Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ!!!!


Recommended Posts

Εχω ενα μεγάλο θεμα με το καταστημα ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ..

Λοιπόν ας τα πάρω τα πραγματα απο την αρχη

περσι εκανα το σπιτι μου και τον μαρτιο του 2012 ηρθε η ωρα να κανω την κουζινα έτσι πήγα και πήρα όλα τα ηλεκτρικά απο τον κωτσοβολο και πληρωσα 3620 ευρω ΜΕΤΡΗΤΟΙΣ!!

Στο σπιτι μπήκαμε τελικά φετος το πασχα..

λοιπόν τον αυγουστο του 2012 δοκιμαζω το ψυγειο και δεν λειτουργει παίρνω το σερβις ερχονται μου λενε δεν είναι τίποτα ειναι το μοτερ και μου το αλλαζουν..

παχα 2013 το ψυγειο πάλι δεν δουλευει (μολις ξεκινησα να το χρησιμοποιω μιας και τωρα μπηκα στο σπιτι μου) παιρνω το σερβις ερχονται μου λένε ειναι το μοτερ επείδή λεει δεν το δουλεψατε ξαναχάλασε.

λέω οκ μου το φτοιάχνουν

και τώρα κοντά 2 μηνες μετά ΠΑΛΙ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ!

επίσης ειναι χαλασμένο και το φουρνάκι μικροκυμάτων το οποιο φουρνάκι δουλεψε 30 δευτερόλεπτα !! και απο το σερβις αρνουνται να ερθουν να το δουν αλλά πρέπει να το πάω εγώ!! 2 ωρες δρομο!!

επειδή δεν μασάω κουτοχορτο και επειδή εχω κουραστεί με την ολη κατάσταση θελω να μου πειτε αν ξερετε που μπορω να απευθηνθω γιατι πλεόν θελω την αντικατσταση του ψυγειου ή τα χρηματα μου πίσω..

αλλά επειδή εχω εκνευριστει θελω να κάνω καταγγελία κατά του κοτσόβολου για εξαπάτηση!!

ξερετε αν μπορώ να απευθηνθώ στην διευθηνση καταναλωτών και στο συνυγορο του πολίτη???

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναρωτιέμαι καμία φορά αν διαβάζει κανείς τους όρους της εγγύησης όταν αγοράζει κάποια πράγματα.

 

Α) Δεν φταίει ο Κοτσώβολος και ο κάθε Κοτσώβολος ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Τα καταστήματα που πουλάνε αυτά τα πράγματα δέχονται επιστροφές πραγμάτων εντός 8 ημερών από την ημερομηνία αγοράς.

Βρε κορίτσι μου γιατί αγόρασες ηλεκτρικά εφόσον δεν επρόκειτο να τα χρησιμοποιήσεις? Η εγγύηση μετράει από την ημερομηνία αγοράς κι εσύ έχεις χάσει 1 χρόνο αυτή τη στιγμή. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Δεν αγοράζουμε ηλεκτρικές συσκευές εάν δεν πρόκειται να τις χρησιμοιήσουμε άμεσα.

Εάν το έβαζες μπροστά το ψυγείο μετά την λήξη της εγγύησης (που μετράει από τη ημερομηνία αγοράς), θα είχες ένα άχρηστο ψυγείο και θα πλήρωνες το service τα ανταλλακτικά ή θα αγόραζες καινούργιο.

 

Β) Στα μικρά αντικείμενα (φουρνάκια, σκούπες, dvd κλπ) τα πας εσύ, δεν έχει καμία υποχρέωση η εταιρεία να έρθει. Άρα πρέπει να πας 2 ώρες δρόμο.

 

Τώρα για το ψυγείο....σαφώς και πρέπει να ξανάρθουν δωρεάν ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.

Εάν ξαναχαλάσει και μετά την 3 επίσκεψη του τεχνικού (μέσα στον χρόνο εγγύησης εννοείται) τότε μπορείς να τους ζητήσει ΓΡΑΠΤΩΣ την αλλαγή του ψυγείου και αν δεν το κάνουν να απευθυνθείς στην γενική γραμματεία καταναλωτή κλπ κλπ.

 

PS:Δεν ξέρω εάν έχεις πάρει την 5ετή εγγύηση που δίνει ο Κοτσώβολος και την πληρώνεις εξτρα όταν αγοράζεις τα πράγματα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Harlow, κι εμείς πήραμε τις ηλεκτρικές συσκευές σχεδόν ένα χρόνο πριν μείνουμε στο σπίτι γιατί πολύ απλά οι συσκευές της κουζίνας ήταν πλήρως εντοιχισμένες κ έπρεπε να τοποθετηθούν με τα ντουλάπια. Είχα φοβερό άγχος για το τι θα γινόταν αν κάτι δεν λειτουργούσε σωστά, καθώς ήξερα ότι η εγγύηση "έτρεχε" από την ημέρα αγοράς κι όχι από την ημερομηνία χρήσης. Δυστυχώς όμως δεν μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά, ευτυχώς δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.

 

Πωλινα, δεν ξέρω πώς πρέπει να κινηθείς κ αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις, ο κωτσοβολος όμως δεν φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση, τσέκαρε στην απόδειξη την ημερομηνία.αγοράς κ στο φυλλάδιο της συσκευής το χρονικό περιθώριο που σε καλύπτει η εγγύηση. Τσέκαρε επίσης μήπως το πρόβλημα είναι στην εγκατάσταση κ όχι στην συσκευή.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντησεις σας..

