Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρήξη υμένων 23η εβδομάδα/


sof1

Recommended Posts

ολα θα ειναι καλα κ θα ηρεμησετε κ οι δυο,εγω μετα την επισκεψη στο γιατρο ηρεμησα αρκετα!κ οταν με το καλο ερθει ενα αλλο μωρο θα προσεχετε οσο εσεις νοιωθετε κ αναλογα τις οδηγιες γιατρου,αν κ εγω πλεον ειμαι της αποψης οταν ο γιατρος λεει για παραδειγμα χαλαρα εγω λεω καθολου χεχε....

Κρινοντας εκ των υστερων θα συμφωνησω μαζι σου

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φυσικα κ θα θρηνισεις το αγορακι σου εσυ ξερεις ποτε θα εισαι ετοιμη να προχωρησεις,εμενα μου λεγανε ετσι ηθελε ο θεος για καποιο λογο στα πηρε,κ ελεγα τοτε ισως να μην θελει να γινω μανα,τελικα δεν ηταν ετσι....ξυπνησα μια μερα κοντα δυο μηνες μετα κ ειπα τερμα το κλαμα επιασα τον αντρα μου κ του ειπα οτι για εκεινον που δεν πονεσε κ αυτος λιγο αποφασισα να προσπαθησω εστω να προχωρησω κ να ειμαι καλα...φυσικα κ εκλαψα ξανα αλλα ειχα παρει αποφαση να συνεχισω....αυτο θα κανεις κ εσυ,οταν εσυ νοιωσεις ετοιμη για σενα κ τον ανθρωπο σου...ειμαι 7μιση μηνων κ εχω ξαπλα απο 8 εβδομαδων....τι να κανουμε μερικοι ανθρωποι πρεπει να παλευουν για να αποκτησουν αυτο που θελουν!

 

Κουράγιο και εγω έτσι ήμουν απο 8 εβδομάδων Αποκόλλησεις και κρεβάτι και τωρα την έχω στην αγκαλια μου την μικρη εύχομαι όλα καλα να πανε σε όλες σας !

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σημερα μου ειπε οτι οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος δεν εχει ουτε επαφες ,ουτε θαλασσα,ουτε τιποτα.Τον τρωει κ αυτον μηπως εφταιξε κατι.

 

Sof1, ελπιζω να εισαι καλυτερα. Επαθα το ιδιο πραγμα στην 16η εβδομαδα, και εγω την νυχτα στον υπνο μου.Ενιωσα κατι να φευγει, σηκωθηκα και ετρεξαν τα νερα. Με πετσετα απο κατω τα συγκρατουσα να μην φευγουν, εφευγαν βεβαια σε καθε κινηση ωσπου να παμε στο μαιευτηριο.

Εκλαψα, πικραθηκα, γιατι και εμεις με εξωσωματικη τα ειχαμε καταφερει και με την 1η προσπαθεια. Στη συνεχεια και αλλες προσπαθειες, η 2η δεν πετυχε ουτε οι δυο επομενες με κατεψυγμενα. Τελικα ευτυχως η 3η με διεγερση ηταν παλι επιτυχης και τωρα εχω δυο αγγελουδια.

Μην ψαχνεις το πως εγινε, ειναι ανεξηγητο και για τους γιατρους, μαλλον φταιει καποια λοιμωξη. Και εγω βρεθηκα στο κολπικο με εντεροκοκκο.

Στην επομενη εγκυμοσυνη φυσικα και εκανα καθε μηνα καλλιεργεια. Βρεθηκα 3 φορες με μικροβιο. Πηρα αντιβιωση καθε φορα. Μαλιστα πηρα και αντιβιωση προληπτικα στο 2ο μηνα νομιζω, ηταν σε καποια εβδομαδα που ο γιατρος μου ειπε οτι δεν θσ επηρρεαζε αναπτυξη οργανων.

Οσο για επαφες και θαλασσα, εννοειται πως η λογικη μου μου ελεγε οτι δεν αξιζει να ρισκαρω αυτη την εγκυμοσυνη για τιποτα! Ουτε ρωτησα τον γιατρο μου. Εννοειται οτι οταν εχεις περασει κατι τετοιο, οι επαφες στην εγκυμοσυνη και η θαλασσα ειναι απαγορευτικες. Ουτε στην πιο καθαρη δεν θα εμπαινα.

Ειμαι σιγουρη πως θα ξαναμεινεις εγκυος και να ξερεις οτι περα απο την παραπανω προσοχη που θα εχεις στην επομενη εγκυμοσυνη, πιστευω ακραδαντα αυτο που μου ελεγαν και εμενα, οτι η ρηξη υμενων γινεται μονο μια φορα. Θα μεινεις ξανα εγκυος και ολα θα πανε καλα!! Να εισαι σιγουρη!!

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από 'μένα κορίτσια!

Sof1 λυπάμαι πάρα πολύ για ό,τι σας συνέβει!!! Μακάρι καμία γυναίκα και κανένα ζευγάρι να μη χρειάζεται να το ζει αυτό.. Δυστυχώς όμως απότι βλέπω είμαστε πολλές!!!

