Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυθμός αύξησης βάρους


Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν έχετε κάτι παρόμοιο...

 

Στην τελευταία μας επίσκεψη στον γυναικολόγο, ο υπέρηχος έβγαλε το βάρος του μωρού μας μικρότερο από αυτό που θα έπρεπε να είναι με βάση τον ρυθμό που έπαιρνε βάρος ως τώρα.

 

Για να το εξηγήσω καλύτερα, το μωράκι μας είναι στα φυσιολογικά (2.450 στις 34 + 2 εβδ), όμως πάντα ως τώρα έβγαινε μεγαλύτερο από το φυσιολογικό. Εκείνη την στιγμή, επειδή ο γιατρός δεν το σχολίασε αρνητικά, το προσπέρασα, αργότερα στο σπίτι όμως, που συνέκρινα τις προηγούμενες μετρήσεις, είδα την απόκλιση και ανακάλυψα ότι ο ρυθμός ανάπτυξής του έχει μειωθεί.

 

Στο τηλ που πήρα τον γιατρό ήταν καθησυχαστικός και μου εξήγησε ότι κάποιες αποκλίσεις είναι αναμενόμενες, και αν υπήρχε κάτι θα είχε φανεί στο ντόπλερ. Παρʼ όλα αυτά εγώ του έστειλα τις μετρήσεις σε γράφημα και του ζήτησα να τις αξιολογήσει.

 

Τι λέτε βρε κορίτσια;;; Βασανίζω το κεφάλι μου άδικα; Είναι όντως σημαντική η επιβράδυνση ή μπορεί να είναι τυχαίο; Αχ.....

 

Να και οι μετρήσεις μας τον τελευταίο καιρό:

 

1.170 16-5-2013

1.660 29-5-2013

2.140 14-6-2013 (το ντόπλερ, σε άλλο μηχάνημα)

2.450 26-6-2013

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς, πρώτον οι μετρήσεις είναι σχετικές με την θέση του μωρού, καθώς μεγαλώνει είναι και πιο δύσκολο να το μετρήσουν, και πάντα έχει απόκλιση. Επίσης τα μωρά άλλες εβδομάδες μεγαλώνουν περισσότερο και άλλες λιγότερο. Εμένα το περισσότερο βάρος το πήρε τον όγδοο(1070 γρ) και τώρα στον ένατο πήρε 250 γρ σε δύο εβδομάδες. Άλλα μωρά παίρνουν περισσότερο βάρος τον ένατο, εξαρτάται από το μωρό. ¨Εφόσον δεν έχει μείνει πίσω στην ανάπτυξη μην ανησυχείς!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι το βάρος είναι καθαρά ενδεικτικό και δεν ανταποκρίνεται πάντα στην πραγματικότητα. Επίσης σχετίζεται με το μήκος των ποδιών και μπορεί να παραμένει στάσιμο για 2-3 εβδομάδες. Οπότε κι εγώ δε θα είχα καμμία απολύτως ανησυχία για μερικά γραμμάρια. :-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις ενθαρρυντικές κουβέντες.

 

Επίσης σχετίζεται με το μήκος των ποδιών και μπορεί να παραμένει στάσιμο για 2-3 εβδομάδες.

 

Επίσης τα μωρά άλλες εβδομάδες μεγαλώνουν περισσότερο και άλλες λιγότερο. Εμένα το περισσότερο βάρος το πήρε τον όγδοο(1070 γρ) και τώρα στον ένατο πήρε 250 γρ σε δύο εβδομάδες.

 

Αυτό με το βάρος ότι μένει στάσιμο καμία φορά δεν το ήξερα. Έβλεπα τις καμπύλες αύξησης βάρους ανά εβδομάδα στο internet που είναι τόσο ομαλές και έλεγα «μα τι συμβαίνει με το δικό μου το μωράκι;;». Κι εμένα στον όγδοο πήρε πάνω από κιλό, και το χαιρόμουν πολύ μέσα μου!

