Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Απορία με τον γιατρό

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου τι κάνετε? Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα αλλά ελπίζω να μου λύσετε την απορία... Πάω σε κρατικό γιατρό στο ΕΟΠΥ κ όπως είχαμε ψιλικουβεντιάσει αυτός ξενεννάει στο δημόσιο νοσοκομείο της Κορίνθου. Χτες μιλήσαμε για την τιμή κ πραγματικά ξαφνιάστηκα. Μου είπε 1800 για την δική του αμοιβή, συν 350 την αμοιβή του νοσοκομείου κ ότι άλλο τύχει. Δεν είναι υπερβολικά πολλά για δημόσιο γιατρό και νοσοκομείο? Έτσι πήγαινα σε ιδιώτη καλύτερα ( κρίση να μην είχαμε :( ). Εσάς πως σας φαίνεται? Λεω καλύτερα να πάω στο νοσοκομείο της πόλης μου που ο γυναικολόγος είναι κ ο διευθυντής κ λένε είναι πολύ καλός! Αλλά μ' άρεσε ο γιατρός μου :-(

Διαφημίσεις

Υπερβολικό το ποσόν για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς επίσης και για επαρχία.Αυτοί οι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται που ζούν μου φαίνεται. Πρίν 3 χρόνια εγώ είχα δώσει στο γιατρό στο Αλεξάνδρας 1200 ευρώ φυσ. τοκετό, χωρίς βέβαια να με πιέσει ποτέ να του τα δώσω...εγώ τον ρώτησα.Μήπως να άλλαζες γιατρό?Τόσα του έλειπαν αφορολόγητα?

Εγώ πρίν 2 χρόνια 1000 ευρώ σε γιατρό στο Αλεξάνδρας χωρίς να έχει πάρει τίποτα σε καμία από τις επισκέψεις στο ιατρείο του και χωρίς πίεση....εγώ τον ρώτησα και τα δώσαμε με τη καρδιά μας.Πάρα πολλά σου ζητάει...

Υπερβολικό το ποσόν για γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο, καθώς επίσης και για επαρχία.Αυτοί οι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται που ζούν μου φαίνεται. Πρίν 3 χρόνια εγώ είχα δώσει στο γιατρό στο Αλεξάνδρας 1200 ευρώ φυσ. τοκετό, χωρίς βέβαια να με πιέσει ποτέ να του τα δώσω...εγώ τον ρώτησα.Μήπως να άλλαζες γιατρό?Τόσα του έλειπαν αφορολόγητα?

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να χαίρεσαι το παιδάκι σου :-D... κ εμένα με την μητέρα μου πολλά μας φάνηκαν! Ο γιατρός στην πόλη μου είναι πολύ καλός λένε κ θέλει μόνο 350 για το νοσοκομείο κτλ. Μετά του δίνεις εσύ ότι θέλεις ή και τίποτα. Και τώρα αυτός 1800 :confused: πολλά είναι... πφφ αντε με την κοιλίτσα μου τώρα να ψάχνω γιατρό, πάλι καλά που έχω καιρό!

Διαφημίσεις

Να πεις του γιατρού σου ότι είναι κλέφτης! Κι ότι θα γεννήσεις με τον εφημερεύοντα. Για το άλλο νοσοκομείο που λες... κι ο διευθυντής πόσα νομίζεις θα σου ζητήσει;

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, να χαίρεσαι το παιδάκι σου :-D... κ εμένα με την μητέρα μου πολλά μας φάνηκαν! Ο γιατρός στην πόλη μου είναι πολύ καλός λένε κ θέλει μόνο 350 για το νοσοκομείο κτλ. Μετά του δίνεις εσύ ότι θέλεις ή και τίποτα. Και τώρα αυτός 1800 :confused: πολλά είναι... πφφ αντε με την κοιλίτσα μου τώρα να ψάχνω γιατρό, πάλι καλά που έχω καιρό!

Πάλι καλά! Τώρα το είδα αυτό. Με το καλό, κορίτσι μου.

Εγώ την κάθε επίσκεψη την πληρώνω 20ευρώ, τις εξετάσεις όλες μόνο συμμετοχή 15%, εκτός από την Β διαφάνεια που την πληρώσαμε 120. Να σημειώσω οτι είναι του ΕΟΠΥ δηλαδή όλα μου τα γράφει στο βιβλιάριο του ικα, απλά ξεγεννάει στο νοσοκομείο αλλά η αμοιβή του είναι πάρα πολλά κ χωρις απόδειξη! Ο διευθυντής που σας λέω είναι στο νοσοκομείο του Άργους κ δεν ζητάει τίποτα, μόνο ότι πληρώνεις στο νοσοκομείο 350! όλες οι εξετάσεις γίνονται στο νοσοκομείο εκτος απο την β-διαφάνεια (που την έκανα ήδη) και την Β-επιπέδου που σε στέλνουν στην αθήνα κ εκει πληρώνεις!

Ιβανάκι, ξεκαθάρισε στον γιατρο σου οτι δεν εισαι διατεθιμένη για τετοια ποσά και οτι εαν μπορείτε και εφοσον θέλετε, θα του δώσετε κάτι στο τέλος!!! Και ο αναισθησιολογος γιατι θελει εξτρα πληρωμη εκτος του μισθου του;

1700? ειχα δωσει εγω στον ιδιωτη γιατρο μου οταν γεννησα το 2009 στο Ολυμπιον Πατρας...πολλά λεφτα τοτε αλλα πια στην επαρχια υπαρχουν και γιατροι που παιρνουν 1000...

Εχεις χρόνο πάντως να βρεις και αλλους γιατρούς !!!