Έχω γράψει και σε άλλο ποστ την ιστορία μου.. Εμείς είχαμε ρήξη υμένων στη 18η εβδομάδα.. Είχα δίδυμα αγοράκια! Έμεινα ένα μήνα στο νοσοκομείο με μηδενικό αμνιακό και στα δύο, και τα μικρά να συνεχίζουν να μεγαλώνουν κανονικά, ώσπου μου εξήγησαν πώς έχουν τα πράγματα και πώς θα είχαν αν συνεχίζαμε την κύηση, και μου τα πήραν στην 22η εβδομάδα με καισαρική! Πέρυσι το Μάη τα έχασα.. Εμείς έπρεπε να περιμένουμε ένα χρόνο για να ξαναπροσπαθήσουμε! Το να μάθω να κάνω υπομονή, ήταν από τα πιο δύσκολα που μου έχουν συμβεί! Τελικά, κι αφού αλλάξαμε γιατρό (γιατί σε μας έφταιγε!), μας είπαν ότι μπορούμε να ξεκινήσουμε στους 9 μήνες! Έμεινα σχεδόν αμέσως έγκυος, αλλά είχα παλίνδρομη κύηση στην 8η εβδομάδα, έκανα απόξεση κι έπρεπε να ξαναπεριμένουμε άλλο ένα τρίμηνο! Τώρα προσπαθούμε πάλι, αλλά έχω αγχωθεί πάρα πολύ αυτή τη φορά, ακόμη και για το αν θα μείνω έγκυος! :( Ούτε εμείς βρήκαμε τι έφταιγε και σπάσαν τα νερά.. Ίσως η δίδυμη κύηση, ίσως η δίκερη μήτρα μου που δεν είχε χώρο.. Δεν ξέρω! Αυτό για το μικρόβιο και την καλλιέργεια κολπικού υγρού που λέτε.. Η άποψη του δικού μου γιατρού είναι ότι και να βρεθεί κάτι, στο πρώτο τρίμηνο, δεν κάνει να δώσουν φάρμακα.. Τι να πω βρε κορίτσια! Ο Θεός να μας δίνει δύναμη να αντέχουμε και σύντομα να καταφέρουμε να γίνουμε κι εμείς μανούλες!!! Ο χρόνος θα γιατρέψει τις πληγές σου κορίτσι μου! Θα το δεις!!! Πάρε το χρόνο σου, ξέσπασε, ηρέμησε και σιγά σιγά θα συνέλθεις και θα είσαι πάλι έτοιμη να προσπαθήσετε! Να έχεις πίστη, επιμονή, ελπίδα και υπομονή!!!! Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι! Μέσα από την καρδιά μου!!! Έχω πονέσει κι εγώ πολύ και σε καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Efoulitο κ Μανταλενια σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε!!Efoulito να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!Μανταλενια με το καλο ενα μωρακι!Με εξωσωματικη ή φυσιολογικα εμεινες εγκυος κ γιατι λες εφταιγε ο γιατρος σου?Τη Δευτερα που μας περασε εκλεισα 40μερες κ πηγα στη γιατρο μου να με δει.Της ειπα αν υπαρχει κατι αλλο που ισως δεν μας ειπε τοτε λογω φορτισης αλλα η απαντηση ηταν αρνητικη.Δυστυχως για την ρηξη υμενων η επιστημη δεν γνωριζει τα ακριβη αιτια.Το πιο πιθανο ειναι καποιο μικροβιο αλλα ποιο ακριβως?Μετα μπορεις να θεραπευτεις απο καποιο κ μετα να ξαναεμφανιστει .Αλλα αν τυχον ειχαμε κανει καλλιεργεια πχ στον 5ο μηνα κ βλεπαμε το μικροβιο κ επαιρνα αντιβιωση δεν θα το προλαβαιναμε?τι να πω ειναι μπερδεμα. Μου ειπε πως αφου μου ερθει η περιοδος 2-3 φορες μετα να παω για καλλιεργεια κ να βαλουμε μπρος ξανα με το νεο ετος,δλδ περιπου 5 μηνες μετα απο την καισαρικη. Το θεμα, μου ελεγε κ μου ξαναελεγε, ειναι πως εμεινα εγκυος(χωρις να χρειαστει τελικα εξωσωματικη γιατι οπως σας εγραψα προσπαθουσαμε χρονια )κ οτι θα ξαναγινει.Ολα μου ειπε ειναι μια χαρα.Θα μπορουσα να ειχα χασει κ την μητρα μου απο την αποκολληση. Ο καιρος περναει κ αποκτω ξανα την καθημερινοτητα μου,γυρισα στην δουλεια,βγαινω εξω αλλα δε μου βγαινει απο το μυαλο ο γιος που θα αποκτουσα τα Χριστουγεννα...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Efoulitο κ Μανταλενια σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε!!Efoulito να σου ζησουν τα αγγελουδια σου!Μανταλενια με το καλο ενα μωρακι!Με εξωσωματικη ή φυσιολογικα εμεινες εγκυος κ γιατι λες εφταιγε ο γιατρος σου?Τη Δευτερα που μας περασε εκλεισα 40μερες κ πηγα στη γιατρο μου να με δει.Της ειπα αν υπαρχει κατι αλλο που ισως δεν μας ειπε τοτε λογω φορτισης αλλα η απαντηση ηταν αρνητικη.Δυστυχως για την ρηξη υμενων η επιστημη δεν γνωριζει τα ακριβη αιτια.Το πιο πιθανο ειναι καποιο μικροβιο αλλα ποιο ακριβως?Μετα μπορεις να θεραπευτεις απο καποιο κ μετα να ξαναεμφανιστει .Αλλα αν τυχον ειχαμε κανει καλλιεργεια πχ στον 5ο μηνα κ βλεπαμε το μικροβιο κ επαιρνα αντιβιωση δεν θα το προλαβαιναμε?τι να πω ειναι μπερδεμα. Μου ειπε πως αφου μου ερθει η περιοδος 2-3 φορες μετα να παω για καλλιεργεια κ να βαλουμε μπρος ξανα με το νεο ετος,δλδ περιπου 5 μηνες μετα απο την καισαρικη. Το θεμα, μου ελεγε κ μου ξαναελεγε, ειναι πως εμεινα εγκυος(χωρις να χρειαστει τελικα εξωσωματικη γιατι οπως σας εγραψα προσπαθουσαμε χρονια )κ οτι θα ξαναγινει.Ολα μου ειπε ειναι μια χαρα.Θα μπορουσα να ειχα χασει κ την μητρα μου απο την αποκολληση. Ο καιρος περναει κ αποκτω ξανα την καθημερινοτητα μου,γυρισα στην δουλεια,βγαινω εξω αλλα δε μου βγαινει απο το μυαλο ο γιος που θα αποκτουσα τα Χριστουγεννα...

