Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΓΟΠ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΔΩΣΑΜΕ ΤΟ NOVALAC AC ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΜΕΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ NOVALAC IT.ΕΠΙΣΗΣ ΠΗΓΕ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΤΩΡΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ 20 ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΓΟΠ ΧΩΡΙΣ ΓΟΥΛΙΕΣ,ΠΝΙΓΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ Κ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΟ NUTRIBEN AR Κ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ Κ ΣΙΡΟΠΙ EPADOREN ΑΝΑ 8ΩΡΟ.ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ Κ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.ΚΛΑΙΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ Κ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ,ΕΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ 6 ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΥΠΝΟ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ.ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΤΕΤΟΙΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ Κ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ.Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΙΣΤΟΛΑΚΙ Κ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΣΟ ΚΛΑΜΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή μου,να σας ζήσει το μωράκι σας!

Καταρχάς,θα σου πω να κάνεις υπομονή και όσο μπορείς να διατηρείσαι ήρεμη διότι τα μωρά αντιλαμβάνονται το άγχος των γονέων και δεν ηρεμούν με τίποτα!

Είχαμε και μεις κολικούς από την πρώτη εβδομάδα της ζωής της!

Της δίναμε χαμομήλι,απο φαρμακείο,καθώς και κάτι σταγόνες,οι οποίες τη βοήθησαν αρκετά!Ρώτα τον/την γιατρό σας!

Επίσης η άσκηση πίεσης αλλα και οι θερμοφόρες ήταν κατευναστικές για την μπέμπα μου!Επίσης οι βόλτες με το αμάξι ή με το καροτσάκι την ηρεμούσαν πολύ

Δοκίμασες κάτι από τα παραπάνω!Εάν όχι,κάνε μια δοκιμή!

Δυστυχώς θέλει χρόνο για να στρώσει το πεπτικό τους σύστημα!Και υπομονή από τους γονείς!

Όταν τρώει,κράτα το όσο πιο πολύ μπορείς αγκαλιά,να χωνεύει καλα το γάλα!

Απο τη στιγμή που έχει ΓΟΠ καλό θα ήταν να το κρατάς όρθιο πάνω απο μιση ώρα!Ίσως και να το κάνεις!

Πολύ πολύ πολύ υπομονή κοπέλα μου!!!

Να είναι γερό!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στους κολικούς δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράματα... Είχε και μένα ο γιός μου τους 3 πρώτους μήνες της ζωής, οπότε και μετά σταματάνε! Δε κοιμόταν σχεδόν καθόλου, έκλαιγε συνεχώς και εγώ απο τη στενοχώρια, την αυπνία και τη ταλαιπωρία είχα γίνει κουρέλι.

Του έδινα χαμομήλι, απο το φαρμακείο, μέσα στο γάλα του για να ηρεμεί λιγάκι η κοιλίτσα του, αλλά όχι μεγάλες διαφορές. Τον κράταγα μπρούμυτα, πιέζοντας τη κοιλίτσα του στο μπράτσο μου και συνέχεια βόλτες μέσα στο σπίτι...

Επίσης εκεί που είδα κάποια βελτίωση ήταν τη νύχτα όταν τον έβαζα μπρούμυτα πάνω στη κοιλιά μου να κοιμηθεί... κοιμόμασταν κανά τρίωρο σερί...

Θέλει πολύ υπομονή και ηρεμία...

Όσο για τη παλινδρόμηση, καλό είναι να της δίνεις μικρά γεύματα και να τη κρατάς όρθια μέχρι να ρευτεί. Η παλινδρόμηση υποχωρεί αισθητά όταν μπαίνουν οι στερεές τροφές στη διατροφή τους, δηλαδή γύρω στον 5-6 μήνα.

Υπομονή και κουράγιο!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου,να σας ζήσει το μωράκι σας!

Καταρχάς,θα σου πω να κάνεις υπομονή και όσο μπορείς να διατηρείσαι ήρεμη διότι τα μωρά αντιλαμβάνονται το άγχος των γονέων και δεν ηρεμούν με τίποτα!

Είχαμε και μεις κολικούς από την πρώτη εβδομάδα της ζωής της!

Της δίναμε χαμομήλι,απο φαρμακείο,καθώς και κάτι σταγόνες,οι οποίες τη βοήθησαν αρκετά!Ρώτα τον/την γιατρό σας!

Επίσης η άσκηση πίεσης αλλα και οι θερμοφόρες ήταν κατευναστικές για την μπέμπα μου!Επίσης οι βόλτες με το αμάξι ή με το καροτσάκι την ηρεμούσαν πολύ

Δοκίμασες κάτι από τα παραπάνω!Εάν όχι,κάνε μια δοκιμή!

Δυστυχώς θέλει χρόνο για να στρώσει το πεπτικό τους σύστημα!Και υπομονή από τους γονείς!

Όταν τρώει,κράτα το όσο πιο πολύ μπορείς αγκαλιά,να χωνεύει καλα το γάλα!

Απο τη στιγμή που έχει ΓΟΠ καλό θα ήταν να το κρατάς όρθιο πάνω απο μιση ώρα!Ίσως και να το κάνεις!

Πολύ πολύ πολύ υπομονή κοπέλα μου!!!

Να είναι γερό!!!

