Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για ασφάλεια μπαλκονιού...


Recommended Posts

Γεια χαρά.

 

Η μικρή έγινε πια 15 μηνών και ...Θάνου - τρέχει ασταμάτητα σ' όλο το σπίτι, "σπινιάρει" στις γωνίες και γενικά έχει "οργώσει" το διαμέρισμα.

Προφανώς και το συνεχές (γύρω-γύρω) μεγάλο και φαρδύ μπαλκόνι μας, είναι ο Νο1 πρώτος χώρος που αναζητά να πηγαίνει με το που ξυπνά...

 

Το πρόβλημα - μέγα - που έχει το μπαλκόνι, είναι ότι ο κατασκευαστής/μηχανικός έκανε "ξεπέτα" γενικά στην πολυκατοικία, μ' ένα σορό ΛΑΘΗ (σοβαρά). Στην περίπτωση του μπαλκονιού, αφ' ενός το 'χει κάνει σχετικά χαμηλό (σε μένα, ύψους 1.79μ, η κουπαστή μου έρχεται λίγο πάνω απ' το στομάχι), αφ' εταίρου είχε "την φαϊνή ιδέα" να βάλει ένα... πεζούλι ΕΝΤΟΣ του μπαλκονιού (ύψους περίπου 20 πόντων, που προεξέχει προς τα μέσα 10 πόντους - δεν είναι δηλαδή "περασιά"/κάθετα φτιαγμένο με το υπόλοιπο των προστατευτικών) και από εκεί και πάνω ξεκινούν τα προστατευτικά (γυαλί/σίδερο) της κουπαστής.

Οπότε, είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ πια για την μικρή, να απλώσει τα χεράκια της να στηριχτεί στο γυαλί και να ΠΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΩ στο πεζούλι, να κάνει έλξη (που ΚΑΝΕΙ πλέον, σε τραπέζια κτλ και βλέπει πάνω τί έχουν), οπότε εύκολα σιγά-σιγά θα μπορεί να κάνει έλξη ΠΑΝΩ από την κουπαστή!!!

 

Άρα, ψάχνω μια λύση να κλείσω ένα σημαντικό κομμάτι του μπαλκονιού (και σε ύψος πιο πάνω απ' την κουπαστή, αλλά και να ΚΑΛΥΨΩ το κ*λο-πεζούλι!). Επίσης, ψάχνω λύση για να ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ κομμάτι του μπαλκονιού (που όπως είπαμε πάει γύρω-γύρω) με κάποια πορτούλα (πλαστική φαντάζομαι).

 

Για ΟΛΑ αυτά τα παραπάνω, ψάχνω κάποια καλή αλλά και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ, καθώς πχ. είδα πορτούλες πτισόμμενες πλαστικά (για εσωτερικό σπιτιού) που ξεκινούν από... 40-50 ευρώ η μία! Ε, δεν θα το 'λεγα και ιδιαίτερα οικονομική λύση...

 

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το μπαλκόνι μας είναι ακριβώς όπως περιγράφεις το δικό σας.Εγώ οικονομική ασφαλή λύση δε βρήκα και έβαλα τα γνωστά προστατευτικά κάγκελα της protex.Με την έκπτωση που είχαν τον Απρίλιο μου πήγε 600 ευρώ!Αφου το μπαλκόνι είναι 27 μέτρα....Ακόμη έχει πρόσβαση στο πεζούλι ο μικρός (20 μηνων) αλλά και πατώντας εκεί και κρατώντας τα κάγκελα ίσα που φτάνει το κεφάλι του πάνω απ τη κούπαστη και μετά είναι τα προστατευτικά.Από Σεπτέμβριο σκέφτομαι να βάλω πλέγμα ώστε να μη μπορεί να πατήσει στο πεζούλι.Σημασία έχει όμως να καταλάβουν τον κίνδυνο γιατί πάντα υπάρχουν καρέκλες ή τραπέζια στα οποία μπορούν να σκαρφαλώσουν και είναι πιο ψηλά απ το πεζούλι....