 

Γεια σου Sof1!

Θα τα πάρω από το τέλος στην αρχή όσα γράφεις.. Αυτά τα Χριστούγεννα, σίγουρα θα είναι πολύ διαφορετικά απ' ότι τα περίμενες! Και όσα χρόνια και να περάσουν, θα συνδυάζεις εκείνες τις μέρες με τον ερχομό του παιδιού σου! Εγώ θα γεννούσα Σεπτέμβρη του '12 τα αγοράκια μας.. Ο περυσινός Σεπτέμβρης ήταν ο χειρότερός μου! Ήμουν κουρέλι ψυχολογικά! Πέρασε όμως! Φέτος κοντά στα Χριστούγεννα θα γεννούσα κι εγώ! 20/12 μου είχαν δώσει τελική ημερομηνία στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου.. Αυτή όμως σταμάτησε τόσο νωρίς, που δεν πρόλαβα να συνειδητοποιήσω πράγματα.. Υπάρχουν μέρες όμως που σκέφτομαι ότι τα φετινά Χριστούγεννα δε θα ήμασταν μόνοι.. Θα είχαμε το μωράκι μας και θα ήμασταν ευτυχισμένοι και όχι διαλυμένοι όπως πέρυσι.. Εγώ άρχισα να συνέρχομαι λίγο πριν το χρόνο μετά την καισαρική..

5 μήνες που σου λένε να περιμένεις, δεν είναι πολύ!!! Να δεις που θα περάσει πολύ γρήγορα ο καιρός!!! Δυστυχώς κι εσύ, όπως κι εγώ, "φάγαμε" μαχαίρι με την καισαρική, οπότε πρέπει να επουλωθούν και οι εσωτερικές πληγές μας καλά!

Μπορεί και να μείνεις πάλι φυσιολογικά έγκυος!!! Μην το αποκλείεις! Μετά από μια εγκυμοσύνη είναι πιο εύκολο να συλλάβει μια γυναίκα!!!

Αυτό για το να χάσω τη μήτρα στη γέννα.. Μου το είχαν πει κι εμένα! Είχα περάσει όμως τόσα πολλά μέχρι τη μέρα της καισαρικής, είχα αποκολλήσεις αιμμοραγίες κ.ά. πριν τη ρήξη, +τον ένα μήνα στο νοσοκομείο, που θεώρησα τεράστια βλακεία του γιατρού μου να μου πει ότι κινδυνεύω να χάσω και τη μήτρα μου μετά από όλα αυτά! Αφού, μπήκα τόσο χαλαρή στο χειρουργείο.. Κι έλεγα, Θεέ μου, τι άλλο χειρότερο μπορεί να συμβεί.. Θα ξυπνήσω από τη νάρκωση και θα μου πούνε μετά αν όλα πήγαν καλά! Δεν άντεχα άλλο.. Έχασα τον εαυτό μου εκεί μέσα!

Όσον αφορά το γιατρό.. Όταν άρχισα να συνέρχομαι και να βλέπω τα πράγματα καθαρά.. Είδα ότι δε μας πρόσεξε όσο θα έπρεπε! Η εγκυμοσύνη μου, αν βάλεις τα δίδυμα και τη δίκερη μήτρα μαζί, ήταν πολύ υψηλού κινδύνου!!! Μας έβλεπε ανά 1,5-2 μήνες περίπου.. Μου έκοψε την προγεστερόνη και λίγο μετά έγινε η ρήξη (τυχαίο;) και άλλα πολλά.. Πού να ξέραμε όμως.. Πρώτη εγκυμοσύνη ήταν..