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ...Κ ΤΗ ΘΕΡΜΟΦΟΡΑ Κ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ...ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στους κολικούς δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράματα... Είχε και μένα ο γιός μου τους 3 πρώτους μήνες της ζωής, οπότε και μετά σταματάνε! Δε κοιμόταν σχεδόν καθόλου, έκλαιγε συνεχώς και εγώ απο τη στενοχώρια, την αυπνία και τη ταλαιπωρία είχα γίνει κουρέλι.

Του έδινα χαμομήλι, απο το φαρμακείο, μέσα στο γάλα του για να ηρεμεί λιγάκι η κοιλίτσα του, αλλά όχι μεγάλες διαφορές. Τον κράταγα μπρούμυτα, πιέζοντας τη κοιλίτσα του στο μπράτσο μου και συνέχεια βόλτες μέσα στο σπίτι...

Επίσης εκεί που είδα κάποια βελτίωση ήταν τη νύχτα όταν τον έβαζα μπρούμυτα πάνω στη κοιλιά μου να κοιμηθεί... κοιμόμασταν κανά τρίωρο σερί...

Θέλει πολύ υπομονή και ηρεμία...

Όσο για τη παλινδρόμηση, καλό είναι να της δίνεις μικρά γεύματα και να τη κρατάς όρθια μέχρι να ρευτεί. Η παλινδρόμηση υποχωρεί αισθητά όταν μπαίνουν οι στερεές τροφές στη διατροφή τους, δηλαδή γύρω στον 5-6 μήνα.

Υπομονή και κουράγιο!!!

 

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!ΑΠΛΑ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ..ΘΑ ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα ο γιος μου μέχρι 2,5 μηνών ταλαιπωρήθηκε από κολικούς και γοπ. Βάζαμε σε κάθε γεύμα χαμομηλάκι στο γάλα και του έδινα τότε aptamil ac και aptamil ar σε αναλογία 3προς1. Επίσης είχα ανασηκωμένο το στρωματάκι του από τη μεριά του κρεβατιού ώστε να σχηματίζει γωνία περίπου 30μοιρών. Ηρεμούσε αρκετά με τον απορροφητήρα, αλλά όχι πάντα. Κάθε μέρα 8-12 το βράδυ ξεκινούσε το μαρτύριο. Ατέλειωτες βόλτες στο σπίτι και κουνήματα. Το τελευταίο δεν το συνιστώ, οι κολικοί μας πέρασαν αλλά το κούνημα έμεινε! Υπομονή!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη καλησπέρα.Έχω και εγώ μεγάλο προβλημα με κρυφή παλινδρόμιση.Ταλαιπωρήθηκε παρα πάρα πολύ το μωράκι μου μέχρι δύο μηνών που δεν ξεχωρίζαμε τι είχε.Αυτά που θα σου πω μας τα είπε γαστρεντερολόγος και αμέσως το παιδί ηρέμισε.Κολικοί παλινδρόμιση και αλλεργία έχουν τα ίδια συμπτώματα.Εαν το μωρό τεντώνει χέρια και κεφαλάκι και δεν μαζεύει ποδαράκια δεν είναι κολικοί είναι παλινδρόμιση.Η κρυφή παλινδρομιση είναι η χειρότερη μορφή που υπάρχει γιατί πονάνε και δεν ανακουφίζονται.Τα γάλατα που λες δεν τα γνωρίζω εγώ θηλάζω με αυστηρή δίαιτα .Ενα αντιαναγωγικό γάλα που έδωσα την έκανε πολύ χειρότερα.Το ίδιο και υποαλλεργικόΤο epadoren θέλει περίπου 3 εβδομάδες για να κάνει εντελώς τον κύκλο του και μετά τις 6 το συνηθίζει ο οργανισμός και δεν προσφέρει και πολλά.Εαν δεν δεις βελτίωση καλύτερα να αλλάξεις γάλα.Πάντα με συμβουλή γιατρού.Το χαμομήλι είναι οτι χειρότερο για το στομάχι.Απαραίτητα ταισμα κάθε 3 ώρες και αυστηρά λίγα ml.Το στρωματάκι του μωρού υπερυψωμένο και μεγάλη προσοχή στο να μην πιέζεται το στηθάκι απο κακη στάση π.χ κάθισμα αυτοκινήτου για την αποφυγή πνιγμού.Η θέση που τα ανακουφίζει είναι στο πλάι απο την αριστερή πλευρά.Τον τέταρτο μήνα υπάρχει μεγάλη εξαρση και γι αυτό ξεκινούν τροφές.Εαν υπάρχει θέμα αλλεργίας (πανε σχεδόν πάντα μαζί)μπορει να χάσει ή να μην πάρει βάρος.Για μένα καλύτερα να πας σε παιδογαστρεντερολόγο για να σου δώσει οδηγίες.Καντε πολύ υπομονή και δώστε του πολύ αγάπη.6-8 μηνών τελειώνουν τα βασανάκια.Εμείς φτάνουμε στο τέλος και είμαστε πολύ καλά.Μακαρι να σου φανούν χρήσιμα όσα σου είπα γιατί στον δικο μας κύκλο δεν γνώριζε κανένας΄τι είναι η κρυφή παλινδρομιση και ξέρω οτι αυτό το κλάμα σε κάνει κοματάκια. Οτιδήποτε θέλεις και μπορω να σου πω πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...