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει όμως να καταλάβουν τον κίνδυνο γιατί πάντα υπάρχουν καρέκλες ή τραπέζια στα οποία μπορούν να σκαρφαλώσουν και είναι πιο ψηλά απ το πεζούλι....

 

Αυτο ακριβως!!!

Εγω ακολουθησα τον πιο δυσκολο δρομο για μενα στο πρωτο παιδι με επιτυχια και τωρα στο δευτερο!!Δυσκολο για μενα λεω γιατι πρεπει να εχω συνεχεια τα ματια μου 104!

Δεν εβαλα ποτε τιποτα αλλα εξηγουσα συνεχεια στη μεγαλη οτι ΔΕΝ πλησιαζουμε τα καγκελα!τελικα το καταλαβε και το εχει σχεδον καταλαβει και το μωρο (17 μηνων πια-κοντα ειμαστε!Σκεψου οτι εχω και σκαλα εσωτερικη στο σπιτι και ποτε δεν την εκλεισα!!!

Νομιζω οτι οσοτα κλιενεις και υψωνεις καγκελα κλπ τοσο τα προκαλεις να σκαρφαλωσουν!

Αυτο εχει βεβαια το μειωνεκτιμα οτι ποτε δεν ανοιγω το μπαλκονι χωρις να ειμαι παρουσα κλπκλπ! εχει ομως αποτελεσμα που βλεπω την μεγαλη μου με τον ανηψιο μου -5-5.5 ετων και τα δυο.Η δικη μου δεν το κανει ουτε για αστειο και ο ανηψιος που εχουν καλαμωτη στα δικα τους οπου δει καγκελο κανει τον ταρζαν.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μητσούκο, την ξέρω την λύση που περιγράφεις αλλά και 600 ευρώ δεν υπάρχουν τώρα - είναι κι η βάφτιση στη μέση κι έχουν φύγει ήδη 200+ ευρώ, δεν έχουμε πάρει δώρα νονών και δεν έχω βάλει στην μπάντα και για το ταβερνάκι μετά την βάφτιση (έχω 20 άτομα επί 20 ευρώ "το κεφάλι")...

 

Δεν διαφωνώ "γκέιβ-ραμίντ", αλλά δεν γίνεται να 'ναι μόνιμα ένα άτομο στο μπαλκόνι - εγώ δουλεύω απ' τις 08:45 έως τις 20:30 κάθε μέρα κι η σύζυγος ΔΕΝ γίνεται να 'ναι μόνιμα έξω στο μπαλκόνι (ποιός θα κάνει τις δουλειές; Δεν έχουμε "Μαρία" - υπηρέτρια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα

 

Θα σου περιγραψω μια λυση οικονομικη και ασφαλειας για το παιδι με πλαστικα προστατευτικα πλεγματα , που την ειχαμε κανει και εμεις. Συνολικου υψους 1.80 περιπου απο το δαπεδο του μπαλκονιου.

 

Θα πρεπει να αγορασεις Μεταλλικες κολωνες κοιλες πολυ μικρης τετραγωνικης η κυκλικης διατομης, αναλογα και με την κουπαστη και τα καγκελα. Το υψος τους να ειναι περιπου 1.50μ.-1.70μ .

Θα τις ακουμπησεις πανω στο στηθαιο και θα τις στηριξεις στα κατακορυφα καγκελα με πλαστικα στηριγματα μεγαλου μηκους και παχους , ωστε να ειναι αντοχης.

Αν θελεις βαφεις και τις μεταλλικες κολωνες με το ιδιο χρωμα της κουπαστης , ωστε να μην ξεχωριζουν απο μακρυα και να δενουν αισθητικα καπως με τα καγκελα.

Φανταζομαι οτι ειναι χρωμα αλουμινιου η inox , οπως τα περιγραφεις.

 

Αφου στερεωσεις πολυ καλα τους μεταλλικους στυλους θα βαλεις τα πλαστικα προστατευτικα πλεγματα και θα τα στηριξεις στους στυλους, παλι με πλαστικα στηριγματα.