Φυσιολογικά έμεινα έγκυος καί τις δύο φορές.

 

Εφόσον η μήτρα σου έχει επανέλθει και η γιατρός σου στα βρήκε όλα καλά, αυτό είναι ένα πολύ καλό πρώτο βήμα για την επόμενη εγκυμοσύνη!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Είναι πολύ θετικό το ότι επέστρεψες στη δουλειά και την καθημερινότητά σου!!! Θα συνέλθεις πιο γρήγορα έτσι! Θα δεις!

Πάντως, όσα παιδιά κι αν κάνουμε, δεν νομίζω ότι θα ξεχάσουμε ποτέ εκείνα που χάσαμε.. Δεν υπάρχει μέρα που να μη σκεφτώ έστω και μια στιγμή από ότι συνέβει πέρυσι.. Πρέπει να προχωρήσουμε όμως! Γιατί, όπως λέει κι ο άντρας μου.. "δε φτάσαμε στο στόχο μας ακόμη!! δε γίναμε ακόμη γονείς!"!

Καλό σου βράδυ!

Εύχομαι κάθε μέρα που περνά, να είσαι και καλύτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια!!Πέρασε κάμποσος καιρός κ σκέφτηκα να ξαναγράψω.Οι εγκυούλες πώς είστε?Όσες προσπαθούσατε τί απέγινε τελικά?Όσον αφορά εμένα όπως θα δείτε από το τικεράκι μου περάσανε 5 μήνες από την καισαρική μου κ την απώλεια.Όπως σας είχα γράψει θα πήγαινα τα Χριστούγεννα ξανά για εξετάσεις όπως κ έκανα.Όλα ήταν μιά χαρά.Οι τομές επουλώθηκαν κ η καλλιέργεια δεν έδειξε κανένα μικρόβιο.Η γιατρός μας είπε τελικά να ξαναπροσπαθήσουμε μετά το εξάμηνο κ να ξαναπάμε για εξετάσεις λιγο πριν.Βέβαια χθες κάναμε ελεύθερα κ τώρα το μετανιώνω.Απο την μια λέω τί αγχώνομαι,προσπαθούσαμε τόσο καιρό τώρα θα μείνω με την πρώτη κ από την άλλη σκέφτομαι ότι πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες για γίνουν όλα όπως πρέπει να γίνουν .Όσες ξαναμείνατε έγκυες ,πόσος χρόνος μεσολάβησε?

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι απο μενα. Εγω επαθα ακριβως το ιδιο με σενα την 26η εβδομαδα. Καισαρικη και το αγορακι μου εζησε μολις 6 μερες. Εψαξα κι εγω αλλα δεν βρηκα την αιτια. Μετα απο εξι μηνες ακριβως εμεινα εγκυος ξανα. Αλλαξα γιατρο και με πολλη ξεκουραση και πολλες εξετασεις τωρα εχω εναν γιο 3, 5 χρονων. Εγω τελικα καταλαβα οτι κολλουσα πολυ ευκολα κολπικα μικροβια. Ξεκινουσα καθαρη τις εγκυμοσυνες και μετα γυρω στον 5ο μηνα αρχιζαν τα μικροβια να εναλλασονται. Πηρα 5 αντιβιωσεις στο γιο μου και 6 στην κορη μου (ειναι 4 μηνων). Δε γεννησα προωρα ξανα, αλλα επαιρνα yutopar και utrogestan κολπικα απο την 20η εβδομαδα περοπου και μετα. Συγγνωμη αν σε κουρασα, σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα, που θα πανε να εισαι σιγουρη. Απλα προσεχε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Tomina!!Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου!Ευχαριστώ για την απάντησή σου, μου δίνει κουράγιο το γεγονός ότι έμεινες έγκυος γρήγορα κ ότι όλα πήγαν κατ'ευχήν.... Τα μικρόβια είναι μεγάλη υπόθεση,σίγουρα πλέον είμαστε πιο υποψιασμένες.Τώρα βέβαια μου φαίνονται όλα βουνό ,κ το να ξαναμείνω έγκυος,το να ξανακάνω εξετάσεις κ εννοείται μαζί με φόβο μη ξανασυμβεί το ίδιο... Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά.Εξάλλου ήταν τέτοια η ευτυχία όσο ήμουν έγκυος,ένιωσα συναισθήματα που δεν ήξερα ότι υπάρχουν, οπότε σίγουρα θέλω να προσπαθήσω να ξανασυμβεί...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας και από μένα! Ανήκω και γώ στην παρέα με πρόωρη ρίξη υμένων χωρίς ουσιαστική αιτία, με μεγάλη διαφορά οτι εμείς τα καταφέραμε γιατί η ρίξη έγινε την 29η εβδομάδα. Ωστόσο υπήρξε ολική απώλεια αμνιακού υγρού και γέννησα πρόωρα στις 29+5 την κόρη μου, που μετά από δύο μήνες στη ΜΕΝΝ καταφέραμε να την έχουμε στο σπίτι. Οι καλλιέργειες που έγιναν στο νοσοκομείο ήταν όλες αρνητικές, ωστόσο στην αρχή της κύησης ήμουν θετική σε ουρεόπλασμα και είχα πάρει αντιβίωση. Στην 20η βδομάδα επανέλαβα και το μικρόβιο δεν είχε φύγει. Ξαναπήρα αντιβίωση.. Μέσα μου πιστεύω οτι αυτή είναι μάλλον η αιτία για τη ρίξη γιαυτό συμβουλεύω όσες κοπέλες είναι στην προσπάθεια, να ξεφορτωθούν πρώτα τυχόν τετοια μικρόβια διότι είναι πολύ ύπουλα. Ασυμπτωματικά μεν, αλλά ισχυρότατα.