Εμενα η νυφη γεννησε στο Ριο, ναι μεν δυσκολη γέννα και με τον γιατρο της που δεν ηταν ολη την ωρα εκει διπλα της αλλα ευτυχως ηρθε την κρισιμη στιγμη, αλλα στο τελος του εδωσαν ελάχιστα αν οχι τιποτα...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Διαφημίσεις

Διάβασα καλά????????

1800????????

Εεεεεε,ντροπή του!Όχι απλα πόλλα,ο άνθρωπος ψάχνει ανθρώπους για να κλέψει.

Στις επισκέψεις σου,ποσο σου έπαιρνε?

Ο δικός μου,μου πήρε 800,για γεννά σε ιδιωτική κλινική με φυσιολογικό τοκετό.

Έλεος όμως.Δηλαδή αν απο καθε άτομο παιρνει 1800,σε λιγες μονο ωρες,ο τύπος έχει του κόσμου το χρήμα!!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png

Το πιο αστείο ήταν πως τόσο καιρό πήγαινα με τον σύντροφό μου κ πληρώναμε 20ευρώ την επίσκεψη ακόμα κ αν ήθελα απλά να μου γράψει τα συμπληρώματα που περνώ στο βιβλιάριο. χτες όμως που πήγα με την μαμά μου ( που είναι κ τσαούσα) κ την αδερφή μου, μας εξέτασε και τις 3 με 20ευρώ:rolleyes: . Μην πω πως κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνω καθόλου αφού είναι ικα!

Το πιο αστείο ήταν πως τόσο καιρό πήγαινα με τον σύντροφό μου κ πληρώναμε 20ευρώ την επίσκεψη ακόμα κ αν ήθελα απλά να μου γράψει τα συμπληρώματα που περνώ στο βιβλιάριο. χτες όμως που πήγα με την μαμά μου ( που είναι κ τσαούσα) κ την αδερφή μου, μας εξέτασε και τις 3 με 20ευρώ:rolleyes: . Μην πω πως κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνω καθόλου αφού είναι ικα!

αυτό που λες ισχύει μόνο για τα 50 πρώτα ραντεβού κάθε εβδομάδας. αν δεν είσαι μέσα σε αυτούς, πληρώνεις κανονικά, ακόμη κι αν θέλεις να σου γράψει μόνο φάρμακα.

πάντως 1800 ευρώ και μάλιστα στην επαρχία είναι υπερβολή...

αυτό που λες ισχύει μόνο για τα 50 πρώτα ραντεβού κάθε εβδομάδας. αν δεν είσαι μέσα σε αυτούς, πληρώνεις κανονικά, ακόμη κι αν θέλεις να σου γράψει μόνο φάρμακα.

πάντως 1800 ευρώ και μάλιστα στην επαρχία είναι υπερβολή...

Τι εννοείς 50 πρώτα ραντεβού?:confused: Εγώ είμαι στην 16 βδομάδα...

Διαφημίσεις

Τι εννοείς 50 πρώτα ραντεβού?:confused: Εγώ είμαι στην 16 βδομάδα...

εννοώ τα 50 πρώτα ραντεβού του γιατρού με όλους του τυς ασθενείς, σε μια βδομάδα. όχι τα δικά σου.

εννοώ τα 50 πρώτα ραντεβού του γιατρού με όλους του τυς ασθενείς, σε μια βδομάδα. όχι τα δικά σου.

Α κατάλαβα :D... πφ πάντως κ πάλι τα 1800 είναι πολλά.. θα αρχίσω πάλι έρευνες..

Ιβαννάκι 1800 σου ζήτησε ως αμοιβή (εννοώ φακελάκι)? Μήπως περιλαμβάνει και αμοιβή αναισθησιολόγου - μαίας κτλ γιατί άκουσα ότι σε κάποια νοσοκομεία πληρώνεις την κάθε ειδικότητα!!!

Ιβαννάκι 1800 σου ζήτησε ως αμοιβή (εννοώ φακελάκι)? Μήπως περιλαμβάνει και αμοιβή αναισθησιολόγου - μαίας κτλ γιατί άκουσα ότι σε κάποια νοσοκομεία πληρώνεις την κάθε ειδικότητα!!!

Ναι τα 1800 είναι καθαρά τα δικά του, στους υπόλοιπους αν θες δίνεις ( είναι απλό δημόσιο νοσοκομείο) φακελάκι και 350 με απόδειξη στο νοσοκομείο. Αλλά άσε με τσάντισε απίστευτα χτες που μπήκα στο νοσοκομείο με τρομερούς πόνους τον πήρα τηλ. ήταν σε άδεια και μου είπε απλά ''Κάνε ότι σου πει ο γυναικολόγος του νοσοκομείου και έλα μόλις γυρίσω να σε δω''.

• 2 weeks later...
Ναι τα 1800 είναι καθαρά τα δικά του, στους υπόλοιπους αν θες δίνεις ( είναι απλό δημόσιο νοσοκομείο) φακελάκι και 350 με απόδειξη στο νοσοκομείο. Αλλά άσε με τσάντισε απίστευτα χτες που μπήκα στο νοσοκομείο με τρομερούς πόνους τον πήρα τηλ. ήταν σε άδεια και μου είπε απλά ''Κάνε ότι σου πει ο γυναικολόγος του νοσοκομείου και έλα μόλις γυρίσω να σε δω''.

Ελπίζω να έχεις ήδη αλλάξει γιατρό κούκλα μου, γιατί προφανώς μόνο το χρήμα ενδιαφέρει το συγκεκριμένο κύριο... και φυσικά να είσαι καλά!!!