 

Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω και ενοχές επίσης, γιατί δεν τα κατάφερα να κόψω τελείως το κάπνισμα, οπότε μέσα μου έχω και τις τύψεις ότι προκαλώ κακό στο παιδί μου και δεν μπορεί να μεγαλώσει. :oops:

 

Αχ. Τώρα που πλησιάζω στην τελική ευθεία μου έχουν βγει όλα τα άγχη στο πολλαπλάσιο! Φταίει και που σταμάτησα την δουλειά την περασμένη εβδομάδα και έχω όλο τον χρόνο στο σπίτι, το μυαλό να γεννάει ιδέες...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, το βάρος φυσικά δεν παραμένει στάσιμο, το μωρό εξακολουθεί να παίρνει βάρος κάθε μέρα που περνά εννοείται, οι μετρήσεις όμως μπορεί να μένουν στάσιμες για τους λόγους που έγραψα πιο πάνω, ακριβώς γιατί είναι ενδεικτικές. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δε θα μπορούσε ποτέ να μετρηθεί το βάρος με ακρίβεια μέσα από την κοιλιά, έτσι δεν είναι; :-)

Πάντως σίγουρα φταίει ότι σταμάτησες τη δουλειά και έχεις την πολυτέλεια της ατελείωτης σκέψης. Μη στεναχωριέσαι πάντως, είσαι ήδη σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και τώρα να γεννιόταν το μωράκι σου μια χαρά θα ήταν πάλι. Τι να πω κι εγώ που περιμένω πως και πώς να μπω τουλάχιστον στον 7ο για να αισθανθώ σίγουρη για το μωρό. Και ας είναι το τρίτο μου! Τελικά όσα μωρά και να κάνεις η αγωνία παραμένει η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην ανησυχεις η δικια μου κορη στις 34+2 ηταν 2 κιλα μονο κι επειδη 8α γεννουσα με καισαρικη μου ελεγαν οτι 8α βγει μικρουλα! Τελικα απο την 34η βδομαδα μεχρι την 38η που γεννησα πηρε 1100γρ δηλαδη γεννη8ηκε 3100! Ουτε μεγαλη την λες, αλλα ουτε μικρη!

Τα κιλα του μωρου σου για την 34η ειναι παρα πολυ καλα, 8α γεννη8ει 3500 και πανω, με το καλο ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς, το βάρος φυσικά δεν παραμένει στάσιμο, το μωρό εξακολουθεί να παίρνει βάρος κάθε μέρα που περνά εννοείται, οι μετρήσεις όμως μπορεί να μένουν στάσιμες για τους λόγους που έγραψα πιο πάνω, ακριβώς γιατί είναι ενδεικτικές. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι δε θα μπορούσε ποτέ να μετρηθεί το βάρος με ακρίβεια μέσα από την κοιλιά, έτσι δεν είναι; :-)

Πάντως σίγουρα φταίει ότι σταμάτησες τη δουλειά και έχεις την πολυτέλεια της ατελείωτης σκέψης. Μη στεναχωριέσαι πάντως, είσαι ήδη σε πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη και τώρα να γεννιόταν το μωράκι σου μια χαρά θα ήταν πάλι. Τι να πω κι εγώ που περιμένω πως και πώς να μπω τουλάχιστον στον 7ο για να αισθανθώ σίγουρη για το μωρό. Και ας είναι το τρίτο μου! Τελικά όσα μωρά και να κάνεις η αγωνία παραμένει η ίδια.

 

Christina77, εννοείς ότι πρόκειται για σφάλμα μέτρησης του χειριστή του υπερήχου; Ενώ το μωράκι μεγαλώνει σταθερά; Μα πόσο σφάλμα μέτρησης να κάνει ένας άνθρωπος;

 

Όσο για την «πολυτέλεια» της ατελείωτης σκέψης, χτες πήρα βαμβακερά υφάσματα και ξεκινάω εργόχειρα σεντονάκια, πάνες κλπ – κι ας είμαι παντελώς άσχετη – προκειμένου να μην μπαίνω σε τέτοιους λαβύρινθους της σκέψης...