Sof1 ίσως είχαμε κοντά ΠΗΤ. Εγώ είχα 26/12 κ γέννησα 13/10. Καταλαβαίνω το μέγεθος της απώλειας και σου εύχομαι δύναμη κ πίστη να το προσπεράσεις και να συνεχίσεις.. Τελικά καμία εγκυμοσύνη δεν είναι όμοια με άλλη στην ίδια γυναίκα, οπότε μή βάζεις κακές σκέψεις με το μυαλό σου. Εύχομαι γρήγορα να μας ανακοινώσεις όμορφα νέα!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

sof1 καλή δύναμη εύχομαι. Φυσικα και θα ξαναπροσπαθήσεις και όλα θα πάνε καλά. Και εγώ έχασα τις διδυμουλες μου 4 μηνών σαν και εσένα. Τότε πίστευα ότι δεν θα συνέλθω ποτέ αλλά επειδή ο Θεός είναι μεγάλος μου χάρισε ένα γλυκό αγοράκι που είναι τώρα 16 μηνών.

Είναι πολύ δύσκολο να ξαναρχίζεις απο την αρχή αλλά πρέπει να το κάνεις. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά την επόμενη φορά...που σίγουρα θα πάνε. Να έχεις κουράγιο και να είσαι δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Sof1 με το φως της ημέρας μέτρησα τους μήνες και τελικά έμεινα μετά από 7 μήνες κι όχι 6. Ξεκινήσαμε προσπάθειες με το σκεπτικό ότι θα πάρει λίγο καιρό μέχρι να τα καταφέρουμε όμως τελικά έμεινα με την πρώτη. Η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος γιατρός είχε προτείνει μετά από 6 μήνες ενώ ο δεύτερος που με παρακολουθούσε κιόλας, μετά από 1 χρόνο. Που θέλω να καταλήξω? Ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις κανά 2 μήνες. Στον τρίτο τοκετό η τομή της μήτρας έγινε σε άλλο σημείο μιας που στο αρχικό είχαν γίνει οι δύο προηγούμενες και η μήτρα είχε λεπτύνει εκεί. Ο γιατρός μου εξήγησε ότι αυτό συνέβη επειδή οι δύο πρώτες καισαρικές ήταν πολύ κοντά χρονικά, χωρίς όμως αυτό να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Αφού μου είπε ότι μπορώ να κάνω και 4η καισαρική αν θέλω αρκεί να περάσουν 2 με 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!May23 να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!Τα μικρόβια είναι ύπουλα απλά απ'ότι έχω καταλάβει δεν ανιχνεύονται πάντα.Μπορεί οι εξετάσεις προγεννητικά να είναι καθαρές κ κατά την διάρκεια μιας εγκυμοσύνης να εμφανιστούν.Επίσης μπορεί να κάνεις θεραπεία αλλά να ξαναεμφανιστεί μελλοντικά.Τα λέω σωστά?Κ παρόλο που κ εσύ έπαιρνες αντιβίωση να μην καταπολεμήθηκε.Βέβαια εγω στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν έκανα καμία καλλιέργεια :( Τελικά στα "γιατί" μας μάλλον ο Θεός ή η φύση έχουν την απάντηση.Kalliopi M να σου ζήσει το αγοράκι σου.Tomina έχεις δίκιο,πρέπει να περάσει το εξάμηνο σίγουρα.Στα μισά του Φεβρ κ αφού μου τελειώσει η περίοδος που περιμένω θα ξαναπάμε γιατρό, να ξανακάνουμε εξετάσεις κ να δει την τομή ξανά.Γιατί μεσα στις αρνητικές μου σκέψεις εννοείται πως είναι κ η περίπτωση να μείνω έγκυος, να ξαναπάθω κάτι κ που να αντέξει ξανά η μήτρα επέμβαση κ μάλιστα σε σύντομο διάστημα.Είμαι αισιόδοξη σαν άτομο αλλά κ οι φόβοι βρίσκονται εδω ,σίγουρα με καταλαβαίνετε...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!Εδώ είμαι πάλι!Βρίσκομαι στην 32η μέρα του κύκλου μου κ η περίοδος δεν έχει φανεί.Έχω κύκλο 30 ημερών κ γενικά έχω καθυστερημένη ωορρηξία.Το ξέρω κ επειδή την παρακολουθούσαμε παλαιότερα με την γιατρό κ από την 1η μου εγκυμοσύνη.Δύο επαφές είχαμε ελεύθερα στις 28 κ 30 Ιανουαρ κ μάλιστα όπως σας είχα πεί το ψιλομετάνιωσα για τι δεν έκλεισα 6 μήνες από την καισαρική κ φοβήθηκα.Χθες έκανα τεστ predictor,αρνητικο...Ήμουν σίγουρη όμως ότι ήμουν έγκυος.Τί λετε?