Υπαρχουν πλαστικα πλεγματα σε χρωμα αλουμινιου, διακριτικα χωρις να χαλανε την οψη του κτιριου.

 

Εμεις το ειχαμε κανει και το συνολικο υψος ηταν 1.80 απο το δαπεδο του μπαλκονιου. .

Εαν θυμαμαι καλα δεν μας ειχε παει πανω απο 200 ευρω για 30 μετρα μπαλκονι. Μεναμε στον 5 οροφο, ποτε δεν ειχα τον παραμικρο φοβο. Και το παιδι επαιζε ελευθερα και εγω δεν ειχα την αγωνια και το αγχος.

 

Δεν μπορει να εισαι συνεχεια πισω απο το παιδι και το μυαλο τους ειναι απροβλεπτο τελειως και ποτε δεν μπορεις να ξερεις εστω τη μια φορα που δεν θα το κοιτας εαν θα σου ανεβει σε καμια καρεκλα.

Ειναι μικρα και οσες φορες και να τους το πεις δεν μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη.

 

 

 

Σημ .

Ολα τα κτιρια εχουν στηθαια χαμηλα η ψηλα , και παντα ειναι πολυ ευκολα προσβασιμα απο τα παιδια.

Επισης το συνολικο υψος των κιγκλιδωματων περιοριζεται οχι μονο απο min αλλα και απο max, απο κανονισμους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ "γκέιβ-ραμίντ", αλλά δεν γίνεται να 'ναι μόνιμα ένα άτομο στο μπαλκόνι - εγώ δουλεύω απ' τις 08:45 έως τις 20:30 κάθε μέρα κι η σύζυγος ΔΕΝ γίνεται να 'ναι μόνιμα έξω στο μπαλκόνι (ποιός θα κάνει τις δουλειές; Δεν έχουμε "Μαρία" - υπηρέτρια).

Οχι ουτε εγω εχω υπηρετρια;):P:p απλα δεν εχω γυρω γυρω μπαλκονια.τωρα ειδα πως εγραψες οτι ειναι τα μπαλκονια σας.Εμας ειναι μπρος πισω.επομενως οταν ειμαι και κανω δουλειες μπροστα κλεινω το πισω και αντιστοιχα!Βλεπω οτι πολλοι βαζουν σιτες για οικονομικη λυση αλλα δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι αυτο!!??Νομιζω οτι παλι πρεπει να εχεις το νου σου...δυστηχως

Η θα βαλεις κατι ακριβο ή θα κλεινεις το μπαλκονι ?παιζει αυτο αν υπαρχει κλιματιστικο και να ανοιγει οταν μπορειτε να την προσεξετε

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ "γκέιβ-ραμίντ", αλλά δεν γίνεται να 'ναι μόνιμα ένα άτομο στο μπαλκόνι - εγώ δουλεύω απ' τις 08:45 έως τις 20:30 κάθε μέρα κι η σύζυγος ΔΕΝ γίνεται να 'ναι μόνιμα έξω στο μπαλκόνι (ποιός θα κάνει τις δουλειές; Δεν έχουμε "Μαρία" - υπηρέτρια).

 

Απλα βαζετε ολες τις μπαλκονοπορτες στην ανακλιση και τελειωσε.Και εγω ειμαι μονη στο σπιτι και οπου ειμαι εγω ειναι και το παιδι.Εννοειται θελει πολυ προσοχη οταν ειστε στο μπαλκονι,αλλα οπως και να εχει οτι και να βαλετε παλι δεν μπορειτε να αφησετε ενα παιδι μονο του στο μπαλκονι.

 

Και θα συμφωνησω με την gavramid,πρεπει να της λετε καθε φορα που παει να ανεβει οτι αυτο δεν επιτρεπεται.Πχ στην δικη μου οταν πηγαινε να ανεβει της ελεγα οτι εκει δεν ανεβαινουμε,οτι δεν κανει,οτι θα κανει μπουμ κατω (θα πεσει δηλαδη)προσπαθουσα και λιγο να την φοβισω δηλαδη.τωρα πολυ σπανια να παει να σκαρφαλωσει,αλλα και πριν τυχαινε να παιρνει την καρεκλα διπλα στα καγκελα και να ανεβαινει πανω.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς, δεν ισχύει ότι "σε όλα τα κτίρια υπάρχουν στα μπαλκόνια στηθαία".

