Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΥΠΝΟΣ


ioanna81

Recommended Posts

ξερω οτι εχουν ανοιχτει παρα πολλα θεματα για τον υπνο, τα εχω διαβασει ολα. Δεν αντεχω ομως πια. Ειναι 19 μηνων και απο 6 χασαμε τον υπνο μας κυριολεκτικα. Παντα ξυπναει τα βραδια και ποτε δεν εχω καταλαβει ουσιαστικα τι φταιει, πιπιλα, αγκαλια, ανασφαλεια, πονος εχω χασει την μπαλα πλεον. Τα τελευταια βραδια τον παιρνω στο κρεβατι μας γιατι δεν εχω αλλα κουραγια και βεβαια του εγινε συνηθεια. Παντα ειχαμε προγραμμα στον υπνο, το φαγητο σε ολα. Με το που παει 1 το βραδυ ξεκινα το γλεντι. Ξυπναει, κλαιει κατευθειαν, πρεπει να ειμαι διπλα του μεχρι να ξανακοιμηθει αλλιως κλαιει σπαρακτικα, τον πιανει πανικος. Δοκιμασα και το κοιμησου παιδι μου αλλα μαλλον δεν μας εκφραζει, κατεληξα να εχω ενα παιδι που να τρεχει πανικοβλητο μεσα στο σπιτι να με ψαχνει κι αφου ηταν σκοτεινα και δεν ηξερε που ημουνα γυρναγε γυρω απο τον εαυτο του ουρλιαζοντας, του κοβοτανε η αναπνοη, ηθελε να κανει εμετο. Εκανα 3 ωρες να τον ηρεμησω. Τα δοντια τα βγαζει δυσκολα, δεν ξερω αν φταιει αυτο πια γιατι και depon Που δινω δεν πιανει. Οποια λυση μπορειτε να σκεφτητε πειτε μου δεν αντεχω αλλο πια, ειμαι σε απογνωση. Δεν με νοιαζει το οτι πρεπει να ειμαι διπλα του για να κοιμηθει γιατι σε 5΄τον εχει παρει ο υπνος, μετα τι γινεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την ξέρω καλά αυτή την αίσθηση. Ήταν και εμένα ο τρόμος μου!!!

Εμάς σταμάτησε αυτή την συμπεριφορά όταν ήταν περίπου 28 μηνών. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ήταν ακριβώς αυτό που την ενοχλούσε. Νομίζω ότι ξύπναγε και δεν ήξερε πώς να διαχειριστεί την κατάσταση της νύστας, την έλλειψη αγκαλιάς (χαρακτηριστικά ξεκίνησε όταν όρχησα να κάνω προσπάθειες να κόψω το θηλασμό) κτλ.

Τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα όταν κοιμόταν μαζί μας αλλά όχι και εκεί ρόδινα (απλά εμφάνιζε λιγότερα περιστατικά με μικρότερη διάρκεια).

Δεν σε βοηθώ πολύ και να κάνεις υπομονή ξέρω ότι δεν είναι αρκετό.

Δες λίγο και το πρόγραμμα του ύπνου. Δηλαδή ας πούμε πάντα στην δικιά μας περίπτωση ήταν προτιμότερο να κοιμάται πολύ το μεσημέρι ώστε να κοιμόταν αργά το βράδυ (σε αντίθεση με ότι μου έλεγαν όλοι) γιατί εάν κοιμόταν νωρίς μετά από 5 ώρες ήταν ξεκούραστη οπότε είχαμε «γλέντια» μες στην νύχτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι'εμείς τη περάσαμε αυτή τη φάση και ακόμα τη περνάμε στα 2μιση. Όταν ήταν πιο μικρός ξύπναγε με πολύ κλάμα και τρομαγμένος, δεν ήξερα τι έφταιγε΄, όπως λες. Τώρα πια που μιλάει κλαίει και φωνάζει "μαμά έλα μαζί μου", κατάλαβα λοιπόν ότι θέλει παρέα όταν ξυπνάει μόνος του.