 

Με το καλό να μπεις στον έβδομο να νοιώσεις κι εσύ πιο ασφαλής. Η αγωνία δεν θεραπεύεται λες, ε; Έχω την υποψία ότι ούτε και μετά την γέννηση δεν θεραπεύεται αυτή η αγωνία για τα παιδάκια μας είναι για μια ζωή!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανησυχεις η δικια μου κορη στις 34+2 ηταν 2 κιλα μονο κι επειδη 8α γεννουσα με καισαρικη μου ελεγαν οτι 8α βγει μικρουλα! Τελικα απο την 34η βδομαδα μεχρι την 38η που γεννησα πηρε 1100γρ δηλαδη γεννη8ηκε 3100! Ουτε μεγαλη την λες, αλλα ουτε μικρη!

Τα κιλα του μωρου σου για την 34η ειναι παρα πολυ καλα, 8α γεννη8ει 3500 και πανω, με το καλο ευχομαι!

 

Σʼ ευχαριστώ nota123, να χαίρεσαι την μικρούλα σου! Τα κιλά του είναι μια χαρά, και δεν θέλω να γεννήσω και κανένα γιγαντάκι (ελπίζω σε φυσικό τοκετό), απλά μεγάλωνε με γρηγορότερο ρυθμό και τώρα έχει επιβραδύνει λίγο.

 

Και αναρωτιέμαι αν συμβαίνει κάτι με τον πλακούντα ή δεν ξέρω ʽγω τι. Το ντόπλερ καλό βγήκε, και ο γιατρός δεν ανησυχεί. Αλλά ο εγκέφαλός μου έχει το μικρόβιο της απραγίας τις τελευταίες μέρες και κατεβάζει ιδέες μου φαίνεται.

 

Ίσως είναι και το άγχος της τελικής ευθείας που μου βγαίνει τώρα έτσι. Και τρώγομαι με τα ρούχα μου για τα πάντα...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε κοριτσάκι μου, δεν εννοώ ότι κάποιος έκανε λάθος μέτρηση, εννοώ ότι κανείς δεν μπορεί να μετρήσει με ακρίβεια το βάρος ενός εμβρύου, το οποίο μεταβάλλεται ανάλογα με τη θέση που έχει το έμβρυο κατά τη στιγμή της μέτρησης και εξαρτάται από το μήκος του μηριαίου οστού, του κεφαλιού του κλπ κλπ. Κάτι σχετικό βρήκα παρακάτω, μη ζαλίζεις το κεφάλι σου με τέτοιες λεπτομέρειες. Άντε, σου εύχομαι μέχρι να γεννήσεις να έχεις πλέξει όλη την προίκα του μωρού σου! :-)

 

http://www.doctorvasiliadis.gr/iatrika/vasiliadis/menumainfetusweight.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην σημερινή επίσκεψη τον υπολόγισε 2.840 με 2.880 που ακολουθεί τον ρυθμό των τελευταίων μετρήσεων. Ο γιατρός δεν το αξιολογεί ως σημαντικό (απλά «χάσαμε» 2 μέρες).

 

Το παράδοξο είναι ότι εγώ αδυνάτισα 2 κιλά. Γιʼ αυτό ένοιωθα καλύτερα και πιο ανάλαφρη. Κι όμως πρέπει να προσπαθήσω να τα πάρω πάλι κι ας μην έχω καμία διάθεση με τέτοια ζέστη και αυτές τις ξινίλες που με πιάνουν...

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τα παρηγορητικά σας λόγια και την ενθάρρυνση που μου δώστε. :)

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!

Ειμαι καινουρια στην παρεα..αλλα κι εγω εχω το ιδιο αγχος,

νομιζω οτι ο μπεμπης μου ειναι αρκετα μικρος.

Στον τελευταιο υπερηχο που καναμε,που ημουν 33+1 εβδ. ο μπεμπης ηταν μονο 1800γρ. Αναρωτιεμαι τωρα που εχουν περασει 2 εβδομαδες ποσο να ειναι??

Και στην αρχη της εγκυμοσυνης,στην αυχενικη διαφανεια μου ελεγαν οτι ειναι αρκετα μεγαλος και θα γεννηθει σιγουρα πανω απο 3,5 κιλα.

Busy bee τελικα ολα ενταξει με το μωρο σου?Γεννησες?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!:)

 

 

Επειδή με είχε ανησυχήσει πολύ το θέμα του βάρους, αυτό που κατάλαβα ένιαι ότι από την μία ο υπέρηχος μπορεί να πέσει έξω, ο γιατρός δεν μπορεί να έχει την απόλυτη ακρίβεια όταν παίρνει τις μετρήσεις.

