώ να σηκώσω το κεφάλι ψηλά και να προσπαθήσω πάλι ! Το ξέρω πως οι φοβίες μου είναι χιλιάδες , μα ξέρω πως η επιθυμία μου να ακούσω το κλάμα ενός γερού μωρού - του δικού μου μωρού- είναι ακόμη μεγαλύτερη ! Ας έχουμε πίστη κι ας πιαστούμε "χέρι - χέρι " να ανέβουμε κι εμείς τα σκαλοπάτια που θα μας οδηγήσουν εκεί που τόσες άλλες γυναίκες έφτασαν με λιγότερο ή περισσότερο κόπο .... αλλά έφτασαν !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Sara73! Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις.Με συγκίνησαν τα λόγια σου..Έχεις δίκιο σε όλα!Υπάρχει τόσος πόνος εκεί έξω, κ εγώ έτσι το σκεφτόμουν για να μην είμαι αχάριστη απέναντι στη ζωή. Όσες έχουμε περάσει αυτές τις δύσκολες στιγμές καταλαβαινόμαστε πλήρως. Με οικογένεια,φίλους δεν το συζητάμε καθόλου πλέον,ίσως νομίζουν το αφήσαμε πίσω.Εμείς ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές πλέον, από τη μία ανυπομονώ από την άλλη φοβάμαι. Φαντάζομαι εσένα θα σου είπανε μετά από κανενα εξάμηνο.Λυπάμαι τόσο πολύ για την διπλή απώλειά σου.Ειλικρινά λυπάμαι.Απ'ότι καταλαβαίνω κ η περίδεση δεν ήταν αρκετή.Πώς είσαι τώρα?Σωματικά,ψυχικά? Ο χρόνος ,μόνο ο χρόνος...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sara73! Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να γράψεις.Με συγκίνησαν τα λόγια σου..Έχεις δίκιο σε όλα!Υπάρχει τόσος πόνος εκεί έξω, κ εγώ έτσι το σκεφτόμουν για να μην είμαι αχάριστη απέναντι στη ζωή. Όσες έχουμε περάσει αυτές τις δύσκολες στιγμές καταλαβαινόμαστε πλήρως. Με οικογένεια,φίλους δεν το συζητάμε καθόλου πλέον,ίσως νομίζουν το αφήσαμε πίσω.Εμείς ξεκινήσαμε ελεύθερες επαφές πλέον, από τη μία ανυπομονώ από την άλλη φοβάμαι. Φαντάζομαι εσένα θα σου είπανε μετά από κανενα εξάμηνο.Λυπάμαι τόσο πολύ για την διπλή απώλειά σου.Ειλικρινά λυπάμαι.Απ'ότι καταλαβαίνω κ η περίδεση δεν ήταν αρκετή.Πώς είσαι τώρα?Σωματικά,ψυχικά? Ο χρόνος ,μόνο ο χρόνος...

 

Προσπαθώ .... προσπαθώ πολύ για όλα ... σωματικά επανήλθα μετά από ενάμισυ μήνα . .. ψυχικά δεν ξέρω να σου απαντήσω ... νομίζω πως τέτοιες εμπειρίες απλά σε μεταμορφώνουν σε έναν άλλο άνθρωπο που κάθε μέρα καλείσαι να ανακαλύψεις .... όπως πολύ σωστά έγραψες ...ο χρονος ...μόνο ο χρόνος ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μαζι σας αλλη μια λεχωνα χωρις μωρο...εσπασαν τα νερα στις 26 εβδομαδες.υπηρχε διαρροη-σταγονες 3 εβδομαδες πριν που ομω δεν ανησυχησε το γιατρο καθως οι εξετασεις ηταν καλες.να σημειωσω οτι σταγονες ειχα παρατηρησει και στο πρωτο τριμηνο για πεντε μερες.νοσηλευτηκα εως τις 29 εβδομαδες.γεννησα φυσιολογικα και το παιδι εφυγε μετα απο μερικεςς μερες .το μονο που βρεθηκε κατα τη διαρκεια της νοσηλειας μου ηταν ο στρεπτοκοκκος.οι γιατροι δεν τον θεωρησαν ομως υπευθυνο για τη ρηξη.θα ηθελα να σας ρωτησω ποιες εξετασεις κανατε μετα την πρωτη περιοδο και μετα απο ποσους μηνες σας επετρεψαν επομενη εγκυμοσυνη

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

μαζι σας αλλη μια λεχωνα χωρις μωρο...εσπασαν τα νερα στις 26 εβδομαδες.υπηρχε διαρροη-σταγονες 3 εβδομαδες πριν που ομω δεν ανησυχησε το γιατρο καθως οι εξετασεις ηταν καλες.να σημειωσω οτι σταγονες ειχα παρατηρησει και στο πρωτο τριμηνο για πεντε μερες.νοσηλευτηκα εως τις 29 εβδομαδες.γεννησα φυσιολογικα και το παιδι εφυγε μετα απο μερικεςς μερες .το μονο που βρεθηκε κατα τη διαρκεια της νοσηλειας μου ηταν ο στρεπτοκοκκος.οι γιατροι δεν τον θεωρησαν ομως υπευθυνο για τη ρηξη.θα ηθελα να σας ρωτησω ποιες εξετασεις κανατε μετα την πρωτη περιοδο και μετα απο ποσους μηνες σας επετρεψαν επομενη εγκυμοσυνη

 

Ραφαηλίτα μου λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες:( Οπλίσου με δύναμη.Όπως θα είδες από τις ιστορίες μας σχεδόν ποτέ δεν είναι ξεκάθαρο τί προκαλέι την ρήξη.Μικρόβιο είναι το πιθανότερο αλλά το πώς αντιμετωπίζεται είναι ένα άλλο θέμα.Η γιατρός μου, μου είχε πεί να ξαναπροσπαθήσουμε μετά από ένα εξάμηνο.Βέβαια εγώ είχα κάνει καισαρική,εσύ που γέννησες φυσιολογικά ίσως να επιτρέπεται κ νωρίτερα.Όσον αφορά τις εξετάσεις έχει περάσει καιρός κ ίσως μου διαφευγει κάτι,πήγαινε στα παλαιότερα post μας. Σίγουρα είχα κάνει αρκετές φορές καλλιέργεια ώστε να βεβαιωθούμε ότι δεν υπήρχε μικρόβιο κ μετά από κάποιο διάστημα τεστ ΠΑΠ.Κ υπερήχους βέβαια

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...