όπως είπε και η ελένη λόγω ότι κάναμε την κουζινα επρεπε να παρω τις συσκευες για να πάρει ο επιπλοποιος τα μετρα.

το θεμα ειναι πως αργησαμε να μπουμε εμεις (ηταν κανονικά να μπω σπιτι μου ιουλιου του 2012 το πολύ αλλα..)

η εγγυηση ισχυει για 2 χρονια στο ψυγειο μεχρι το μαρτιο του 2014 δηλαδή.

απλά εκνευριστηκα πολύ ρε κορίτσια..

περσι πήρα ενα κλιματισικό πάλι απο τον κωτσόβολο και ειχε χαλασει 7 φορες!!! λογω κακής εγκαταστασης.. αναγκάστικά να απειλίσω πάλι με μυνησης για να το κάνουν σωστά :evil:

και εγινε πάλι ξανά μανα τα ιδια...

το πρωί μίλησα με την siemens απευθειας για να δω τι θα μου πουνε και προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τα αδικαιολόγητα..

απλά αν ξαναχαλασει θα κάνω απαίτηση των χρημάτων που εδωσα απο τον κωτσοβολο και ας τα βρει ο κωτσοβολος απο την siemens γιατι εγώ στο κωτσοβολο πήγα οποτε ο πρώτος υπαιτιος για μενα ειναι αυτός που δεν εχει σωστο ελεγχο των προιοντων του

Link to comment
Share on other sites

απλά αν ξαναχαλασει θα κάνω απαίτηση των χρημάτων που εδωσα απο τον κωτσοβολο και ας τα βρει ο κωτσοβολος απο την siemens γιατι εγώ στο κωτσοβολο πήγα οποτε ο πρώτος υπαιτιος για μενα ειναι αυτός που δεν εχει σωστο ελεγχο των προιοντων του

 

Δεν θες ν'ακούσεις και θα χάσεις.

Εσύ μπορεί να θεωρείς υπαίτιο τον Κωτσόβολο αλλά άλλο τι θεωρείς εσύ κι άλλο πως καλύπτεσαι.

Δεν καλύπτεσαι νομικά αν κινηθείς κατά του Κοτσώβουλου. ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΟΥ. Απλά θα χάσεις τις προθεσμίες σου εάν κινηθείς εναντίον του Κωτσόβολου.

Πρέπει να κινηθείς κατά της SIEMENS.

 

Αν αγοράσεις χαλασμένο γιαούρτι της ΦΑΓΕ (λέμε τώρα) που δεν έχει περάσει η ημερομηνία λήξης, θα κινηθείς εναντίον τους super market ή εναντίον της ΦΑΓΕ (π.χ.)?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν εστειλα επιστολή στον κωτσοβολο και απο εκεί με πήρε ο προιστάμενος τηλέφωνο και μου ειπε να μην ανυσηχώ θα επιλυφθεί ο ίδιος..

για το φουρνάκι θα στείλουνε κουριερ να ερθει να το παραλαβει και αν δεν επισκευαζεται θα μου το αντικαταστήσουν

οσο για το ψυγειο το πρόβλημα φτοιαχτηκε μιας και ήρθαν σήμερα και το εκαναν..

εγώ απο όλο αυτό που εγινε κατάλαβα πως για να βρω το δικιο μου πρέπει να απειλώ με μυνησεις...

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο όλο αυτό που εγινε κατάλαβα πως για να βρω το δικιο μου πρέπει να απειλώ με μυνησεις...

Και γραπτώς μάλιστα:lol::lol:

 

Δεν μου απάντησες. Είχες εξτρά συμβόλαιο με το Κωτσόβολο για 5 ετη υποστήριξη?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειχα ακουσει οτι τα ψυγεια πριν τα λειτουργησουμε για πρωτη φορα πρεπει να τα εχουμε καποιες ωρες ''ξαπλα'',δηλ.σε οριζοντια θεση στο πατωμα για να κατεβουν τα υγρα που εχουν στους σωληνες.και οταν τα μετακινουμε για πολυ ωρα οπως πχ σε μια μετακομιση.εγω εχω ψυγειο 15χρ.και λειτουργει αψογα και εκανα 3μετακομισεις ως τωρα.εκανα ομως αυτο το πραμα.

ακου εβγαλε μοτερ καινουργιο ψυγειο.στη θεση σου θα ζητουσα αλλαγη.σιγα ποσο τους κοστιζουν .ολα στη κινα γινονται.για μενα ζητα αντικατασταση και ας ηρθαν να το φτιαξουν.ακου που σου λεω!σορυ αν σε αγχωσα!

Link to comment
Share on other sites

Και γραπτώς μάλιστα:lol::lol:

 

Δεν μου απάντησες. Είχες εξτρά συμβόλαιο με το Κωτσόβολο για 5 ετη υποστήριξη?

 

αχ σορρυ

ναι εχω..επειδή τα ειχα πληρώσει μετρητείς με εκαναν δωρο την εγγυηση σε ολες τις συσκευες εκτος απο το φουρνακι το οποιο ειναι για 2 χρονια

το ψυγειο το ελενξα και τελικά η εγγυση ειναι για 5 χρονια οχι για 2 ...

παντως επρεπε να βγω απο τα ρουχα μου για να λυθει το θεμα..

το ψυγειο αν ξαναχαλασει εχεις δικιο μαλλον κατα της εταιρειας θα κινηθω που το εκανε και θα ζητησω αντικατασταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...