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!Εδώ είμαι πάλι!Βρίσκομαι στην 32η μέρα του κύκλου μου κ η περίοδος δεν έχει φανεί.Έχω κύκλο 30 ημερών κ γενικά έχω καθυστερημένη ωορρηξία.Το ξέρω κ επειδή την παρακολουθούσαμε παλαιότερα με την γιατρό κ από την 1η μου εγκυμοσύνη.Δύο επαφές είχαμε ελεύθερα στις 28 κ 30 Ιανουαρ κ μάλιστα όπως σας είχα πεί το ψιλομετάνιωσα για τι δεν έκλεισα 6 μήνες από την καισαρική κ φοβήθηκα.Χθες έκανα τεστ predictor,αρνητικο...Ήμουν σίγουρη όμως ότι ήμουν έγκυος.Τί λετε?

 

Είναι λιγάκι νωρίς να δείξει το τεστ. Αν ειχες ωορρηξια τις συγκεκριμένες μέρες, περίπου απο τις 11,12 του μήνα θα έδειχνε το τεστ νομίζω. Περίμενε κ βλέπεις.. Οτι είναι ας είναι για καλό! Αν δεν είναι αυτή η φορά, τότε σίγουρα δε θα αργήσει! Καλή επιτυχία!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ May23!Είναι αγχωτική η όλη κατάσταση.Δεν την είχα ξαναπεράσει γιατι στην εγκυμοσύνη μου μέχρι να το διαπιστώσω δεν το είπα σε κανένα ενώ τώρα μπήκε στο παιχνίδι ο άντρας μου ο οποίος είναι ο σούπερ ανυπόμονος.Γι'αυτό έκανα κ το τέστ τόσο νωρίς.Μέχρι κ την γιατρό πήρε χθες η οποία είπε να περιμένουμε κανα 2 μερες κ αν δεν έρθει η περίοδος να πάω για χοριακή.Τώρα καταλαβαίνω πολλά κορίτσια στο forum που έχουν καθυστέρηση κ είναι μες στο άγχος κ την αγωνία προσπαθώντας να ερμηνεύσουν τα σημάδια...Εγώ προς το παρον είμαι στην 33η μέρα του κύκλου,με όλα τα σημάδια της εγκυμοσύνης , με ένα αρνητικό τέστ κ πόνους περιόδου.Βέβαια κ στη εγκυμοσύνη μου είχα πόνους περιόδου γι'αυτό καθυστέρησα 1 εβδομάδα να πάρω τεστ.Τί να πώ ,τα λόγια είναι περιττά...υπομονή υπομονή υπομονή

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Δεν είμαι έγκυος τελικά...Έκανα κ άλλο τεστ σήμερα το πρωί κ βγήκε αρνητικό.Είμαι στην 34η μέρα του κύκλου με 4 μέρες καθυστέρηση.Όπως αντιλαμβάνεστε τώρα αρχίζω να ανησυχώ μήπως κάτι έχω κ δεν έρχεται η περίοδος.Έκλεισα ραντεβού με την γιατρό την Παρασκευή,εκτός αν μου έρθει μέχρι τότε.Ούτως ή άλλως έπρεπε να μας ξαναδεί κ να μας ξαναδώσει εξετάσεις να κάνουμε (ορμονικές ,κολπικό,σπέρματος κτλπ)να δούμε πού βρισκόμαστε...Σας φιλώ...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!Δεν είμαι έγκυος τελικά...Έκανα κ άλλο τεστ σήμερα το πρωί κ βγήκε αρνητικό.Είμαι στην 34η μέρα του κύκλου με 4 μέρες καθυστέρηση.Όπως αντιλαμβάνεστε τώρα αρχίζω να ανησυχώ μήπως κάτι έχω κ δεν έρχεται η περίοδος.Έκλεισα ραντεβού με την γιατρό την Παρασκευή,εκτός αν μου έρθει μέχρι τότε.Ούτως ή άλλως έπρεπε να μας ξαναδεί κ να μας ξαναδώσει εξετάσεις να κάνουμε (ορμονικές ,κολπικό,σπέρματος κτλπ)να δούμε πού βρισκόμαστε...Σας φιλώ...