 

Από την άλλη, μου φαίνεται ότι και τα μωράκια μπορεί να έχουν περιόδους πιο γοργής ανάπτυξης και πιο ήπιας ανάπτυξης. Εγώ σε κάποια φάση έχανα και βάρος – το οποίο δεν το είχα πάρει είδηση γιατί δεν έχω ζυγαριά στο σπίτι – οπότε δεν είναι απίθανο να είχε επηρεαστεί από την ελλιπή μου σίτιση και το μωράκι.

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου, κι εγώ γεμάτη αγωνίες είμαι. Χρειάζεται να μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό. Εμένα μου εξήγησε ότι λόγος ανησυχίας εμφανίζεται μόνο όταν η απόκλιση του βάρους είναι πάνω από μία εβδομάδα. Δηλαδή, αν στους υπέρηχους συστηματικά το μωράκι σου εμφανίζονταν 5 μέρες μεγαλύτερο από την ηλικία του, και ξαφνικά τώρα εμφανίζεται τουλάχιστον 2 μέρες μικρότερο, αυτός είναι λόγος να το ψάξεις περισσότερο. Για μικρότερες αποκλίσεις, είναι φυσιολογικές και δεν χρειάζεται να ανησυχούμε.

 

Δυστυχώς δεν έχω γεννήσει ακόμη, είμαι στην αναμονή. Όλα καλά με την ανάπτυξη του μικρού, στον τελευταίο υπέρηχο (38 εβδ 2 ημερ) ήταν 3.490 gr!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Τι εγινε βγηκε το μωρακι σου?????Περασαν οι μερες..

Τελικα ειχες δικιο,δεν χρειαζοταν να ανησυχω, στον υπερηχο που καναμε τις προαλλες ηταν 2,640γρ. 36εβδ. Μια χαρα δηλαδη!! Τσαμπα ανησυχουσα!

Σημερα κλεινω 37εβδ. και εχω αρχισω να νιωθω μια πιεση στην πυελο,αν μπορω να χαρακτηρισω ετσι αυτο που νιωθω..

Νιωθω μια ενοχληση εκει κατω,λες και εκανα εντονη γυμναστικη(..που δεν εκανα) ή λες και εκανα πολυ πολυ σεξ(..που ουτε αυτο εκανα).. το ενιωθες κι εσυ?? τι σημαινει??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nikoletagiannis, πράγματι γέννησα πριν μία εβδομάδα ακριβώς. Ξεκλέβω λίγο χρόνο αν μπω στο φίρουμ τώρα που κοιμάται. Θέλω πολύ να μοιραστώ την εμπειρία μου από τη γέννα εδώ στο φόρουμ, αλλά ήταν τόσο τραυματική που μου είναι δύσκολο να κουβεντιάσω γι αυτό.

 

Τελικά ο μικρούλης μας γεννήθηκε 3.175, παρά το γεγονός ότι την ίδια μέρα το πρωί ο υπέρηχος τον έβγαζε 3.850! Οπότε, όπως καταλαβαίνετε, οι υπέρηχοι μπορούν να πέσουν πραγματικά πολύ πολύ έξω...

 

Τα συμπτώματα που περιγράφεις τα ένοιωθα κι εγώ περίπου στις ίδιες μέρες με εσένα. Είναι τα οστά της λεκάνης που ανοίγουν και οι μύες που τραβιούνται σε προετοιμασία για τον τοκετό! Η πίεση στην πύελο είναι επειδή το μωράκι σφηνώνεται στην λεκάνη και με την βαρύτητα πιέζει προς τα κάτω. Αυτή η πίεση σε συνδυασμό με αλλαγές στις ορμόνες σου, κάνουν την λεκάνη να ανοίγει. Είναι άβολο σαν αίσθηση, και θα χειροτερέψει ακόμα, όμως τελείως φυσιολογικό.

 

Είσαι στην τελική ευθεία και το σώμα τώρα ετοιμάζεται για την μεγάλη ημέρα. Εύχομαι σε εσένα τα καλύτερα και μία γέννα όπως την ονειρεύεσαι!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...