Στην περιοχή μου έχω δει κάνα 5άρι κτίρια που δεν έχουν (είτε είναι κτιστό τοιχάκι ως επάνω, είτε έχουν ζαρτινιέρες για φυτά, είτε ξεκινά το κάγκελο απ' ευθείας απ' το δάπεδο του μπαλκονιού).

 

Κατά δεύτερον, προφανώς και προσέχουμε συνεχώς την μικρή και φυσικά και της μιλούμε ασταμάτητα για διάφορα, για να μαθαίνει και να αποφεύγει πράγματα. Όμως, δεν παύει να 'ναι 15 μηνών, όχι 25! Είναι ακόμα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ. Ναι, καταλαβαίνει κινδύνους, έχει την αίσθηση του φόβου ή της αυτοσυντήρησης ή της αυτοπροστασίας (πχ. βάζει αυτόματα τα χεράκια πίσω όταν πέφτει ανάσκελα στο δάπεδο), αλλά ΔΕΝ αντιλαμβάνεται το ΥΨΟΣ ακόμα (πόσο υψηλά είναι, πόσο απόσταση έχει απ' την πυλωτή, πόσο θα γίνει... κομπόστα αν θα σκάσει απ' τον 2ο εκεί κάτω κτλ)...

 

Εν πάσει περιπτώσει, με βλέπω να φτιάχνω/αγοράζω (δεν ξέρω) μερικούς "πυλώνες"/κολωνάκια για να φέρω σε ευθεία το κενό απ' το πηχάκι ως την κουπαστή και μετά θα πάρω να το ντύσω με πλαστικό δίχτυ. Άλλη λύση (και σχετικά φθηνή) δεν βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει σε καποια σπιτια πανω απο το καγκελο του μπαλκονιου καποια προστατευτικα πλεξιγκλας

εχετε καποια αποψη για αυτα?

ειναι καποιος που εχει βαλει να μου πει μια γνωμη?

http://www.plexiart.gr/prostateutika-asfaleias/

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαταρχάς, δεν ισχύει ότι "σε όλα τα κτίρια υπάρχουν στα μπαλκόνια στηθαία".

Στην περιοχή μου έχω δει κάνα 5άρι κτίρια που δεν έχουν (είτε είναι κτιστό τοιχάκι ως επάνω, είτε έχουν ζαρτινιέρες για φυτά, είτε ξεκινά το κάγκελο απ' ευθείας απ' το δάπεδο του μπαλκονιού).

 

Κατά δεύτερον, προφανώς και προσέχουμε συνεχώς την μικρή και φυσικά και της μιλούμε ασταμάτητα για διάφορα, για να μαθαίνει και να αποφεύγει πράγματα. Όμως, δεν παύει να 'ναι 15 μηνών, όχι 25! Είναι ακόμα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ. Ναι, καταλαβαίνει κινδύνους, έχει την αίσθηση του φόβου ή της αυτοσυντήρησης ή της αυτοπροστασίας (πχ. βάζει αυτόματα τα χεράκια πίσω όταν πέφτει ανάσκελα στο δάπεδο), αλλά ΔΕΝ αντιλαμβάνεται το ΥΨΟΣ ακόμα (πόσο υψηλά είναι, πόσο απόσταση έχει απ' την πυλωτή, πόσο θα γίνει... κομπόστα αν θα σκάσει απ' τον 2ο εκεί κάτω κτλ)...

 

 

 

Ειτε ειναι τοιχακι ψηλο του ενος μετρου η χαμηλο των 10 εκ η οποιουδηποτε αλλου υψους αυτο λεγεται στηθαιο. Εδω και τουλαχιστον 25-30 χρονια , τα κιγκλιδωματα στηριζονται σε στηθαια. Εαν δεν υπαρχουν κιγκλιδωματα υπαρχουν τα ψηλα στηθαια με κουπαστη 'η χωρις.