Σίγουρα ένα ξύπνημα τη νύχτα το έχουμε! Υπομονή δεν έχω να σου πω τίποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλα η δικιά μου που έιχε την ίδια συμπεριφορά (ακριβώς όμως) σαν μωρό, ακόμα (δείτε υπογραφή!!!) ξυπνάει μερικά βράδια. Το καλό είναι οτι τώρα πια έχουμε και 3-4 σερι χωρίς να ξυπνήσει καθόλου..τώρα βέβαια έχω τον αδερφό της, έτσι για να μην καλομαθαίνω:rolleyes::rolleyes:. Το μόνο που έχω να πω είναι οτι με τον καιρό συνηθίζεις. Περιμένω να γίνει και ο μικρός 3 (τώρα είναι 1) για να σταβρώσω ολόκληρο βράδυ σερι:cool::cool::cool:!

Link to comment
Share on other sites

μου ειχε πει καποια στιγμη η παιδιατρος οτι πολλα παιδια οταν βγαζουν δοντια τους δινουν γαλα και με αυτο ηρεμουν αλλα να μην το κανω γιατι θα του γινει συνηθεια. Αρα δεν πρεπει να δωσω γαλα, δεν πρεπει να ερθει στο κρεβατι, δεν πρεπει οπως λενε τα βιβλια αν κλαιει να τον παρω αγκαλια γιατι αυτο που λενε μονο ειναι αστο να κλαιει? ειναι λυση? να κανω δοκιμη με γαλα? δεν βλεπω ομως να πειναει και τρωει και καλα το βραδυ, πρεπει να το δωσω η οχι? αντι για depon να δωσω gantil που ειναι πιο δυνατο? τουλαχιστον αν ποναει θα ηρεμησει, αλλα και παλι αυτο δεν μπορω να το δινω συχνα. Η μονη μου λυση ειναι το κρεβατι μας που ξερω πως ειναι λαθος αλλα π ρ ε π ε ι να κοιμηθω. Με πιανει τρελα ωρες ωρες. Κι αν ειναι στο παιδι να μην κοιμαται? δεν θα ξανακοιμηθουμε ποτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειχε πει καποια στιγμη η παιδιατρος οτι πολλα παιδια οταν βγαζουν δοντια τους δινουν γαλα και με αυτο ηρεμουν αλλα να μην το κανω γιατι θα του γινει συνηθεια. Αρα δεν πρεπει να δωσω γαλα, δεν πρεπει να ερθει στο κρεβατι, δεν πρεπει οπως λενε τα βιβλια αν κλαιει να τον παρω αγκαλια γιατι αυτο που λενε μονο ειναι αστο να κλαιει? ειναι λυση? να κανω δοκιμη με γαλα? δεν βλεπω ομως να πειναει και τρωει και καλα το βραδυ, πρεπει να το δωσω η οχι? αντι για depon να δωσω gantil που ειναι πιο δυνατο? τουλαχιστον αν ποναει θα ηρεμησει, αλλα και παλι αυτο δεν μπορω να το δινω συχνα. Η μονη μου λυση ειναι το κρεβατι μας που ξερω πως ειναι λαθος αλλα π ρ ε π ε ι να κοιμηθω. Με πιανει τρελα ωρες ωρες. Κι αν ειναι στο παιδι να μην κοιμαται? δεν θα ξανακοιμηθουμε ποτε?

 

Νεράκι δοκίμασες; Εμένα με νεράκι, πιπίλα και λίγο αγκαλίτσα ξανακοιμόταν η μικρή. Αν όχι είναι προτιμότερο να βάλεις ένα κρεβάτι στο παιδικό του και να ξαπλώσεις λίγο μαζί του μεχρι να κοιμηθεί παρά να μάθει στο δικό σας.

Επίσης...πως τον κοιμίζεις;;; Αν κοιμάται με εσένα δίπλα, ή αγκαλιά, είναι λογικό να ξυπνάει και να σε αναζητάει (αλλού κοιμήθηκε αλλού βρέθηκε). Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να μάθει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

πως θα δωσεις σε ενα παιδακι που ουρλιαζει γαλα?Δωσε στην αρχη νερακι εκτος εαν εχει καποια ιδιαιτερη σχεση με το γαλα.

