Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ


roze

Recommended Posts

:!: καλημερα ,θα ηθελα την βοηθεια σας.....

νοικιαζουμε ενα χωρο σε πολυκατοικια που ειμαστε 3 διαμερισματα,δεν εχει ανσασερ και τα αλλα 2 δεν ειναι νοικιασμενα.

επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη στον ιδιοκτητη για το αν μας λεει αληθεια,το ρευμα στον κοινοχρηστο χωρο ποιος τον πληρωνει?????

αυτο δεν βγαινει με βαση τα τετραγωνικα που ειναι ολα τα διαμερισματα στην πολυκατοικια???? τι σημασια εχει αν δεν τα εχει νοικιασει???? αυτος λεει να τα πληρωνω ολα εγω.......

πειτε οσες ξερετε κατι

ευχαριστω πολυ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όλα τα έξοδα των κοινοχρήστων μοιράζονται σε όλα τα διαμερίσματα σύμφωνα με τα χιλιοστά τους. Εαν υπάρχει διαφορετικό καθεστώς θα πρέπει να αναφέρεται ρητά στον κανονισμό-σύσταση της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα έξοδα των κοινοχρήστων μοιράζονται σε όλα τα διαμερίσματα σύμφωνα με τα χιλιοστά τους. Εαν υπάρχει διαφορετικό καθεστώς θα πρέπει να αναφέρεται ρητά στον κανονισμό-σύσταση της πολυκατοικίας.

 

Ακριβως, με εξαίρεση το πετρέλαιο θέρμανσης που πάει ανάλλογα με την κατανάλωση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις καπως ετσι ειμαστε.Σε μια πολυκατοικια με 4 διαμερισματα,μενουμε μονο εμεις και οι ιδιοκτητες για 5-6 μηνες τον χρονο.Πληρωνουμε για τα κοινοχρηστα 10 ευρω το μηνα,τα οποια κοινοχρηστα ειναι μονο η λαμπα που καιει στους διαδρομους μιας και ουτε ασανσερ δουλευει,ουτε καθαριστρια εχουμε...Πιστευω οτι αν στον ιδιο χωρο μενει και ο ιδιοκτητης πρεπει να τα μοιραζεστε,αν μενετε μονο εσεις πρεπει να τα πληρωνεται ολα αφου δεν υπαρχουν αλλοι κατοικοι στα υπολοιπα διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως, με εξαίρεση το πετρέλαιο θέρμανσης που πάει ανάλλογα με την κατανάλωση.

 

Ετσι ακριβώς!

Έχω μόνο μια επιφύλαξη ως προς το πετρέλαιο θέρμανσης. Νομίζω ότι προβλέπεται η δυνατότητα "σφράγισης" του καλοριφέρ στα ανοίκιαστα διαμερίσματα. Οπότε, ό,τι γράψει ο μετρητής θα το χρεωθείτε εσείς, που άλλωστε κάνετε και την κατανάλωση. Και, όσο και αν ακούγεται περίεργο, ρισκάρω να πω ότι όσο λιγότεροι μοιράζονται τη δαπάνη τόσο μεγαλύτερη μας φαίνεται αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Και το πετρελαιο υπολογιζεται με βαση τα χιλιοστα, απλα κατανεμονται διαφορετικα και ο υπολογισμος του διαφερει απο αυτον των υπολοιπων εξοδων. Το παγιο των απωλειων του διαφερει απο οροφο σε οροφο και αν καθε σπιτι διαφερει σε τετραγωνικα απο καποιο αλλο, παλι υπαρχει διαφορα στον υπολογισμο του με βαση την καταναλωση. Με λιγα λογια ακομα και να μην καψει καποιος οροφος πετρελαιο, αν οι υπολοιποι καψουν, θα πληρωσει και εκεινος το παγιο που του αναλογει απο τις απωλειες. Το σωστο σε μια πολυκατοικια ειναι να γινεται υπολογισμος των κοινοχρηστων με βαση τα χιλιοστα που αναλογουν σε καθε διαμερισμα για το καθε εξοδο, ανεξαρτητα αν υπαρχουν κλειστα διαμερισματα η οχι. Για τα κλειστα διαμερισματα ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη τους να αναλαβει το κοστος που τους αναλογει και οχι των υπολοιπων κατοικων μιας πολυκατοικιας.

Link to comment
Share on other sites

Και το πετρελαιο υπολογιζεται με βαση τα χιλιοστα, απλα κατανεμονται διαφορετικα και ο υπολογισμος του διαφερει απο αυτον των υπολοιπων εξοδων. Το παγιο των απωλειων του διαφερει απο οροφο σε οροφο και αν καθε σπιτι διαφερει σε τετραγωνικα απο καποιο αλλο, παλι υπαρχει διαφορα στον υπολογισμο του με βαση την καταναλωση. Με λιγα λογια ακομα και να μην καψει καποιος οροφος πετρελαιο, αν οι υπολοιποι καψουν, θα πληρωσει και εκεινος το παγιο που του αναλογει απο τις απωλειες. Το σωστο σε μια πολυκατοικια ειναι να γινεται υπολογισμος των κοινοχρηστων με βαση τα χιλιοστα που αναλογουν σε καθε διαμερισμα για το καθε εξοδο, ανεξαρτητα αν υπαρχουν κλειστα διαμερισματα η οχι. Για τα κλειστα διαμερισματα ειναι ευθυνη του ιδιοκτητη τους να αναλαβει το κοστος που τους αναλογει και οχι των υπολοιπων κατοικων μιας πολυκατοικιας.