 

Εγώ για να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα για σιγουριά να κάνω χοριάκη! Ως παθούσα με αρνήτικα τεστ και τελικά με πολύ ανεβασμένη χοριακή! Τώρα πραγματικά αν δεν είσαι έγγυος "ουδέν κακόν αμιγές καλού", είχες και εσύ τις επιφυλάξεις σου για μια τόσο γρήγορη εγγυμοσύνη. Καλή επιτυχία;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Demi!Να σου ζήσεις το παιδάκι σου!!Εσύ πόσα τεστ έκανες κ σε ποιες μέρες του κύκλου σου κ βγήκαν αρνητικά? Η αλήθεια είναι πώς πέρασα που πέρασα όλο το στρες αυτό το μήνα με τα τεστ ας κάνω κ μια χοριακή να κλείσει το θέμα ;) .Μπορεί να πάω το απόγευμα.Πάντως άλλο μήνα να μαστε καλά δεν ξαναλέω τίποτα στον άντρα μου.Δε λέω προσπαθεί όσο πιο διακριτικά να με ρωτάει αλλά άθελά του το χειροτερεύει....

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι κορίτσι μου.. μιας φίλης μου της εσπασαν τα νερά απο 16 εβδομάδες αλλά τελικα το εσωσε το μωράκι, οι γιατροι δεν τις εδιναν πιθανότητες αλλα εμεινε ακινησια σχεδον 20 βδομάδες. εμεινε στην αρχή στο νοσοκομείο και με πολλα υγρα κλπ καταφερε στις 10 μερες περιπου να επανακτήσει κάποια υγρά και να γεννηθεί υγιές το μωρό. τα τεστ συνήθως δε δείχνουν απο τόσο νωρίς καλύτερα χοριακή. ευχομαι να έχεις ευχάριστα αποτελέσματα και να καταφέρεις να γίνεις μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα fido-dido!!Καλημέρα σε όλες σας κ χρόνια πολλά ;) 36η μέρα του κύκλου μου σήμερα κ ακόμη άφαντη η περίοδος .Δεν πήγα τελικά για χοριακή,προτίμησα να κλείσω με την γιατρό κατευθείαν .Σήμερα το απόγευμα είναι το ραντεβού.Τί να πώ,να ήτανε νωρίς κ να μην δείξανε τα τεστ?(2 κιόλας!!)Να αλλάζει ο κύκλος μου?Να έχω τίποτα άσχημο όπως κύστη?Γιατί έχω κ υγρά κ καπου διάβασα ότι μπορεί να οφείλονται σε κύστη.Ελπίζω τα νέα μου να είναι ευχάριστα!!Ευχαριστώ για όλη την θετική σας ενέργεια!!!!!!Εύχομαι αυτό το θέμα που με τόσο πόνο κ κλάμα το ξεκίνησα πριν κάποιους μήνες να κλείσει ευχάριστα είτε σήμερα έιτε κάποια στιγμή μελλοντικά...για όλες εμάς που περάσαμε δύσκολα...

z3gOp3.png

 

 

9nvIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα fido-dido!!Καλημέρα σε όλες σας κ χρόνια πολλά ;) 36η μέρα του κύκλου μου σήμερα κ ακόμη άφαντη η περίοδος .Δεν πήγα τελικά για χοριακή,προτίμησα να κλείσω με την γιατρό κατευθείαν .Σήμερα το απόγευμα είναι το ραντεβού.Τί να πώ,να ήτανε νωρίς κ να μην δείξανε τα τεστ?(2 κιόλας!!)Να αλλάζει ο κύκλος μου?Να έχω τίποτα άσχημο όπως κύστη?Γιατί έχω κ υγρά κ καπου διάβασα ότι μπορεί να οφείλονται σε κύστη.Ελπίζω τα νέα μου να είναι ευχάριστα!!Ευχαριστώ για όλη την θετική σας ενέργεια!!!!!!Εύχομαι αυτό το θέμα που με τόσο πόνο κ κλάμα το ξεκίνησα πριν κάποιους μήνες να κλείσει ευχάριστα είτε σήμερα έιτε κάποια στιγμή μελλοντικά...για όλες εμάς που περάσαμε δύσκολα...

 

τα υγρά μπορεί να σημαίνουν και εγκυμοσύνη! εκτός κι αν μυρίζουν ασχημα που είναι κολπιτιδα. σε κύστες ωοθηκών που είχα πιο παλια δεν είχα υγρα ούτε καν καθυστέρηση (δεν ειχαν μεγαλώσει πολυ) μόνο πονάκια. καλύτερα κατευθείαν με το γιατρό! ετσι ετυχε στη δευτερη εγκυμοσύνη μου, είχα κάποια προβλήματα και επαιρνα φάρμακα, δεν έχω και σταθερό κυκλο κι επειδη προσέχαμε -εκτος απο μια φορά- νόμιζα οτι η καθυστέρηση 20+

ημέρες είναι απο τα φάρμακα, πήγα στη γυναικολόγο να κάνω υπέρηχο μήπως έχω καμια κύστη και είδαμε μωρό με χεράκια και ποδαράκια!