επισης κατι πολυ κακο που εκανα μεσα στην απελπισια μου, καθολου καλο το ξερω και ντρεπομαι να το πω ηταν οτι της εδινα καραμελα ... κανονικη δωροδοκια. το τραγικο ηταν πως ενω πετυχε 1-2 φορες μετα δεν ηθελε ουτε αυτο, μονο κλαμα και κακο!!!!

οσο για το κρεβατι σου η δικια μου στην ουσια μεχρι πριν τις διακοπες κοιμοταν μαζι μου. στις διακοπες το κοψαμε και οταν επιστρεψαμε κοιματε κανονικα στο κρεβατακι της σε αντιθεση με τον αδερφο της που ενω κοιμοται κανονικα στο κρεβατι του καθε νυχτα ξυπναει και προσπαθει να ερθει στο κρεβατι μας!!!

τωρα για τα φαρμακα εφοσον ειναι κατι σε συνεχει βαση θα ελεγα μην δωσεις αφου και δεν κανουν τιποτα και δεν γινεται να ποναει συνεχεια κατι αλλο εινια που δεν ξερει να εκφρασει...

Link to comment
Share on other sites

Νεράκι δοκίμασες; Εμένα με νεράκι, πιπίλα και λίγο αγκαλίτσα ξανακοιμόταν η μικρή. Αν όχι είναι προτιμότερο να βάλεις ένα κρεβάτι στο παιδικό του και να ξαπλώσεις λίγο μαζί του μεχρι να κοιμηθεί παρά να μάθει στο δικό σας.

Επίσης...πως τον κοιμίζεις;;; Αν κοιμάται με εσένα δίπλα, ή αγκαλιά, είναι λογικό να ξυπνάει και να σε αναζητάει (αλλού κοιμήθηκε αλλού βρέθηκε). Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να μάθει μόνος του.

 

εχω δωσει νερο και δεν το θελει καθολου. Πινουμε το γαλατακι μας και μετα ξαπλωνει στο κρεβατι του βαζω μουσικη με κατι ψαρακια που φωτιζουν το ταβανι κι εγω καθομαι διπλα του και στο πενταλεπτο εχει κοιμηθει. Στο κρεβατι του εχω ενα στρωμα για να καθομαι εκει αλλα δεν το αντεχω αλλο κι αυτο ποναει πια η πλατη μου και η μεση μου

Link to comment
Share on other sites

πως θα δωσεις σε ενα παιδακι που ουρλιαζει γαλα?Δωσε στην αρχη νερακι εκτος εαν εχει καποια ιδιαιτερη σχεση με το γαλα.

επισης κατι πολυ κακο που εκανα μεσα στην απελπισια μου, καθολου καλο το ξερω και ντρεπομαι να το πω ηταν οτι της εδινα καραμελα ... κανονικη δωροδοκια. το τραγικο ηταν πως ενω πετυχε 1-2 φορες μετα δεν ηθελε ουτε αυτο, μονο κλαμα και κακο!!!!

οσο για το κρεβατι σου η δικια μου στην ουσια μεχρι πριν τις διακοπες κοιμοταν μαζι μου. στις διακοπες το κοψαμε και οταν επιστρεψαμε κοιματε κανονικα στο κρεβατακι της σε αντιθεση με τον αδερφο της που ενω κοιμοται κανονικα στο κρεβατι του καθε νυχτα ξυπναει και προσπαθει να ερθει στο κρεβατι μας!!!

τωρα για τα φαρμακα εφοσον ειναι κατι σε συνεχει βαση θα ελεγα μην δωσεις αφου και δεν κανουν τιποτα και δεν γινεται να ποναει συνεχεια κατι αλλο εινια που δεν ξερει να εκφρασει...

 

εχω δωσει γαλα 2 φορες κι εχει κοιμηθει αλλα και τις 2 πιστευα οτι πειναγε γιατι ειχε τυχει να μην ειχε φαει καλα εκεινες τις μερες και ακουγα την κοιλιτσα του και γουργουριζε. Τα υπολοιπα βραδια ειναι δυσκολο να πειναει γιατι κατα τη διαρκεια της μερας τρωει πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...