 

Αυτό ισχύει για όλες τις πάγιες δαπάνες. Μοιράζονται σύμφωνα με τα κοινόχρηστα. Ψάξε όμως τι λέει η σύσταση. Αν ορίζει κάτι άλλο υπερισχύει έναντι του νόμου. Γενικά, αν τα διαμερίσματα δεν έχουν κατοικηθεί ποτέ και είναι νεόδμητα, οι κατασκευαστές μπορεί να ορίζουν μέσα στη σύσταση ότι έχουν μια περίοδο χάριτος μερικών ετών (συνήθως 2-3) που απαλλάσονται από κάποιες δαπάνες, όπως πχ το ποσοστό του πετρελαίου. Διάβασε τη σύσταση για να είσαι 100% βεβαία. :wink:

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω

δηλαδη ακομα και αν καταναλωνω μονο εγω το ρευμα....πρεπει να το μοιραζοματε αναλογικα ,ετσι?

 

Αν δεις τι χρεώνεται στη ΔΕΗ, η καθεαυτό κατανάλωση δεν λέει τπτ (σχεδόν).

 

ΔΗμοτικά τέλη, ερτ (ω ναι ακόμα τη χρεώνουν τη κλειστή ΕΡΤ) και άλλες βλακείες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πες στον ιδιοκτήτη να ρωτήσει την ένωση ιδιοκτητών να τον ενημερώσουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ακριβώς!

Έχω μόνο μια επιφύλαξη ως προς το πετρέλαιο θέρμανσης. Νομίζω ότι προβλέπεται η δυνατότητα "σφράγισης" του καλοριφέρ στα ανοίκιαστα διαμερίσματα. Οπότε, ό,τι γράψει ο μετρητής θα το χρεωθείτε εσείς, που άλλωστε κάνετε και την κατανάλωση. Και, όσο και αν ακούγεται περίεργο, ρισκάρω να πω ότι όσο λιγότεροι μοιράζονται τη δαπάνη τόσο μεγαλύτερη μας φαίνεται αυτή.

Για το πετρέλαιο ξέρω από το σπίτι της γιαγιάς που πέθανε έχουμε σφραγίσει το καλοριφέρ & δεν το πληρώνουμε. Τα υπόλοιπα ναι κανονικά...ασανσέρ, καθαρίστριες άσχετα αν δεν μένει πλεον κανείς μέσα ή όχι, πάντα με την αναλογία βέβαια.... :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

:!: καλημερα ,θα ηθελα την βοηθεια σας.....

νοικιαζουμε ενα χωρο σε πολυκατοικια που ειμαστε 3 διαμερισματα,δεν εχει ανσασερ και τα αλλα 2 δεν ειναι νοικιασμενα.

επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη στον ιδιοκτητη για το αν μας λεει αληθεια,το ρευμα στον κοινοχρηστο χωρο ποιος τον πληρωνει?????

αυτο δεν βγαινει με βαση τα τετραγωνικα που ειναι ολα τα διαμερισματα στην πολυκατοικια???? τι σημασια εχει αν δεν τα εχει νοικιασει???? αυτος λεει να τα πληρωνω ολα εγω.......

πειτε οσες ξερετε κατι

ευχαριστω πολυ;)

 

τα κοινοχρηστα βγαίνουν με βάση όλα τα δοιαμερισμα είτε είναι νοικιασμένα είτε όχι..

και εμεις ειχαμε δοιαμέρισμα που δεν το νοικιάζαμε αλλά τα κοινόχρηστα τα πληρωναμε κανονικά και ας ήταν κλειστό..

ζητα του το καταστατικό της πολυκατοικιας για να δεις αν ισχυει κάτι δοιαφορετικό ..

αν δεν στο δωσει πές του οτι έιναι υποχρεωμενος να το κάνει και πως θα τον αναφέρεις και πως δεν θα πληρωσεις δεκάρα παραπάνω απο ότι βάση νομου σου αναλογει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για όλες τις πάγιες δαπάνες. Μοιράζονται σύμφωνα με τα κοινόχρηστα. Ψάξε όμως τι λέει η σύσταση. Αν ορίζει κάτι άλλο υπερισχύει έναντι του νόμου. Γενικά, αν τα διαμερίσματα δεν έχουν κατοικηθεί ποτέ και είναι νεόδμητα, οι κατασκευαστές μπορεί να ορίζουν μέσα στη σύσταση ότι έχουν μια περίοδο χάριτος μερικών ετών (συνήθως 2-3) που απαλλάσονται από κάποιες δαπάνες, όπως πχ το ποσοστό του πετρελαίου. Διάβασε τη σύσταση για να είσαι 100% βεβαία. :wink:

 

Την εχω διαβασει γι΄ αυτο το λεω. Σε εμας αυτο ισχυει, για τα κλειστα διαμερισματα ευθυνονται οι ιδιοκτητες τους για την πληρωμη των κοινοχρηστων. Και με οσους γνωστους μου το εχω συζυτησει, το ιδιο μου εχουν πει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τι χρεώνεται στη ΔΕΗ, η καθεαυτό κατανάλωση δεν λέει τπτ (σχεδόν).

 

ΔΗμοτικά τέλη, ερτ (ω ναι ακόμα τη χρεώνουν τη κλειστή ΕΡΤ) και άλλες βλακείες.

 

Ασχετο λιγο με το θεμα,αλλα απο τοτε που την κλεισανε εμεις δεν εχουμε πληρωσει ΕΡΤ.Την αναφερει μεν στο λογαριασμο αλλα δεν αντιστοιχει σε καποιο ποσο,αλλα εχουν βαλει πλεον χιλιες δυο βλακειες...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...