ευχομαι να έρθει και σένα το μωράκι που τόσο λαχταράς!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Έχασα και εγώ την μπεμπουλα μου στην 18η εβδομάδα. Μετα απο μια αποβολη στην 11η εβδομάδα με αποξεση έμεινα πάλι εγκυος τον Ιούνιο (μετα απο τρεις μήνες). Μέχρι το τέλος του τέταρτου μήνα είχα την τέλεια εγκυμοσύνη μέχρι που μου βρήκαν ανεπαρκεια τραχηλου και νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο για δέκα μέρες. Ένα πρωί άρχισα να χάνω υγρά... Είχε τρυπησει ο σάκος και είχε κατέβει ο μισος στον κόλπο. Αν και η μπεμπα μου ήταν ακόμα ζωντανή αποφάσισαν να μου κάνουν πρόκληση τοκετού. Στην ιστολογική εξέταση που έγινε φάνηκε χοριοαμνιονιτιδα όμως κανείς δεν μου λέει τι έφταιξε γιατί είναι ένας φαύλος κύκλος. Απο την ανεπαρκεια του τραχηλου ανεβαίνουν ευκολότερα τα μικρόβια και απο τα μικρόβια λεπταινει ο τράχηλος και ξεκινάει ο τοκετος... Απο μια υστεροσκοπηση που έκανα μετα μου βρήκαν και ουρεοπλασμα. Ο γιατρός μου λέει ότι αν αισθάνομαι έτοιμη μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες ειδικά τώρα που πήρα αντιβίωση και αν όλα πανε καλά θα χρειαστεί περιδεση στο τέλος του πρώτου τριμηνου. Όμως φοβάμαι παρά πολύ ότι μπορεί να ξανασυμβεί...όσο πλησιάζουν οι μέρες της ωορηξιας φοβάμαι ακόμα περισσότερο και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Εύχομαι σε όλες πάνω απ΄ολα να είστε καλά και να φέρετε στον κόσμο υγιή μωρακια.

Sof1 μακάρι να σου πανε όλα όπως εσύ επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Έχασα και εγώ την μπεμπουλα μου στην 18η εβδομάδα. Μετα απο μια αποβολη στην 11η εβδομάδα με αποξεση έμεινα πάλι εγκυος τον Ιούνιο (μετα απο τρεις μήνες). Μέχρι το τέλος του τέταρτου μήνα είχα την τέλεια εγκυμοσύνη μέχρι που μου βρήκαν ανεπαρκεια τραχηλου και νοσηλευτηκα στο νοσοκομείο για δέκα μέρες. Ένα πρωί άρχισα να χάνω υγρά... Είχε τρυπησει ο σάκος και είχε κατέβει ο μισος στον κόλπο. Αν και η μπεμπα μου ήταν ακόμα ζωντανή αποφάσισαν να μου κάνουν πρόκληση τοκετού. Στην ιστολογική εξέταση που έγινε φάνηκε χοριοαμνιονιτιδα όμως κανείς δεν μου λέει τι έφταιξε γιατί είναι ένας φαύλος κύκλος. Απο την ανεπαρκεια του τραχηλου ανεβαίνουν ευκολότερα τα μικρόβια και απο τα μικρόβια λεπταινει ο τράχηλος και ξεκινάει ο τοκετος... Απο μια υστεροσκοπηση που έκανα μετα μου βρήκαν και ουρεοπλασμα. Ο γιατρός μου λέει ότι αν αισθάνομαι έτοιμη μπορώ να ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες ειδικά τώρα που πήρα αντιβίωση και αν όλα πανε καλά θα χρειαστεί περιδεση στο τέλος του πρώτου τριμηνου. Όμως φοβάμαι παρά πολύ ότι μπορεί να ξανασυμβεί...όσο πλησιάζουν οι μέρες της ωορηξιας φοβάμαι ακόμα περισσότερο και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Εύχομαι σε όλες πάνω απ΄ολα να είστε καλά και να φέρετε στον κόσμο υγιή μωρακια.

Sof1 μακάρι να σου πανε όλα όπως εσύ επιθυμείς!

Αλφάκι πολύ λυπάμαι για όσα πέρασες! Πρεπει να είναι πολύ δύσκολο να χάνεις δυο μωράκια μόλις μεσα σε ένα χρόνο.. Εύχομαι το μέλλον να σε αποζημιώσει με μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και ενα γερό μωρό! Ξέρεις, η χοριοαμνίτιδα ειναι πολύ επικιπνδυνη, όχη μόνο για το μωρό, αλλά και για την ίδια τη μητέρα. Όταν έγινε η ρήξη σε μένα, τις μερες που νοσηλευτηκα για να προλάβω τις κορτιζόνες, ο γιατρός μου είχε πει και μου έκαναν μερα παρα μέρα crp και θερμομετρηση για να ειναι σίγουρος οτι δε θα προσβληθώ απο χοριοαμνίτιδα γιατί άπαξ και γίνει ρήξη, το περιβάλλον ειναι πολύ πρόσφορο για είσοδο μικροβίων. Δόξα το Θεό κ για σένα όλα πηγαν καλά! Όσο για το ουρεόπλασμα, τα έγραψα κ παραπάνω. Προσπάθησε να το εξοντώσεις ΄η εστω να το αποδυναμώσεις γιατί δύσκολα εξαφανίζεται. Όσο για την περίδεση δεν έχω εμπειρία, όμως αν χρειαστεί θα την κάνεις κ όλα θα πάνε καλά! Καλή επιτυχία!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...