Κτιρια που δεν ειχαν στηθαια και τα καγκελα στηριζονταν επανω στο μπαλκονι ηταν κτιρια ανω 30-ετιας.

 

Δεν ειναι λαθος κατασκευαστη. Μην ψαχνετε να βρειτε λαθη εκει που δεν υπαρχουν.

 

Ασχετα ομως με αυτο ειτε, εχεις στηθαιο (τοιχακι) του ενος μετρου η καγκελο με κοντο στηθαιο των 10εκ το παιδι σε ολες τις περιπτωσεις θελει επιπλεον προφυλαξη.

Ειναι πολυ ευκολο να ανεβει σε καρεκλα.

Δεν μπορει να εισαι απο πανω απο το παδιι , οπως και να εχει , ουτε το παιδι σε αυτη την ηλικια εχει συναισθηση του κινδυνου, οπως εμεις.

Αντιθετα η φαντασια τους σε αυτες τις ηλικιες καλπαζει και ειναι απροβλεπτη .

Και ειδικα λιγο αργοτερα που ανακαλυπτουν τις δυναμεις τους.

 

 

Θα αναφερω ενα τραγικο γεγονος που ειχε γινει πριν πολλα χρονια στην περιοχη μου..

Αγορακι 3 χρονων ενω κοιμοταν , η μητερα πεταχτηκε για πολυ λιγο στο γειτονικο ψιλικατζιδικο. Το παιδι ξυπνησε και βγηκε στο μπαλκονι να την αναζητησει.

Το μπαλκονι ειχε στηθαιο του ενος μετρου, χωρις καγκελα.

Οι γονεις δεν ειχαν βαλει ψηλα προστατευτικα, υποθετω (δεν γνωριζω). οτι δεν φανταστηκαν οτι μπορει να σκαρφαλωσει ευκολα, επειδη δεν υπηρχαν τα καγκελα .

Ανεβηκε σε μια καρεκλα για να ψαξει για τη μητερα του και η καταληξη τραγικη.

 

Δεν πρεπει να εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε οτιδηποτε. Το μυαλο τους παει πολυ μακρυα.

Και δεν πιστευω οτι αυτοι οι γονεις δεν θα του ειχαν πει πολλες φορες να προσεχει.

 

Την αποψη μου την ειπα και στο αρχικο μηνυμα , ψηλα προστατευτικα ωστε να μην ειναι με κανενα τροπο προσβασιμα στα παιδια και οσο γινεται πιο διακριτικα και εναρμονισμενα με τις οψεις,για να μην και εχουμε προβληματα με τους συγκατοικους.

 

 

pasxalitsa v Πολυ διακριτικη λυση και ωραια.

 

 

Εχω ομως μια μικρη επιφυλαξη για την αντοχη των πλεξιγκλας .

Αντι για πλεξιγκλας μπορεις να βαλεις και πλεγμα σε ασπρο η χρωμα αλουμινιου , οπως εγραψα που το θεωρω πιο ανθεκτικο σε τραβηγματα παιδιων η χτυπηματα γιατι ειναι πολυ ευκαμπτο και πολυ πιο οικονομικο.

Σιγουρα αισθητικα ειναι πιο ωραιο το πλεξιγκλας.

Παντα εξαρταται και απο τα λεφτα που διαθετει καποιος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στηθαίο λέγεται κάτω των 30 πόντων.

Έχω και κουμπάρο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ξέρω τι γράφω.

Τα άνω 30 πόντων ονομάζονται απλά "ΤΟΙΧΟΣ". Και όταν έχει κάποιο μπαλκόνι πχ. 1 μέτρο "τοίχο" και από πάνω 20 πόντους κολονάκια ανά 1 μέτρο με κουπαστή από πάνω, αυτό ονομάζεται "υποψία κάγκελου" - γιατί ουσιαστικά είναι ΚΤΙΣΜΕΝΟ το μπαλκόνι...

 

Επίσης, ΠΟΙΟΣ σου 'πε Λεμονιά, ότι ζω σε... "μονδέρνα" κατασκευή; Η πολυκατοικία κτίστηκε ΠΡΙΝ την άνοδο της Χούντας, το '63 ή '64 έχει κτιστεί!!! Είναι ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΤΩΝ + πολυκατοικία (άμα δεις πως είναι απ' έξω το χρώμα, σαν... "παραλλαγή" κτίριο στρατιωτικό είναι - όλο μπαλώματα, ενώ τα γυάλινα προστατευτικά των κάγκελων είναι ανά 2-3 μέτρα σπασμένα παντού - απ' την πολυκαιρία/ζέστη/κρύο τόσες δεκαετίες)...

 

Και φυσικά ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν θα 'φηνα την μικρή ΜΟΝΗ ΤΗΣ, πουθενά. Εδώ δεν την αφήνω ΟΥΤΕ ΚΑΝ με τα πεθερικά ή τους γονείς μου. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν, παρά τον εαυτό μου. (Είναι το "χούι" μου, που θα εμφυτέψω και στη μικρή, δηλαδή να ΜΗΝ εμπιστεύεται ούτε τον... Αρχάγγελο Μηχαήλ, μόνο τις δυνάμεις της και το μυαλό της)... Ήταν απαράδεκτο που το άφησε μόνο του το παιδάκι. Εδώ ξεχάστηκα (λόγο κούρασης) σήμερα το πρωί και αφαιρέθηκα για ΤΡΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ (και χάζεψα στο άπειρο) και η μικρή βρήκε ένα κομμάτι πλαστικό (από κουτί CD) που 'χε πετάξει κάτω κι έσπασε και το 'χωσε αμέσως στο στόμα! Είδα κι έπαθα να της κρατήσω το στόμα ανοικτό να το "ψαρέψω" από μέσα και να το βγάλω! Πόσο μάλλον να... φύγω να πάω στο... ψιλικατζίδικο δίπλα και να το αφήσω ΜΟΝΟ το παιδί (μοναχοπαίδι, που ΑΜΕΣΩΣ "ψάχνεται" να μας βρει σε κάθε δωμάτιο)!

 

Όσο για τα ψηλά προστατευτικά, συμφωνώ μεν... αλλά δεν θα κάνουμε και... Νταχάου ή... Αλκατράζ το σπίτι. ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να την ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΟΥΜΕ ΟΡΘΑ, πλην της προστασίας που θα της παρέχουμε. Το να βάζουμε σε γυάλινο κλουβί τα παιδιά με μια οπή πάνω ν' αναπνέουν, δεν ονομάζεται διαπαιδαγώγηση αλλά "καλή βολή μας" - να 'χουμε ΕΜΕΙΣ το κεφαλάκι μας ήσυχο.

 

Πλέγμα/δίχτυ πλαστικό θα βάλω, όσο το δυνατόν με ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ τρύπες μπορώ να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στηθαίο λέγεται κάτω των 30 πόντων.

Έχω και κουμπάρο ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ, ξέρω τι γράφω.

Τα άνω 30 πόντων ονομάζονται απλά "ΤΟΙΧΟΣ". Και όταν έχει κάποιο μπαλκόνι πχ. 1 μέτρο "τοίχο" και από πάνω 20 πόντους κολονάκια ανά 1 μέτρο με κουπαστή από πάνω, αυτό ονομάζεται "υποψία κάγκελου" - γιατί ουσιαστικά είναι ΚΤΙΣΜΕΝΟ το μπαλκόνι...

 

 

 

. Το να βάζουμε σε γυάλινο κλουβί τα παιδιά με μια οπή πάνω ν' αναπνέουν, δεν ονομάζεται διαπαιδαγώγηση αλλά "καλή βολή μας" - να 'χουμε ΕΜΕΙΣ το κεφαλάκι μας ήσυχο.

 

 

.

 

1. Εφοσον ξερεις τι γραφεις ......, η τεχνικη ορολογια ερχεται δευτερη.

 

 

2. ''Καλη βολη'' για εσενα, ασφαλεια 1000/100 για εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...